ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ F800GS

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για να πουν οι εχοντες!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Επειδη οι αγγλοι πινουν και δημιουργουν ,λεω να το αποφυγω! χα! χα! (πλακα κανω!) ειναι εντυπωσιακο χωματινο!
Δεν σου μιλάω για το XC το χωμάτινο αλλά για το απλό το 800άρι, το roadie κατά τους άγγλους. Και απ οτι κατάλαβα κι εσύ δεν ψάχνεις χωμάτινο.

Πριν το αγοράσω δοκίμασα και το 800άρι το BMW και ήταν η μέρα με τη νύχτα στο δρόμο. Το γερμανικό ήταν ένα μαλακό ράθυμο μηχανάκι για χαλαρές βόλτες. Σαν αναπαυτικός καναπές ένα πράμα... Το Tiger όμως ήταν σπίρτο!!! Γκάζια, φρένα, κρατήματα. Και οδηγική απόλαυση. Δεν το λέω για να βλογήσω τα γένια μου. Απλά κάντο μια δοκιμή και θα ξεχάσεις τη BMW...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ο εγγλεζος ειναι αρκετα βαρυτερος μασαει αρκετα!!!!παραπανω βεζινα ειναι αρκετα δυνατοτερος και αναλογικα πιο φθηνος σε σχεση με την χρονολογια!!!!παραγωγης απο τον γερμανο σε δευτερο χερι
τον θεωρω πιο δυσκινητο
απο προβληματα δεν εχω ακουσει τιποτα
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για να πουν οι εχοντες!
Ωραια , το tiger ειναι πιο street (και κουκλι) αλλα επειδη θελω να ψωνισω μεχρι την τριτη gs 800 , πεστε μου για πηνια Η αλλες αστοχιες ! και εγω στον γαμο σας :)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ωραια , το tiger ειναι πιο street (και κουκλι) αλλα επειδη θελω να ψωνισω μεχρι την τριτη gs 800 , πεστε μου για πηνια Η αλλες αστοχιες ! και εγω στον γαμο σας :)

8άρια και νομίζω και 9άρια έβγαζαν πηνία...επίσης νομίζω ότι έβγαζαν και ένα θέμα με τον μπροστά άξονα αλλά πρέπει να έπαιξε ανάκληση!!!

Χτύπα ένα 10ρι και μετά και θα είσαι κούκλος!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μα που είναι αυτός ο @yns όταν τον χρειάζεσαι :p
Απ ότι θυμάμαι του χει κάψει 2 φορές, μια τα μαμά και μετά άλλη μια στα μαμά που έκανε περιελιξη, και μετα παραγγειλε από εξωτερικό
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μα που είναι αυτός ο @yns όταν τον χρειάζεσαι :p
Απ ότι θυμάμαι του χει κάψει 2 φορές, μια τα μαμά και μετά άλλη μια στα μαμά που έκανε περιελιξη, και μετα παραγγειλε από εξωτερικό
Πάντα είμαι πίσω από το πληκτρολόγιο! Γράφω ήδη την απάντησή μου απλά καθυστερώ γιατί ψάχνω τα links από πηνία και ανορθωτή! :p
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πάντα είμαι πίσω από το πληκτρολόγιο! Γράφω ήδη την απάντησή μου απλά καθυστερώ γιατί ψάχνω τα links από πηνία και ανορθωτή! :p
Μην τον τρομαξεις τον χριστιανο :eek:
Μέχρι Τρίτη το παίρνει :D
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Καί
ο εγγλεζος ειναι αρκετα βαρυτερος μασαει αρκετα!!!!παραπανω βεζινα ειναι αρκετα δυνατοτερος και αναλογικα πιο φθηνος σε σχεση με την χρονολογια!!!!παραγωγης απο τον γερμανο σε δευτερο χερι
τον θεωρω πιο δυσκινητο
απο προβληματα δεν εχω ακουσει τιποτα
Οντως καίει παραπάνω γιατι σε προδιαθέτει να είσαι συνέχεια στα κόκκινα και να τη βρίσκεις. Αν τον οδηγήσεις σαν καναπέ όμως καίει γύρω στα 5 - 5,5 lt/100 km.

Δυσκίνητο δεν θα τον έλεγα με τίποτα σε σχεση με το gs. Αντίθετα στην πόλη κινείται σαν παπί λόγω ευελιξίας. Από προβλήματα είχε βγάλει μόνο θέμα μίζας όταν ήταν ζεστό. Εχει λυθεί όμως σε όλα τα Tiger μετά από ανάκληση.

Πάντως το βασικό κριτήριο για να πάρεις μηχανή είναι να κάθεσαι να τη χαζεύεις και να σου τρέχουν τα σάλια...!!!

Οπότε.... Περί ορέξεος κολοκυθόπιτα που λένε και στο χωριό μου...
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μην τον τρομαξεις τον χριστιανο :eek:
Μέχρι Τρίτη το παίρνει :D
Δεν τρομαζω !!! παλιος 1200αρης με 60000χλμ . ολες οι εταιριες εχουν θεματα (μηχανηματα ειναι ) εδω tdm 900 με 7000χλμ και εβγαλε τρομπα νερου!;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σε μοντέλα 2008 και 2009 στα πολλά χιλιόμετρα αρκετά καίνε πηνία. Σε άλλους στα 40 σε άλλους στα 50 σε άλλους ποτέ... Υπάρχει τεράστιο θέμα στο advride.com (εδώ)
Στα 10άρια άλλαξαν το βολάν και φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα.
Στο δικό μου τα πηνία καρβούνιασαν στα 38.500. Τα έκανα περιέλιξη στο Ηράκλειο. 17.500 χιλιόμετρα μετά, στα 56.000 ξανακάηκαν. Τα άλλαξα με Electrosport που βρήκα στο ebay από Γερμανία. Μαζί άλλαξα και τον ανορθωτή με έναν MOSFET καθώς όλοι λένε πως είναι κλάσεις ανώτερος από τον μαμίσιο. Πράγματι, το ρεύμα που δίνει είναι σταθερό και δεν μεταβάλλεται καθόλου με τις στροφές του κινητήρα.
Τώρα έχω παρά κάτι ψιλά 70.000. Έχω κάνει δηλαδή 14.000. Θα δείξει αν κρατήσουν με αυτόν τον συνδυασμό. Πάντως για καλό και για κακό θα στείλω τα προηγούμενα στην Αθήνα για περιέλιξη να τα έχω καβάντζα... :D
Αυτό που έκανα ήταν να βάλω κι ένα ψηφιακό βολτόμετρο για να μπορώ να τσεκάρω αν σταματήσει να φορτίζει η μπαταρία για να μην (ξανα)βρεθώ προ εκπλήξεως...

Άλλα προβλήματα δεν έχουν τα 800. Κάτι είχε ο άξονας και κάποια σειρά αλυσίδων στα πρώτα μοντέλα αλλά έγινε ανάκληση.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σε ευχαριστω ! εισαι κατατοπιστηκοτατος , ευχαριστω και ολα τα μοτοπαιδια .

εχω παρει αποφαση ,αρκει να τα βρουμε με τον φιλτατο ! θα ενημερωθειτε:friendship:
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
:wacky::wacky:
Λέω και εγώ. ....
Θα μιλήσει δεν θα μιλησει:D
Τι δουλειά έχει ο Θανάσης με τα σκουτερ, δεν καταλαβα:confused:
Και τα καλυτερα παιδια κανουν λαθη Κωστα :banghead:
Το δικο μου (08) το μονο που εχει βγαλει ειναι δακρυσμα απο την φλαντζα του καπακιου βαλβιδων η οποια αλλαχτηκε στην ανακληση.
Αααα!!! Εχει βγαλει και νευρα σε κατι βαρυαντερο συνταξιδιωτες που περιμενουν να μεινει, αλλα συμβαινει το αντιθετο .........
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παιδια εχουν θεμα τα 800, με πηνια και ανορθωτες?
Για να πουν οι εχοντες!
Προσωπικά με το επετειακό μου το θέμα που έχω με τα πηνία είναι ότι το 800 μου πήνι-α ελάχιστα και όταν το βλέπω μού... ανορθώνεται...Σκέψου όταν το οδηγω τι θεμα εχω με την..ανόρθωση:D:p

Εγώ,μιας κ ακούς απόψεις θα σου πω,επί σοβαρού,το εξής.Εάν σου ΑΡΕΣΕΙ αυτό το 800αρι,να το πάρεις.Δεν παίζει μοτοσυκλέτα που να μην βγάζει θέματα...όλες μα όλες βγάζουν μικρά ή πιο σοβαρα.Λύνονται όμως και συνεχίζει να απολαμβάνεις μια μοτοσυκλέτα που εσύ γουσταρεις...Την προσέχεις κ σε προσέχει!
Μακάρι να τα βρεις με τον πωλητή κ να δούμε θέμα στα ευχάριστα ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Να προσθέσω κι άλλα δυο τώρα που μου'ρθαν:
Κάποια μηχανάκια έχουν ένα θέμα με το σταντ. Φαγώνονται οι δακτύλιοι και πλαγιάζει παραπάνω απ'όσο πρέπει. Σήμερα παρήγγειλα βίδα και δακτυλίους 35 €.
Και μην ξεχνάμε το κλασικό θέμα με τα φανάρια πριν αλλάξει η μαμά την εταιρία που τα έφτιαχνε, βάζοντας πλέον Hella. Οι καθρέπτες του φαναριού μαυρίζουν στα 30-40.000 χλμ είτε έχεις μαμά λαμπτήρες είτε Xenon.
Το δάκρυσμα από την φλάντζα του καπακιού των βαλβίδων έχει λυθεί όντως εδώ και 3-4 χρόνια με την παχύτερη φλάντζα.
Α και κάτι άλλο! Ρουλεμάν λαιμού και τροχών. Τα έχω αλλάξει με SKF 2 φορές στα 70.000 χλμ.
 
Top Bottom