Πλαϊνά σαμάρια OnOff...αξιολόγηση κατόχων-ενδιαφερομένων!

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ναι αλλά δεν μΕ απαντήσατε: γιατί να θέλει κάποιος σαμάρια;
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
αμα δεις τους Ρώσους θα καταλάβεις γιατί κάποιος προτιμάει, σαμαρια αντί τενεκεδες........

μετα τόσα στουπιδια.....θα ήταν όλοι τενεκεδες ξεγανωτοι.......
ενώ μετά σαμαρια έχουν κ abs
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Χαχαχαχαχα... τους έχω δει όλους τους Ρώσους!
Αλλά αυτοί έχουν ως επί τω πλείστον μικρά μηχανάκια (το τελευταίο 950 το τράβαγαν με ιμάντες).
Στα μικρά μηχανάκια συμφωνώ κι εγώ για τα σαμάρια (με εξαίρεση τον πιτσιρικά μας εδώ μέσα που θα κρατήσει τις υπέροχες βαλίτσες του για την μεγάλη μηχανή που θα πάρει σε λίγους μήνες... ;) ).

Οι μαούνες μας που ΔΕΝ θα πάνε ΠΟΤΕ στις λάσπες (όχι σε τόσες λάσπες τουλάχιστον) και δεν θα φάνε ΠΟΤΕ τόσες τούμπες γιατί θα κλαίμε γοερά, γιατί να έχουν σαμάρια για μια καταδρομική, σκληροπυρηνική, ό,τι θες βόλτα και να μη φτιάξουμε τενεκέδες με το 1/3 των χρημάτων που κοστίζουν τα επώνυμα και τα πραγματικά on/off σαμάρια;

Ήταν θέμα συζήτησης με τον @Markas πριν από κάτι χρόνια (και ακόμα απορώ πώς δεν έχει επέμβει....) :)
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Ναι αλλά δεν μΕ απαντήσατε: γιατί να θέλει κάποιος σαμάρια;
για βόλτες που θα έχουν και χώμα και ενδεχομένως κάποια πτώση... ή μια πιο ολιγοήμερη εξόρμηση που δεν θα φτάνει το ένα λουκάνικο μόνο:)

Χαχαχαχαχα... τους έχω δει όλους τους Ρώσους!
... να μη φτιάξουμε τενεκέδες με το 1/3 των χρημάτων που κοστίζουν τα επώνυμα και τα πραγματικά on/off σαμάρια;
γιατί δεν μπορούμε-ξέρουμε να τα φτιάξουμε όλοι:)
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Εχει και η ortlieb σαμαρια για μηχανες ειναι 100% αδιαβροχα(με το κλασικο κλεισιμο)και αν ειναι σαν τα σακιδια τους θα ειναι και πολυ ανθεκτικα.......
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ναι αλλά δεν μΕ απαντήσατε: γιατί να θέλει κάποιος σαμάρια;
Αν φορούσα σαμάρια δε θα είχα χτυπήσει τόσο. Μαλακό υλικό γαρ.
Μια βόλτα στα Ελληνικά βουνά

Επίσης τώρα πια, τα καλά σαμάρια αντέχουν πολύ περισσότερο από τις μπαγκαζιέρες + επισκευάζονται πρόχειρα με κλωστή και βελόνα.
Από την άλλη, τα κουτιά είναι αδιάβροχα (τα καλά),πολύ τακτοποιημένα και μπορείς να φορτώσεις πάνω τους το σύμπαν (απλά δείτε λίστα πραγμάτων που κουβαλούσε ο @yns ) ! Ακόμα και ως τραπέζι αλλά και ως σκαμπώ έχω χρησιμοποιήσει τις δικές μου :)
Προσωπικά, προτιμώ τα κουτιά, στο μικρό όμως αν ποτέ το πάρω για ταξίδι θα πάρω σαμάρια
Με δύο λόγια;
Σαμάρια για ελαφριά μηχανάκια ή δύσκολα χωμάτινα ταξίδια με τουλάχιστον 2 αναμενόμενες πτώσεις
Αλλιώς εγώ προτιμώ τα κουτιά ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αν φορούσα σαμάρια δε θα είχα χτυπήσει τόσο. Μαλακό υλικό γαρ.
Μια βόλτα στα Ελληνικά βουνά
Αν φορούσες σαμάρια μπορεί να σου είχε πλακώσει το πόδι πολύ χειρότερα η μηχανή. Δεν θα σε χτύπαγε αλλά μπορεί από το βάρος να έσπαγες τίποτα. Οι βαλίτσες την στήριξαν όμως και αν ήσουν μόνος σου μπορεί και να μην χτύπαγες καθόλου. Αλλά όπως και να'χει υποθέσεις κάνουμε...
Από την άλλη, τα κουτιά είναι αδιάβροχα (τα καλά),πολύ τακτοποιημένα και μπορείς να φορτώσεις πάνω τους το σύμπαν (απλά δείτε λίστα πραγμάτων που κουβαλούσε ο @yns ) !
Μη χάσεις ευκαιρία να μου την πεις!!! :p :p :p
Αφού είπαμε, είμαι large!! :D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
o element αναφέρει εδώ κάποια θεματάκια,
http://www.advride.gr/threads/Πλαϊνες-βαλίτσες-onoff-αξιολόγηση-κατόχων.2271/page-2
τα είχες και εσύ?
Τα είχα φέτος, απλά τα περισσότερα σαμάρια αν δεν πιαστούν στιβαρά σε κάποια βάση, έχουν θέμα με τις ραφές του. Οπότε, το παραπανίσιο βάρος δεν τα ταλαιπωρεί, αν δεν κουνιούνται...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
τελικά αυτά τα magadan, είναι η κορυφή:friendship:

θα έχουν τώρα στις γιορτές τίποτα 40% έκπτωση να τα πάρουμε :p:wacky::inlove::friend:

Δυσκολάκι!!!

Αλλά είναι η καλύτερη επιλογή!!!

Πάρε και μια παρουσίαση από τον Mr.RacesToPlaces

 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
τελικά αυτά τα magadan, είναι η κορυφή:friendship:

θα έχουν τώρα στις γιορτές τίποτα 40% έκπτωση να τα πάρουμε :p:wacky::inlove::friend:
Μήπως να στείλουμε κανένα Mail στον Αη Βασίλη....
Ποτέ δεν ξέρεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Εγώ έχω αυτά...

http://www.motorshop.gr/assets/images/0353/1965/WP405.jpg

Έχουν χωρητικότητα 25 λίτρα έκαστη και με πατέντα από χοντρό χαρτοκιβώτιο στην διάσταση της βαλίτσας την κάνεις τετραγωνισμένη, άκαμπτη και πρακτική στο θέμα χωροταξίας...



Ότι πρέπει για μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού που το βάρος είναι σημαντικό και για μοτοσυκλέτες που κινούνται σε χώμα, όπου ο κίνδυνος του πεσίματος είναι συχνότερος, οπότε δεν κλαις τα αλουμίνια...
Προϋποθέτει όμως και στιβαρές βάσεις!

Αλλά σαν τα αλουμίνια δεν έχει...:D
και γω αυτα εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω φαει πολλες τουμπες στο χωμα και δεν εχουν γρατσουνιστει καν.
προσφατα εφαγα μια τουμπα στην ασφαλτο με τα σαμαρια πανω,σουρθηκα κανονικα,στραβωσαν μπροστινα,τιμονι και σπασαν πλαστικα,στραφωσε και ο λεβιες
ταχυτητων.
οι μπαγκαζιερες ομως δεν παθαν τιποτα (μια ελαχιστη γρατσουνια στην μια)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα παρακάτω έχω εγώ (μου τα έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μοτό) στα οποία εχω κάνει κάποια πατέντα ώστε να κουμπώνουνε σταθερά στα κάγκελα της μοτό.Μπαίνουνε-βγαίνουνε σαν βαλίτσες.Αν πρόλάβω κάποια στιγμή θα σας δείξω την όλη κατασκευή.Έχουνε δοκιμαστεί και σε χωματόδρομους και δεν πάθανε το παραμικρό.Το μόνο θέμα είναι η στεγανοποίηση σε βροχή αλλά πάλι έχουνε αδιάβροχες κουκούλες που κάνουν καλή δουλειά.



 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Μιας και ψάχνω για σαμάρια (soft bag/panniers) και κοιτάω αυτά των Πολωνών, είπα να ποστάρω τα reviews που βρήκα γιατί δεν είναι πολλά εκεί έξω :) :
Μπορεί να τα συνδιάσω και με την αγορά το side-stand relocator που έχουν! :D
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
www.21BROTHERS.eu


σε αυτα τα παλικαρια απο πολωνια βρηκα εξαιρετικα πραγματα για τις
enduroβολτες μου,,,,,,συγκεκριμενα πηρα τα

sakwy 30L σε πολυ καλη τιμη και με εξαιρετικη ποιοτητα,,,,,αδιαβροχα
με εξτρα ιμαντες, θηκες για μπουκαλια κτλ....

η σελιδα τους στο fb

https://www.facebook.com/pages/21brotherspl/379677295452121?sk=photos_stream



και εγώ τα ζαχαρωνω πολυ καιρό αλλά στη σελίδα τους δεν έχει να επιλέξεις και να παραγγείλεις μια βοήθεια;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτω δεξιά στη σελίδα πάνω απο το σήμα paypal υπάρχει αυτό:shop@21brothers.eu
Το πατάς και ανοίγει ενα μύνημα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Γράψε αυτά που θες και στείλτο...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Υπαρχουν βεβαια και σαμαρια χωρις μειονεκτηματα ;)
Lonerider....:rolleyes:
Και φυσικα κοστιζουν λιγο πανω απ τις μεταλλικες:D:D:D:D:D
 
Top Bottom