Παραδείγματα προς αποφυγή (The old Phoenix and the two cars)

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πριν απο 4 χρονια σαν σημερα έπρεπε να κατέβω απο χαλκιδα Κηφισιά για μια δουλεια
Ετοιμάζομενος το πρωί είχα βγάλει μπουφάν μπότες ,τελευταια στιγμή αποφάσισα να βάλω και το παντελονι (πρώτη φορα,που σε καθημερινότητα έβαλα παντελονι )
Πηγα Κηφισιά τελείωσα την δουλεια και παιρνω τον δρομο της επιστροφής απο ενα παράλληλο της εθνικής με κατεύθυνση προς χαλκιδα
Σε καποια στιγμή ενα αμαξι μπροστα μου πηγαινε σιγα
Ελέγχω τον δρομο μπροστα και ηταν οκ !!τιποτα δεν ερχόταν
Μια παράμετρος ομως δεν υπολόγισα την στιγμή της προσπέρασης
Το αμαξι που μπορούσε να βγει απο κάθετο δρομο προς τον δρομο μου
Και βγήκε κανονικά για να παει στο ρεύμα του μονο που ειμουν και εγω εκει !!!!





Η σύγκρουση ηταν σφοδρή και δεν πρόλαβα να ούτε ωχ να κανω
Το μονο που θυμαμαι ειναι ειναι το γκαπ και οταν ειμουν κάτω μια ρόδα να πέρναει ξυστά απο το shoei μου
Δεν χτύπησα πουθενά
Μετα απο βδομάδες κατάλαβα και απο οτι μου είπαν οτι έκανα κατι πιρουέτες στον αέρα και οτι έσκασα με το δεξί γόνατο και μετα σωριάστηκα φαρδύς πλατύς
Τι θα γινοτανε αν δεν είχα φορέσει το παντελονι με της σούπερ προστασίες του δε θελω να το σκέπτομαι
Μια ευγενική υπενθύμιση σε εμενα αλλα και σε ολους οτι πρεπει να ειμαστε παντα κομπλέ και έτοιμοι


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
NAI ρε φίλε !!!!
Ας είμαστε προετοιμασμένοι ,κι ας ΜΗΝ μας τύχει ποτέ ή στραβή.
Πολύ καλά κάνεις κ μας το θυμίζεις ,Στέργιο. :ok:

Ποτέ ξανά & Πάντα Ορθιος(οι) Φίλε !!! :friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ετσι,ο εξοπλισμος ειναι για να χρησιμοποιειται κ οχι για την ντουλαπα κ να λεμε οτι κ καλα εχουμε.
ευχαριστουμε που με τοσο αξιολογο τροπο μας το υπενθιμησες κ ευχομαι να ηταν η τελευταια ανποδια.
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είνα γνωστό ότι είσαι πολύ καλός στις πιρουέτες και στις κωλοτουμπες.....εξίσου και ο βρονταξ του gpz:p

Εύχομαι να μην ξανασυμβεί σε εσένα και σε κανέναν άλλον κάτι τέτοιο.

Η καθημερινή εικόνα πάντως δεν είναι καθόλου όμορφη, με τους ξεκρανωτους και απροσυατευτους αναβάτες.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πάντα όρθιος Στέργιο...


Κάποια στιγμή θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου...
Δεν έχω φώτο από το συμβάν.... αλλά ακόμα συζητιέται στα πηγαδάκια των μοτοσυκλετιστων.... :hungover:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και πολύ καλά κάνεις που μας το υπενθυμίζεις.
Την διπλή διαχωριστική τα τελευταία χρόνια την σέβομαι όλο και πιο πολύ. Και γενικώς προσπαθώ να οδηγάω με περισσότερη υπομονή (στην άσφαλτο πάντα γιατί στο χώμα :yew:).


Πόνεσε η καρδιά μου με το χτυπημένο 1150. (Εχω ακριβώς το ίδιο, σε κιτρινάκι).:(
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ποτέ ξανά σε κανέναν...
Τρέμω κι εγώ κάτι τέτοιο κάθε πρωί που βγαίνω στην Λ. Μαραθώνος. Φοβάμαι μήπως εκείνη την ώρα κάνει προσπέραση κάποιος και βγω πάνω του... Οπότε δεξιά και chicken....
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ποσο δικιο εχεις να'ξεραν οι περισσοτεροι!Ευχαριστούμε για την υπενθυμηση και να'ναι το τελευταιο κακο που σε βρικε!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θα ηθελα να μνημονευσω της ευχες και σας ευχαριστω ,αλλα εχω φυγει αλλες δυο φορες απο τοτε σε κατι στροφες που ειχαν και γκρεμια απο κατω
ευτηχως την μια με σταματησε ενα πεζουλι και την αλλη μια περιφραξη
και στις δυο παραπανω περιπτωσεις δεν εσταξε ουτε μια σταγονα απο το κοκκινο κρασι!!αλλα ειμουν αστακος απο πανω μεχρι κατω
(η μια στολη απο την δεξια πλευρα του συρσιματος καταστραφηκε την ειχα αγορασει μεταχειρηζμενη σε αψογη κατασταση και δε την κρατησα πανω απο μηνα!!!ασχετο ομως αυτο!!!την δουλεια της την εκανε!!!!!!!!!!!!!)
Κανεις δε μπορει να προβλεψη ποτε θα γινει η στραβη!!!!
Ομως τον σωστό εξοπλισμό πρεπει να τον εχεις !!!!!!!
μην λυπαστε τα χρηματα για εξοπλιζμο ασφαλειας αναβατη !!!!!!!παρτε εστω και μεταχειρηζμενα τα καλυτερα!!!!τα σιδερα φτιαχνονται τα κορμια μας (ποιητικο-κορμια-σωματα )δυσκολα!!!!
τα παραπανω ειναι στον ασφαλτινο λογαριαζμο!!!
στον χωματινο λογαριαζμο .........ΒΡΟΝΤΑΞ
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Όλοι εχουμε μικρότερες ή μεγαλύτερες αντίστοιχες εμπειριες.
Ενας φίλος απο τη σίφνο μου ειπε μια φορα πως "αυτοι που οδηγούν μοτοσακά χρωστούνε", δεν το καταλαβα αμέσως, μετα απο ενα μήνα έπεσα συνειδητά με τη δικια μου για να αποφύγω να χτυπήσω καποιον που πετάχτηκε στο δρομο ξαφνικά πεζός, ευτυχώς (για τη σφοδρότητα) τρια ράμματα εκανα και έσπασα και ενα μετατάρσιο μεν, αλλα τοτε ξαναθυμήθηκα τον Σιφνιό που καταλαβα πλεον στην πραξη τι εννοούσε.
Επειδη λοιπον όλοι μας "χρωστάμε" να θυμάστε το Σιφνιό οποτε σας γαργαλάει το γκάζι..
@Phoenix παντα τυχερός να εισαι, ακομα και στις ατυχές στιγμές.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
αλλα εχω φυγει αλλες δυο φορες απο τοτε σε κατι στροφες που ειχαν και γκρεμια απο κατω
ευτηχως την μια με σταματησε ενα πεζουλι και την αλλη μια περιφραξη
και στις δυο παραπανω περιπτωσεις δεν εσταξε ουτε μια σταγονα απο το κοκκινο κρασι!!
Είσαι πραγματικό φαινόμενο ... ξέρουμε ότι έχεις σεξουαλικές σχέσεις με όλα τα έμβια όντα, αλλά εσύ πια ξέφυγες ...
πεζούλια, φράκτες, χωράφια, σίδερα σε σχήμα boxer ... τι να πω, ούτε ο Βαλιανάτος τέτοια ποικιλία, τέτοια ανοιχτοσύνη στούς ορίζοντες ...

Πάντα όρθιος να' σαι, φιλαράκι, και να θυμάσαι όλα αυτά δεν θα είχαν γίνει, αν είχες πληρώσει διόδια, ΤΣΙΦΟΥΤΗ :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οποιος ξεχνα την ιστορια του ειναι καταδικασμενος να την ξαναζησει λενε...κι ευτυχως Στεργιο που δεν εισαι σε αυτη την κατηγορια ανθρωπων...και κοιτας καταματα τα παθηματα ως μαθηματα...Παντα ορθιος ευχομαι και ποτέ ξανα...
Ευχαριστω που το μοιραζεσαι μπας κ ξυπνησει κ κανενας που πιστευει οτι δεν αφορα αυτον η πτωση κ η κακια στιγμη...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις λένε...
Τα σίδερα γίνονται,εμείς οχι...
Όχι τσιγκουνιές για την προστασία μας...
Να μην σου ξανασυμβεί Στέργιο,ούτε σε κανέναν μας...

υ.γ Έχω προσέξει οτι τα τελευταία χρόνια ο κόσμος οδηγεί πολύ αφηρημένα βυθισμένος σε σκέψεις...
Το έχει προσέξει κανείς άλλος ή είναι η ιδέα μου...???
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πόσο δικιο εχεις...












































...ποσοι παντρεμενοι στο Φορουμ...:roflmao::laugh::roflmao::p
μπρρρρρρρ.......





Δεν μας φτάνουν τα μείον °C....:p:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενα Tip για τους βαθμους Κελσιου...Γυριζεις το πληκτρολογιο στα Eλληνικα και πατας μαζι Ctrl+Alt+0 και εχεις αυτο ° ...°C
:)
Thank's αλλά τι περιμένεις....
Χωριάτες....
Αγράμματοι...
:friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αν και μικρός και εγώ δεν την έχω γλιτώσει.. Κάπου στα 16 με την μινιατούρα είχα φύγει σε μια στροφή στον Αστακό.. Ευτυχώς μόνο κάτι σημαδάκια έχουν μείνει και το κυριότερο που έμεινε είναι ότι με το που βλέπω στροφή κόβω από χιλιόμετρα..
Μετά κάπου στα 19 με το derbi πάλι στον Αστακό είχαμε πάει σε μια παραλία για μπάνιο. Για να φτάσεις στην παραλία όμως έπρεπε να περάσεις έναν χωματόδρομο ο οποίος σε ένα σημείο είχε πέσει και για 1 μέτρο ήταν πραγματικά 4 παλάμες πλάτος και με κλίση.. Την πρώτη πέρασα, την δεύτερη πήγα να πάρω μια φίλη ξαναπέρασα, την τρίτη ξαναπέρασα, εεε η τέταρτη ήταν και φαρμακερή.. Γλύστρισε ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα να φύγω μαζί με το μηχανάκι στην γκρεμίλα! Για καλή μου τύχη σφήνωσε σε κάτι κοτρόνες το derbi και κρατήθηκα..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις λένε...
Τα σίδερα γίνονται,εμείς οχι...
Όχι τσιγκουνιές για την προστασία μας...
Να μην σου ξανασυμβεί Στέργιο,ούτε σε κανέναν μας...

υ.γ Έχω προσέξει οτι τα τελευταία χρόνια ο κόσμος οδηγεί πολύ αφηρημένα βυθισμένος σε σκέψεις...
Το έχει προσέξει κανείς άλλος ή είναι η ιδέα μου...???
Ειναι ακριβως οπως τα λες ,οι δε συμπεριφορες αν υπηρχε τροπος καταγραφης τους θα ηταν απο μονες τους ενα πρωτης ταξεως διδακτορικο.Παντως ολοι οι εμπειροι αναβατες και κυριως αυτοι των αστικων κεντρων εχουν για βοηθεια ενα ολοκληρο σκληρο δισκο στο κεφαλι με τα χαρακτηριστικα του οχηματος που μπορει να προκαλεσει ατυχημα.





adv phone
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Thank's αλλά τι περιμένεις....
Χωριάτες....
Αγράμματοι...
:friendship:
Nαι ειμαστε Θανο κι ευτυχως δηλαδη γιατι εχουμε και κανα βουνο διπλα μας να κανουμε τις χωματαδες μας...:)
 
Top Bottom