Σέρβις Αναρτήσεων (suspension service)

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Καλησπέρα,

Μιας και η μηχανή που αγόρασα είναι μεταχειρισμένη, και διαβάζοντας το βιβλίο σερβις πουθενά δεν αναφέρεται σέρβις αναρτήσεων στα 72,000 χλμ που έχει, αποφάσισα ότι καλό θα είναι να κάνω ένα σέρβις στα πιρούνια.
Όχι τπτ ιδιαίτερο, καινούρια λάδια συν τσιμουχάκια και λοιπά αναλώσιμα, θα προτιμούσα να μήν αλλάξω ελατήρια. Ενώ είναι μια δουλειά που και θα μπορούσα, και θα ήθελα να κάνω μόνος μου, λόγω έλλειψης εργαλείων και χώρου, θα απευθυνθώ σε συνεργείο.
Δεν έχω μιλήσει ακόμη με κανένα συνεργείο, ούτε και γνωρίζω κανένα μηχανικό (δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας), οπότε ψάχνοντας σε αυτό και άλλα φορουμ μοτοσυκλέτας (για Αθήνα), βρήκα τα:
  1. K-shock, το οποίο δυστηχώς διευκρινίζει ότι πρέπει να τους πας τα πιρούνια μονο (λυμμένα απο την μηχανή, δεν λύνουν την μηχανή αυτοί)
  2. Wolf-racing
3-8. Διάφορα συνεργεία "γειτονιάς" που αναφέρουν οτι αναλαμβάνουν σερβις πιρουνιών.

Θα ήθελα λοιπόν, όποιος έχει εμπειρία και την καλή διάθεση, να μου προτείνει κάποιο συνεργείο, ή έστω οποιοδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία.

Υ.Γ. Καμία πρόθεση διαφήμισης εδώ συγκεκριμένης εταιρίας δεν υπάρχει, όπως εξήγησα δεν γνωρίζω καμία απο αυτές τις επιχειρήσεις.

Ευχαριστώ!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Καλησπέρα και σε σενανε.
Στο kshock πριν λιγα χρόνια τουλάχιστον ειχαν συνεργείο που συνεργάζονται και αφαιρουσε τα αμορτισέρ με καποιο έξτρα κόστος. Εσύ απλα άφηνες το μηχανάκι εκεί και το έπαιρνες έτοιμο και δεμένο. Δε ξέρω όμως αν συνεχίζεται αυτή η συνεργασία ακόμα. Κάνε ενα τηλέφωνο να μάθεις!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Υπάρχει ακόμα ένα καλό
Αλλά δεν μου έρχεται το όνομα ...κάτι σε Δελμούζος Δεμερουτης Δεμιρης ....
Νομίζω το πρώτο ..
Εκεί πηγαίνει ο μανιακ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει ακόμα ένα καλό
Αλλά δεν μου έρχεται το όνομα ...κάτι σε Δελμούζος Δεμερουτης Δεμιρης ....
Νομίζω το πρώτο ..
Εκεί πηγαίνει ο μανιακ
Ρεμουνδος Γιώργος
Έχω χάσει το τηλέφωνο του
Επικοινώνησε με το μέλος ouzakias ..ο Νικόλας έχει συνεργείο και θα σου δώσει λυση
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιώργος Ρεμούνδος άπειρη γνώση, άριστη εργασία και πολύ σωστός σε όλα....

Αναλαμβάνει κυρίως πίσω ανάρτηση και στη φέρνει ακριβώς στα μέτρα σου...

Υπόψην , πρέπει να τη βγάλεις σε κάποιο συνεργείο και να του την πας...

Πάρε τηλέφωνο για να ρωτήσεις ότι θες.. 6972072695
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εστειλα προσφατα την αναρτηση του tiger στον Ρεμουνδο.Παρολο που δεν ανοιγει την εκοψε,της εφτιαξε βολτες και τωρα ανοιγει οπως οι αλλες.

Παραλληλα μου εκοψε 1 cm απο τον αξονα του αμορτισερ γιατι ηθελα να χαμηλωσω την μηχανη και δεν υπηρχε αλλος τροπο.

Απολυτα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα και απο την συμπεριφορα του.

ΥΓ Κανεις αλλος δεν αναλαμβανε να την ανοιξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Μιλήσαμε για καλάμια.

Οποιοσδήποτε κάνει το ίδιο ακριβώς. Στο πιο κοντινό σου συνεργείο πήγαινε.
Αυτο θα ήθελα να αποφύγω, το ποιό κοντινό συνεργείο που κατά 90% κάνει σέρβις σε σκούτερ και παπιά.
Πιστεύεις ότι ξέρει το κάθε συνεργείο πόσα κυβικά χιλιοστά υγρού χρειάζομαι, πώς να ευθυγραμίσει τα καλάμια μετά, πώς να μήν δημιουργήσει ζημιά ή χρησιμοποιήσει γράσο που με τον καιρό θα "φάει" τις τσιμούχες;
Εγώ δεν το πιστεύω, όπότε ζητάω γνώμες για έμπιστα συνεργεία.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εγω ξερω οτι για αναρτησεις 2 ειναι τουλαχιστον στα supersport Γεωργακοπουλος και Τασουλης ,για τον Kshock δεν εχω ακουσει καλα λογια τωρα τελευταια,περνα μια βολτα να δεις τι θα σου πουνε και ποιος σου κανει και εσενα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Όλοι αυτοί είναι Έλληνες , εγώ θα σου έλεγα να μην πας (δεν ξέρουν την τύφλα τους), ψάχνω λινκ από Αγγλία κ Αμερική

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για την δουλειά του Ρεμούνδου όσον αφορά το σέρβις έχω ακούσει καλά λόγια.
Αλλά όταν μίλησα μαζι του, με αυτά που μου έλεγε περί ελατηρίων και λειτουργείας τους,δεν θα τον εμπιστευομουν.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Για την δουλειά του Ρεμούνδου όσον αφορά το σέρβις έχω ακούσει καλά λόγια.
Αλλά όταν μίλησα μαζι του, με αυτά που μου έλεγε περί ελατηρίων και λειτουργείας τους,δεν θα τον εμπιστευομουν.
Δηλαδή; Ένα ενδεικτικό σχόλιο;;;
// Β
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Δηλαδή; Ένα ενδεικτικό σχόλιο;;;
// Β
Τον ρωτούσα για σέρβις στην ανάρτηση του στρώμ.
Όταν του είπα ότι έχω αλλάξει ελατήριο άρχισε να λέει ότι κακώς άλλαξα,και γιατί το έκανα και χάλασα όλη τη λειτουργία της ανάρτησης κλπ.
Του είπα ότι το έκανα γιατί εγώ τείνω στα 100 κιλά και η κυρια χρήση είναι δικαβαλα φορτωμένα ταξίδια μικρά η μεγάλα!
Μου είπε ότι ναι αλλά τώρα η ανάρτηση δεν είναι πολύ σκληρή και χτυπάει σε λακούβες όταν είσαι μόνος σου;
Προφανώς και είναι σκληρό αλλά δεν με απασχολεί γιατί με ενδιαφέρει να δουλεύει σωστά όταν είναι φορτωμένο
Κλπ κλπ.
Και μου έχουν πει και άλλοι παρόμοιες ιστορίες.
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Όλοι αυτοί είναι Έλληνες , εγώ θα σου έλεγα να μην πας (δεν ξέρουν την τύφλα τους), ψάχνω λινκ από Αγγλία κ Αμερική

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κοίτα που στα λόγια μου έρχεσε... να μην διαβάζεις τα ποστ μου, σε επηρεάζω αρνητικά! :cool:
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Τον ρωτούσα για σέρβις στην ανάρτηση του στρώμ.
Όταν του είπα ότι έχω αλλάξει ελατήριο άρχισε να λέει ότι κακώς άλλαξα,και γιατί το έκανα και χάλασα όλη τη λειτουργία της ανάρτησης κλπ.
Του είπα ότι το έκανα γιατί εγώ τείνω στα 100 κιλά και η κυρια χρήση είναι δικαβαλα φορτωμένα ταξίδια μικρά η μεγάλα!
Μου είπε ότι ναι αλλά τώρα η ανάρτηση δεν είναι πολύ σκληρή και χτυπάει σε λακούβες όταν είσαι μόνος σου;
Προφανώς και είναι σκληρό αλλά δεν με απασχολεί γιατί με ενδιαφέρει να δουλεύει σωστά όταν είναι φορτωμένο
Κλπ κλπ.
Και μου έχουν πει και άλλοι παρόμοιες ιστορίες.
Παράξενο αυτό που σου είπε, είναι ενδεδηγμένη η αλλαγή ελλατηρίων μπροστά σε περιπτώσεις που δεν υπάγεσε στο μέσο όρο 75kg γιαπωνέζου (ούτε εγώ υπάγομαι σε αυτήν την κατηγορία btw ;) )
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Παράξενο αυτό που σου είπε, είναι ενδεδηγμένη η αλλαγή ελλατηρίων μπροστά σε περιπτώσεις που δεν υπάγεσε στο μέσο όρο 75kg γιαπωνέζου (ούτε εγώ υπάγομαι σε αυτήν την κατηγορία btw ;) )
Προφανώς και είναι παράξενο.
Βασικά είναι λάθος, βλακεία πως το λένε;
Και επειδή είναι η δουλειά του θα έπρεπε να έχει μελετήσει λίγο.
Εδώ εμείς το κάνουμε από χόμπι.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom