Περιποίηση των μωρών μας

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Ο Μπάμπης για πλύσιμο μηχανής είναι μοναδικός. Παίρνει αξία η μηχανή μετά το πλύσιμο. Τα 7ευρα στο πλυντήριο της γειτονιάς είναι πεταμένα λεφτά τα δε χημικά που χρησιμοποιούν είναι αμφιβόλου ποιότητας και πολύ δυνατά
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Οσον αναφορα το wd40.
Σαν επαγγελματιας στον κλαδο των Θαλασσιων Σπορ ειναι το ενα και μοναδικο υλικο που χρησιμοποιω σε ολους του κινητηρες(τζετ σκι,εσωλεμβιες 300hp και εξωλεμβιες)και με εχει γλιτωσει απο πολλες υποψηφιες ζημιες,διαβρωσεις και διαφορα σκουριασματα.
Πλενω τους κινητηρες αυστηρα 1 φορα τον μηνα με ενα καθαριστικο απο ναυτιλιακα,στεγνωμα με blower που πεταει μεγαλη ποσοτητα αερα,βαζω μπροστα τους κινητηρες να δουλεψουν λιγο και μετα ψεκασμα με wd40 ΤΑ ΠΑΝΤΑ(εκτος την εισαγωγη του τουρμπο).
Εχω δοκιμασει κατα καιρους και αλλα σπρευ αλλα δεν υπαρχει κανενα μετρο συγκρισης με το συγκεκριμενο.
ΥΓ ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και εμπειρια και σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω καποιον να το χρησιμοποιησει με καποιο σκοπο αλλα ουτε κανω καποιο ειδος διαφημισης.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Bασικα ειναι το καλυτερο υδροαπωθητικο ευρειας χρησεως, μιας και ειναι και οικονομικο αλλα και το βρισκεις και παντου. Eιναι παρα πολυ καλο λιποδιαλυτικο/καθαριστικο, με αυτο καθαριζω λεκεδες απο τα λαδια της αλυσιδας στις ζαντες, το κλασσικο "γρασο" που μαζευεται στην ποδια απο το μπροστινο γραναζι, ακομη και τα απομειναρια απο τα μυγακια στη μασκα και τα πλαστικα. Επισης ειναι αρκετα καλο στο να βοηθαει με σκουριασμενα μερη, κολλημενες βιδες (οχι ομως το ιδανικοτερο), καθως και κινουμενα μερη χαμηλης τριβης , καθως ψεκαζοντας το καθαριζει -σχετικα- τις επιφανειες επαφης. Σαν λιπαντικο ομως για μονιμη χρηση (μαρσπιε, ντιζες, κλειδαριες κτλ) ειναι οτι χειροτερο, καθως ξεπλενει οτιδηποτε λιπαντικο υπαρχει ηδη εκει και αφου στεγνωσει δεν αφηνει καμια ιδιοτητα λιπανσης.

Το καλυτερο παραδειγμα ειναι η κλειδαρια του κεντρικου διακοπτη που αν αρχισει και ψιλοκολλαει και κανεις το λαθος να ριξεις WD40, για 1-2 μερες θα δουλευει τουμπανο, αλλα οταν στεγνωσει αρχιζει και κολλαει ακομη χειροτερα απο πριν.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Bασικα ειναι το καλυτερο υδροαπωθητικο ευρειας χρησεως, μιας και ειναι και οικονομικο αλλα και το βρισκεις και παντου. Eιναι παρα πολυ καλο λιποδιαλυτικο/καθαριστικο, με αυτο καθαριζω λεκεδες απο τα λαδια της αλυσιδας στις ζαντες, το κλασσικο "γρασο" που μαζευεται στην ποδια απο το μπροστινο γραναζι, ακομη και τα απομειναρια απο τα μυγακια στη μασκα και τα πλαστικα. Επισης ειναι αρκετα καλο στο να βοηθαει με σκουριασμενα μερη, κολλημενες βιδες (οχι ομως το ιδανικοτερο), καθως και κινουμενα μερη χαμηλης τριβης , καθως ψεκαζοντας το καθαριζει -σχετικα- τις επιφανειες επαφης. Σαν λιπαντικο ομως για μονιμη χρηση (μαρσπιε, ντιζες, κλειδαριες κτλ) ειναι οτι χειροτερο, καθως ξεπλενει οτιδηποτε λιπαντικο υπαρχει ηδη εκει και αφου στεγνωσει δεν αφηνει καμια ιδιοτητα λιπανσης.

Το καλυτερο παραδειγμα ειναι η κλειδαρια του κεντρικου διακοπτη που αν αρχισει και ψιλοκολλαει και κανεις το λαθος να ριξεις WD40, για 1-2 μερες θα δουλευει τουμπανο, αλλα οταν στεγνωσει αρχιζει και κολλαει ακομη χειροτερα απο πριν.
Τι προτεινεις για μαρσπιεδες κλειδαριες???
Γενικα κινητα μερη
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για μαρσπιεδες και λοιπες κινητες επιφανειες που εχεις ευκολη προσβαση και δεν εχουν ελαστικα μερη, οποιοδηποτε γρασο, καλυτερα σε σπρει για ευκολια.
Για μερη που ερχονται σε επαφη με λαστιχα, τσιμουχες κτλ, γρασο σιλικονης.
Για κλειδαριες, "ξηρο" γρασο με γραφιτη ή ακομη καλυτερα... ξυσμα μολυβιου πανω στο κλειδι.

Αυτα χρησιμοποιω χρονια και δεν ειχα ποτε θεμα.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Για μαρσπιεδες και λοιπες κινητες επιφανειες που εχεις ευκολη προσβαση και δεν εχουν ελαστικα μερη, οποιοδηποτε γρασο, καλυτερα σε σπρει για ευκολια.
Για μερη που ερχονται σε επαφη με λαστιχα, τσιμουχες κτλ, γρασο σιλικονης.
Για κλειδαριες, "ξηρο" γρασο με γραφιτη ή ακομη καλυτερα... ξυσμα μολυβιου πανω στο κλειδι.

Αυτα χρησιμοποιω χρονια και δεν ειχα ποτε θεμα.
Οταν λες ξυσμα μολυβιου το εννοεις κυριολεκτικα;
ΥΓ.Η ερωτηση ειναι σοβαρη δεν ειρωνευομαι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οταν λες ξυσμα μολυβιου το εννοεις κυριολεκτικα;
ΥΓ.Η ερωτηση ειναι σοβαρη δεν ειρωνευομαι.
Σοβαροτατα, δεν αστειευομαι. Εννοω ομως ξυσμα γραφιτη, οχι και το λευκο ξυλο του μολυβιου μαζι. Παρε να μολυβι 2Β ξερω γω, τρυψε τη μυτη του σε ενα γυαλοχαρτο και το ξυσμα απο το γυαλοχαρτο ριχ'το πανω στο κλειδι, βαλ'το στην κλειδαρια και γυρνα την ον-οφ 2-3 φορες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν και έχω πιεστικο, δεν μπόρεσα να πετύχω ποτέ το καλό πλύσιμο των επαγγελματιών που το σηκώνουν στην ράμπα ψηλά.
Αυτό γιατί, λογο.... ηλικίας, δεν μπορείς να σκύψεις!!!
Και λόγο... ηλικίας πάλι, "αποφεύγεις" τα... σκιψιματα!!!!!! :inlove:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εσύ μιλάμε, έχεις περάσει στην επόμενη πιστα!!!!
Ναι, αλλά έχω έξτρα κανονάκι (ΚΤΜ) :D
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Πλύσιμο ΜΟΝΟ με ατμό. Μετά σκούπισμα -
φύσιμα και γίνεται super. Ολα τα χημικά καταστρέφουν ειδικά ο ενεργός αφρός
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πλύσιμο ΜΟΝΟ με ατμό. Μετά σκούπισμα -
φύσιμα και γίνεται super. Ολα τα χημικά καταστρέφουν ειδικά ο ενεργός αφρός
Καλός ο ατμός, αλλά καμία φορά αναλόγως τη βρώμα είναι λίγος.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μιλάμε για μεγάλο ατμοποιητή, τα κάνει όλα γυαλί. Εκτός από πίσσα
Εχω πλυνει το καρο με ατμο και οντως το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο. Για τα χημικα που λες ενα δικιο το εχεις παντως . Βασικα οι πιο πολλοι χρησιμοποιουν κακης ποιοτητας με.λαθος αρεωση γι αυτο γινονται ζημιες. Υπαρχουν ομως και εξαιρετικα φαρμακα που δεν κανουν καμια απολυτως ζημια
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Εχω πλυνει το καρο με ατμο και οντως το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο. Για τα χημικα που λες ενα δικιο το εχεις παντως . Βασικα οι πιο πολλοι χρησιμοποιουν κακης ποιοτητας με.λαθος αρεωση γι αυτο γινονται ζημιες. Υπαρχουν ομως και εξαιρετικα φαρμακα που δεν κανουν καμια απολυτως ζημια
Το ξέρω αυτό απλα επειδή εγω λόγω έλλειψης χώρου δεν την πλένω μόνος μου ώστε να ξέρω τι προϊόντα χρησιμοποιώ, οπότε βρήκα εναν τύπο στη Θεσσαλονικη που την πλένει με ατμό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το ξέρω αυτό απλα επειδή εγω λόγω έλλειψης χώρου δεν την πλένω μόνος μου ώστε να ξέρω τι προϊόντα χρησιμοποιώ, οπότε βρήκα εναν τύπο στη Θεσσαλονικη που την πλένει με ατμό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Και καλα κανεις! Εγω την εχω πατησει με πλυσιμο σε πλυντηριο και σε αυτοκινητο αλλα και σε μηχανακι γι αυτο το εκοψα αφου εχω την ""πολυτελεια " να εχω επαγγελματικα εργαλεια πλυσιματος και χωρο στην δουλεια !
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δυστυχώς οι περισσότεροι την έχουν πατήσει με ζημιές ανεπανόρθωτες από τα φθηνά βενζινάδικα που πλένουν
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν πλενουμε ποτε με ζεστο νερο.
Δεν πλενουμε με υπερβολικη πιεση.
Δεν ριχνουμε σουάζ. Ποτέ.

Λιγο πρασινο σαπουνακι, καλο σφουγγαρι και στεγνωμα. Εναλακτικα μια βολτα το τετράγωνο αρκει.

Εχω χρησιμοποιώ ενα oil remover ναυτιλιακο και παραφινελαιο φαρμακευτικο στην αλυσίδα.
 
Top Bottom