Πώληση μοτοσυκλέτας στο εξωτερικο!!!

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κάτσε να του στείλω το δικό σου μια φωτό να διαλεξει :pointu:
Στειλ του και το πιστολι του πλιου
:muted:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Συγγνώμη XR Maniac , είπα ότι θα σου στείλω την Κυριακή, αλλά έμπλεξα.

Έκανα εξαγωγη το VFR μου από την Ελλάδα στην Ελβετία το 2020 και ήταν μπλέξιμο η διαδικασία, χωρίς καν να υπάρχει αλλαγή κατόχου.
Η διαδικασία διαφέρει από Καντόνι σε Καντόνι (για Ζυρίχη είπες), αλλά τα βήματα ήταν τα εξής:

Περνώντας τα σύνορα πρέπει να δηλώσεις την πρόθεση σου για εισαγωγή. Τότε η μοτοσυκλέτα λαμβάνει έναν αναγνωριστικό αριθμο που είναι το ισοδύναμο του Αριθμού Πλαισίου. Οι ελβετικές αρχές επειδή έτσι θέλουν έχουν ένα σωρό τέτοιες ιδιοτροπίες.

Αν όταν περνάς τα σύνορα δεν έχεις μαζί σου το ενοικιαστήριο του σπιτιού σου (παρότι δεν αναγράφεται κάπου) σε αφήνουν να εισέλθεις στη χώρα με την προϋπόθεση ότι εντός 3 ημερών θα πας στο πλησιέστερο τελωνείο.
Εκεί δηλώνεις την τιμή αγοράς του οχήματος, ελέγχουν αυτοί το αντίστοιχο car.gr και κάνουν την εκτίμηση τους για την αξία. Πληρώνεις 7.7% ΦΠΑ επί του ποσού αυτού, συν κάποια τέλη και φορολογικά έχεις ξεμπερδέψει.

Επόμενο βήμα το Μηχανολογικό, το οποίο απαιτεί πιστοποιητικό συμμόρφωσης (CoC) για οχήματα μετά το 2001 και Έγκριση Τύπου για παλαιότερα. Πες του Ελβετού να μην την αναζητήσει στη Honda Ελβετίας, χεσμένο με είχαν για μήνες. Ο Σαρακάκης με εξυπηρέτησε σε ένα πρωινό και δωρεάν! Κανονικά απαιτείται μετάφραση του στα Γερμανικά με σφραγίδα αποστίλ. Ο ένας υπάλληλος επέμεινε, ο δεύτερος έκανε τα στραβά μάτια και αρκέστηκε στο να μου ζητήσει να του μεταφράσω προφορικά τα κελιά του ελληνικού εγγράφου.

Έπειτα κλείνεις ραντεβού με το ΚΤΕΟ για τεχνικό έλεγχο. Οτιδήποτε δεν είναι μαμά χρειάζεται πιστοποιητικό από Ελβετικό φορέα. Η Βέφα φοράει Ohlins και ήθελαν πιστοποιητικό από τον Ελβετό αντιπρόσωπο (κανενα 60αρι), όχι τον Έλληνα, όχι τον Σουηδό κατασκευαστή. Οτιδήποτε aftermarket καταγράφεται στην άδεια του οχήματος.

Αν περάσεις τον έλεγχο (τονίζω το ΑΝ), βγάζεις ασφάλεια και τότε και μόνον σου δίνουν πινακίδες.
Μαζί με τις πινακίδες έλαβα έγγραφο που προσκόμησα στο Ελληνικό μηχανολογικό σύμφωνα με το οποίο έγινε οριστική εξαγωγή και η ελληνική πινακίδα καταστράφηκε από τους Ελβετούς.




Γιατί στα γράφω όλα αυτά; Επειδή ίσως σε κάποιο απ' όλα αυτά τα βήματα ο αγοραστής ίσως κωλώσει ή καθυστερήσει. Και τι συμβαίνει στην γκρίζα αυτή περιοχή δεν ξέρω, όπου το όχημα δεν είναι στο όνομά σου, αλλά δεν είναι και νόμιμα εισηγμένο στην ιδιότροπη, εκτός ΕΕ Ελβετία. Ειδικά με τις τροποποιήσεις του Domi που αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν να αναγνωριστούν εδώ πάνω, αφού έγιναν one-off από ελληνική εταιρεία.

Κάποιος ανέφερε προσωρινές πινακίδες εξαγωγής, δεν την ξέρω αυτή την περίπτωση. Αν αυτές βγαίνουν στο όνομα του χωρίς ο ίδιος να έχει ελληνικό ΑΦΜ, πιθανώς να είσαι καλυμένος. Έχω περιέργεια ο αγοραστής πώς έχει το οδικό ταξίδι στο μυαλό του: Τείνουν να μην είναι... πατεντιάρηδες και ξέρουν τα ζόρια της γραφειοκρατίας τους, γι' αυτό εκπλήσσομαι που δεν θέλει να το ανεβάσει με νταλίκα, να το έχει στο γκαράζ ώσπου να ξεμπερδέψει με τα χαρτιά (όόόόταν) και μετά να είναι άνετος.

Αν υπάρχει κάποιο άλλο κομμάτι στο οποίο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μπορώ να βοηθήσω, εννοείται μου λές :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Στέφανε.

Στην δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα .
Κατάλαβα ότι θα κάνω διαγραφή το όχημα εγώ και θα βγάλει πινακίδες για να φύγει στην Ελβετία

Θα του τα πω όμως όλα αυτά που λες πριν ερθει, γιατί φαίνεται πολύπλοκο και πρέπει να είναι ενημερωμένος.

P.s....αρχιζω και μετανοιωνω που του είπα ότι του το πουλαω:muted:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Στα λέω αλλά δεν ακούς τον παλέουρα τον έμπειρο
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν αποφάσισες ότι το πουλάς και έχεις βρει ήδη αντικαταστάτη (κάνα 530 ας πούμε) ακύρωσέ τον και βάλτο αγγελία σε σαιτ εξωτερικού ,να φύγει όπως πρέπει ,πακέτο και όχι ταξιδεύοντας μέσω άλλων χωρών με όποιο ρίσκο παραμονεύει (κλοπή , ατύχημα , ασυνέπεια αγοραστή)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν αποφάσισες ότι το πουλάς και έχεις βρει ήδη αντικαταστάτη (κάνα 530 ας πούμε) ακύρωσέ τον και βάλτο αγγελία σε σαιτ εξωτερικού ,να φύγει όπως πρέπει ,πακέτο και όχι ταξιδεύοντας μέσω άλλων χωρών με όποιο ρίσκο παραμονεύει (κλοπή , ατύχημα , ασυνέπεια αγοραστή)
Τα μηχανάκια μου τελευταία μου τα ζητάνε χωρίς να τα πουλάω και με πιάνουν απροετοίμαστο
Η τιμή που συμφώνησε ο Ελβετός είναι λιγουλακι ψηλά και είμαι σε τριλλημα.
Αλλά δεν θέλω να τον μπλέξω με αυτά που λέει ο Στέφανος παραπανω και θα τον ενημερωσω
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τα μηχανάκια μου τελευταία μου τα ζητάνε χωρίς να τα πουλάω και με πιάνουν απροετοίμαστο
Η τιμή που συμφώνησε ο Ελβετός είναι λιγουλακι ψηλά και είμαι σε τριλλημα.
Αλλά δεν θέλω να τον μπλέξω με αυτά που λέει ο Στέφανος παραπανω και θα τον ενημερωσω
Αν για τα μαμίσια εδώ θα έδινε 3.5k στο νερό ότι και να συμφώνησε είναι λίγο. Απλά δεν παίζει να βγάλει πινακίδα. Εκτός αν έχει ήδη nx και ξηλώσει το δικό σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν για τα μαμίσια εδώ θα έδινε 3.5k στο νερό ότι και να συμφώνησε είναι λίγο. Απλά δεν παίζει να βγάλει πινακίδα. Εκτός αν έχει ήδη nx και ξηλώσει το δικό σου.
Είχε....δεν έχει τώρα.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Προς επιβεβαίωση του Σπύρου, βρήκα ένα και μοναδικό Domi προς πώληση στα 3.5k


Για το χαζεμα και μόνο έχει ενδιαφέρον αυτή η σελιδα. Η εδώ αγορά έχει πολύ λιγότερες μοτοσυκλέτες, ελάχιστες παλαιότερες που κρατάνε ψηλά τιμή. Το ίδιο και με 125αρια που είναι δυσανάλογα ακριβά. Επίσης ακριβά μοτοποδήλατα (Pony κλπ) που επίσης ειναι γελοία ακριβά επειδή υπάρχει ζήτηση από 14χρονους. Ήθελα κανένα 50αρι motard να πηγαίνω στη δουλειά και είναι εξωφρενικά.
Αααα και υπάρχουν άπειρα ελαφρώς μεταχειρισμένα... premium μηχανάκια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν ισχύει αυτό που λεει ο Στέφανος για τις προδιαγραφές και τις αλλαγες πάνω στο μηχανακι τον Γκάντυ θα τον κοιτάνε σα χάνοι!
Ξέρουν από τακαρισια.. :p
 
Top Bottom