Ο γύρος της Ελβετίας

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα !!!
Τέλος Αυγούστου γύρω στις 20 αν τα πράγματα είναι οκ λέμε να καβαλήσουμε την ducatara και γυρίσουμε την Ελβετία αποκλειστικά περίπου ένα 10ήμερο ! Δεν θα ανέβω από Βαλκάνια καθώς πέρασα πέρυσι και πριν λίγες μέρες βγήκα πάλι στα Σκόπια και λίγο τα βαριέμαι πάλι και εκτός αυτού θέλω όπως είπα να δώσω βάση μόνο στην Ελβετία και σε ενα 10ήμερο να γυρίσω όσα περισσότερα μέρη γίνεται !!
Καράβι δηλαδή είτε για Βενετία είτε για Ανκόνα με καμπίνα φέτος :woot: !!
όσοι έχουν πάει προς τα εκεί θα ήθελα γενικές πληροφορίες με πάσο , εθνικά πάρκα και χωριά - πόλεις που αξίζουν να δω ώστε να τα βάλω σε μια σειρά και να βγάλω το πλάνο της εκδρομής!
Σκέφτομαι αν γίνεται να μένω για παράδειγμα σε ένα σημείο 2 μέρες και απο εκεί να χτυπάω μονοήμερες εκδρομές με άδειο το μηχανάκι ! Στη συνέχεια 2 μέρες σε άλλο σημείο και πάλι το ίδιο και φτου και απο την αρχή! Είναι αυτό εφικτό για την Ελβετία ??
επίσης λογικά χρειάζεται διαβατήριο από ότι ξέρω οπότε θα τρέξω να τα βγάλω ΄ωστε να είναι όλα έτοιμα ! Οτιδήποτε άλλη πληροφορία που θεωρείτε ότι θα μου είναι χρήσιμη ευχαρίστως θα την μελετήσω !!
Ελπίζω φέτος να πάνε όλα καλά και να καταφέρουμε να φύγουμε !!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
δε χρειαζεται διαβατηριο!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ωραίες φωτογραφίες αλλα θα μιλήσεις ;; Μην ειςαι συνεχώς αδιευκρίνιστος!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
οριακα θα σε αφησουν να μπεις ........τεσπα
νομιζω πρεπει να πας βενετια και απο εκει να πας να δεις την λιμνη κομο να κατευθυνθεις για βερνη η λουκερνη και απο εκει να κανεις τις εξορμησεις προς λιχτεσταιν κολμαρ κλπ πασα
εμεις ειχαμε περασει απο γενευη για ομαχα που ειχαμε παει,δε λεει και τιποτα την εδρα του οηε εχει και τιποτα αλλο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
και σου προτεινω να πας και στην αυστρια στο berghof-eagle"s nest ενα καταφυγιο του αδολφου
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οπου κ να επιλεξεις να περασεις θα δεις υπεροχα τοπια,πασα κ φυση,ψαξε λιγο σε ταξιδιωτικα θα βρεις χιλιαδες πληροφοριες καθως πολλοι Ελληνες μοτουκλετιστες εχουν/εχουμε παει.το να σου κατεβαζουμε σειρα πο ονοματα δεν ξερω ποσο θα βοηθουσε...
σαφως θα βραχεις εκεινη την εποχη.
ακριβα λιγο σε τιμες διαμονη,φαγητο κτλ...
προσοχη στα ορια ταχυτητας!!κοβουν αληθινα κ@λους!!


ο Φοινικας λεει λατι σωστο,ισως να σκεφτεις ΚΑΙ την Αυστρια για τις μισες μερες.αξιζει.
(για μενα ειναι πολυ ομορφοτερη κ γραφικη απο την Ελβετια)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eιναι μια τελεια χωρα τοσο τελεια που μερικοι κατοικοι της αυτοκτονουν απο την πολυ βαρεμαρα.
Δεν θα την επελεγα για να χαρω ενα multi εστω και διπλος,
Τα ορια ταχυτητας αλλα και η ταση της ασφαλους οδηγησης ισχυουν παντου 24 ωρες
βρεχει δεν βρεχει φυσαει δεν φυσαει εισαι δεν εισαι μονος σου.
Αν αντεχεις σε αυτο το δεδομενο κι αυτην την αισθηση η χωρα θα σε ανταμειψει με τις ομορφιες του παγετωνα Diavolezza
των γραφικων χωριων στα βουνα τα passo γυρω απο το Davos και τις υπεροχες σοκολατες.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι μια πραγματικοτητα τα ορια ταχυτητας,μπορει να τρελαθεις,οτι λεει η πινακιδα!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
στο λιχτεσταιν δεν εχω παει,και εκει λεει για ορμητηριο
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Οκ τουρισμό θα παμε να κανουμε και οχι να πηγαινουμε του σκοτωμού ! Οτι τα όρια ταχύτητας πρεπει να τηρούνται το γνωρίζω και εγω !! Βεβαια οτι θα ζοριστω λιγο απο θέμα ταχυτήτων ίσως ειναι αλήθεια αλλα σκέφτομαι να το συνδυάσω και με Σλοβενία πιο πολυ και λιγο Αυστρία ( καθώς εχω ξαναπάει σε εκείνα τα μέρη ) !! Απο Ελβετία εχω δει πολυ λιγο γενικα ,ελάχιστα θα έλεγα στο πρώτο ταξιδι που έκανα προς τα πανω και θελω φέτος να γυρίσω ολα τα πάσο και τα εθνικά πάρκα γιατι γενικα ψάχνοντας εχω δει παρα πολυ όμορφα μέρη ! Το Λινχεσταιν όπως λεει και Στεργιος το εχω και εγω στο μυαλο μου για Βάση και απο εκει να κανω καθε μερα εξορμήσεις !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καταρράκτες του Ρηνου - Rheinfall
Chamonix και με τελεφερικ στο Aiguille du Midi
πεζοπορία στο Berggasthaus Aescher
Interlaken
Bormio - St Moritz - Furka pass - Grimsel pass
Μουσειο Φυσικης Ιστοριας στη Γενευη
Gstaad και Zermatt απο τα ορεινα χωριουδακια δεν πολυκαταλαβαινεις τον ογκο που υπαρχει διπλα σου
Jungfraujoch
Pilatus
Για να μεινεις, οπου εχει χειμερινους προορισμους, ωστε να υπαρχουν προσφορες, αλλα κοντα σε μεγαλες πολεις θα βρεις καπως οικονομικα. Μακρια απο Ζυριχη, πανακριβη εις το τετραγωνο!! Γενευη, Λουκερνη και ολη μερα στον δρομο. Τετοια εποχη, τελη Ιουνιου, ειναι ο ιδανικος καιρος!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Σε ευχαριστω πολυ κατατοπιστικά τα όσα μου είπες !! Το θέμα ειναι οτι επειδή έχουμε πολλές υποχρεώσεις με γάμους κτλ τον Αύγουστο τελος Αυγούστου για εκει πως θα ειναι;; Μούσκεμα συνέχεια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τελη Ιουλιου ειναι βροχερος αλλα με ζεστη μπορω να πω στα πεδινα. Ψηλα κοντα στους 5-10 βαθμους
Τελη Αυγουστου καλα θα ειναι αλλα με συννεφια. Τωρα που το σκεφτομαι κι εγω αρχες Αυγουστου εχω παει αρκετες φορες αλλα με τρενο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
...βεβαια κι εσυ με ''τρενο'' θα πας!! ;-)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καταλαβα!! Ο Ιούλιος όπως το βλεπω τωρα ειναι δύσκολος απο θέμα δουλειάς και ο Αύγουστος εχει αρκετές υποχρεώσεις ! Οποτε λέμε για 28-29 Αυγούστου να την κανουμε έως 9-10 Σεπτέμβρη !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Φιλικο ζευγαρι με μηχανη τετοιες ημερομηνιες πετυχε σε 9 μερες μονο μια μερα ψιλοβροχο σε Αυστρια - Ελβετια. Ολα γινονται.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Σωστός με λίγη τύχη ολα καλα θα πανε !! Και μένα γενικα σε ολα τα ταξίδια μεχρι τωρα ο καιρός με εχει Παει καλα !! Οποτε προχωράμε κανονικά !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τα τελεφερικ παντως τα εχουν ακριβύνει. Υπολογιζε 35-50 ευρω το ατομο στα γνωστα.
 
Top Bottom