Σάββατο 5/09 Πελοπόννησος, Τρεις λίμνες δυο ποτάμια ένα δάσος και πολύ βουνό

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όλη την εβδομάδα μελετάω να βγάλω μια καλή βόλτα στην Πελοπόννησο. Είναι ευκαιρία για μια δυνατή βόλτα όσο κρατάει ακόμα η μέρα αρκετά. Σκεφτόμουν αρχικά για αυτό το σ/κ αλλά θα χτυπήσει κόκκινο η ζέστη.

Οπότε για το άλλο Σάββατο 5/09 έχω φτιάξει αυτό:

Αθήνα Κιάτο από εθνική, ανεβαίνουμε λίμνη Στυμφαλία, Φενεό και λίμνη Δόξας, από Λυκουριά και Σπηλιά πάμε παράλληλα με τον Αροάνιο Ποταμό, Άνω Κλειτορία, Αροανία, Άνω Χόβολη, Κάτω Χόβολη, Δάφνη και βγαίνουμε στην βόρια όχθη της λίμνης Λάδωνα.
Από Κοντοβάζαινα πάμε βόρεια προς Τριποταμά και ανεβαίνουμε μέχρι την Μονή Πορετσού. (δεν έχω πάει, αν κάποιος ξέρει αν αξίζει ας μας πει)
Από εκεί θα πάρουμε τον δρόμο που οδηγεί στο Δάσος Φολόης, Αχλαδινή, Νεμούτα, Βασιλάκι και αφού περάσουμε τον ποταμό Ερύμανθο θα ανέβουμε προς Λαγκάδια, Καρκαλού.
Έξω από την Βυτίνα θα στρίψουμε προς χιονοδρομικό Μαινάλου για να βγούμε πλέον προς Νεστάνη και επιστροφή...

Παρατηρήσεις, συμμετοχές, σχόλια εδώ!

Ο σοφός γουγλής το βγάζει περίπου μια 600αρα. Εδώ πρόχειρος χάρτης: Skaramagas to Skaramagka


Edit: Ενημέρωση

Σημείο συνάντησης το πρώην περίπτερο Χαϊδαρίου (Σταθμός 14) Βρισκόμαστε 8:00 αναχώρηση 8:15 ίσως πάω και 10 λεπτά νωρίτερα να προλάβω ένα εσπρεσάκι.
Αν κάποιος δεν νιώθει άνετα στην εθνική με 140-160 κανένα πρόβλημα, ξεκινάει λίγο πιο νωρίς και βρισκόμαστε εδώ Google Maps
Απλά ενημερώνει να ξέρουμε για να έχουμε το νου μας.

amyroukai το gpx δείχνει ότι μετά τον ισθμό πάμε από παλιά. Δεν υπάρχει λόγος, θα συνεχίσουμε εθνική μέχρι την έξοδο στο Κιάτο.

Καλό είναι όποιος έρθει να έχει ρίξει μια ματιά στην διαδρομή. Αυτό που κάνω συχνά σαν μέθοδο ασφαλείας είναι να γράφω σε ένα χαρτί τα ονόματα από τα χωριά που συναντάμε με την σειρά της διαδρομής. Ακόμα και αν οτιδήποτε άλλο αποτύχει αν ξέρεις από πιο χωριό πέρασες και σε πιο πηγαίνεις δεν χάνεσαι ποτέ.

Στάση θα κάνουμε από μια τσιγαρίσια στις λίμνες, η μία με καφέ. Μετά τα μισά της διαδρομής θα κάτσουμε κάπου για φαγητό, οποιαδήποτε πρόταση την βλέπουμε μαζί.
Σε τέτοιες βόλτες αφού έχω πάρει κουπόνι από την σύζυγο δεν κοιτάζω ρολόι, θα γυρίσουμε αργά! Αν κάνουμε κέφι πίνουμε και ένα αποχαιρετιστήριο καφεδάκι αφού θα έχουμε περάσει τα βουνά.

Συμμετοχές εδώ ;):):cool:
Ενημερώνω και το πρώτο ποστ

Edit no2

Μιας και πια είμαστε πολύ κοντά ας γράψει εδώ όποιος το έχει αποφασίσει για να ξέρουμε ποιους θα περιμένουμε το πρωί στο περίπτερο.

  1. antsoar
  2. amyroukai
  3. Alexis_d
4....
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το βεπω....αν πεισω τη γυναικα να κατσει στο μαγαζι...θα ειναι σουπερ...!!! Ευκαιρια να δω κ ενα φιλαρακι που εφτιαξε σπιτι στη Τριποταμια...!!!!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ο σοφός γουγλής το βγάζει περίπου μια 600αρα. Εδώ πρόχειρος χάρτης: Skaramagas to Skaramagka
Νομίζω δεν θα σε φτάσει η μέρα...
Από Στυμφαλία σε Δόξα και από Ερύμανθο προς Βυτίνα οι ταχύτητες πέφτουν δραματικά...
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Μια χαρά βόλταρα ,είναι αν δεν έχω υπηρεσία μέσα !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω δεν θα σε φτάσει η μέρα...
Από Στυμφαλία σε Δόξα και από Ερύμανθο προς Βυτίνα οι ταχύτητες πέφτουν δραματικά...
Συμφωνώ... Ούτε για κατουρημα δεν θα κατεβειτε
Αν έρθει και ο κουλουρης, που λόγω ηλικίας και προστάτη κατουραει κάθε μισάωρο.. Δεν
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Προσωπικά μου έχει λείψει μια καλή σιδεροκολη. Η πρόθεση μου είναι να καβαλήσω το πρωί και να κατέβω τη νύχτα.

Γενικά θα είναι λίγο χαρντκορ και ταλαιπωρία. Επίσης θα έχει ζέστη στα χαμηλά.
Ευπρόσδεκτοι είναι όλοι, για αυτό και το ποσταρω εξάλλου.
Απλά το διευκρινίζω για να είμαι ξεκάθαρος. Όποιος κάνει κέφι τέτοια φάση ακολουθεί.
Και καφέ θα πιούμε και για φαγητό θα κάτσουμε, αλλά κυρίως θα στρίψουμε!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία βολτάρα ρε Αντώνη :ok:
Νομίζω βγαίνει και θα ήθελα πολύ να έρθω, αλλά το κουπόνι του μήνα που μου δίνει η γυναίκα θα το εξαργυρώσω ετούτη την Κυριακή :D
Η ελπίδα βέβαια πεθαίνει τελευταία :sorry:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
10 ωρίτσες σέλα κατά google βγαίνουν μιά χαρά και με φαγητό ακόμα (όχι του σκασμού εννοείται, μην χάσουμε 10% ικανοτήτων και μας λένε κουλάδΓια).

Αν η Βυτίνα είναι στο τελείωμα (μετά έχει ανοιχτό/ΕΟ δρόμο) χαλαρότατα γίνεται στάση για μαμ/γλυκό, ποιός ξέρει αν είναι στην περιοχή και ο k0k0s...


**σίγουρα κάποια κομμάτια έχουν ξαναγίνει με το άλλο φλόρουμ παλιότερα, δεν θυμάμαι αν τα έχουμε κάνει και μαζί. Θυμάσαι την πολύ ΟΧΙ φιλική μιλφ στο καφέ στην λίμνη που με παρακάλια και το χαμόγελο του Σπύρου μας είχε σερβίρει ελληνικούς;
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συμφωνώ... Ούτε για κατουρημα δεν θα κατεβειτε
Αν έρθει και ο κουλουρης, που λόγω ηλικίας και προστάτη κατουραει κάθε μισάωρο.. Δεν
Σιηα μην τον παρουμε μαζι !!!....ειναι πολυ αργος..!!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
10 ωρίτσες σέλα κατά google βγαίνουν μιά χαρά και με φαγητό ακόμα (όχι του σκασμού εννοείται, μην χάσουμε 10% ικανοτήτων και μας λένε κουλάδΓια).

Αν η Βυτίνα είναι στο τελείωμα (μετά έχει ανοιχτό/ΕΟ δρόμο) χαλαρότατα γίνεται στάση για μαμ/γλυκό, ποιός ξέρει αν είναι στην περιοχή και ο k0k0s...


**σίγουρα κάποια κομμάτια έχουν ξαναγίνει με το άλλο φλόρουμ παλιότερα, δεν θυμάμαι αν τα έχουμε κάνει και μαζί. Θυμάσαι την πολύ ΟΧΙ φιλική μιλφ στο καφέ στην λίμνη που με παρακάλια και το χαμόγελο του Σπύρου μας είχε σερβίρει ελληνικούς;
Θυμάμαι μια νυχτερινή επιστροφή από Λαγκάδια. Είναι από εκείνες της μνήμες που σου καρφώνονται ανεξίτηλα!!! Ένα κομβόι 10 μηχανών που δημιουργούσε ένα φιδάκι από κόκκινα φώτα, να στρίβει μέσα στο απόλυτο σκοτάδι. Ήμουν με το ninja τότε και δεν έβλεπα απολύτως τίποτα, απλά ακολουθούσα τον μπροστινό.
Συχνά όταν σκέφτομαι εμπειρίες από μοτο-βολτες είναι από τις πρώτες εικόνες που μου έρχονται στο μυαλό.

Αν λες για εκείνη την βόλτα τότε ναι θα ήμασταν μαζί.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν εχω πληρωθει ειμαι μεσα φουλ.... Θα επιβεβαιωσω μεσα στην εβδομαδα.....

#xrv_world_explorer
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
ωραία βόλτα ....
Αν παραλήψεις το να πάς και να έρθεις στα Καλάβρυτα ίσως και την λίμνη Δόξας να βγάινει πιο έυκολα
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
στον χαρτη που ανέβασε ο Αντώνης δείχνει ότι πηγαίνει ... για αυτό το είπα θα γλιτώσει τουλάχιστον μια ώρα απο το σύνολο ...
Η παράκαμψη που φαίνεται είναι για την Μονή Πορετσού, αλλά επειδή η "πινέζα" που έβαλα στο χάρτη είναι στο πουθενά ο χάρτης του βάζει τίτλο "Δήμος Καλαβρύτων" , αυτό σε μπέρδεψε ;):)

Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά είναι λίγα χιλιόμετρα και μου φάνηκε ενδιαφέρον, για αυτό ρώτησα αν το ξέρει κάποιος.

Εντωμεταξύ έχει βγάλει πρόβλεψη για βροχές στην περιοχή. Θα το παρακολουθώ και βλέπουμε, είναι νωρίς ακόμα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ξερεις που δεν εχω παει ποτε αν ειναι στο δρομο μας.... Μια εκκλησιτσα που ειναι μεσα σε ενα κορμο, ειναι καπου στο δρομο μας;;;;

#xrv_world_explorer
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Αυτό το υ που κάνει ο χάρτης για να ακουμπήσετε την λίμνη λάδωνα από βορρά θα σας φάει 2-3 ώρες χαλαρά και μετά την κοντόβαζενα είναι @@@@@λο!! Κατά τα άλλα είναι τούμπανο η βόλτα!
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ξερεις που δεν εχω παει ποτε αν ειναι στο δρομο μας.... Μια εκκλησιτσα που ειναι μεσα σε ενα κορμο, ειναι καπου στο δρομο μας;;;;

#xrv_world_explorer
Η εκκλησία λέγεται Αγία Θεοδώρα του βάστα !!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αυτό το υ που κάνει ο χάρτης για να ακουμπήσετε την λίμνη λάδωνα από βορρά θα σας φάει 2-3 ώρες χαλαρά και μετά την κοντόβαζενα είναι @@@@@λο!! Κατά τα άλλα είναι τούμπανο η βόλτα!
Ναι πράγματι, αλλά πρέπει να είναι διαμαντάκι! Κάτι τέτοια ψάχνω στις βόλτες ;)

Ξερεις που δεν εχω παει ποτε αν ειναι στο δρομο μας.... Μια εκκλησιτσα που ειναι μεσα σε ενα κορμο, ειναι καπου στο δρομο μας;;;;

#xrv_world_explorer
Είναι πολύ πιο βόρειο δυτικά, κάπου πάνω από το Διακοπτό
 
Top Bottom