Πλανήτης Ελλάδα...

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Σημαντική εισαγωγική σημείωση: το παρόν ΔΕΝ το ανοίγω ως πολιτικό θεμα, αλλα απλα για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου με φιλους και για να προσπαθήσω να καταλάβω το γιατί σε ολο αυτο που (δεν) γινεται... Παρακαλω να κρατήσουμε το παρόν σε κόσμιο επιπεδο μακρυα απο πολιτικές και άλλες κόντρες.

Ανοιξα τα μάτια στον ήχο ενος επίμονου χρατς χρατς χρατς εξω απ' το παράθυρο μου. Στην αυλη ο γείτονας εξυνε το παρμπρίζ του αυτοκινήτου του για να βγάλει τον πάγο που ειχε μετατρέψει τα πάντα σε παγωτό κατα τη διάρκεια της νύχτας.
23 Σεπτεμβρίου στο ημερολόγιο και η θερμοκρασία στους μηδεν βαθμους. Ηδη. Σεπτέμβρη μηνα. Ακομα δεν μπορω να το συνηθίσω αυτο, ομως ανθρωποι που ξερουν καλυτερα μου λενε οτι ειναι (σχετικα) φυσιολογικό για αυτη την εποχή. Ειμαστε στο φθινόπωρο εξάλλου.

Διαβάζω στο έγκυρο περιοδικό New York ενα εξαιρετικό άρθρο για την Greta Thunberg, τη 16χρονη Σουηδέζα που πέρσι το καλοκαιρι ξεκίνησε μια διαμαρτυρία για το περιβαλλον εξω απ το Σουηδικό κοινοβούλιο και κατέληξε να γινει η ηρωίδα και ηγέτιδα ενος παγκόσμιου κινήματος ΠΑΙΔΙΩΝ που διαμαρτύρονται για τον πλανήτη μας που καίγεται και για τους καραγκιόζηδες ηγέτες (αλλα και εμας τους μεγαλύτερους) που ΔΕΝ μας καίγεται καρφί...

Μεσα σε ενα μολις χρονο η Greta εχει μιλησει στους μεγαλύτερους ηγέτες κρατών του κόσμου, στα μεγαλύτερα οικονομικοπολιτικά φόρουμ του πλανήτη, απο το Davos μεχρι την εθνοσυνέλευση του ΟΗΕ στη Νεα Υόρκη, και εχει φέρει προ των ευθυνών τους πολιτικούς που (τωρα) ορκίζονται οτι θα πάρουν δραστικότητα μετρα μπας και σωθεί η παρτίδα.

Ομως σώζεται; Γνωριζετε ΠΟΣΟ ασχημα ειναι τα πραγματα; Ο στόχος της συμφωνίας των Παρισιων ηταν λεει να κρατήσουμε την αύξηση της θερμοκρασίας κατω απο τους 2 βαθμους Κελσίου και ιδανικά μεχρι τους 1,5.
Ακομα και σ αυτα τα επίπεδα η καταστροφή λογω της ανόδου του επιπέδου των θαλασσών θα ειναι εκατονταπλάσια απο τα σημερινά επίπεδα και θα επιφέρει τη μετανάστευση 280 εκατομμυρίων ανθρώπων. Και αυτο ειναι το ηπιο σεναριο αν μεινουμε εντός +2 βαθμών.

Πρακτικά ομως, τις ημέρες που το ιστιοφόρο που μετέφερε τη Greta στη Νεα Υόρκη έδενε στο λιμάνι ο στόχος αυτος ειχε ηδη χαθεί. "Θα ηταν ωραια να σταματήσουμε την άνοδο της θερμοκρασίας τους δυο βαθμους. Ομως αν οι επιστήμονες δεν κρύβουν καποιες τεραστιες τεχνολογικές εκπλήξεις δεν το βλεπω να γινεται. Οσο για το στόχο των 1,5 βαθμών του ΟΗΕ; Δεν ειμαστε σ' αυτο το σύμπαν. Τελεια και παύλα."
Αυτα δεν τα ειπα εγω, ουτε η Greta αλλα ενας κύριος ονόματι Bill Gates που κατι παραπανω απο εμενα ξερει εχοντας χρηματοδοτήσει ενα σκασμό περιβαλλοντικές μελέτες.

Γυρίζω σελίδα και διαβάζω για το θεμα των πλαστικών. Εδω στη Φινλανδία το θεμα αυτο ειναι σημαντικότατο. Οταν πρωτοήρθα εδω μου εκανε εντυπωση οτι στους κάδους ανακύκλωσης που βρισκονται κυριολεκτικα σε καθε σπιτι ΔΕΝ δέχονται πλαστικά εν γενει. Ενω εχουν κάδους για καθε λογής υλικό, τα πλαστικά τα δέχονται μονο σε συγκεκριμένες τοποθεσίες (πχ μεγάλα σουπερμαρκετ) και ακομα και εκει ΟΧΙ ολα. Και τα υπολοιπα; Τα καινε. Στην αρχή μου φάνηκε πολυ παράξενο αν οχι υπερβολικό και ισως και κακο για το περιβαλλον.
Και ομως. Οταν διάβασα λιγο περισσοτερο καταλαβα οτι αυτη ειναι ισως η μονη πρακτική λύση αυτη τη στιγμη.

Το ξέρατε οτι το πλαστικό ως ύλη ΔΕΝ καταστρέφεται; Ποτέ; Εγω δεν το ηξερα.
Το ξέρατε οτι το πλαστικό κατασκευάστηκε εκ αρχής με σκοπο να ειναι ανθεκτικό και απρόσβλητο ουσιαστικα στα παντα;
Το ξέρατε οτι το πλαστικό διασπάται με το καιρο και την υπεριώδη ακτινοβολία (και αυτο πολυ αργα) αλλα και παλι υφίσταται ως μόριο;
Το ξέρατε οτι καθως διασπάται γινεται ολοένα και μικρότερο με αποτελεσμα να μη μπορει να φιλτραριστεί και να καταλήγει στη θαλασσα οπου γινεται τροφή για τους θαλάσσιους οργανισμούς;
Το ξέρατε οτι εκτιμάται οτι ο μέσος ενήλικος ανθρωπος εχει ΗΔΗ μεσα του το ισόποσο μιας πιστωτικής καρτας σε πλαστικό;
Το ξέρατε οτι για τα πλαστικά που χρησιμοποιούμε σε συσκευασίες κλπ, μονο το 14% ανακυκλώνεται παγκοσμίως και απο αυτα μονο το 5% ανακυκλώνεται τελικα καθοτι τα υπολοιπα πλαστικά που στέλνουμε για ανακύκλωση απορρίπτονται για διάφορους λόγους;
Το ξερατε οτι ακομα και αν θάψεις ενα πλαστικό αυτο συνεχίζει να υφίσταται και διασπάται μεχρι που καταλήγει στον υδροφόρο ορίζοντα (και ΚΑΤ επέκταση στη θαλασσα; )
Το ξερατε οτι στις θάλασσες του πλανήτη υπαρχουν πεντε τεραστιες δίνες (gyres) πλαστικών σκουπιδιών που εχουν μέγεθος απο το Μανχάτταν μεχρι ολοκληρο το Παρίσι και οτι στους ωκεανούς υπαρχουν ΗΔΗ περιπου 275 χιλιαδες μετρικοι τόνοι / πεντε τρισεκατομμύρια κομμάτια πλαστικού;
Και το γνωρίζατε οτι αυτη τη στιγμη παράγουμε παγκοσμίως 400 εκατομμύρια τόνους πλαστικού καθε χρονο (ισον με ενα δισεκατομμύριο κιλα πλαστικό τη μερα, η Είκοσι χιλιαδες πλαστικά μπουκάλια το δευτερολεπτο) και αν αυτο δεν ειναι αρκετα κακο η πρόβλεψη ειναι οτι αν συνεχίσουμε τους ίδιους ρυθμούς ανάπτυξης θα φτάσουμε το 1,5 ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ τόνους μεχρι το 2050;

Οι ανθρωποι εδω λοιπον ειναι ρεαλιστές. Ο μονος τρόπος να καταστρέψεις ενα πλαστικο αυτη τη στιγμη ειναι η καύση. Αν το θάψεις θα καταλήξει στο νερό που πινεις, αν το πετάξεις θα καταλήξει στη θαλασσα και το φαγητο που τρως (και ας μην τρως θαλασσινα), αν το δώσεις για ανακύκλωση ενα μερος μονο θα ειναι χρησιμο ως νεα ύλη και το υπόλοιπο παλι θα πεταχτεί. Οποτε; Ανακύκλωση με αυστηρά κριτήρια και τα υπολοιπα καύση. Με επιπλέον μπόνους οτι παράγει ενέργεια που χρησιμοποιείται για το κοινωνικό καλο (πχ τηλεθέρμανση για τα σπιτια).

Ο πλανήτης καίγεται και ο κόσμος ψαχνει τις λύσεις σε καθε επιπεδο για ενα μέλλον οσο το δυνατον λιγοτερο επώδυνο (το "καλο" εχει περασει ανεπιστρεπτί).
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Και ύστερα απ' ολα αυτα ανοίγω το ραδιόφωνο και ακουω το πρωινο δελτίο των νέων στην Ελλάδα: "Νέες κινητοποιήσεις και γενική απεργία αυριο ενάντια στο αναπτυξιακό νομοσχέδιο ετοιμάζει η ΑΔΕΔΥ..."

Και έρχομαι τωρα να ρωτησω, τη μεγαλη μου απορία μπας και λύσετε ρε παιδια: ΓΙΑΤΙ συνεχίζουμε να ειμαστε στην ΚΑΡΑΚΟΣΜΑΡΑ μας στην Ελλάδα ακομα και τωρα με ολα οσα γινονται σε παγκόσμιο επιπεδο; Δεν δέχομαι οτι ειμαστε τοσο επικά ηλίθιοι. Οποτε; Τι; Ειμαστε τοσο εθελοτυφλούντες εγωιστες που εμεις να ειμαστε καλα ΤΩΡΑ και στα παπακια μας τι θα γινει αυριο;
Σαν χωρα δεν παράγουμε τιποτα. Η ΜΟΝΗ βιομηχανία που εχουμε ειναι ο τουρισμός. Ειναι τοσο δυσκολο να καταλάβουμε οτι με τα οσα ερχονται (άνοδος θάλασσας και ερημοποίηση στους χαμηλότερους παράλληλους) η Ελλάδα ειναι απο τις ΠΛΕΟΝ ευάλωτες χώρες που εχει να χασει ουσιαστικα τα παντα στο μέλλον; Αν τωρα μιλαμε για ανθρωπους που φεύγουν μετανάστες για οικονομικούς λόγους, πως θα ειναι να φεύγουν ολοι μαζι και οι γειτονες παρέα σε φαση "οποίος προλάβει τον Κύριον είδε" διοτι εξω εχει πλεον 50+ βαθμους και τα ψάρια κανουν shopping therapy στην Ερμού; Υπερβολικός; Το ελπιζω με ολη μου τη καρδιά. Ομως ετσι θα το παμε; Με την ελπίδα οτι ολα αυτα ειναι υπερβολές και μ@λ@κιες των media η με την ελπίδα οτι κάπως θα τη βρουμε την ακρη;

Και αντι να κοιτάμε πανικόβλητοι να βρουμε λύσεις εστω και σε τοπικό επιπεδο ως ηγεσία, ως οργανισμοί, ως κοινωνία, τι κανουμε; Απεργία. Και μαλιστα ενάντια στην όποια -δεν με απασχολεί- ανάπτυξη.

Και ξαναρωτώ γιατι ειμαι ηλίθιος και δεν τα πιάνω ευκολα: ΓΙΑΤΙ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Δεν πιστεύω να υπάρχει μία μόνο απλή απάντηση στον προβληματισμό σου. Δυστυχώς όλοι μας περιμένουμε κάποιον άλλο να μας σώσει η να μας βρει λύση για τα προβλήματα μας. Όλους μας καίει το οικονομικό μας και πως θα περάσουμε καλά, όλα τα υπόλοιπα και ιδιαίτερα ο πλανήτης ούτε που μας νοιάζουν.
Προσωπικά προσέχω να πετάω όσα λιγότερα στον κανονικό κάδο και ότι μπορώ να το στέλνω για ανακύκλωση, όταν προσπαθώ να πω κάτι στους γύρω μου για αυτό λαμβάνω πάντα την ίδια απάντηση « Εγώ θα σώσω τον κόσμο, το δικό μου σκουπίδι θα κάνει ζημιά ανάμεσα σε όλα τα άλλα » Αυτό που ιδιαίτερα μου την δίνει είναι τα πλαστικά από καφέδες και όλα τα γρήγορα της καθημερινότητα μας και ακόμα χειρότερα εκείνες η άτιμες γόπες στην θάλασσα που έχουμε γεμίσει τον κόσμο με αυτές.
Είμαι στην ηλικία των 30 και ειλικρινά δεν ξέρω αν μπορούμε να αλλάξουμε και αν υπάρχει σωτηρία για εμάς σαν είδος όσο πάντα βάζουμε μπροστά το χρήμα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Θέλω να γράψω, αλλά είμαι στο μαγαζί και δεν προλαβαίνω. Όμως επειδή με έχει προβληματίσει και εμένα η μόνη λογική εξήγηση που έχω σκεφτεί είναι η παρακάτω:

Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα οι περισσότεροι είμαστε στα δυο κάτω στάδια.....

 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σωστός ο προβληματισμός, η αγωνία και η απόγνωση. Το περιβαντολλογικό δεν χτυπάει απλά καμπανάκι αλλά σειρήνα στα πρόθυρα πολεμικής σύρραξης.
Διαφωνώ ίσως με την αναφορά στο "αναπτυξιακό" νομοσχέδιο, αφού δεν το θεωρώ τόσο σχετικό. Το ότι έχει αυτόν τον επιθετικό προσδιορισμό στον τίτλο δεν σημαίνει απόλυτα ότι φέρνει την ανάπτυξη, που εν τέλη τείνει να γίνει μαρκετινίστικος όρος που αναμασάται από τα ΜΜΕ.

Θα προτιμούσα ίσως να κάνεις μια αντιστοιχία με τον θόρυβο που δημιούργησαν για τα πλαστικά καλαμάκια ή για τις πλαστικές σακούλες. Πόσο υποκρισία κρύβεται πίσω από αυτά; Όταν μπαίνεις σε ένα σουπερμαρκετ είναι το βασίλειο των πλαστικών, κυρίως λόγω συσκευασίας των διάφορων προϊόντων που έχει ως κύριο σκοπό να τραβήξει το βλέμα του υπερκαταναλωτή. Η ανακύκλωση δε, έτσι όπως γίνεται στην Ελλάδα είναι για τα γέλια. Όλα στον βωμό του κέρδους.

Δεν μας παίρνει να έχουμε άτολμα μέτρα, δεν μας πάιρνει να έχουμε ημίμετρα που δεν ξίνουν ούτε καν την επιφάνεια του προβλήματος για να λέμε ότι κάνουμε κάτι. Στον πλανήτη Ελλάδα που αναφέρεις Νίκο, αλλά και σε κάθε άλλον "πλανήτη" θα έπρεπε να παρουσιάζονται πρωτοποριακές αποτελεσματικές λύσεις αν υπάρχει κάποιο, έστω και ελάχιστο, ενδιαφέρον για το τι πρόκειται να παραδόσουμε στις επόμενες γενειές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Σωκρατη μου, για το (οποιο) αναπτυξιακο δεν γνωριζω τις λεπτομερειες αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Απλως το ανεφερα για να σημειωσω πως ειναι η απολυτη παρανοικη αντιφαση να κανεις απεργια σε κατι που εστω και στα χαρτια αναφερεται ως προοδος.
Που μπορω να πω οτι στην Ελλαδα κανουμε απεργια σε μετρα που εστω και κουτσα η στραβα προσπαθουν να καλυτερευσουν μια κατασταση γιατι απλα θελουμε να "διατηρησουμε κεκτημενα";
Πως να δωσουμε να καταλαβουν ολοι οι κκ των διαφορων παραταξεων, οργανισμων, ΑΔΕΔΥΕΔΥΙΕΟΚΛΠ και λοιπων παρατρεχαμενων οτι τα οποια ...κεκτημενα ειχαμε τα εχουμε δυστυχως απωλεσει εδω και χρονια ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ;

Εμεις ως Ελληνες ειμαστε οι τυχεροι που θα κρατησουμε πραγματα που απλως δεν υφιστανται πλανητικα λογω νεων τεχνολογιων, κλιματικων αλλαγων κλπ κλπ; Πραγματικα πιστευουμε ως απλος κοσμος οτι εμεις στην Ελλαδα ειμαστε ο περιουσιος λαος που οτι (σιγα μωρε) ερχεται ΔΕΝ προκειται να μας επηρεασει στη καθημερινοτητα μας;

Στην Φλοριντα των ΗΠΑ, ακριβως επειδη ειναι χτισμενη στο επιπεδο της θαλασσας, οι τοπικοι παραγοντες ξερουν οτι η ανοδος της θαλασσιας σταθμης θα ειναι καταστροφικη και ηδη χτιζουν τεραστια αναχωματα/φραγματα, ανεβαζουν δρομους σε υψηλοτερα επιπεδα και εγκαθιστους τεραστιες αντλιες νερου σε μια προσπαθεια απλως να μειωσουν τις επιπτωσεις. Που και παλι, ολα αυτα τα εργα εκτιμουν οτι θα τους δωσουν μια μικρη αβαντα χρονου μεχρι το 2040-2050. Μετα;

Εμεις στην Αθηνα, που ειναι ΚΑΙ πυκνοκατοικημενη ειναι ΚΑΙ στο επιπεδο της θαλασσας βρισκεται ΚΑΙ περικλειεται απο βουνα, τι κανουμε; Αληθινα ρωταω για να μαθω.

Αυτο που προσπαθω να καταλαβω ειναι ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να ανοιγω μια ξενη εφημεριδα/καναλι και να βλεπω αγωνιωδη αρθρα και σοβαροτατες αναλυσεις για αυτο που ερχεται και να γυριζω στο Ελληνικο καναλι και να ακουω την παρουσιαστρια με χαζοχαρουμενη φωνη να λεει για το Αλου φαν παρκ, τα ψωνια στο Μακαρθουρ γκλεν σουπερ γουαου εμπορικο κεντρο και τις απεργιακες κινητοποιησεις της μερας προτου βαλει ενα Μπομπ Μαρλευ να χορεψουμε αφου εξω εχει λιακαδααααααα....

Αυτο το πραγμα οι ψυχολογοι το λενε Cognitive dissonance. Ειλικρινα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Στο ερώτημα γιατί οι Έλληνες έτσι IMHO οφείλεται στα παρακάτω λινκς
κατά κεφαλήν
κατώτατος μισθός

όταν φτωχοποιείται μια κοινωνία προσπαθεί έστω και ετεροχρόνισμένα να ανακτήσει αυτά που έχασε ή να μη χάσει άλλο

είναι λογικό να παρατηρείς στην κοινωνία που βρίσκεσαι περισσότερη ευαισθησία και δράση γιατί ο μέσος όρος της έχει ξεφύγει από την αναγκαστική επιβίωση εν μέσω καθημερινών υποχρεώσεων ή χρεών.


Όμως προσωπικά το θέμα υπερθέρμανσης ξεφεύγει απο τι άποψη έχουν οι πολίτες των χωρών, το φαινόμενο ως επιστημονικό φαινόμενο που έχει αναλυθεί με αρχή μέση τέλος και μαλιστα με καταλητικές ημερομηνίες, είναι σε πλήρη αντίθεση με την βιομηχανική επανάσταση που μας διέπει παγκοσμίως ως οικονομικό σύστημα. Το οποίο σύστημα παράγει επιστημονικές αναλύσεις στον αντίποδα οτι η άνοδος της θερμοκρασίας της γης βασίζεται στο κύκλο ζωής της ανα χ/ψ χρόνια κλπ κλπ.

Και αυτό που καταστρέφει το περιβάλλον δεν είναι μονο το πλαστικό αλλά 5-6 τομείς περιβαλλοντολογικης μόλυνσης.

Συνεπώς πιστεύω οτι παγκοσμίως πουλάμε και αγοράζουμε οι ίδιοι το σχοινί που θα μας κρεμάσει
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Διάβασε το θέμα που αναφέρω στο πιο πάνω ποστ, το οποίο τρέχει παράλληλα, και θα καταλάβεις πολλά.
Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου, γιατί δεν υπάρχει νόημα, ούτε λόγος ,ούτε σωτηρία! Ότι είναι να γίνει θα γίνει, ότι και αν σημαίνει αυτό.......
Τον βωμό του κέρδους και του δολαρίου, μόνο η φύση μπορεί να τον διαλύσει, με ότι πάλι και αν σημαίνει αυτό.....
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
με το συμπαθειο φιλε Νικο Ταξιδευτη. Πιστευεις σοβαρα τωρα στην προπαγανδα του παγκοσμιου συστηματος με προτυπο τον Αλ Γκορ και παπαγαλακι -θυμα- καποια εφηβη Σουηδη ακτιβιστρια Greta ;
πιστευεις οτι ο πλανητης θα σωθει απο τα φουρφουρια που μπηκαν και θα μπουν στην Ελλαδα -ηδη στην Νιαλα- οι μπουλντοζιερηδες ζεσταινουν τις μηχανες του υπερεργολαβου Κοπελουζου θα σωσουν τον πλανητη και τα κατα τοπους μικροκλιματα των περιοχων της Ελλαδας; Το καλοκαιρι ημουν Αυστρια -Γερμανια και δεν ειδα πουθενα στις Αλπεις μια ανεμογεννητρια ειδα μονο στα συνορα με την Ουγγαρια μερικες διασπαρτες περιξ της Βιεννης και τυ Σαλτσμουργκ. ,ακινητες ,αγελαστες μα ολες στην σειρα.
απο το 1987 διαβαζω οτι οι Μαλδιβες βυθιζονται καθε χρονο,το 2017 παντως που πηγα στο Μαλε ηταν στην θεση του.
σημερα κιολας τα παπαγαλακια αρχισαν να μιλουν για ηλεκτρικα αυτοκινητα στην φωτοβολιδα που εριξε καποιος υπουργος. Είναι το λίθιο, ηλίθιε
τσιριδες τρυπησαν τα αυτια πολλων το καλοκαιρι και δακρυα κροκοδειλου του Αμαζονιου κυλουσαν επειδη καιγοταν ο Αμαζονιος. Καθε χρον καιγεται αλλα ποια η αιτια που καιγεται......βιοντιζελ λεγεται.
Μπορω να γραφω ενα σεντονι μεχρι αυριο και μπορει η συζητηση να παρει διαστασεις και οχι οπως αρμοζουν σε ενα φορουμ. Μπορει να γινουν πουτανα ολα αλλα θα επιμενω να λεω οτι αυτο που βλεπω δεν ειναι η πραγματικοτητα ειναι ενα ματριξ και σιγουρα κατι υπαρχει πισω απο αυτο. Συνωμοσιολογιες ; Σε καμια περιτωση.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις Ηλία. Το οτι δεν είδες Γερμανία ή Αυστρία ανεμογεννητριες στο ταξίδι σου δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Σίγουρα είναι πιο οριοθετημένες από ότι ισχύει εδώ στην Ελλάδα όμως μιλάμε για 5.325 αιολικές φάρμες μόνο στην Γερμανία εκεί που στην χώρα μας υπάρχουν 189 (Στην Αυστρία είναι 252 και Ουγγαρία μόνο 36). Αξίζει να αναφερθεί ότι η Σλοβενία έχει μονο δύο.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι στις Άλπεις σπάνια θα δεις ανεμογεννήτριες...

Πηγή. Maps - Photographs and maps - The Wind Power - Wind energy Market Intelligence
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μου αρεσει η φυση...
εχω μαθει να ''ζω'' μαζι της....
αν ειναι να με καταστρεψει ---- > γεννηθητω το θελημα της...
εγω παντως δεν την ''αδικω''.... εχει το δικιο της...
για την ωρα παντως , περναω υπεροχα μαζι της...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις Ηλία. Το οτι δεν είδες Γερμανία ή Αυστρία ανεμογεννητριες στο ταξίδι σου δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Σίγουρα είναι πιο οριοθετημένες από ότι ισχύει εδώ στην Ελλάδα όμως μιλάμε για 5.325 αιολικές φάρμες μόνο στην Γερμανία εκεί που στην χώρα μας υπάρχουν 189 (Στην Αυστρία είναι 252 και Ουγγαρία μόνο 36). Αξίζει να αναφερθεί ότι η Σλοβενία έχει μονο δύο.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι στις Άλπεις σπάνια θα δεις ανεμογεννήτριες...

Πηγή. Maps - Photographs and maps - The Wind Power - Wind energy Market Intelligence
γραφω οτι ειδα αλλα οχι στις Αλπεις. Γιατι ομως;

189 η Ελλαδα; 189 εχουν μονο τα βουνα της Ευβοίας!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για να τα παρουμε απο την αρχη, αυτο ειναι το "αναπτυξιακο" πολυνομοσχεδιο.

"
Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο
Ο Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων, κ. Σπυρίδων –Άδωνις Γεωργιάδης θέτει από σήμερα 11 Σεπτεμβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:00 σε δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση, το σχέδιο νόμου «Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο».
Στο πλαίσιο αυτό καλείται να συμμετάσχει στη δημόσια διαβούλευση κάθε κοινωνικός εταίρος και κάθε ενδιαφερόμενος, καταθέτοντας τις προτάσεις του για την όποια βελτίωση των διατάξεων του ανωτέρω νομοθετήματος. Η διαβούλευση θα διαρκέσει μέχρι τις 17/9/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:00.
Βασικοί άξονες νέου νόμου:
  1. Προσέλκυση Στρατηγικών Επενδύσεων
  2. Έλεγχος Επενδυτικών Σχεδίων και Πιστοποίηση Ολοκλήρωσης και Έναρξης της Παραγωγικής Λειτουργίας Επενδύσεων των ν. 4399/2016, 3908/2011, 3299/2004 και 2601/1998
  3. Δημιουργία ενιαίου ψηφιακού χάρτη προκειμένου να υπάρχει δημόσια και δωρεάν πρόσβαση από το κοινό στα γεωχωρικά δεδομένα
  4. Συγκρότηση Εθνικού Μητρώου Υποδομών, στο οποίο θα περιλαμβάνονται όλες οι υποδομές και τα κτίρια που ανήκουν ή βρίσκονται υπό τη διαχείριση φορέων του δημόσιου τομέα
  5. Διατάξεις βελτίωσης της λειτουργίας των επιχειρηματικών πάρκων
  6. Διατάξεις για την απλοποίηση της αδειοδότησης των βιομηχανικών δραστηριοτήτων
  7. Απλοποίηση του θεσμικού πλαισίου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας
  8. Διατάξεις για την τροποποίηση ελέγχου και εποπτείας της αγοράς
  9. Διατάξεις σχετικές με την αδειοδότηση και τον έλεγχο κατασκευών κεραιών στην ξηρά
  10. Διατάξεις για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες
  11. Θέσπιση εθνικού προγράμματος απλούστευσης διαδικασιών
  12. Οργανωτικά θέματα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  13. Εργασιακά θέματα και ατομικές εργασιακές σχέσεις
  14. Μέτρα για την αντιμετώπιση της αδήλωτης εργασίας
  15. Ασφαλιστικές διατάξεις
  16. Διατάξεις σχετικές με παρεμβάσεις στη Δικαιοσύνη
  17. Διατάξεις σχετικά με την απλοποίηση διαδικασιών ΓΕΜΗ
  18. Διατάξεις σχετικά με τις δημόσιες συμβάσεις
  19. Ελληνική εταιρεία επενδύσεων και εξωτερικού εμπορίου Α.Ε. και
  20. Λοιπές διατάξεις"
Πηγη: Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο | Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων

Εφιστω την προσοχη στους αξονες 1, 6, 7, 9, 18 που φυσικα θα γινουν για το καλο μας και την αναπτυξη της χωρας και επ'ουδενι για να πλουτισουν περισσοτερο και ευκολοτερα οι ελαχιστοι ηδη εχοντες εις βαρος μας, και τα 13 και 15 που φυσικα και θα μας προστατεψουν ολους εμας τους κακους εργαζομενους εναντι των καλων εργοδοτων και του αγιου δημοσιου ωστε να ζησουμε καλυτερα χωρις συνταξεις.

Ετσι, στο φτερο, μου ερχονται στο μυαλο μια περιπτωση τεραστιας εκτασης πλησιον της θαλασσης, πρωην αερολιμενος, που βρεθηκε μετα απο τοοοοσα χρονια ταλαιπωριας ενας πτωχος επενδυτικος ομιλος και ειπε "αφηστε , θα σας σωσω εγω" και το πηραν πανω τους το εργο του οι ανθρωποι αυξανοντας το μετοχικο κεφαλαιο κατα 650εκ τα οποια ρε παιδι μου θα τα δανειστουν απο τις τραπεζες και εννοειται οτι θα τα επιστρεψουν στην ωρα τους οπως κανουμε και εμεις οι υπολοιποι, και ετσι απεκτησαν πληρη ελεγχο σε μια τεραστια εκταση-λουκουμι στην καρδια της πρωτευουσας χωρις εννοειται καμια υπονοια αρπαχτης απο πισω, παντα για το καλο μας.

Ή ενα αλλο καλο που ακουστηκε προσφατα, που επειδη το νερο το σπαταλαμε θα πρεπει να του αυξησουμε την τιμη ωστε να το προσεχουμε περισσοτερο, και οχι επειδη ετοιμαζονται στο πλαισιο της αναπτυξης να το ξεπουλησουν και αυτο σε ιδιωτες και ετοιμαζουν απο τωρα τη σωστη τιμη...

Και φυσικα σε καμια περιπτωση αυτο το αναπτυξιακο νομοσχεδιο δεν μιλαει για εξορυξη ορυκτου πλουτου απο "στρατηγικους" επενδυτες, οπως λιγνητη, πετρελαιο, φυσικο αεριο, χρυσο... ή για επιπλεον αναπτυξη των ΑΠΕ απο σωτηρες του εξωτερικου...

Και πανε τα ζωα και απεργουνε αντι να κλαινε μπροστα στην καμερα σαν την Κατινα Παξινου στη Μηδεια "Δυστυχισμενη εγω , τα δακρυα μολις βασταω"...

Ελπιζω να κρατησα εξω οποιαδηποτε πολιτικη χροια.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Για να τα παρουμε απο την αρχη, αυτο ειναι το "αναπτυξιακο" πολυνομοσχεδιο.

"
Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο
Ο Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων, κ. Σπυρίδων –Άδωνις Γεωργιάδης θέτει από σήμερα 11 Σεπτεμβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:00 σε δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση, το σχέδιο νόμου «Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο».
Στο πλαίσιο αυτό καλείται να συμμετάσχει στη δημόσια διαβούλευση κάθε κοινωνικός εταίρος και κάθε ενδιαφερόμενος, καταθέτοντας τις προτάσεις του για την όποια βελτίωση των διατάξεων του ανωτέρω νομοθετήματος. Η διαβούλευση θα διαρκέσει μέχρι τις 17/9/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:00.
Βασικοί άξονες νέου νόμου:
  1. Προσέλκυση Στρατηγικών Επενδύσεων
  2. Έλεγχος Επενδυτικών Σχεδίων και Πιστοποίηση Ολοκλήρωσης και Έναρξης της Παραγωγικής Λειτουργίας Επενδύσεων των ν. 4399/2016, 3908/2011, 3299/2004 και 2601/1998
  3. Δημιουργία ενιαίου ψηφιακού χάρτη προκειμένου να υπάρχει δημόσια και δωρεάν πρόσβαση από το κοινό στα γεωχωρικά δεδομένα
  4. Συγκρότηση Εθνικού Μητρώου Υποδομών, στο οποίο θα περιλαμβάνονται όλες οι υποδομές και τα κτίρια που ανήκουν ή βρίσκονται υπό τη διαχείριση φορέων του δημόσιου τομέα
  5. Διατάξεις βελτίωσης της λειτουργίας των επιχειρηματικών πάρκων
  6. Διατάξεις για την απλοποίηση της αδειοδότησης των βιομηχανικών δραστηριοτήτων
  7. Απλοποίηση του θεσμικού πλαισίου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας
  8. Διατάξεις για την τροποποίηση ελέγχου και εποπτείας της αγοράς
  9. Διατάξεις σχετικές με την αδειοδότηση και τον έλεγχο κατασκευών κεραιών στην ξηρά
  10. Διατάξεις για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες
  11. Θέσπιση εθνικού προγράμματος απλούστευσης διαδικασιών
  12. Οργανωτικά θέματα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  13. Εργασιακά θέματα και ατομικές εργασιακές σχέσεις
  14. Μέτρα για την αντιμετώπιση της αδήλωτης εργασίας
  15. Ασφαλιστικές διατάξεις
  16. Διατάξεις σχετικές με παρεμβάσεις στη Δικαιοσύνη
  17. Διατάξεις σχετικά με την απλοποίηση διαδικασιών ΓΕΜΗ
  18. Διατάξεις σχετικά με τις δημόσιες συμβάσεις
  19. Ελληνική εταιρεία επενδύσεων και εξωτερικού εμπορίου Α.Ε. και
  20. Λοιπές διατάξεις"
Πηγη: Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο | Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων

Εφιστω την προσοχη στους αξονες 1, 6, 7, 9, 18 που φυσικα θα γινουν για το καλο μας και την αναπτυξη της χωρας και επ'ουδενι για να πλουτισουν περισσοτερο και ευκολοτερα οι ελαχιστοι ηδη εχοντες εις βαρος μας, και τα 13 και 15 που φυσικα και θα μας προστατεψουν ολους εμας τους κακους εργαζομενους εναντι των καλων εργοδοτων και του αγιου δημοσιου ωστε να ζησουμε καλυτερα χωρις συνταξεις.

Ετσι, στο φτερο, μου ερχονται στο μυαλο μια περιπτωση τεραστιας εκτασης πλησιον της θαλασσης, πρωην αερολιμενος, που βρεθηκε μετα απο τοοοοσα χρονια ταλαιπωριας ενας πτωχος επενδυτικος ομιλος και ειπε "αφηστε , θα σας σωσω εγω" και το πηραν πανω τους το εργο του οι ανθρωποι αυξανοντας το μετοχικο κεφαλαιο κατα 650εκ τα οποια ρε παιδι μου θα τα δανειστουν απο τις τραπεζες και εννοειται οτι θα τα επιστρεψουν στην ωρα τους οπως κανουμε και εμεις οι υπολοιποι, και ετσι απεκτησαν πληρη ελεγχο σε μια τεραστια εκταση-λουκουμι στην καρδια της πρωτευουσας χωρις εννοειται καμια υπονοια αρπαχτης απο πισω, παντα για το καλο μας.

Ή ενα αλλο καλο που ακουστηκε προσφατα, που επειδη το νερο το σπαταλαμε θα πρεπει να του αυξησουμε την τιμη ωστε να το προσεχουμε περισσοτερο, και οχι επειδη ετοιμαζονται στο πλαισιο της αναπτυξης να το ξεπουλησουν και αυτο σε ιδιωτες και ετοιμαζουν απο τωρα τη σωστη τιμη...

Και φυσικα σε καμια περιπτωση αυτο το αναπτυξιακο νομοσχεδιο δεν μιλαει για εξορυξη ορυκτου πλουτου απο "στρατηγικους" επενδυτες, οπως λιγνητη, πετρελαιο, φυσικο αεριο, χρυσο... ή για επιπλεον αναπτυξη των ΑΠΕ απο σωτηρες του εξωτερικου...

Και πανε τα ζωα και απεργουνε αντι να κλαινε μπροστα στην καμερα σαν την Κατινα Παξινου στη Μηδεια "Δυστυχισμενη εγω , τα δακρυα μολις βασταω"...

Ελπιζω να κρατησα εξω οποιαδηποτε πολιτικη χροια.
Για να τα παρουμε απο την αρχη, αυτο ειναι το "αναπτυξιακο" πολυνομοσχεδιο.

"
Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο
Ο Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων, κ. Σπυρίδων –Άδωνις Γεωργιάδης θέτει από σήμερα 11 Σεπτεμβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:00 σε δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση, το σχέδιο νόμου «Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο».
Στο πλαίσιο αυτό καλείται να συμμετάσχει στη δημόσια διαβούλευση κάθε κοινωνικός εταίρος και κάθε ενδιαφερόμενος, καταθέτοντας τις προτάσεις του για την όποια βελτίωση των διατάξεων του ανωτέρω νομοθετήματος. Η διαβούλευση θα διαρκέσει μέχρι τις 17/9/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:00.
Βασικοί άξονες νέου νόμου:
  1. Προσέλκυση Στρατηγικών Επενδύσεων
  2. Έλεγχος Επενδυτικών Σχεδίων και Πιστοποίηση Ολοκλήρωσης και Έναρξης της Παραγωγικής Λειτουργίας Επενδύσεων των ν. 4399/2016, 3908/2011, 3299/2004 και 2601/1998
  3. Δημιουργία ενιαίου ψηφιακού χάρτη προκειμένου να υπάρχει δημόσια και δωρεάν πρόσβαση από το κοινό στα γεωχωρικά δεδομένα
  4. Συγκρότηση Εθνικού Μητρώου Υποδομών, στο οποίο θα περιλαμβάνονται όλες οι υποδομές και τα κτίρια που ανήκουν ή βρίσκονται υπό τη διαχείριση φορέων του δημόσιου τομέα
  5. Διατάξεις βελτίωσης της λειτουργίας των επιχειρηματικών πάρκων
  6. Διατάξεις για την απλοποίηση της αδειοδότησης των βιομηχανικών δραστηριοτήτων
  7. Απλοποίηση του θεσμικού πλαισίου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας
  8. Διατάξεις για την τροποποίηση ελέγχου και εποπτείας της αγοράς
  9. Διατάξεις σχετικές με την αδειοδότηση και τον έλεγχο κατασκευών κεραιών στην ξηρά
  10. Διατάξεις για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες
  11. Θέσπιση εθνικού προγράμματος απλούστευσης διαδικασιών
  12. Οργανωτικά θέματα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  13. Εργασιακά θέματα και ατομικές εργασιακές σχέσεις
  14. Μέτρα για την αντιμετώπιση της αδήλωτης εργασίας
  15. Ασφαλιστικές διατάξεις
  16. Διατάξεις σχετικές με παρεμβάσεις στη Δικαιοσύνη
  17. Διατάξεις σχετικά με την απλοποίηση διαδικασιών ΓΕΜΗ
  18. Διατάξεις σχετικά με τις δημόσιες συμβάσεις
  19. Ελληνική εταιρεία επενδύσεων και εξωτερικού εμπορίου Α.Ε. και
  20. Λοιπές διατάξεις"
Πηγη: Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο | Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων

Εφιστω την προσοχη στους αξονες 1, 6, 7, 9, 18 που φυσικα θα γινουν για το καλο μας και την αναπτυξη της χωρας και επ'ουδενι για να πλουτισουν περισσοτερο και ευκολοτερα οι ελαχιστοι ηδη εχοντες εις βαρος μας, και τα 13 και 15 που φυσικα και θα μας προστατεψουν ολους εμας τους κακους εργαζομενους εναντι των καλων εργοδοτων και του αγιου δημοσιου ωστε να ζησουμε καλυτερα χωρις συνταξεις.

Ετσι, στο φτερο, μου ερχονται στο μυαλο μια περιπτωση τεραστιας εκτασης πλησιον της θαλασσης, πρωην αερολιμενος, που βρεθηκε μετα απο τοοοοσα χρονια ταλαιπωριας ενας πτωχος επενδυτικος ομιλος και ειπε "αφηστε , θα σας σωσω εγω" και το πηραν πανω τους το εργο του οι ανθρωποι αυξανοντας το μετοχικο κεφαλαιο κατα 650εκ τα οποια ρε παιδι μου θα τα δανειστουν απο τις τραπεζες και εννοειται οτι θα τα επιστρεψουν στην ωρα τους οπως κανουμε και εμεις οι υπολοιποι, και ετσι απεκτησαν πληρη ελεγχο σε μια τεραστια εκταση-λουκουμι στην καρδια της πρωτευουσας χωρις εννοειται καμια υπονοια αρπαχτης απο πισω, παντα για το καλο μας.

Ή ενα αλλο καλο που ακουστηκε προσφατα, που επειδη το νερο το σπαταλαμε θα πρεπει να του αυξησουμε την τιμη ωστε να το προσεχουμε περισσοτερο, και οχι επειδη ετοιμαζονται στο πλαισιο της αναπτυξης να το ξεπουλησουν και αυτο σε ιδιωτες και ετοιμαζουν απο τωρα τη σωστη τιμη...

Και φυσικα σε καμια περιπτωση αυτο το αναπτυξιακο νομοσχεδιο δεν μιλαει για εξορυξη ορυκτου πλουτου απο "στρατηγικους" επενδυτες, οπως λιγνητη, πετρελαιο, φυσικο αεριο, χρυσο... ή για επιπλεον αναπτυξη των ΑΠΕ απο σωτηρες του εξωτερικου...

Και πανε τα ζωα και απεργουνε αντι να κλαινε μπροστα στην καμερα σαν την Κατινα Παξινου στη Μηδεια "Δυστυχισμενη εγω , τα δακρυα μολις βασταω"...

Ελπιζω να κρατησα εξω οποιαδηποτε πολιτικη χροια.
μονο που αγωνας δεν ειναι μια μερα απεργια να παμε στην πορεια να βγαλουμε σελφι για φβ και μετα καφεδια στο ηλιο...
και απο τεταρτη ολα καλα παμε στην δουλεια μας και περασαν ολα...αλλα εμεις καναμε αγωνα...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
μονο που αγωνας δεν ειναι μια μερα απεργια να παμε στην πορεια να βγαλουμε σελφι για φβ και μετα καφεδια στο ηλιο...
και απο τεταρτη ολα καλα παμε στην δουλεια μας και περασαν ολα...αλλα εμεις καναμε αγωνα...
Δεν διαφωνω καθολου. Οπως δεν ειναι το να παμε το να κλαιμε μπροστα στην καμερα ή στα social media για το κακο που κανουμε στον πλανητη. Αγωνας θα ηταν πχ αν ολοι αυριο κλειδωναμε τις μηχανες και τα αυτοκινητα και λεγαμε τερμα στην καταναλωση καυσιμων.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δεν διαφωνω καθολου. Οπως δεν ειναι το να παμε το να κλαιμε μπροστα στην καμερα ή στα social media για το κακο που κανουμε στον πλανητη. Αγωνας θα ηταν πχ αν ολοι αυριο κλειδωναμε τις μηχανες και τα αυτοκινητα και λεγαμε τερμα στην καταναλωση καυσιμων.
ο αγωνας δεν γινετε απο τους πολλους αλλα απο τους λιγους για να κερδισουν οι πολλοι...
και δυστιχος στους αγωνες χυνεται και αιμα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για να τα παρουμε απο την αρχη, αυτο ειναι το "αναπτυξιακο" πολυνομοσχεδιο.

"
Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο
Ο Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων, κ. Σπυρίδων –Άδωνις Γεωργιάδης θέτει από σήμερα 11 Σεπτεμβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:00 σε δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση, το σχέδιο νόμου «Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο».
Στο πλαίσιο αυτό καλείται να συμμετάσχει στη δημόσια διαβούλευση κάθε κοινωνικός εταίρος και κάθε ενδιαφερόμενος, καταθέτοντας τις προτάσεις του για την όποια βελτίωση των διατάξεων του ανωτέρω νομοθετήματος. Η διαβούλευση θα διαρκέσει μέχρι τις 17/9/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:00.
Βασικοί άξονες νέου νόμου:
  1. Προσέλκυση Στρατηγικών Επενδύσεων
  2. Έλεγχος Επενδυτικών Σχεδίων και Πιστοποίηση Ολοκλήρωσης και Έναρξης της Παραγωγικής Λειτουργίας Επενδύσεων των ν. 4399/2016, 3908/2011, 3299/2004 και 2601/1998
  3. Δημιουργία ενιαίου ψηφιακού χάρτη προκειμένου να υπάρχει δημόσια και δωρεάν πρόσβαση από το κοινό στα γεωχωρικά δεδομένα
  4. Συγκρότηση Εθνικού Μητρώου Υποδομών, στο οποίο θα περιλαμβάνονται όλες οι υποδομές και τα κτίρια που ανήκουν ή βρίσκονται υπό τη διαχείριση φορέων του δημόσιου τομέα
  5. Διατάξεις βελτίωσης της λειτουργίας των επιχειρηματικών πάρκων
  6. Διατάξεις για την απλοποίηση της αδειοδότησης των βιομηχανικών δραστηριοτήτων
  7. Απλοποίηση του θεσμικού πλαισίου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας
  8. Διατάξεις για την τροποποίηση ελέγχου και εποπτείας της αγοράς
  9. Διατάξεις σχετικές με την αδειοδότηση και τον έλεγχο κατασκευών κεραιών στην ξηρά
  10. Διατάξεις για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες
  11. Θέσπιση εθνικού προγράμματος απλούστευσης διαδικασιών
  12. Οργανωτικά θέματα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  13. Εργασιακά θέματα και ατομικές εργασιακές σχέσεις
  14. Μέτρα για την αντιμετώπιση της αδήλωτης εργασίας
  15. Ασφαλιστικές διατάξεις
  16. Διατάξεις σχετικές με παρεμβάσεις στη Δικαιοσύνη
  17. Διατάξεις σχετικά με την απλοποίηση διαδικασιών ΓΕΜΗ
  18. Διατάξεις σχετικά με τις δημόσιες συμβάσεις
  19. Ελληνική εταιρεία επενδύσεων και εξωτερικού εμπορίου Α.Ε. και
  20. Λοιπές διατάξεις"
Πηγη: Αναπτυξιακό Πολυνομοσχέδιο | Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων

Εφιστω την προσοχη στους αξονες 1, 6, 7, 9, 18 που φυσικα θα γινουν για το καλο μας και την αναπτυξη της χωρας και επ'ουδενι για να πλουτισουν περισσοτερο και ευκολοτερα οι ελαχιστοι ηδη εχοντες εις βαρος μας, και τα 13 και 15 που φυσικα και θα μας προστατεψουν ολους εμας τους κακους εργαζομενους εναντι των καλων εργοδοτων και του αγιου δημοσιου ωστε να ζησουμε καλυτερα χωρις συνταξεις.

Ετσι, στο φτερο, μου ερχονται στο μυαλο μια περιπτωση τεραστιας εκτασης πλησιον της θαλασσης, πρωην αερολιμενος, που βρεθηκε μετα απο τοοοοσα χρονια ταλαιπωριας ενας πτωχος επενδυτικος ομιλος και ειπε "αφηστε , θα σας σωσω εγω" και το πηραν πανω τους το εργο του οι ανθρωποι αυξανοντας το μετοχικο κεφαλαιο κατα 650εκ τα οποια ρε παιδι μου θα τα δανειστουν απο τις τραπεζες και εννοειται οτι θα τα επιστρεψουν στην ωρα τους οπως κανουμε και εμεις οι υπολοιποι, και ετσι απεκτησαν πληρη ελεγχο σε μια τεραστια εκταση-λουκουμι στην καρδια της πρωτευουσας χωρις εννοειται καμια υπονοια αρπαχτης απο πισω, παντα για το καλο μας.

Ή ενα αλλο καλο που ακουστηκε προσφατα, που επειδη το νερο το σπαταλαμε θα πρεπει να του αυξησουμε την τιμη ωστε να το προσεχουμε περισσοτερο, και οχι επειδη ετοιμαζονται στο πλαισιο της αναπτυξης να το ξεπουλησουν και αυτο σε ιδιωτες και ετοιμαζουν απο τωρα τη σωστη τιμη...

Και φυσικα σε καμια περιπτωση αυτο το αναπτυξιακο νομοσχεδιο δεν μιλαει για εξορυξη ορυκτου πλουτου απο "στρατηγικους" επενδυτες, οπως λιγνητη, πετρελαιο, φυσικο αεριο, χρυσο... ή για επιπλεον αναπτυξη των ΑΠΕ απο σωτηρες του εξωτερικου...

Και πανε τα ζωα και απεργουνε αντι να κλαινε μπροστα στην καμερα σαν την Κατινα Παξινου στη Μηδεια "Δυστυχισμενη εγω , τα δακρυα μολις βασταω"...

Ελπιζω να κρατησα εξω οποιαδηποτε πολιτικη χροια.
Μια διορθωση μονο:
Τα 650 εκ. δεν θα τα παρει απο τις τραπεζες αλλα με αυξηση μετοχικου κεφαλαιου Αρα θα τα δωσουν οι μετοχοι Αρα προσωπικα σκασιλα μου για τα 650 εκ
Για τα υπολοιπα ομως καθολου σκασιλα μου
Και αυτο για το νερο δεν ακουστηκε προσφατα αν και την διανομη θελουν (προς το παρον) να ιδιωτικοποιησουν Κραταει χρονια παντως αυτη η κολωνια Ηδη τα πηγαδια και οι γεωτρησεις εχουν καταγραφει (οσα και οσες δηλωθηκαν)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μα τα 650εκ δε φτανουν ουτε για τις 3 πρωτες δοσεις. Φεσι λοιπον στο δημοσιο, τα υπολοιπα απο τραπεζες, και παμε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μα τα 650εκ δε φτανουν ουτε για τις 3 πρωτες δοσεις. Φεσι λοιπον στο δημοσιο, τα υπολοιπα απο τραπεζες, και παμε.
Αν δεν κανω λαθος το μεγαλυτερο μερος απο αυτα τα 650εκ θα ειναι για την αγορα απο το δημοσιο της εκτασης (οι δυο πρωτες δοσεις απο τις τρεις) και τα υπολοιπα "ψιλα" για εξοδα κινησης, εξοδα εκδοσης ΑΜΚ κλπ
Και σαφως για να υλοποιηθει το ολο εργο κατοπιν απαιτουνται καποια αρκετα δισ Τα οποια θα βρεθουν ειτε απο μελοντικες ΑΜΚ, (πανδυσκολο με την εδω και χρονια κακη χρηματιστηριακη κατασταση), ειτε με δανεισμο απο τραπεζες (αδυνατον απο τις ελληνικες τραπεζες που ειναι πνιγμενες στα κοκκινα δανεια) Αρα νομιζω οτι μενουν μονο οι ξενες τραπεζες ή η επανεισοδος ξενων εταιρειων στο ολο προτζεκτ

Μα τι καθομαι και γραφω πρωι πρωι!
Ασε με ρε να φαντασιωνομαι οτι ολος αυτος ο χορος του χρηματος γινεται μονο για το καλο της κοινωνιας -αρα και το δικο μου
Ειναι βλεπεις τοσο γλυκο και ευπεπτο το κουτοχορτο γμτ μου...
 
Top Bottom