Σετ αδιάβροχα.

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ revit cyclone 3 πήρα σετ . Καλό φαίνεται. Και το mountain hardware που φορούσα μέχρι να πάρω το καθεαυτό μότο αδιάβροχο καλύτερο ήταν. Είχε μεμβράνη και φερμουάρ στις μασχάλες για αερισμό...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό λέω. Αφού πλύνω τα πιάτα θα βάλω το ανορακ μου να πάω βόλτα τα παιδιά. Και να περιμένω τον άντρα να γυρίσει από θάλασσα, κυνήγι, μοτοβολτα. :D
Σόρι, προσέθεσα κείμενο μετά. Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο επιθετικά, χωρίς σοβαρό λόγο. Δοκίμασες το small όντως η κουβέντα κάνουμε για να γίνει;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό λέω. Αφού πλύνω τα πιάτα θα βάλω το ανορακ μου να πάω βόλτα τα παιδιά. Και να περιμένω τον άντρα να γυρίσει από θάλασσα, κυνήγι, μοτοβολτα. :D
Μαίρη Παναγιωταρά εσείς...?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης να ρωτήσω σοβαρά τους χρήστες...


Αυτή η σακούλα που βλέπουμε, άντε οκ δεν την περνάει νερό, είναι όντως βολική σε οδήγηση; Δεν μιλάω για συνθήκες ντελιβερι με παπί και σκούτερ, δεν μιλάω για φάση τα έβαλα σπίτι να πάω στο γραφείο.

Υποθέτω ότι το μοντέλο φοράει σωστό νούμερο.





Σύγκριση εφαρμογής με μοντέλο άλλης εταιρείας. Ναι ξέρω, αλλά δεν έχει φωτό με τα "δύο κομμάτια" που αναφέρθηκαν πιο πίσω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Επίσης να ρωτήσω σοβαρά τους χρήστες...


Αυτή η σακούλα που βλέπουμε, άντε οκ δεν την περνάει νερό, είναι όντως βολική σε οδήγηση; Δεν μιλάω για συνθήκες ντελιβερι με παπί και σκούτερ, δεν μιλάω για φάση τα έβαλα σπίτι να πάω στο γραφείο.

Υποθέτω ότι το μοντέλο φοράει σωστό νούμερο.





Σύγκριση εφαρμογής με μοντέλο άλλης εταιρείας. Ναι ξέρω, αλλά δεν έχει φωτό με τα "δύο κομμάτια" που αναφέρθηκαν πιο πίσω.

Βολικότατη, αρκεί να μην σε πιάσει κάποιο ανοδικό ρεύμα... Στην στρατόσφαιρα βλέπω να ξεφουσκώνεις....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης να ρωτήσω σοβαρά τους χρήστες...


Αυτή η σακούλα που βλέπουμε, άντε οκ δεν την περνάει νερό, είναι όντως βολική σε οδήγηση; Δεν μιλάω για συνθήκες ντελιβερι με παπί και σκούτερ, δεν μιλάω για φάση τα έβαλα σπίτι να πάω στο γραφείο.

Υποθέτω ότι το μοντέλο φοράει σωστό νούμερο.





Σύγκριση εφαρμογής με μοντέλο άλλης εταιρείας. Ναι ξέρω, αλλά δεν έχει φωτό με τα "δύο κομμάτια" που αναφέρθηκαν πιο πίσω.

Είχα πολλά χρόνια ολόσωμα της deinese και εγώ και η κυρία μου (όταν δεν έπλενε πιάτα) και ήταν πραγματικά αδιάβροχα .
Είχαμε ένα θέμα με το βγάλε βάλε, γιατί δεν είχαν τα φερμουάρ που έχουν τα νέα μοντέλα
Αλλά αν μιλάμε για ταξίδι σε καταιγίδες και πραγματικά δύσκολες συνθήκες ...τα ολόσωμα είναι μια σκάλα καλυτερα
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Επίσης να ρωτήσω σοβαρά τους χρήστες...


Αυτή η σακούλα που βλέπουμε, άντε οκ δεν την περνάει νερό, είναι όντως βολική σε οδήγηση; Δεν μιλάω για συνθήκες ντελιβερι με παπί και σκούτερ, δεν μιλάω για φάση τα έβαλα σπίτι να πάω στο γραφείο.

Υποθέτω ότι το μοντέλο φοράει σωστό νούμερο.





Σύγκριση εφαρμογής με μοντέλο άλλης εταιρείας. Ναι ξέρω, αλλά δεν έχει φωτό με τα "δύο κομμάτια" που αναφέρθηκαν πιο πίσω.

Ανορακ μαϊ άσσ.
Ρε δεν πανα είναι το καλύτερο ,αμα είναι να ντυθώ ήρωας της Μάρβελ ασε δεν πάρω.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Γιάννη, εντελώς αντικειμενικά και με χιούμορ το βλέπω, οχι επιθετικά. Ούτε ήξερα ποια είναι η ανορακ, απλά διάβασα οτι αναφέρθηκε ως καλή κι μπήκα να δω. (Υπάρχει μεγεθολόγιο για την απορία σου αν δοκίμασα…)

Όλες οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους έχουν και γυναικεία σειρά, ίσως λιγότεροι κωδικοί, αλλά υπάρχει. Μη λέω τα αυτονόητα. Έκανα αγωνιστική ιστιοπλοΐα 15 χρόνια. Δεν αγορασα ποτέ ανδρική νιτσεραδα και παρεμφερή. Καταδύσεις, το ίδιο. Μοτοσυκλετιστικά το ίδιο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα ένα σετάκι της Held. Ευχαριστημένος στο έπακρο.
Μέχρι και σε εντουράδα έχω βάλει το σακάκι χωρίς να πάθει το παραμικρό.
Είναι χοντρό ναύλον απ'έξω με φόδρα από μέσα. Φοριέται και μόνο του σαν κόσμημα...
Το παντελόνι έχει φερμουάρ ως το γόνατο κι απ'έξω velcro. Και έχει και δέστρα για να μην μπαλονιάζει από τον αέρα.
Χρησιμοποιήθηκε με κατακλυσμό από το Καρπενήσι -Αθήνα χωρίς να βάλει νερό. Μόνο ότι έπιανε από τον λαιμό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα ένα σετάκι της Held. Ευχαριστημένος στο έπακρο.
Μέχρι και σε εντουράδα έχω βάλει το σακάκι χωρίς να πάθει το παραμικρό.
Είναι χοντρό ναύλον απ'έξω με φόδρα από μέσα. Φοριέται και μόνο του σαν κόσμημα...
Προστυχια.....αυτό το τελευταιο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα είναι να είναι κάποιος στεγνός φαντάζομαι, ανεξάρτητα φύλου, περηφάνειας κλπ.


Πρώτη παρατήρηση λοιπόν, δοκιμασμένο, με τέτοια καταλήγεις εξίσου βρεγμένος από μέσα προς τα έξω σε ταξίδι. Δεν ήταν ημέρες με πολύ χαμηλή θερμοκρασία οπότε δεν έχω σχόλια για το κρύο αλλά διαβροχή στρωμάτων ίσον αύξηση θερμικών απωλειών, αρα κάποια στιγμή θα παγώσεις (με το κρύο δεν είμαστε φίλοι).

Δεύτερη παρατήρηση είναι μπαούλο, άρα δεν βολεύει σε καμία κίνηση στην μοτοσυκλέτα και θα πλέει στον αέρα, θα κολλήσει σε εξάτμιση, θα γατζωσει στο μαρσπιέ, τέλος πάντων καλό δεν είναι σε τίποτα αυτό το φιτ. Θα μου πεις οι άλλοι τα έβαλαν στο mega test και έκαναν παπάδες, στα παλιά μας τα μποτάκια τι κάνουν οι άλλοι, μπορεί να γουστάρουν διπλό φιστινγκ χωρίς λιπαντικά, ενδιαφέρει κανέναν, όχι.


Χτες πάντως που περίμενα το κορίτσι στο κέντρο μια ώρα ήταν όλοι μουσκίδι και ψύχραιμοι. Εντυπωσιακή στεγανοποίηση στα πατίνια, βυθισμένα στην Συγγρού δούλευαν. Η κοπέλα στο gsxr με κόμμωση "κοτσίδα Λαγκερθα" και ντύσιμο μουΛαρα Κροφτ φανέλα cargo βερμούδα (μην ρωτήσετε για κράνος γάντια, δεν φορούσε κανείς κανενός φύλου και αφυλου, με ρούχα παραλίας όλοι) χάζευε και αντανάκλαση στις βιτρίνες. Να είστε σεκσι όχι στεγνοί.


Μπόνους πόντοι στα σκισμένα ποντσο μιας χρήσης. Τι το φοράς ρε τύπε και τύπισσα, αλήθεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα είναι να είναι κάποιος στεγνός φαντάζομαι, ανεξάρτητα φύλου, περηφάνειας κλπ.


Πρώτη παρατήρηση λοιπόν, δοκιμασμένο, με τέτοια καταλήγεις εξίσου βρεγμένος από μέσα προς τα έξω σε ταξίδι. Δεν ήταν ημέρες με πολύ χαμηλή θερμοκρασία οπότε δεν έχω σχόλια για το κρύο αλλά διαβροχή στρωμάτων ίσον αύξηση θερμικών απωλειών, αρα κάποια στιγμή θα παγώσεις (με το κρύο δεν είμαστε φίλοι).

Δεύτερη παρατήρηση είναι μπαούλο, άρα δεν βολεύει σε καμία κίνηση στην μοτοσυκλέτα και θα πλέει στον αέρα, θα κολλήσει σε εξάτμιση, θα γατζωσει στο μαρσπιέ, τέλος πάντων καλό δεν είναι σε τίποτα αυτό το φιτ. Θα μου πεις οι άλλοι τα έβαλαν στο mega test και έκαναν παπάδες, στα παλιά μας τα μποτάκια τι κάνουν οι άλλοι, μπορεί να γουστάρουν διπλό φιστινγκ χωρίς λιπαντικά, ενδιαφέρει κανέναν, όχι.


Χτες πάντως που περίμενα το κορίτσι στο κέντρο μια ώρα ήταν όλοι μουσκίδι και ψύχραιμοι. Εντυπωσιακή στεγανοποίηση στα πατίνια, βυθισμένα στην Συγγρού δούλευαν. Η κοπέλα στο gsxr με κόμμωση "κοτσίδα Λαγκερθα" και ντύσιμο μουΛαρα Κροφτ φανέλα cargo βερμούδα (μην ρωτήσετε για κράνος γάντια, δεν φορούσε κανείς κανενός φύλου και αφυλου, με ρούχα παραλίας όλοι) χάζευε και αντανάκλαση στις βιτρίνες. Να είστε σεκσι όχι στεγνοί.


Μπόνους πόντοι στα σκισμένα ποντσο μιας χρήσης. Τι το φοράς ρε τύπε και τύπισσα, αλήθεια.
Η κουτσομπολα του κέντρου....μου ακούστηκε όλο αυτό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η κουτσομπολα του κέντρου....μου ακούστηκε όλο αυτό.
Ναι.

Και όχι.

Κυκλοφορεί ο κόσμος σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας και πρόσφυσης γυμνός, στο περιβάλλον που στατιστικά κινδυνεύει περισσότερο, ανάμεσα σε οδηγούς αυτοκινήτων που αν σε τέλειες συνθήκες δεν βλέπουν γύρω τους, σε συνθήκες καταιγίδας σίγουρα αποτελούν σοβαρό κίνδυνο.

Οι ντελιβεραδες το ίδιο.

Συζητάμε μετά για αδιάβροχα...


Όπου παρακολουθώ γιατί έχω την σκέψη μήπως πάρω ένα σετ για να έχω μαζί με το sand4 όσο το χρησιμοποιήσω μέχρι να βγει το guard από την ντουλάπα. Αλλά δεν βλέπω λύση για τις βόλτες που μου αρέσουν η οποία να είναι όντως λύση.
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Γιάννη, εντελώς αντικειμενικά και με χιούμορ το βλέπω, οχι επιθετικά. Ούτε ήξερα ποια είναι η ανορακ, απλά διάβασα οτι αναφέρθηκε ως καλή κι μπήκα να δω. (Υπάρχει μεγεθολόγιο για την απορία σου αν δοκίμασα…)

Όλες οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους έχουν και γυναικεία σειρά, ίσως λιγότεροι κωδικοί, αλλά υπάρχει. Μη λέω τα αυτονόητα. Έκανα αγωνιστική ιστιοπλοΐα 15 χρόνια. Δεν αγορασα ποτέ ανδρική νιτσεραδα και παρεμφερή. Καταδύσεις, το ίδιο. Μοτοσυκλετιστικά το ίδιο.
Αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη εταιρεία πας και στο φτιάχνει στα μέτρα σου!
Σου παίρνει μέτρα Και στο ράβει, λογικά με μία έξτρα χρέωση χωρίς να είναι σίγουρο αυτό.
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Εγώ τα τελευταία δύο χρόνια έχω επιλέξει το mix & match. Οπότε ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη για το off topic.:p

Φοράω παντελόνι, που παρουσιάζει ομολογουμένως την μεγαλύτερη ευαισθησία στον τομέα της αντοχής, άνορακ που είναι σκυλί και απο πάνω ένα απλό αδιάβροχο της LS2 που είναι ελαφρύ, μικρό σε διαστάσεις και έχει ρυθμιστές για παραμετροποιήσιμη εφαρμογή. Η συνταγή αυτή με έχει βολέψει για την χρήση που κάνω και μου βγήκε και αρκετά οικονομικά (<80€).
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη εταιρεία πας και στο φτιάχνει στα μέτρα σου!
Σου παίρνει μέτρα Και στο ράβει, λογικά με μία έξτρα χρέωση χωρίς να είναι σίγουρο αυτό.
Πειτε με αρνητικιΑ, αλλά κάπως μακάβριο μου ακούστηκε αυτό :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ερωτησούλα γιατί όσες φορές πήρα το καλοκαίρι την μηχανή, έφαγα και κατακλυσμό. Περιμέναμε να σταματήσει η βροχή κάτω από τις ΄γεφυρες της Αττικής Οδού και όταν αποφάσισα να πάω να αγοράσω, ήταν εκτός σεζόν και δεν είχε.

Σημαντικό τιπ μου είχε πει ένας φίλος, να πάω να δοκιμάσω αδιάβροχα με παντελόνι μηχανής, μπουφάν και μπότες, για να βρω το σωστό μέγεθος. Επίσης το πάνω μέρος να μην έχει κουκούλα για να μην μαζεύει νερά.
Είδα τις Anorak αλλά θα συμφωνήσω με Aldebaran στο ότι μπορεί να μαγκώσει οπουδήποτε. Μου φαίνεται ότι είναι πιο πολύ "ψάρεμα" παρά για μηχανή.
Θα ψαχουλέψω 2-3 μέρες τί παίζει, αλλά ο σκοπός είναι να τα κουβαλάω πάντα μαζί μου.

**και τελικά ερωτησούλα δεν έκανα. πιο πολύ σαν δήλωση αγοράς αδιάβροχων είναι το ποστ :roflmao:
 
Top Bottom