Περι θορυβων σασμαν!

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Παιδια την καλησπέρα μου! Ξεκινωντας πριν αρκετο καιρο ενα θεμα σχετικα με μια αογρα 690 σας χαιρετω πλεον ως νεος οδηγος ενος smt(ερωτευμενος στο επακρο).. Εχοντας κανει στην μηχανη ομως λιγα χιλιομετρα ηθελα να ρωτησω για οσους εχουν το συγκεκριμενο μοτερ,παιδια στο κουμπωμα της πρωτης(και κυριως οσο ειναι ακομα ψιλοκρυο) παρατηρειτε ενα καλουτσικο κρακ οταν κουμπωνει; Ο μηχανικος μου ειπε δεν χρειαζεται να περιμενω στασιμος να ζεσταθει απλα να πηγαινω πολυ χαλαρα(κατανοητο) μεχρι να ερθει σε θερμοκρασιας λειτουργιας,παντοτε ομως περιμενω να ανεβασει 2-3 γραμουλες για να βαλω την πρωτη. Συνοψιζοντας λοιπον βαζω πρωτη κανει ενα καλο κρακ...μετα ολα ειναι βουτυρο! Να σημειωσω οτι συνηθως η ριχνω ενα απαλο ξερογκαζο η λιιιγο σπρωχνω μπροστα την μηχανη(οπως και σε ολα τα αλλα) και μπαινει πολυ πιο χαλαρα. Και να σημειωσω οτι η μοτο με το που αγοραστηκε εκανε καθε απαραιτητο ελεγχο και μεγαλο σερβις στον Δημητροπουλο και αλλαξα και προληπτικα εμβολο στην πανω τρομπα! Παρακαλω λοιπον,για να μπορεσω να κοιμηθω σαν ανρθωπος,ειναι φυσιολογικο το "κρακ" της πρωτης;;; :rolleyes:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παιδια την καλησπέρα μου! Ξεκινωντας πριν αρκετο καιρο ενα θεμα σχετικα με μια αογρα 690 σας χαιρετω πλεον ως νεος οδηγος ενος smt(ερωτευμενος στο επακρο).. Εχοντας κανει στην μηχανη ομως λιγα χιλιομετρα ηθελα να ρωτησω για οσους εχουν το συγκεκριμενο μοτερ,παιδια στο κουμπωμα της πρωτης(και κυριως οσο ειναι ακομα ψιλοκρυο) παρατηρειτε ενα καλουτσικο κρακ οταν κουμπωνει; Ο μηχανικος μου ειπε δεν χρειαζεται να περιμενω στασιμος να ζεσταθει απλα να πηγαινω πολυ χαλαρα(κατανοητο) μεχρι να ερθει σε θερμοκρασιας λειτουργιας,παντοτε ομως περιμενω να ανεβασει 2-3 γραμουλες για να βαλω την πρωτη. Συνοψιζοντας λοιπον βαζω πρωτη κανει ενα καλο κρακ...μετα ολα ειναι βουτυρο! Να σημειωσω οτι συνηθως η ριχνω ενα απαλο ξερογκαζο η λιιιγο σπρωχνω μπροστα την μηχανη(οπως και σε ολα τα αλλα) και μπαινει πολυ πιο χαλαρα. Και να σημειωσω οτι η μοτο με το που αγοραστηκε εκανε καθε απαραιτητο ελεγχο και μεγαλο σερβις στον Δημητροπουλο και αλλαξα και προληπτικα εμβολο στην πανω τρομπα! Παρακαλω λοιπον,για να μπορεσω να κοιμηθω σαν ανρθωπος,ειναι φυσιολογικο το "κρακ" της πρωτης;;; :rolleyes:
Καλημέρα, αν η αλυσίδα είναι σε σφιγμενη σε φυσιολογικά επιπεδα δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανυσηχεί ο θόρυβος που αναφέρεις. Είναι φυσιολογικό. Ούτε ξερογκαζα θέλει ούτε σπρωξιματα ούτε φρένο(!) που πατάνε κάποιοι.
:)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το κρακ δεν είναι προβλημα. Το μπαμ, είναι... Νομίζω είναι φυσιολογικό.

Τι να πούμε και εμείς με τα παλιά 1150 που αν αλλάξεις ταχύτητα γρήγορα (και εφόσον αλλάξει), ξυπνάμε δύο οικοδομικά τετράγωνα στη γειτονιά.

Κάποιοι βγάζουν και τα σκουπίδια :ha
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Παρακαλω λοιπον,για να μπορεσω να κοιμηθω σαν ανρθωπος;;;
1) δεν τα ρωτάς αυτά έχοντας KTM....

2) αν σου δουλεύει μη δίνεις σημασία, αλλά για καλό και για κακό Τρίτη - Τετάρτη (όπως και ενδιάμεσα από Τετάρτη μέχρι Τρίτη) μη το πολύ κυκλοφοράς...

3) ακολούθα το παρακάτω και θα είσαι μια χαρά!

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης να πούμε για να σώσουμε τον ύπνο του ανθρώπου, ότι αν με λίγο σπρώξιμο ή ξερογκαζιά το φαινόμενο γίνεται λιγότερο έντονο, όπως και μετά από κίνηση της μοτοσικλέτας γενικά, το πιο πιθανό είναι ότι κολλάνε τα δισκάκια του συμπλέκτη όταν μένει παρκαρισμένη.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
κάνε την εξής δοκιμή, και ίσως βοηθήσει, βάζε το μπροστά με πατημένο συμπλέκτη, και μην τον αφήσεις, δώσε του λίγο χρόνο 1-1,5 λεπτό και κούμπωσε την πρώτη, ίσως να είναι καλύτερα σάν αίσθηση και ήχο


edit: άσχετο αλλά μου ήρθε στο μυαλό, στ' αυτοκίνητα για να μήν ''χτυπάει'' η όπισθεν, βάζουμε πρώτα δευτέρα και μετά όπισθεν,
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Απο ρελαντι πως ειναι ; μηπως ειναι ψηλα ?

Ολα χτυπανε στην πρωτη μιας και το σασμαν των μοτο δεν εχουν συνχρονιζέ στα γραναζια.
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Παιδια με συχωρειτε για την απουσια αλλα εχουμε κατι τρεχαματα,το μηχανακι ειναι οκ και λογω φρικης μου ελεγμενο μεχρι τελευταιας σπιθαμης χαχα περιμενωντας απαντησεις απο εσας καθως και σε επικοινωνια με τον μηχανικο η απαντηση που πηρα ειναι οτι η πρωτη ουσιαστικα ¨ακουγεται" διοτι το κιβωτιο στο 990 εχει ισια δοντια με αποτελεσμα να ακουγεται καπως παραπανω! Προς απαντηση των απο πανω σχολιων, η μηχανη πηρε και καινουρια αλυσιδογραναζα με την αγορα της,το ρελαντι ειναι εκει που πρεπει και εφτιαξα ολα τα αναλωσιμα μια και καλη χεχε Νταξει δεν μιλαμε για κανεναν ακραιο θορυβο αλλα πιστευω κατεμαδες(και μη) με νιωθετε αν μπει κατι στο μυαλο σε βασανιζει ακομα και αν δεν υπαρχει λογος :fun
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μήπως το ρελαντι σου είναι στις 5Κ?
Εχουμε ζήσει μεγάλες στιγμές εδώ μέσα με αυτήν την έμπνευση...
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μήπως το ρελαντι σου είναι στις 5Κ?
Εχουμε ζήσει μεγάλες στιγμές εδώ μέσα με αυτήν την έμπνευση...
Σε..προλαβε ο γρηγορος....!!!!
Τι μου θυμισατε...εγω κ ο.. thenos...να προσπαθουμε να του εξηγησουμε για το ρελαντι στο Versys.....χαχα...!!!!
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Πάντως όταν είχα τον περτικαλι διάολο το σασμαν δούλευε θαυμάσια....
Τα υπόλοιπα χάλασαν....
Ντεμέκ κι αυτο σαν τον ιδιοκτήτη :p
Μια αναλυση σε αυτο;; :eek:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδια την καλησπέρα μου! Ξεκινωντας πριν αρκετο καιρο ενα θεμα σχετικα με μια αογρα 690 σας χαιρετω πλεον ως νεος οδηγος ενος smt(ερωτευμενος στο επακρο).. Εχοντας κανει στην μηχανη ομως λιγα χιλιομετρα ηθελα να ρωτησω για οσους εχουν το συγκεκριμενο μοτερ,παιδια στο κουμπωμα της πρωτης(και κυριως οσο ειναι ακομα ψιλοκρυο) παρατηρειτε ενα καλουτσικο κρακ οταν κουμπωνει; Ο μηχανικος μου ειπε δεν χρειαζεται να περιμενω στασιμος να ζεσταθει απλα να πηγαινω πολυ χαλαρα(κατανοητο) μεχρι να ερθει σε θερμοκρασιας λειτουργιας,παντοτε ομως περιμενω να ανεβασει 2-3 γραμουλες για να βαλω την πρωτη. Συνοψιζοντας λοιπον βαζω πρωτη κανει ενα καλο κρακ...μετα ολα ειναι βουτυρο! Να σημειωσω οτι συνηθως η ριχνω ενα απαλο ξερογκαζο η λιιιγο σπρωχνω μπροστα την μηχανη(οπως και σε ολα τα αλλα) και μπαινει πολυ πιο χαλαρα. Και να σημειωσω οτι η μοτο με το που αγοραστηκε εκανε καθε απαραιτητο ελεγχο και μεγαλο σερβις στον Δημητροπουλο και αλλαξα και προληπτικα εμβολο στην πανω τρομπα! Παρακαλω λοιπον,για να μπορεσω να κοιμηθω σαν ανρθωπος,ειναι φυσιολογικο το "κρακ" της πρωτης;;; :rolleyes:
H απαντηση ειναι μια απλη ερωτηση.

Τι μηχανη ειχες πριν?
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
H απαντηση ειναι μια απλη ερωτηση.

Τι μηχανη ειχες πριν?
Λοιπον αυτη ειναι δυσκολη ερωτηση χαχαχ γιατι,ειχα το 690 μετα πηρα ενα gsxr k8 μετα πηρα ενα μτ 07(ψιλοξενερα) μετα ενα cbr600rr και τωρα το 990,με το που εγινε απαγορευση ο γκαντεμης το πηρα απο μηχανικο :( να σημειωσω ποτε κανενα απο τα μηχανακια μου δεν τα ειχα για καφετερια-καθημειρνη χρηση,ηταν παντα βολτα επαρχιακο κλπ θελοντας να πω οτι δεν τα εχω του πεταματου τα προσεχω με αποτελεσμα αμα δω κατι και δεν ειμαι 10000% οτι ειναι οκ τρελαινομαι
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Να πω λοιπόν τότε :)
Ξεκινάμε με σκουριασμένα ρουλεμάν τιμονιού λόγω άριστης συντήρησης εννοείται, συνεχίζουμε με κολλαρο ψυγείου εκτονωμενο, tps,βαλβίδα πίεσης λαδιού, αντλία πίσω φρένου, φίλτρα αντλίας βενζίνης, δίσκοι συμπλέκτη που ενώ ήταν εντός ορίων φιμπερενιοι και μεταλλικοι πατιναριζε.......δεν ήταν τα λάδια εννοείται....και τέλος....
Πούλημα...
Θα μου λείψει πολύ το ομολογώ :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό με το πίσω φρένο τι το ήθελες, τολμάτε να μιλάτε για τον άλλο τον κακομοίρη μετά ΟΛΟΙΙΔΙΟΙΕΙΣΤΕ
 
Top Bottom