Πως κατανοούμε τον μοτοσυκλετισμό. Είναι το ιδιο ένας μοτοσυκλετιστής με εναν οδηγό μηχανής;

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Νομιζω οτι εχουν διαφορετικες εννοιες κ ειναι μεγαλο θεμα για αναλυση.
Προσωπικα με εκφραζει το....
μοτοσυκλετιστης οπως κ το παλιο μηχανοβιος με τη καλη εννοια.
Ο οδηγος μιας μηχανης η αυτοκ. η φορτηγου - πουλμαν κ αλλων οχηματων ειναι διαφορετικο.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομιζω οτι εχουν διαφορετικες εννοιες κ ειναι μεγαλο θεμα για αναλυση.
.
Συμφωνούμε Πέτρο γι αυτο και το ανέβασα !! Ώστε να ακούσουμε και να διαβάσουμε τις απόψεις όλων σχετικα με τα χαρακτηριστα του μοτοσυκλετιστή και του οδηγού μηχανής !! ;) Υπάρχουν κοινά σημεία η οχι άραγε ;;
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Αφού ο όρος μοτοσικλέτα έχει πάντα δύο ρόδες.. Η γνώμη μου είναι ότι είναι αυτοί που έχουν γρήγορες μηχανές και αυτοί που είναι γρήγοροι οι ίδιοι τους! Τώρα μοτοσυκλετισης η οδηγός μηχανής για μένα είναι απλά δύο λέξεις...
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Υπάρχει η προσέγγιση του bigtwin αφενός αλλά και η πιο "αλληγορική"' που λέει ο Πέτρος και ο Ηλίας μας.
Το πως πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ένας μοτοσυκλετιστής ή ένας οδηγος μοτοσακού είναι μια κουβέντα με χίλιες ερμηνείες...
(Μπάρεμου):D

Υγ.μπαρεμου=τουλάχιστον
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Δεν ξέρω που είναι η γραμμή ανάμεσα στις δύο έννοιες αλλά σίγουρα δε νομίζω να ταυτίζονται.
Π.χ τη μοτοσυκλετιστικη αλληλεγγύη δε τη βρίσκεις σε όποιον καβαλαει 2 ρόδες. Έχει τύχει να είμαι με το αυτοκίνητο και να σταματήσω να βοηθήσω έναν ήλιο-καμένο που έσπρωχνε μία Virago και μου μίλησε τόσα ψυχρά που αναρωτηθηκα πόσο βλάκας ήμουν που σταμάτησα!!! Εκείνος αποκλείεται να ήταν μοτοσυκλετιστης...

Για να μην πω για όσους τους χαιρετάς στον δρόμο και δεν χαιρετάνε...!

Επίσης για τους μοτοσυκλετιστες υπάρχει ένας αγραφος κώδικας επικοινωνιας...


Δυστυχώς δε το βρήκα στα ελληνικά... :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
"Πως κατανοούμε τον μοτοσυκλετισμό. Είναι το ιδιο ένας μοτοσυκλετιστής με εναν οδηγό μηχανής;"

Εξ ορισμού ο μοτοσυκλετιστής (και ο μηχανόβιος) είναι οδηγοί μηχανής!
Το αντίστροφο σαφώς δεν ισχύει!
Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όλα τα λοιπά οχήματα.
Προσωπικά διαχωρίζω τους αναβάτες και τους οδηγούς γενικά, σ' αυτούς καβαλάνε, ή οδηγούν εξ ανάγκης (λόγω επαγγέλματος , ή λογω ανάγκης μετακίνησης για οποιονδήποτε λόγο, ακόμα και για αναψυχη) και στους άλλους, που καβαλάνε ή οδηγούν απλώς για την καβάλα και την βόλτα!
Οι πρώτοι θα προτιμούσαν να τους πάει κάποιος, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό, οπότε οδηγούν/καβαλάνε εξ ανάγκης.
Οι δεύτεροι, δύσκολα κάθονται πισωκάβαλο, ή στο δεξί κάθισμα!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
οδηγοι μηχανης ειναι αυτοι που την σκεπαζουν χειμωνα σε τακους και την θυμουνται το καλοκαιρι.Καμια σχεση με τον μοτοσυκλετιστη. Αυτος ειναι ταυτισμενος με την μηχανη και ζει με αυτη για αυτη.
Υγ. το μηχανακι εχει λιγα χλμ γιατι το οδηγαω τους καλοκαιρινους μηνες.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγώ πιστεύω ότι ο μοτοσυκλετιστής είναι πολύ δεμένος με την μοτοσυκλέτα του . Την οδηγεί χειμώνα καλοκαίρι χωρίς να τον ενδιαφέρει ο καιρός που θα αντιμετωπίσει αρκεί να είναι εκεί μαζί της ! Του αρέσει η βροχή , το κρύο αλλά και ο ήλιος με την ζέστη! Του αρέσει να οδηγεί την καλή του νύχτα και μέρα και όταν το κάνει έχει ενα μόνιμο χαμέγελο στα χείλη και στα μάτια του ! Κάθε φορά που ανεβαίνει για να ξεκινήσει μια νέα βόλτα μια νέα πορεία ένα καινούργιο ταξίδι λάμπει και όταν αυτό τελειώσει περιμένει πάντα με ανυπομονησία την επόμενη !!! Είναι αυτός που θα βοηθήσει με την καρδία του και χωρίς να το σκεφτεί κάποιον που έχει ανάγκη στον δρόμο ! Είναι αυτός που θα απλώσει το χέρι και θα χαιρετήσει έναν άγνωστο !! Έιναι αυτός που χωρίς να το θέλει τραβάει όλα τα βλέματα πάνω του! Είναι ένας ρομαντικός αναβάτης πάνω σε δύο ρόδες και θα το κάνει για όσο ζει !!!
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
πιστεύω πως ο μοτοσυκλετιστής έχει τρόπο ζωής την μοτοσυκλέτα ..ο οδηγός μηχανής απλά χρησιμοποιεί ένα μεσο μεταφοράς ..Ο μοτοσυκλετιστής κρατάει ένα ρομαντισμό , έχει μια σχέση με τη μοτοσυκλέτα δυνατή , σχεδόν προέκταση του ιδιου! ο οδηγός μηχανής βλέπει απλά ένα αντικείμενο !
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
μοτοσυκλετιστής και οδηγός μηχανής

Έννοιες κοινές μη ταυτόσημες....
Απ'όσο διάβασα οι γνώμες όλων συγκλίνουν. Οδηγός μηχανής για μένα είναι αυτός που μετακινεί την μοτοσυκλέτα.
Μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που αισθάνεται την μοτοσυκλέτα και συλλέγει ερεθίσματα κατά την κίνηση της. Όλα αυτά για την απόλαυση του....
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εγώ πάλι πιστεύω οτι δεν χρειάζονται "ταμπέλες".
Ο κάθε ένας να κάνει οτι τον κάνει χαρούμενο χωρίς να προσβάλει την ατομικότητα του άλλου ,αν μπορεί να δρα και σε ένα σύνολο, ακόμα καλύτερα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ πιστεύω ότι ο μοτοσυκλετιστής είναι πολύ δεμένος με την μοτοσυκλέτα του . Την οδηγεί χειμώνα καλοκαίρι χωρίς να τον ενδιαφέρει ο καιρός που θα αντιμετωπίσει αρκεί να είναι εκεί μαζί της ! Του αρέσει η βροχή , το κρύο αλλά και ο ήλιος με την ζέστη! Του αρέσει να οδηγεί την καλή του νύχτα και μέρα και όταν το κάνει έχει ενα μόνιμο χαμέγελο στα χείλη και στα μάτια του ! Κάθε φορά που ανεβαίνει για να ξεκινήσει μια νέα βόλτα μια νέα πορεία ένα καινούργιο ταξίδι λάμπει και όταν αυτό τελειώσει περιμένει πάντα με ανυπομονησία την επόμενη !!! Είναι αυτός που θα βοηθήσει με την καρδία του και χωρίς να το σκεφτεί κάποιον που έχει ανάγκη στον δρόμο ! Είναι αυτός που θα απλώσει το χέρι και θα χαιρετήσει έναν άγνωστο !! Έιναι αυτός που χωρίς να το θέλει τραβάει όλα τα βλέματα πάνω του! Είναι ένας ρομαντικός αναβάτης πάνω σε δύο ρόδες και θα το κάνει για όσο ζει !!!
Να σου φέρω ένα άσπρο άλογο, να σιάξεις?
Δε θα σε χτυπάει κι η Ελενίτσα τόοοοσο δυνατά ;) Θα παραγματοποιηθούν τα όνειρά της :):D:D:D:D:D
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Για μένα η λέξη μοτοσυκλέτα με εκφράζει πολύ περισσότερο απο την λέξη μηχανή που χρησιμοποιείται γενικότερα.. Προσωπικά αν και λίγες μοτοσυκλέτες έχουν περάσει απο τα χέρια μου όλες ήταν προέκταση του σώματος μου, όποτε έχω ένα μοτέρ πάνω σε δύο ρόδες ανάμεσα στα πόδια μου νοιώθω ολοκληρωμένος!! Όσες χαρές κι αν έχω ζήσει μέχρι σήμερα με τις μοτοσυκλέτες μου δεν θα μπορούσα να τις συγκρίνω με άλλες πέρα απο την ημέρα που έμαθα οτι θα γίνω πατέρας!! Όταν καβαλάω νοιώθω οτι είμαι αλλού αλλά παράλληλα νοιώθω και μέσα σε όλα!! Ναι με έχει εξυπηρετήσει κιόλας δεν λέω αλλά και πάλι ένοιωθα οτι πάω μια βόλτα!! Για μένα όποιος την σκέφτεται ή την βλέπει ή την πάει βόλτα έστω και για λίγα δευτερόλεπτα η λεπτά αντίστοιχα μέσα στην ημέρα και κάθε μέρα, είναι αυτός που της έχει δώσει ψυχή και για να δώσει κανείς ψυχή σε ένα αντικείμενο, σημαίνει οτι του προσφέρει πολλά, τόσα όσα φαίνονται αλλά και άλλα τόσα που μόνο αυτός μπορεί να δει και να νοιώσει και αυτός είναι Μοτοσυκλετιστής!!! Και χαίρομαι γιατί εκεί έξω αλλά κυρίως εδώ μέσα διαπιστώνω οτι είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι βλέπουν και νοιώθουν αυτό που μπορώ και εγώ να δω αλλά πάνω απο όλα να νοιώσω!!!!! Φίλε @ilai ανέβασες πολύ ωραίο θέμα και θα το χαρακτήριζα ''κατάθεση ψυχής''!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Να σου φέρω ένα άσπρο άλογο, να σιάξεις?
Δε θα σε χτυπάει κι η Ελενίτσα τόοοοσο δυνατά ;) Θα παραγματοποιηθούν τα όνειρά της :):D:D:D:D:D
Εδω μιλάμε σοβαρά σε παρακαλώ μην ξεφεύγεις απο το θέμα κύριε ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Για μένα η λέξη μοτοσυκλέτα με εκφράζει πολύ περισσότερο απο την λέξη μηχανή που χρησιμοποιείται γενικότερα.. Προσωπικά αν και λίγες μοτοσυκλέτες έχουν περάσει απο τα χέρια μου όλες ήταν προέκταση του σώματος μου, όποτε έχω ένα μοτέρ πάνω σε δύο ρόδες ανάμεσα στα πόδια μου νοιώθω ολοκληρωμένος!! Όσες χαρές κι αν έχω ζήσει μέχρι σήμερα με τις μοτοσυκλέτες μου δεν θα μπορούσα να τις συγκρίνω με άλλες πέρα απο την ημέρα που έμαθα οτι θα γίνω πατέρας!! Όταν καβαλάω νοιώθω οτι είμαι αλλού αλλά παράλληλα νοιώθω και μέσα σε όλα!! Ναι με έχει εξυπηρετήσει κιόλας δεν λέω αλλά και πάλι ένοιωθα οτι πάω μια βόλτα!! Για μένα όποιος την σκέφτεται ή την βλέπει ή την πάει βόλτα έστω και για λίγα δευτερόλεπτα η λεπτά αντίστοιχα μέσα στην ημέρα και κάθε μέρα, είναι αυτός που της έχει δώσει ψυχή και για να δώσει κανείς ψυχή σε ένα αντικείμενο, σημαίνει οτι του προσφέρει πολλά, τόσα όσα φαίνονται αλλά και άλλα τόσα που μόνο αυτός μπορεί να δει και να νοιώσει και αυτός είναι Μοτοσυκλετιστής!!! Και χαίρομαι γιατί εκεί έξω αλλά κυρίως εδώ μέσα διαπιστώνω οτι είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι βλέπουν και νοιώθουν αυτό που μπορώ και εγώ να δω αλλά πάνω απο όλα να νοιώσω!!!!! Φίλε @ilai ανέβασες πολύ ωραίο θέμα και θα το χαρακτήριζα ''κατάθεση ψυχής''!!
Όμορφη τοποθέτηση Μπιλι :ok::ok:
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
κατά την δική μου ταπεινή γνώμη μοτοσυκλετιστής θα χαρακτηρίζα εκείνον που ταξιδεύει το μυαλό του με την μηχανή του ακόμα και όταν δεν είναι πάνω της αλλά σχεδιάζει πως θα ταξιδέψει μαζί της... Το ταξίδι του μυαλού και της ψυχής είναι για τον μοτοσυκλετιστή , του σώματος για τον οδηγό μηχανής!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κατά την δική μου ταπεινή γνώμη μοτοσυκλετιστής θα χαρακτηρίζα εκείνον που ταξιδεύει το μυαλό του με την μηχανή του ακόμα και όταν δεν είναι πάνω της αλλά σχεδιάζει πως θα ταξιδέψει μαζί της... Το ταξίδι του μυαλού και της ψυχής είναι για τον μοτοσυκλετιστή , του σώματος για τον οδηγό μηχανής!
συμφωνω απολυτα κ το παω λιγακι παραπερα...καθως ο μοτοσυκλετιστης πλεον ειναι κ περιηγητης/φωτογραφος.γι'αυτον καθε πατημα της μιζας ειναι μια ακομα αφορμη για μια νεα εμπειρια,ενα νεο στορυ που θα το καταγραψει τμηματικα.
-στο μυαλο καθως το ετοιμαζει,
-στην μνημη του καθως το βιωνει
κ τελος
-στην μνημη της φωτογραφικης του μηχανης

ενας οδηγος/χειριστης μοτοσυκλετας δεν μπορει να νιωσει τπτ απο αυτα διοτι απλά η μοτο ειναι γιάυτον οτι κ τα υπολοιπα υλικα αγαθα!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Να συμπληρωσω οτι η μοτοσυκλετα απο τη φυση της βοηθαει το δεσιμο λογω της ελευθεριας που δινει της επαφης με αερα ζεστη βροχη χωρια που ειναι αριστοκρατικο να κινεισαι μονοςσου διπλα στους αλλους ( κλεμενο απο τον Χατζαρα ).
Εγω εχω παθος κ με τα αυτοκ. τη στερηση που νιωθω ομως αν περασουν δυο ημερες κ δεν τη καβαλησω ( τη μηχανη ) δε την εχω με το τουτου.
 
Top Bottom