Προορισμός .... Μαρόκο

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Καλημέρα σε όλους!
Κάθομαι στο γραφείο κ μιας κ δεν έχει δουλειά είπα να ψάξω πλεροφορίες για το ταξίδι που έβαλα στο πρόγραμμα να κάνω φέτος..Να φύγω απο Αθήνα για Μαρόκο.. Έχει πάε κανείς?? Και αν ναι.. παίζει καμία πληοφορία? Απο που συμφέρει να πάω ή από που δεν μπορώ ??

Ευχαριστωωωώ!!!!;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
παντως να πας και να ερθεις δισχιζωντας τον ιδιο δρομο δυο φορες (παραλια ιταλογαλλοισπανια) θα ειναι πολυ κουραση
υπαρχει καραβι απο την γενοβα νομιζω που σε παει η στην ισπανια η στο μαροκο (δεν ειμαι σιγουρος για τα σημεια αλλα για το καραβι ειμαι)
 

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Υπάρχει καράβι.. κάνει 35 ώρες κ πάει ταγγέρη.. σκεφτόμουν να κατέβω παλέρμο να περάσω τύνιδα. Κ απο εκει να φτλασω μαρόκο.. απλά δεν ξέρω αν περνάει απο αλγερία μαρόκο..

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Υπάρχει καράβι.. κάνει 35 ώρες κ πάει ταγγέρη.. σκεφτόμουν να κατέβω παλέρμο να περάσω τύνιδα. Κ απο εκει να φτλασω μαρόκο.. απλά δεν ξέρω αν περνάει απο αλγερία μαρόκο..

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δεν περναει ειναι σιγουρο το εχω τσεκαρει και υπαρχει κινδυνος μεγαλος αυτην την περιοδο
 

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Τέλεια.. !!! Η αλήθεια είναι πως την Αλγερία την φοβόμουν!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θα πας οδικως και θα γυρισεις με καραβι η το αντιστροφο
μια φορα αξιζει να τον κανεις τον δρομο ιταλογαλλικες ριβιερες μονακα κλπες ομορφιες........
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δυστυχώς ο δυτικός κύκλος της Μεσογείου δεν είναι εφικτός, λόγω κλείσιμο των συνόρων μεταξύ Μαρόκου – Αλγερίας απ όσο γνωρίζω. :arghh:

Διαβασε κι εδω του φιλου Italos που πηγε απ την κατω πλευρα και γυρισε απ την πανω http://www.advride.gr/threads/الألوان-والنكهات-المغرب-2014.2326/
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Ευχομαι να πραγματοποιηθει το πλανο σου....ενα ταξιδι στο Μαροκο ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτα που εμεις σαν ελληνες εχουμε συνηθισει!!!!

Ξεκινωντας για τα πλοια να σου πω οτι φευγουν απο το Λιβορνο και πανε Ταγγερη-Μεντ οπου φτανουν τα μεγαλα επιβατικα πλοια απο ευρωπη και δεν ειναι στη Ταγγερη....το λιμανι της Ταγγερης αλλα κ η πολη ειναι 40χλμ περιπου μακρια....το λιμανι της Ταγγερης σε περναει απεναντι στην Ισπανια...αρα κοιτα να κανεις λιγα ντιχραμ με το που κατεβεις απο το λιμανι κ φτασεις στη πρωτη πολη να βρεις ατμ να σηκωσεις...

Αν θες ινφος για διαδρομες ή οτιδηποτε αλλο μας λες...κανε ενα κοπο να δεις κ τα ταξιδιωτικα απο πανω....μιας κ υπαρχουν πολλες ινφο για διαδικαστικα.. πλοια ...συνορα..τιμες...διαδρομες...κτλ κτλ

Και ναι ο Jmar-Γιαννης εχει δικιο τα συνορα Μαροκο-Αλγερια ειναι κλειστα.

Πες μας ποσες μερες θες να το κανεις κ ποσοι θα ειστε;;
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Και γενικα εχε στο νου σου....τουλαχιστον εμενα αυτο μου εχουν μαθει τα ταξιδια μου.....οτι δεν μπορεις να δεις τα παντα στο περασμα σου ...να συνδυασεις ναι...να δεις οχι.....εκτος αν εχει πλανο 2-3 μηνων οποτε πρεπει να ανοιξουμε για τα καλα σημειωσεις....οι μερες που διαθετεις και αν εισαι μονος ή με παρεα ειτε διπλος ειτε αλλες μοτοσυκλετες ειναι σημαντικα στοιχεια για να βγει ενας πρωτος μπουσουλας☺☺
 

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Ναι αυτό το κατάλαβα.. εγώ 20 με 25 μέρες θα έχω στη διάθεσή μου!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Subscribed και παρακολουθώ με ενδιαφέρον το planning! Ένα από τα ονειρικά (μου) ταξίδια με μηχανή! :)
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Μαιο-Ιουνιο 2017 εχει μπει καλενταρι και απο μενα για Μαροκο.
Οποτε οτι ειπωθει αποθηκευεται !!!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Έτσι όπως το βλέπω.. θα πάμε απο Ιταλία - Μαρόκο με το πλοίο.. και από εκεί θα ξεκινήσουμε να κατέβουμε μέχρι Dakar και πάλι πίσω.. Είναι περίπου 7000 χλμ μέσα στην Αφρική.. Νομίζω πως για πρώτο πάτημα σε αυτή την Ήπειρο είναι καλά...
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Απο ιταλια προς μαροκο υπαρχει πλοιο που πηγαινει κατευθειαν η μεσω τυνησιας η ισπανιας?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Αυτο ειδα κ εγω που εψαχνα. Ευχαριστω !

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Αυτο ειδα κ εγω που εψαχνα. Ευχαριστω !

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και ο Grimaldi και η GNV μέσω Βαρκελώνης πηγαίνουν, μάλλον για να σπάνε το ταξίδι αφού είναι
πάρα πολλές ώρες.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα να πας με πλοιο μαροκο απο ιταλια τοσο οικονομικα οσο και οτι ειναι ταξιδι πολλων ωρων.

Εγω σκεφτομαι να το κανω απο ιταλια οδικως μεσω γαλλιας
(3 μερες) και ισπανιας (3μερες)
Και απο γιβραλταρ Παραμονη 4 μερες στο Μαροκο
και επιστροφη απο ολα τα παραλια , βαρκελωνη, μονακο κτλ. αλλες (5-6 μερες).
Συνολο 18-19 μερες.
Εποχη Μαιος-Ιουνιος 2017

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom