Οταν σε τρωει ο κ... ς σου ....

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
ΣΚ λοιπον και σκεφτομαι τι να κανω ...Δεν ανοιγω την μιζα να την καθαρισω ? Εχει να καθαριστει 2, ισως και 3 χρονια ....Οχι οτι ειχα κανενα θεμα , μια χαρα επαιρνε χωρις δισταγμους και περιεργους θορυβους . Πατημα και μπρααπ! Τεσπα λεω και ενοψει καλοκαιριου ας το κανω ..
Ξεκιναω ξήλωμα , μιας και η θεση της μιζας , στο KTM βρισκεται αναμεσα απο το V . Εκει δηλαδη που "βραζει" ...
Εξω πλαστικα , εξω τεποζιτα , εξω φιλτρο αερα, εξω καρμπυρατερ , εξω παραφλου (ευκαιρια για φρεσκο) , εξω σωληνωσεις ψυγειου και βουαλα

Αυτο ευθυνεται για το γεγονος οτι δεν σπρωχνουμε ...και βρισκεται

αναμεσα στην Σκυλα και Χαρυβδη με θερμοκρασιες αρκετα υψηλες...και μια απο πανω

η βρωμα ειναι απο τις αναθυμιασεις ...ευκαιρια δοθησεις θα γινει και το απαραιτητο τσεκ των βαλβιδων (εδω που φτασαμε ) θα πεσει και ενα καλο καθαρισμα ...αλλα προχωραμε στο αρχικο πλανο μιζας
η μιζα γινεται φιτυλια ευκολα ....

η μπιχλα ειναι φανερη και αρχιζει το καθαρισμα με καθαρη βενζινη και φυσημα , ωσπου ανακαλυπτω ....

Εδωωωω ειμαστε !!!!! το κρακ του μαγνητη καθως και το κομματι που λειπει (το οποιο εχει γινει ρινισμα) με φερνει σε φαση ξενερας οσο τιποτε αλλο! οι αλλοι 3 ειναι οκ ! καθαριζω καλα για να εχω καλυτερη εικονα ...

Μετα απο καλο καθαρισμα εχω καλυτερη εικονα , η ρωγμη δεν παει μεχρι κατω (δεν εχει φτασει στην κολλα ) το σπασιμο , ειναι ενα ωραιοτατο σπασιμο . Τι κανουμε τωρα ? Την ξανακουμπωνω με την ευχη να κρατησει? Παμε για αλλαγη στο σωμα (ουτε καν , αυτο δινεται ολοκληρο) . Για καινουργια υπολογιζω γυρω στα 350ευρω ...μεταχειρισμενη γυρω στα 100-120 ευρω , αλλα 2 που εχω βρει στο car δεν με αφηνουν να τις ανοιξω να δω τους μαγνητες ...Αυτο συμβαινει εξαιτιας της θεσης της μιζας που βραζει.. πιθανον να το επαθα καπως ετσι...
Η ουσια ειναι πως ειμαι στο ψαξιμο ...Εχει καποιος αντιμετωπισει παρομοιο θεμα?

Συνεχιζοντας το καθαρισμο στα καρβουνακια , στατορες κτλ..
πριν


και μετα ...

εκανα οτι μπορουσα ! επανηλθε !
οπως και αυτο με καποια "μερεμετια "
πριν με την μπιχλα

μετα ...ειχα καποιες φθορες που επισκευασα με παστα υψηλων θερμοκρασιων

και ειμαι σε αναμονη , ελπιζωντας να βρω μια μτχ , που ο πωλητης να μου επιτρεψει να την ανοιξω , μπροστα του βεβαια , για να τσεκαρω την κατασταση των μαγνητων κυριως ! Οποιος εχει καποια ιδεα καλοδεχουμενη !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος ανυικατάστασης. Εφ' όσον η ζημιά μείνει εκεί που είναι όλα οκ. Ή θα δουλεύει ή δε θα δουλεύει. Οπότε μη στεναχωριέσαι εφ' όσον δουλεύει ρολόι. Συνήθως αν αρχίσουν τα προβλήματα θα σε προειδοποιήσει.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
το θεμα ειναι οτι βλεποντας το μαγνητη ετσι δεν ξερω ποσο και αν αντεξει..ειδικα τωρα που ερχεται καλοκαιρι . Σκεφτηκα να το μονταρω ετσι και οτι γινει . Μετα ειναι το αλλο που θα με "τρωει" καθε που θα πατω την μιζα, του στυλ τωρα θα μου την κανει..Τελος οπως βλεπεις για να φτασω στην μιζα πρεπει να βγει ολο το συστημα απο πανω . Ενα αλλο που με απασχολει ειναι αν σπασει ο μαγνητης εντελως παιζει να μου κανει μεγαλυτερη ζημια? πχ στα γραναζια του κομπλερ?
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το σπάσιμο του μαγνήτη μπορεί προήλθε σε συνδυασμό τη βρωμιά και από την φθορά του δαχτυλιδιού ή ρουλεμάν που εδράζει στο καπάκι της μίζας.

AfricafoN
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αυτό που λέει ο Ηλίας.. Πριν την κλείσεις είδες αν έχει μπόσικα το δαχτυλίδι?
Πιθανότατα να δουλέψει έτσι για πολλά χρόνια, οπότε ναι μεν θα σε τρώει σε κάθε μιζιά, αλλά θα διαψεύδεσαι στιγμές αργότερα...
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
το τσέκαρα το ρουλεμάν και ειναι ατόφιο και λειτουργικό , όπως επίσης και το δακτυλίδι . Γενικά αν εξαιρέσω τον μαγνήτη τα υπόλοιπα κομμάτια , μετά το καθάρισμα δείχνουν αρκετά καλά ! το αν θα την κλείσω έτσι ειναι μια άλλη ιστορια ..περιμένω αύριο να δω άλλη μια που βρήκα και μου είπαν πως μπορώ να την τσεκάρω ! ιδωμεν..
 
Top Bottom