Πελατες μου...

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τροφη για σκεψη...

Αλλάζει το τοπίο. Το είχαμε δει να έρχεται εδώ και αρκετά χρόνια, σε πολλά διαφορετικά πράγματα. Τώρα αρχίζει η υλοποίηση και στον κόσμο των δικύκλων. Στην αρχή στο πασάρουν δωρεάν ως "εξέλιξη" με μια προσαρμοσμένη τιμή στο τελικό προϊόν. Τώρα η τιμή φιξάρεται εκεί (στο άνω σημείο του παρελθόντος) και θεωρείται προνόμιο να το αγοράζεις σε αυτή τη τιμή (που θα είναι η Basic εφεξής) και ότι παραπάνω θέλεις... θα πληρώνεις τη συνδρομής σου.

Ωραίο θέμα και πράγματι τροφή για σκέψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλτ!

Να δεις που κάποια στιγμή αν δεν έχεις πληρώσει συνδρομή θα σου δίνουν 30 αλογάκια ισα ισα να παρει μπρος και να μπορείς να πας στη δουλεία!
Τέλεια.
Δηλαδή θα πάρω και δέκα άλογα επάνω στο klx μου;;;; :laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γίνεται ΗΔΗ στα αυτοκίνητα αυτό και όλο και εδραιώνεται η φάση
Και στα ηλεκτρικά μηχανάκια έχω διαβάσει αντίστοιχο πακέτο
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Παιδιά οποίος εδώ μέσα έχει ιδέα από video games ή software γενικώς θα θυμηθεί. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, κάποτε το αγόραζες άπαξ το δισκάκι και ήταν δικό σου, μετά έγινε ψηφιακο(άρα δεν υπήρχε απτό προϊόν, αλλά ολόκληρο ακόμα) μετά μπήκαν οι προσθήκες με features extra dlc κτλπ με έξτρα χρήματα, μετά με συνδρομή για το δικαίωμα να παιξεισ, τώρα υπάρχει το μοντέλο free to play, παίζεις μεν χωρίς να είναι δικό σου, αλλά με κλειδωμένα features που τεχνιέντως χρειαζεσαι για να είσαι ανταγωνιστικός και φυσικά τα σκας αδρά για να στα δώσουν με το σταγονόμετρο. Πολλές φορές τρεις με τέσσερεις φορές την αρχική αξία του όλου πακέτου. Χωρίς να έχει ταβάνι.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό πάντως. Αγοράζεις κάποιο feature , αφορολόγητο ,σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι αν το παράγγελνες εξ αρχής
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δε
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό πάντως. Αγοράζεις κάποιο feature , αφορολόγητο ,σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι αν το παράγγελνες εξ αρχής
Εδω είναι το θέμα. Δεν είναι ότι δεν υπάρχει αυτό το feature ήδη στην μηχανή που αγόρασες. Υπάρχει αλλά είναι κλειδωμένο μόνο και μόνο για να σε αρμέξουν. Δεν μιλάμε για hardware που θα πρόσθετες υλικά που έχουν κάποιο κόστος. Μιλάμε για software που ήδη υπάρχει και εκβιαστικά σχεδόν θέλουν να στο ξαναπουλησουν
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σε λίγο θα κάνουμε μότοβόλτα μέσα από πλατφόρμα (χωρίς να βγαίνουμε από το σπίτι)
Όπως στα ποδήλατα με συνδρομή(κάθε μήνα) συμμετοχή και βόλτα - αγώνα, με συναθλητές!
Κάποιες φορές νιώθω πολύ μεγάλος σε ηλικία :(
Εδώ δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι οι μοτοσυκλέτες δεν έχουν κλειδιά!!!
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Αν τιμολογιακά δεν επιβαρύνομαι από το feature που είναι ήδη προεγκαταστημένο δεν με απασχολεί ισα ισα μ αρέσει κιόλας.

Πχ στο f800gsa αν μου έλεγε η bmw δοκίμασε το asc και το esa για 1500 χιλιόμετρα πολύ πιθανόν δεν θα τα αγόραζα και θα γλύτωνα τα 500€-1000€.

Στο 890 για παράδειγμα αν το quickshifter δεν δουλεύει όπως θέλω γιατί να το πληρώσω προκαταβολικά μαγεμένος από τις γρήγορες αλλαγές στο promo video της KTM

Τώρα αν οι εταιρίες επιβαρύνουν το κόστος της μηχανής επειδή γίνετε προ εγκατάσταση του εξοπλισμού τότε ναι προτιμώ το παλιό παραδοσιακό τρόπο
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Καλά, τα ίδια λέγαμε και για τα κινητά και τελικά κατεβάζουμε ταυτόχρονα orux mpas , osmand ,enduro tracker , wikiloc ,gpx viewer , plot a route , kurviger κτλ....τα δοκιμάζουμε και καλά ,αφού δουλεύουμε με google maps περισσότερο, κάνουμε τα review μας και κρατάμε ''μόνο'' 3 από τις εφαρμογές αυτές. Υπομονή και θα προσαρμοστούμε ΚΑΙ σε αυτό.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ευτυχώς κάποιοι ειμαστε ρετρολαγνοι και δεν μας αφορά το θέμα ακόμα :ll:
Για αυτούς που τα πιο σύγχρονα μηχανάκια που μπορούν να αγοράσουν είναι τουλάχιστον 10ετίας (είμαι σε αυτούς) το ready to pay φαινόμενο θα τους πιάσει σε καμιά 10ετία το νωρίτερο! Καλά είμαστε ακόμα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πούμε και κάτι άλλο στο θέμα.

Το λογισμικό (ας πούμε στις πενφέ με οθόνη) θέλει ένα τρίωρο μίνιμουμ στο διαγνωστικό για να περαστεί, ως οκτώ μου είχαν πει ανάλογα με την αναβάθμιση.

Είναι πολύ πιο λογικό από πλευράς logistics για την εταιρεία να ανοίγει και να κλείνει ένα πρόγραμμα με διακόπτη αντί να περνάει 3-8 ώρες στην πρίζα το μηχανάκι.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαλιομαστε. Αν έχει το tech pack 1182 ευρώ (61900915100) και κάποιος θέλει να ξέρει τι θα πάρει αν πληρώσει, το κακό που είναι; Τώρα είδα ότι το έγραψε και ο Βαγγέλης πιο πάνω. Δηλαδή το μοντέλο του σήμερα, πχ QS στο R1250 που δεν δουλεύει όπως στο XR βελούδινα, σε υποχρεώνει να το πάρεις με το πακέτο και δεν θα το χρησιμοποιείς, είναι πιο καλό; Ή μήπως είναι οκ το να αγοράζεις τυφλά τα έξτρα όπως κάνεις σήμερα;

Σε 10 χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαίνει αλλά μου αρέσει που έχετε πλάνο και αισιοδοξία.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οοοοοχι, θα ισχύει για τα ready to race με τα πολλά αλογάκια. Και το moto της εταιρίας θα γίνει "ready to pay?"
Προτιμώ τα μηχανάκια "ready to... καβαλήσεις" παρά τα "ready to pay" ή "ready to race"!!! :laugh:
Απλό, λειτουργικό, και όσο γίνεται περισσότερο αξιόπιστο (που τα απλά συνήθως έτσι είναι)!!!
Έχω όμως το πλεονέκτημα του ότι δεν είμαι των..... επιδόσεων, ποτέ δεν ήμουν!!!
Όσο για τα δέκα χρόνια που αναφέρθηκαν, "εμάς", δεν νομίζω να μας πιάσει. Πάντα θα υπάρχουν τα "απλά", ή παλια:)!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παντως στα cf βγαινεις απ το σπιτι σου να εχει σημα,μπαινεις στην εφαρμογη και κανει update η εταιρια χωρις να πας στο εξουδιοτημενο,αρκει να εχεις το αναλογο εξτρα αξιας 400ε μαραφετι κατω απ τη σελα...
Αυτο σε καποιους που μενουν επαρχια ειναι μια χαρα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σίγουρα θα βρεθεί κάνα παλλικάρι απο Μενίδι που το σπάει το λογισμικό να έχεις τράκτσιο 18 αξόνων και ταυτόχρονα να βλέπεις στην οθόνη Nova, cosmote tv και να παίρνεις και τηλέφωνα δωρεάν Σιγκαπούρη..:roflmao:
 
Top Bottom