Ο γύρος της Ελβετίας

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ προσωπικά η τελευταία χώρα που θα πήγαινα για μοτο-τουρισμό είναι η Ελβετία.

Να είναι 10 μέρες με το άγχος μην ξεπεράσω 5km/h το όριο και βρεθώ να πληρώνω άλλα τόσα σε πρόστιμα!

Αυτό που θα έκανα εγώ είναι να περάσω μια βδομαδούλα γυρίζοντας την Σλοβενία που είναι εκπληκτική και θα έμπαινα άντε και βία ένα 3ήμερο Ελβετία να δω ορισμένα πράγματα και όξω μετά.

Δεν παλευεται να καβαλάς μηχανή και να ψάχνεσαι σε κάθε γωνία που στην έχουν στημένη να σε σκίσουν.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Κοιτα τη Σκοβενια την εχω στο μυαλο επισης μια και ειναι διπλα!! Αλλα σιγουρα με βλεπω 3-4 μερες Ελβετία σε ενα σημείο και απο κει γυροβολιές στα πάσο και στα πάρκα και άλλες τόσες μερες ιςως Σλοβενία !! Τα όρια δεν με ενοχλούν διότι παω να δω πράγματα αν θελω να τρέξω άφοβα θα μπω στην πιστα και οχι στο δρομο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
θα πας στο travel στην σολωνος εχει ένα φοβερο χαρτη ελβετικο ,με 60 διαδρομες για μηχανη πλαστικοποιημένες σε καρτες με πολλα στοιχεια περιλαμβανει ελβετια αυστριακες αλπεις ιταλικες,γαλλικες,φοβερος με 25 ευρω,φανταζομαι ότι θα υπαρχη και στην ελβετια μαλλον εκει θα είμαι από τις 10-15 του μηνα εκεινου θεου θελωντος
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
θα πας στο travel στην σολωνος εχει ένα φοβερο χαρτη ελβετικο ,με 60 διαδρομες για μηχανη πλαστικοποιημένες σε καρτες με πολλα στοιχεια περιλαμβανει ελβετια αυστριακες αλπεις ιταλικες,γαλλικες,φοβερος με 25 ευρω,φανταζομαι ότι θα υπαρχη και στην ελβετια μαλλον εκει θα είμαι από τις 10-15 του μηνα εκεινου θεου θελωντος
Πολυ χρήσιμη πληροφορία ευχαριστω !! Θα τον παρω εννοειτε !! Να ευχηθώ να πανε ολα καλα και σε σενα και να εχεις ενα υπέροχο ταξιδι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
:biker::hailbig:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κοιτα τη Σκοβενια την εχω στο μυαλο επισης μια και ειναι διπλα!! Αλλα σιγουρα με βλεπω 3-4 μερες Ελβετία σε ενα σημείο και απο κει γυροβολιές στα πάσο και στα πάρκα και άλλες τόσες μερες ιςως Σλοβενία !! Τα όρια δεν με ενοχλούν διότι παω να δω πράγματα αν θελω να τρέξω άφοβα θα μπω στην πιστα και οχι στο δρομο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Φίλε Ηλία, σίγουρα δεν παμε να τρεξουμε αλλά απο άνθρωπο που εμενε εκεί με μηχανή η πληροφόρηση ήταν πως ήταν εκνευριστικά τα όρια και δεν ευχαριστιόσουνα βόλτα, δεν μιλάμε να τρέξεις!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Φίλε Ηλία, σίγουρα δεν παμε να τρεξουμε αλλά απο άνθρωπο που εμενε εκεί με μηχανή η πληροφόρηση ήταν πως ήταν εκνευριστικά τα όρια και δεν ευχαριστιόσουνα βόλτα, δεν μιλάμε να τρέξεις!
Το καταλαβαίνω ρε φιλε και συμφωνώ ξερω οτι ειναι παράξενοι εκει και πολυ αυςτηρα στο δρομο ! Αλλα ο καθε ανθρωπος διαφέρει γενικα! Και εμενα ειναι φιλος μου τωρα και περνάει σουπερ και μου λεει τα καλυτερα Οποτε ειναι κατι υποκειμενικό το ολο θέμα σχετικα με τα όρια ταχύτητας !!
Εμενα προσωπικά με ενδιαφερει στη φάση που ειμαι τωρα με τη κοπέλια μου μαζι να παω να χαλαρώσω να ηρεμήσω και να δω τοπία και μέρη χαλαρά και να γενικα να χορτάσει το μάτι ! Εντωμεταξύ αφού θα πηγαίνω κότα θα γλιτώσουμε και καύσιμο !!! Το μονο που ελπιζω όταν με το καλο παμε ειναι να μην βρέχει γενικα και μείνει το παλιο Ducati ;)))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
βασικα αυτο που καταλαβα (ελβετια) ειναι οτι μεσα στην πολη εχεις θεμα με τα ορια πιο εξω περιφεριακα δεν αντιμετωπιζεις τοσο προβλημα
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Σχετικα με τα ορια ταχυτητας τα ακολουθουν ΟΛΟΙ.
Τωρα το θεμα ειναι οτι οντως μεσα στην πολη καλο ειναι να μην προκαλεις.
Στο βουνο προσωπικα προσπερνουσα αυτοκινητα κλπ κ δεν ειχα θεμα αλλα μακρια απο πολεις κλπ.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Η ουσία αυτη ειναι μακριά απο τις πόλεις !! Εξοχή -πάσο -εθνικά πάρκα !!! Στην πόλη μεσα και στην Αυστρία το ιδιο ισχυει βασικά παντού ισχυει εκτός απο την Ελλαδα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μεχρι και στα Σκοπιά ρε παιδια ανέβηκα πρόσφατα ενα μονοήμερο μεχρι το Mavrovo και στο δρομο που ανέβαινα προς τα πανω ενω περνούσα απο μια πόλη με σταμάτησαν για ταχύτητα πηγαινα με 70 και το όριο ηταν 50 . Το οτι μου τη χάρισαν οκ το προσπερνάμε και δεν με έγραψαν . Αλλα αυτο με την αστυνομία συμβαίνει παντού εξω μεσα στις πόλεις παμε με οτι λεει η πινακίδα αν θελουμε να ειμαστε οκ και να μην φάμε κλίση !! Δεν με ενοχλεί !! Ετσι έπρεπε να ειναι και εδω αλλα εδω δε λειτουργεί τιποτα στους δρόμους αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβέντα οποτε ας το αφήσουμε !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φόρτωσε τον κόκκινο πύραυλο και τραβα χωρίς πρόγραμμα και σχέδια.
2-3 πραγματάκια που σου είπαν παραπάνω, έναν χάρτη και βουρ......:friendship:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να περάσεις καλά Ηλία και να μας πεις εντυπώσεις!!

Εν τέλει σε κάθε ταξίδι και κάθε χώρα έχει τις ιδιαιτερότητες της και αξίζει να τις ανακαλύψεις.

Φυσικά αν αυτή η χώρα κρύβει τόσες ομορφιές χαλάλι να είναι και λίγο πιο αυστηρά στα όρια, έτσι κι αλλιώς όπως λες τουρισμό θα κάνετε.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Παίδες όπως το βλεπω αναχωρούμε 11-12 Ιουλίου !! Δευτερα βγάζουμε διαβατήριο περνάω καινούργια λάστιχα στο μουλτι και βουρ στο ψητό !! Δεν κρατιέμαι λέμε !! Αυριο πρωι πρωι ξεκινάει το πλάνο της διαδρομής που θα ακολουθήσουμε και αμα βγει βγήκε !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Ήμουν Ελβετία πριν 5-6 μερες με τον φίλο ARGYDAKAR..(βασικά την διασχίσαμε )
Πανέμορφη χώρα κτλ..
Πρέπει όμως να έχεις δυνατό πορτοφόλι γιατι οι τιμές στα Πάντα, ειναι τρεις φορές πάνω απο Ελλάδα.
Α, και μη ξεχάσεις να έχεις μαζί σου καμία 500άρα cash ευρώ για την αστυνομία, που σίγουρα κάτι θα σε βρει για να σε πετσοκόψει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ήμουν Ελβετία πριν 5-6 μερες με τον φίλο ARGYDAKAR..(βασικά την διασχίσαμε )
Πανέμορφη χώρα κτλ..
Πρέπει όμως να έχεις δυνατό πορτοφόλι γιατι οι τιμές στα Πάντα, ειναι τρεις φορές πάνω απο Ελλάδα.
Α, και μη ξεχάσεις να έχεις μαζί σου καμία 500άρα cash ευρώ για την αστυνομία, που σίγουρα κάτι θα σε βρει για να σε πετσοκόψει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

11 του μηνα αναχωρούμε απο Πάτρα για Ανκόνα !! Τα εισητηρια βγήκαν σημερα το πρωι για το καράβι !!
Για τα χρήματα το ξερω οτι ειναι ακριβά και ειναστε Προετοιμασμένοι !
Όταν λες οτι η αστυνομία ολο και κατι θα βρει να με πετσοκόψει τι εννοεις;;
Το μηχανακι ειναι καινούργιο χωρις καμία παρατυπία . Οποτε τι πρεπει να προσέξω οσο αναφορά αυτο που μου λες; Γτ πρώτη φορα το ακούω αυτο ! Γτ είχα μπει παλι σεν μοριτζ πρόπερσι με το 990 με ξεταπωτες ακραπες ! Το ιδιο και στην Αυστρία και με σταμάτησαν αλλα τιποτα ! Στην ελβετια σιγουρα θα ειναι παρα πολυ αυστηρά δε το συζητάω αλλα το μουλτι εχει μαμά εξατιμιση καινούργια λάστιχα και γενικα ολα ειναι όπως πρεπει !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Φιλε σορι αν σε άγχωσα, απλά την γνώμη-συμβουλή-εμπειρία μου σου είπα..
Ολα καλά θα πάνε, καλά χλμ να χεις..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Οχι ρε συ δεν με αγχώσες!! Ούτε η άλλως αν δεν ηθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες δεν θα έγραφα για την εκδρομή στο φόρουμ ! Απλά μου ακούστηκε λιγο παράξενο αυτο που είπες για την αστυνομία !! Αν το μηχανακι ειναι νόμιμο και τηρούνται τα όρια ταχύτητας κτλ θα εχω θέμα ; Αυτο δεν καταλαβα!
Α και κατι αλλο ρε φιλε χρειάστηκες διαβατήριο η ταυτότητα μονο γενικα για δωματια και αν σε σταμητσει αστυνομία για έλεγχο ; Γτ αυτο το εχω ενα άγχος !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom