Προγράμματα πλοήγησης.. Ποιο χρησιμοποιείτε και σε τι συσκευή;

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ειχα zumo 550 και το BMW navigator IV μεχρι χθες το οποιο μολις πουληθηκε.

Σε λιγες μερες περιμενω την BMW εκδοχη του montana το οποιο παρεληφθη απο τον ξαδερφο στην Αγγλια πριν λιγο!!

Εχω μια υποψια οτι λογω ελλειψης bluetooth δεν θα μου αρεσει αλλα δε βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα...
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το I-go σε "κινεζιές" συσκευές. Πολύ ευχαριστημένος, είχε τα πράγματα που με ενδιέφεραν, τουτέστιν:
  1. Χάραξη περίπλοκων διαδρομών
  2. Αποθήκευση διαδρομών
Με χαλούσε η χρήση του ακουστικού και το ότι δεν ήταν αδιάβροχα


Φέτος λοιπόν αποφάσισα γενναία αναβάθμιση που, εκτός από τα παραπάνω που είναι μη διαπραγματεύσιμα, θα περιελάμβανε:
  1. Αδιάβροχη συσκευή
  2. Blyetooth (και με ενδοεπικοινωνία με την συναναβάτη)
  3. Μεγαλύτερη οθόνη
...............και αυτά σε κινητό με πολύ καλή κάμερα.


Η λύση που προκρίθηκε ήταν:
  • Συσκευή: Sony X-peria Z
  • Ενδοεπικοινωνία: F3xt
  • Πρόγραμμα πλοήγησης: Sygic
Οι μέχρι τώρα δοκιμές έδειξαν πολύ καλή καταγραφή και καλές οδηγίες στις διαδρομές, ταυτόχρονη ομιλία στο τηλέφωνο με εξαιρετική ομιλία και ακουστική, καλή ενδοεπικοινωνία, πολύ καλή ακουστική μουσικής (από όσο λέει η κόρη μου, εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω με μουσική). Έχουμε κάποια θεματάκια στο πέρασμα από την συνομιλία ξανά στην μουσική αλλά μου είπαν πως είναι θέμα δικού μας κακού χειρισμού, αύριο θα γίνει δοκιμή και θα επανέλθω.

Sorry που ξέφυγα από τα στενά όρια συσκευή-πρόγραμμα αλλά υποθέτω πως ίσως κάποιοι το βρουν χρήσιμο.
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Εχω ενα φτηνο (δεν θελω καλυτερο)Garmin zumο 200 ,αλλα μονο με ελληνικους χαρτες.
Πως μπορω να του φορτωσω χαρτες δυτικης/ανατολικης ευρωπης........δωρεαν εννωειτε?:thinking:
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Εχω ενα φτηνο (δεν θελω καλυτερο)Garmin zumο 200 ,αλλα μονο με ελληνικους χαρτες.
Πως μπορω να του φορτωσω χαρτες δυτικης/ανατολικης ευρωπης........δωρεαν εννωειτε?:thinking:

Φαντάζομαι το θες λόγο χώρου στην μνήμη..Οι χάρτες μέχρι και 2012 είχαν 2 αρχεία, west & east Europe.
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Φαντάζομαι το θες λόγο χώρου στην μνήμη..Οι χάρτες μέχρι και 2012 είχαν 2 αρχεία, west & east Europe.
Βρηκα κατι καρτες στο ebay ειναι east/west europe στα 25 ευρω,αλλα θελω να τσεκαρω εαν τα εχει λειτουρησει καποιος.Εινια λειτουργικοι χάρτες ή πεταμενα λεφτα.......?
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Igo 8 σε κινεζιά αδιάβροχη 4,3"


Sent from space
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για ασφαλτο βρηκα ότι καλυτερο το Sygic σε κινητο 5.5" που εχω...Μενω εδω...Δουλευει εξαιρετικα,ενημερωνεται συνεχως,Χαρτες οσους θελω και με σωστη Χαρτογραφηση...και δεν θελω στο παραμικρο κατι περισσοτερο,τουλαχιστο για τις δικες μου διαδρομες.Κομπλε εδω :)

Για χωμα,παλευω με ενα Garmin 760Τ συσκευη και το PC ωστε να εχω οσο καλυτερους Χαρτες και δημιουργια διαδρομων μπορω...κατι κανω αλλά θελω δουλεια...και χρονο!Διοτι αυτο το κομματι πλοηγησης/GPS με ενδιαφερει ΠΟΛΥ οταν βρισκομαι σε βουνα και χωμα και θελω να ελαχιστοποιω τα "χασιματα" ειδικα σε μακρυνες διαδρομες εκδρομικου εντουρο οπου θα φυγω να κανω διαδρομες χωρις να χανομαι στους χωματινους λαβυρινθους...
Δεν μπορω να πω οτι "το'χω" στο θεμα χωμα με τα GPS αλλά το παλευω...εννοειται με τη βοηθεια φιλων εδω μεσα...θενκς παιδια :)
 

-DHMHTRHS-

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
RT12OO BMW
TACT 50cc
Παύλο και εγώ το ίδιο έχω και δεν τον αλλάζω πότε

Ούτε μια στο εκατομμύριο να χάσεις τον δρόμο ;);););):D:D:D:confused:

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

nivam

Μέλος
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
R1200GS
Garmin NT σ' ένα nuvi.
Προχθές εγκατέστησα στο κινητό και το "be on road" (freeware με χάρτες OpenStreet). Ευανάγνωστο, ιδιαίτερα την ημέρα καμία σχέση με το Navigon και με πολύ φιλικό interface. Μειονέκτημα μέχρι στιγμής το οτι δεν έχει πληκτρολόγιο QWERTY.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
................
Η λύση που προκρίθηκε ήταν:
  • Συσκευή: Sony X-peria Z
  • Ενδοεπικοινωνία: F3xt
  • Πρόγραμμα πλοήγησης: Sygic
Οι μέχρι τώρα δοκιμές έδειξαν πολύ καλή καταγραφή και καλές οδηγίες στις διαδρομές, ταυτόχρονη ομιλία στο τηλέφωνο με εξαιρετική ομιλία και ακουστική, καλή ενδοεπικοινωνία, πολύ καλή ακουστική μουσικής (από όσο λέει η κόρη μου, εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω με μουσική). Έχουμε κάποια θεματάκια στο πέρασμα από την συνομιλία ξανά στην μουσική αλλά μου είπαν πως είναι θέμα δικού μας κακού χειρισμού, αύριο θα γίνει δοκιμή και θα επανέλθω.

Sorry που ξέφυγα από τα στενά όρια συσκευή-πρόγραμμα αλλά υποθέτω πως ίσως κάποιοι το βρουν χρήσιμο.
Μετά από 4.000 χλμ. σε Ιταλία - Ελβετία - Γαλλία, έχουμε και λέμε:
Πολύ καλή συμπεριφορά, έγκαιρη προειδοποίηση διασταυρώσεων και εξόδων από αυτοκινητόδρομο. Ακριβής υπολογισμός διαδρομής και εύκολη χάραξη νέας. Μερικές γραμματικές ανακρίβειες στις φωνητικές προειδοποιήσεις (έχω σπασμένο πρόγραμμα). Το μόνο που με χαλάει είναι πως δεν έχω βρει με ποιόν τρόπο μπορείς να ακυρώσεις ενδιάμεση στάση σε προγραμματισμένη διαδρομή, αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου έλεγε.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παναγιωτη...αφου εχεις φτιαξει μια Διαδρομη και θες να τη διορθωσεις τοτε,πας:
Επιλογες/Επιλογες Διαδρομης/Εμφανιση στο Χαρτη/
και εκει οταν πατησεις πανω σε καποιο ενδιαμεσο Σημειο,σου εμφανιζει πανω σε αυτο ενα "χ" το οποιο πατωντας το (με το χερι σου,οχι με το ποδι γιατι θα λασπωθει η οθονη-λολ)στο διαγραφει και φτιαχνει εκ νεου την υπολοιπη διαδρομη που εχεις επιλεξει... :)
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Παιδιά μια βοήθεια. Εχω ψάξει σε διάφορα φόρουμ, αλλά άκρη δεν έβγαλα. Είμαι σε φάση αναζήτησης gps.
Είμαι ανάμεσα σε zumo590LM, και Tom Tom rider.
Δεν ενδιαφέρομαι για εφαρμογές κινητού. Εχω από αυτό.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Garmin Zumo 550 με χαρτη autodrive για Ελλαδα, και Πανευρωπαικο full.Εναλλασω με SD χαρτες Αφρικης , Μεσης Ανατολης και Αμερικης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδιά μια βοήθεια. Εχω ψάξει σε διάφορα φόρουμ, αλλά άκρη δεν έβγαλα. Είμαι σε φάση αναζήτησης gps.
Είμαι ανάμεσα σε zumo590LM, και Tom Tom rider.
Δεν ενδιαφέρομαι για εφαρμογές κινητού. Εχω από αυτό.

Πες τι θέλεις να κάνεις?
Μόνιμα στη μηχανή?
Να το παίρνεις και στο αυτοκίνητο? Να περνάς ότι χάρτη θέλεις? Να σχεδιάζεις διαδρομές στο pc....???
Σε 1η φάση, δηλώνω φαν της Garmin. Αν παίζουν σε παραπλήσια τιμή αυτά που λες, τότε Zumo;)
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Πες τι θέλεις να κάνεις?
Μόνιμα στη μηχανή?
Να το παίρνεις και στο αυτοκίνητο? Να περνάς ότι χάρτη θέλεις? Να σχεδιάζεις διαδρομές στο pc....???
Σε 1η φάση, δηλώνω φαν της Garmin. Αν παίζουν σε παραπλήσια τιμή αυτά που λες, τότε Zumo;)
Ολα αυτά που ανέφερες. Ανθεκτική συσκευή, αδιάβροχη, και να της βγάλω τα μάτια χωρίς να κάνει παράπονα χαχαχα
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Μάλλον προς τα εκεί πάω. Εμ το iphone με το navigon δεν το βλεπω και τόσο καθαρά. Ολο χανομαι. Το γήρας αυτά έχει. Πρεσβυωπία
 
Top Bottom