Περιποίηση των μωρών μας

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με στοργή και proderm...:laugh:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγω πέρα απο την στοργή χρησιμοποιω ενα τρομερο φαρμακο της karcher που ακουει στο ονομα RM81. Δεν κανει ζημια πουθενα πανω στη μηχανη οσο και να μεινει. Η αρεωση που του κανω ειναι 1 προς 30 . Δηλαδη 1 λιτρο φαρμακο σε 30 λιτρα νερο στο αφροποιητη. Ενα ξεκασμα παντου , στην συνεχεια ενα καλο ξεβγαλμα με το πιεστικο και ετοιμη. Δεν χρειαζεται ουτε πανι για σκουπισμα . Δεν αφηνει αλατα δεν αφηνει σταμπες πουθενα.
Αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Εγω προσωπικα με οτι και να πλυνω την μηχανη(απο απλο σαπουνι μεχρι πλυντηριο αυτοκινητων με χημικα)μετα το ξεπλυμα,στεγνωμα και τελος χρησιμοποιω wd40 σε ΟΛΑ τα μεταλλικα μερη και σε ΟΛΑ τα πλαστικα motorex silicone.Εχω δυο διαφορετικα πανακια για το καθε ενα ξεχωριστα.Τρωει χρονο η ολη διαδικασια αλλα με δικαιωνει καθε φορα που το βλεπω.
Υ.Γ για μενα ειναι ψυχαναλυση το πλυσιμο και γενικα η περιποιηση των οχηματων μου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R


Αφού μου αρέσει να ασχολούμαι με το service της μηχανής, την αντικατάσταση των αναλωσίμων αλλά και μικροεπιδιορθώσεις θα ήταν λίγο περίεργο να μην ασχολούμαι με την καθαριότητα της, όλα μέρος της φροντίδας της είναι. Αν είχα κλειστό χώρο θα έκανα πολύ περισσότερα πράγματα αλλά κι έτσι καλά είμαι.

Πέρυσι αγόρασα ένα πλυστικό μηχάνημα της Husqvarna PW235 που στην ουσία είναι της Δανέζικης Nilfisk. Θεωρώ πως τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά μοντέλα είναι πολύ καλή κυρίως γιατί εφοδιάζει και τα φθηνά μοντέλα της με μεταλλικές αντλίες! Για απορρυπαντικό χρησιμοποιώ το ήπιο RM565 της Karcher γιατί είναι αρκετά φθηνό, αγοράζω το 5λιτρο μόνο με 10€ και κάνω με αυτό περίπου 10-12 πλυσίματα. Όταν θέλω να απομακρύνω λάδια προερχόμενα κυρίως από την αλυσίδα χρησιμοποιώ το CIF Professional που είναι για λάδια και καμένα λίπη του φούρνου και του grill, μια χαρά τη κάνει τη δουλειά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ειμαι ο χειροτερος βρωμιαρης...
η μηχανη πλενεται μονη της ...
οταν βρεχει....
ασε που δεν υπαρχει φραγκο , για πλυντηρια....
υπαρχει κριση...
ριξτε μια ματια τριγυρω σας...
να δειτε τι τραβαει ο κοσμακης....
































:ha:ha:ha
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ειμαι ο χειροτερος βρωμιαρης...
η μηχανη πλενεται μονη της ...
οταν βρεχει....
ασε που δεν υπαρχει φραγκο , για πλυντηρια....
υπαρχει κριση...
ριξτε μια ματια τριγυρω σας...
να δειτε τι τραβαει ο κοσμακης....
































:ha:ha:ha
Τα χεις δώσει όλα σήμερα :p:p
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ δεν πλένω συχνά τις εκάστοτε μηχανές μου γιατί δεν λερώνονται πολύ λόγω χρήσης (δεν τις κυκλοφορώ καθημερινά, αποφεύγω να βγω με βροχή - όχι τόσο για να μην λερωθεί αλλά γιατί δεν έχει νόημα να ξεκινήσεις μια βόλτα άν βρέχει). Οπότε συνήθως κάνω στεγνό καθάρισμα, με πανάκια μικροινών, μωρομάντηλα για μυγάκια και πιο δύσκολες βρωμιές, για το πλύσιμο της αλυσίδας χρησιμοποιώ παραφινέλαιο. Αλοιφούλα WENOL για φρεσκάρισμα εξατμίσεων, έχω διάφορα σπρέι σιλικόνης και περνάω που και που τα άβαφα πλαστικά.
Όταν λερωθεί καλά από βόλτα με βροχές, πάω σε εξειδικευμένο πλυντήριο μοτο (αν έχει πολύ βρωμιά σε δύσκολα σημεία), αλλιώς πλένω κλασσικά με λαστιχάκι, σφουγγάρι και πανάκια για σκούπισμα.
Θα ήθελα πάντως να πάρω ένα πιεστικό κάποια στιγμή...
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Πήγα σε πλυντήριο το 1190 και μετά από μια εβδομάδα που πήγα να το βάλω μπροστά στο γκαράζ είδα τις ζάντες έτσι..... εγκεφαλικό!!! ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω πριν αρχίσω τα πειράματα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πήγα σε πλυντήριο το 1190 και μετά από μια εβδομάδα που πήγα να το βάλω μπροστά στο γκαράζ είδα τις ζάντες έτσι..... εγκεφαλικό!!! ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω πριν αρχίσω τα πειράματα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από το πολύ ζουαν μάλλον!!
Πας για βαψιμο.......
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Λέω να δοκιμάσω 1200 γιαλοχαρτο και μετά αλοιφή γυαλισματος.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλο πλύσιμο μετά από βόλτες... Στον τρελό επαγγελματία στον Υμμητο.... ;).
Συχνή χρήση σιλικόνης στα ελαστικά μέρη για μακροζωία.
Αν και έχω πιεστικο, δεν μπόρεσα να πετύχω ποτέ το καλό πλύσιμο των επαγγελματιών που το σηκώνουν στην ράμπα ψηλά.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πήγα σε πλυντήριο το 1190 και μετά από μια εβδομάδα που πήγα να το βάλω μπροστά στο γκαράζ είδα τις ζάντες έτσι..... εγκεφαλικό!!! ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω πριν αρχίσω τα πειράματα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτα ειναι τα ασχημα των πλυντηρίων. Οι περισσότεροι χρησιμοποιουν κακης ποιοτητας φαρμακα ( οτι πιο φθηνο) και τα κανουν μανταρα και στην αρεωση ! Το ιδιο ειχα παθει στο πρωτο καρο Αντωνη σε μαυρες ζαντες. Δυστυχως δεν γλιτωσα το βαψιμο.
Δοκιμασε ομως πρωτα καποια αλοιφή πριν βαψεις μηπως και το γλιτωσεις
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλο πλύσιμο μετά από βόλτες... Στον τρελό επαγγελματία στον Υμμητο.... ;).
Συχνή χρήση σιλικόνης στα ελαστικά μέρη για μακροζωία.
Αν και έχω πιεστικο, δεν μπόρεσα να πετύχω ποτέ το καλό πλύσιμο των επαγγελματιών που το σηκώνουν στην ράμπα ψηλά.
Ελα να στο πλυνω μια μερα εγω και μετα δε θα με αλλάζεις :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πήγα σε πλυντήριο το 1190 και μετά από μια εβδομάδα που πήγα να το βάλω μπροστά στο γκαράζ είδα τις ζάντες έτσι..... εγκεφαλικό!!! ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω πριν αρχίσω τα πειράματα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σου προτείνω τη διαδικασία που κάνουμε για να βγουν τα άλατα και σκουριές από τους λαιμός, αλλά με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο νερού.
Δηλαδή:
- Ψεκαζεις το στεφάνι με wd40 και τρίβεις ελαφρά με το γυαλόχαρτο νερού (το πιο ψιλό που υπάρχει).

- Πλένεις καλά με νερό και σαπούνι.

- Στεγνώνεις πολύ καλά με πανιά η αέρα.

- Περνάς το στεφάνι με αλοιφή Glanol, την αφήνεις 10 λεπτά να ψιλοστεγνώσει και στη συνέχεια τρίβεις με δραπανο και σφουγγάρι στοιλβωσης ( στοιλβωση δραπανο - Google zoeken)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελα να στο πλυνω μια μερα εγω και μετα δε θα με αλλάζεις :p
Καλά... Πάμε μια μέρα στον "και εσύ λάμπεις Μπάμπη μου" και τα λέμε!!
Μιλαμε για τρελό αγόρι...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω κανω την παρακατω σειρα.

Νερο με λαστιχο και το αφηνω λιγη ωρα.
Ψεκασμα με πιεστικο.
Ψεκασμα σαπουνιου με ηπιο καθαριστικο Karcher.
Ξεβγαλμα με πιεστικο.
Σφουγκαρι ολη, σε λεκανη που εχει σαπουνι karcher.
Ξεβγαλμα πιεστικο.
Φυσαω με αερα κομπρεσερ.
Στεγνωνω με πανι.
Που και που περαω τα αβαφα πλαστικα με αλοιφη συντηρησης.

Αυτα:)
 
Top Bottom