Παλια λαστιχα

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Φιλοι, εχω κατι παλια λαστιχα που αυριο σκεφτομαι να τα πεταξω
90/90-21, Bridgestone Gritty Ed661 του 2002
90/90-21, Karoo 2 του 2009
130/90-18, Motoz του 2009
140/80-18, Dunlop D908 του 2012.
Η ερωτηση ειναι, αν χρησιμοποιησω καποιο απο αυτα, σε χωμα για χαλαρη βολτα-προπονηση στο Norden, θα εχω προβλημα?
Περα απο τα προφανη, περι παλαιοτητας και αναξιοπιστιας, εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια με τοσο παλια λαστιχα, που σε χαλαρες χωματινες βολτες
να εψαχνε να βρει τα τακουνια, η να του δημιουργηθηκε καποιο σοβαρο θεμα? Ολα εχουν ελαχιστα χιλιομετρα, ειδικα το τελευταιο λυπαμαι να το πεταξω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φιλοι, εχω κατι παλια λαστιχα που αυριο σκεφτομαι να τα πεταξω
90/90-21, Bridgestone Gritty Ed661 του 2002
90/90-21, Karoo 2 του 2009
130/90-18, Motoz του 2009
140/80-18, Dunlop D908 του 2012.
Η ερωτηση ειναι, αν χρησιμοποιησω καποιο απο αυτα, σε χωμα για χαλαρη βολτα-προπονηση στο Norden, θα εχω προβλημα?
Περα απο τα προφανη, περι παλαιοτητας και αναξιοπιστιας, εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια με τοσο παλια λαστιχα, που σε χαλαρες χωματινες βολτες
να εψαχνε να βρει τα τακουνια, η να του δημιουργηθηκε καποιο σοβαρο θεμα? Ολα εχουν ελαχιστα χιλιομετρα, ειδικα το τελευταιο λυπαμαι να το πεταξω.
Κοίτα... ΟΡΙΑΚΑ το τελευταίο που είναι και πισινό λάστιχο εφόσον έχει ελάχιστα χλμ βάλτο να το φας το καλοκαίρι απλά πρόσεχε μη βρεις μπροστά καμιά γραμμή νερό και το πληρώσεις δεκαπλα.

Τα δύο μπροστινά οκ ούτε σε μουσείο. Ειδικά του 2002 βάλτο μια φωτογραφία να ζήσουμε να το θυμόμαστε πως ήταν τα λάστιχα πριν την Ολυμπιάδα της Αθήνας!

Τώρα το motoz τι να σου πω. Στην ανάγκη κι αυτό πισινό είναι βάλτο κάφτο. Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως τα είχες φυλαγμένα σε Ανήλιο σημείο προφυλαγμένα έστω. Απλά να σου θυμίσω εδώ και την τιμή του Norden και υποθέτω φτηνά πλαστικά δεν θα έχει!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Φιλοι, εχω κατι παλια λαστιχα που αυριο σκεφτομαι να τα πεταξω
90/90-21, Bridgestone Gritty Ed661 του 2002
90/90-21, Karoo 2 του 2009
130/90-18, Motoz του 2009
140/80-18, Dunlop D908 του 2012.
Η ερωτηση ειναι, αν χρησιμοποιησω καποιο απο αυτα, σε χωμα για χαλαρη βολτα-προπονηση στο Norden, θα εχω προβλημα?
Περα απο τα προφανη, περι παλαιοτητας και αναξιοπιστιας, εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια με τοσο παλια λαστιχα, που σε χαλαρες χωματινες βολτες
να εψαχνε να βρει τα τακουνια, η να του δημιουργηθηκε καποιο σοβαρο θεμα? Ολα εχουν ελαχιστα χιλιομετρα, ειδικα το τελευταιο λυπαμαι να το πεταξω.




Θα ελεγα σε ένα παλιό μηχανάκι για παιχνίδι και γλυστριμα οκ.

Αλλά στο Norden που είναι καινούργιο και μια χαζό πτώση μπορεί να στοιχισει τρία σετ καινούργια λάστιχα δεν θα το διακυνδυνευα.

Λέω εγώ τώρα.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Αν δε βαρεθεις, βάλε μια κοντινή φωτό το λάστιχο του 2002, έχω περιέργεια πως είναι το υλικό μετά από 20 χρονια αποθήκευσης. Έχει σκάσει;
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αν δε βαρεθεις, βάλε μια κοντινή φωτό το λάστιχο του 2002, έχω περιέργεια πως είναι το υλικό μετά από 20 χρονια αποθήκευσης. Έχει σκάσει;
Ηταν ολα παντα σε εσωτερικο χωρο, για αυτο το σκεφτηκα...αν ειχαν εμφανη ζημια δεν θα το συζητουσαμε...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το πιο λογικό είναι ότι θα αρχίσουν να τρίβονται και φεύγουν τα τακούνια μόλις πατήσουν δρομο
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Ξεκίνα με το πιο παλιό...να σε ακολουθεί όμως καποιος με gopro και live αναμετάδοση...μπορεί να βγάλετε αρκετά λεφτά από τα views...
αν εχουμε τετοιες αποριες σε μοτοφορουμ, σκεφτείτε οι υπόλοιποι εκεί έξω τι κάνουν...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
αν εχουμε τετοιες αποριες σε μοτοφορουμ, σκεφτείτε οι υπόλοιποι εκεί έξω τι κάνουν...
Την απλη και λογικη απαντηση του πολιτικα ορθου ''δεν κανουν, πεταξε τα'' δεν χρειαζεται να εισαι μελος κανενος μοτοφορουμ,
ουτε και κανενα τερας ευφυιας για να την δωσεις.
Επειδη λοιπον το προφανες ηταν αναμενομενο, η ερωτηση, αν την διαβασες, δεν ειχε να κανει με γνωμες, που θα ηταν και συμπιπτουσες .
Αφορουσε τυχουσα εμπειρια με τετοια λαστιχα σε συγκεκριμενες συνθηκες που τις περιεγραψα, ωστε να επιβεβαιωθει με πραγματικα γεγονοτα
η ισχυουσα(?) αποψη περι επικινδυνοτητας και ''ριξ τα στα σκουπιδια'', πραγμα (η εμπειρια) που δεν προεκυψε, προφανως λογω του ενστικτου
αυτοσυντηρησης, αυξημενου στα νοημονα μελη των μοτοφορουμ.
Ευχαριστω και για την πρωτοποριακη προταση για την live αναμεταδοση της τουμπας, θα σου βγαλω ποσοστα απο τα εσοδα των views.
Χρονια σου πολλα. :)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Την απλη και λογικη απαντηση του πολιτικα ορθου ''δεν κανουν, πεταξε τα'' δεν χρειαζεται να εισαι μελος κανενος μοτοφορουμ,
ουτε και κανενα τερας ευφυιας για να την δωσεις.
Επειδη λοιπον το προφανες ηταν αναμενομενο, η ερωτηση, αν την διαβασες, δεν ειχε να κανει με γνωμες, που θα ηταν και συμπιπτουσες .
Αφορουσε τυχουσα εμπειρια με τετοια λαστιχα σε συγκεκριμενες συνθηκες που τις περιεγραψα, ωστε να επιβεβαιωθει με πραγματικα γεγονοτα
η ισχυουσα(?) αποψη περι επικινδυνοτητας και ''ριξ τα στα σκουπιδια'', πραγμα (η εμπειρια) που δεν προεκυψε, προφανως λογω του ενστικτου
αυτοσυντηρησης, αυξημενου στα νοημονα μελη των μοτοφορουμ.
Ευχαριστω και για την πρωτοποριακη προταση για την live αναμεταδοση της τουμπας, θα σου βγαλω ποσοστα απο τα εσοδα των views.
Χρονια σου πολλα. :)
Ωπα φίλος ωπα,κ εγώ. Το σκέφτηκα αυτό με τη κάμερα,κόψε και σε μένα τίποτα, έχω έξοδα μαναμ δεν βγαίνω :p
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ωπα φίλος ωπα,κ εγώ. Το σκέφτηκα αυτό με τη κάμερα,κόψε και σε μένα τίποτα, έχω έξοδα μαναμ δεν βγαίνω :p
Εσενα θα σου κανω δωρο την Aκrapovic, ειναι και το μονο που δεν εχει στα στανταρ, γαμω το κερατο μου... :yew:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στο χώμα παίζει ρόλο το ανάγλυφο ενώ στην άσφαλτο η γόμα.

Το d908 θα το δοκίμαζα αν από το γκαράζ μου είχα χώμα σε κοντινή απόσταση δεν κακο μόνο για προπόνηση.

Τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν είναι κάπου χρήσιμα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ωπα φίλος ωπα,κ εγώ. Το σκέφτηκα αυτό με τη κάμερα,κόψε και σε μένα τίποτα, έχω έξοδα μαναμ δεν βγαίνω :p
Εφόσον δεν υπάρχει γραπτή.... απόδειξη της σκέψεως σου, μετράτε ως μη γενόμενη :friend:!!!
Ποσοστά λοιπον ... γιόκ!!! :p
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Την απλη και λογικη απαντηση του πολιτικα ορθου ''δεν κανουν, πεταξε τα'' δεν χρειαζεται να εισαι μελος κανενος μοτοφορουμ,
ουτε και κανενα τερας ευφυιας για να την δωσεις.
Επειδη λοιπον το προφανες ηταν αναμενομενο, η ερωτηση, αν την διαβασες, δεν ειχε να κανει με γνωμες, που θα ηταν και συμπιπτουσες .
Αφορουσε τυχουσα εμπειρια με τετοια λαστιχα σε συγκεκριμενες συνθηκες που τις περιεγραψα, ωστε να επιβεβαιωθει με πραγματικα γεγονοτα
η ισχυουσα(?) αποψη περι επικινδυνοτητας και ''ριξ τα στα σκουπιδια'', πραγμα (η εμπειρια) που δεν προεκυψε, προφανως λογω του ενστικτου
αυτοσυντηρησης, αυξημενου στα νοημονα μελη των μοτοφορουμ.
Ευχαριστω και για την πρωτοποριακη προταση για την live αναμεταδοση της τουμπας, θα σου βγαλω ποσοστα απο τα εσοδα των views.
Χρονια σου πολλα. :)
Προτείνω τα ποσοστά να πάνε σε κάποια σχολή ασφαλούς οδήγησης...για δωρεάν μαθήματα για τα μέλη του φόρουμ...;)
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Προτείνω τα ποσοστά να πάνε σε κάποια σχολή ασφαλούς οδήγησης...για δωρεάν μαθήματα για τα μέλη του φόρουμ...;)
Δικα σου θα ειναι, ο,τι θελεις τα κανεις...μπορει να εχει βγει και personal μυαλου...να βοηθηθουμε οι εχοντες αναγκη...
Επι της ουσιας απαντηση ομως δεν ειδα...δεν πειραζει, ας επενδυσουμε...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Τι απάντηση περιμένεις; δικα σου τα λαστιχα δικια σου η μηχανή δικο σου το "πείραμα"...αλλοι θα σου πουνε προχωρα άλλοι το αντίθετο...για μενα δεν αξιζει το ρισκο...ουτε καν για ερώτημα...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αν καταλαβες την ουσια της απαντησης στο λιγο υποτιμητικο σχολιο σου και επιλεγεις να μην απαντησεις επ'αυτου, δικαιωμα σου, απλα λυπαμαι.
Αν δεν καταλαβες τιποτα, ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα...Σε καθε περιπτωση, δεν εχει νοημα το περαιτερω, καλη καρδια.
 
Top Bottom