Σκέψεις για πολυήμερη χωμάτινη τον Σεπτέμβρη

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε κάποια φόρουμ που συμμετείχα για πεζοπορία με σακίδιο, που γινόταν με όσο ήταν δυνατόν ελαφρύ εξοπλισμό, συνηθιζόταν τα μέλη που προγραμμάτιζαν ή γύριζαν από ένα ταξίδι, να δείχνουν όλο τον εξοπλισμό που μετέφεραν, αναλυτικά με τα βάρη του, και τα άλλα μέλη να κάνουν παρατηρήσεις πως θα μπορούσε να βελτιωθεί το βάρος και ο όγκος ή να βελτιωθεί η χρηστικότητά του.
Πέρα ότι ο καθένας βελτίωνε τον εξοπλισμό του, οι νέοι σε αυτό το χόμπι έβλεπαν πως πρέπει να οργανωθούν και τι να αγοράσουν.

Θα μπορούσε αυτό να γίνει και εδώ, από όσους κάνουν ταξίδια με μηχανή.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ευχαριστώ!
Δεν έχω παιδευτεί άλλη φορά τόσο για να φορτώσω μηχανάκι, το τι πατέντα έχω δοκιμάσει δεν φαντάζεσαι. Κάποια στιγμή θα πάω να φτιάξω δυο καγκελάκια παραγγελία.
Για τα rogal ευχαριστώ πολύ, αλλά για την ώρα δεν ξέρω καν αν θα φύγω.
Αχ και να ξερες ποσο καιρο εχω φαει να δοκιμαζω φορτωματα στο CRF :laugh:.

Τελικα η λυση ειναι να βαλεις καγκελακια η βασεις , οτιδηποτε που θα σου δωσει σταθερα σημεια για δεσιμο και να στεκονται λιγο τα μπαγκαζια.
Επισης απλωσε κατω τα πραγματα σου και ξεκινα να αφαιρεις τα περιττα.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Εντωμεταξύ το όλο πλάνο είναι στον αέρα. Δεν ξέρω αν χρειάζομαι μηχανάκι ή ταχύπλοο.
εχει μια εκπομπή στο cosmote 5 για το Ακροπολις και δείχνει πανω κάτω τί γίνεται στα βουνά. Ολοι Έλληνες)λένε πάνε για αγώνα επιβίωσης λογω λασπουριάς.
 

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Αχ και να ξερες ποσο καιρο εχω φαει να δοκιμαζω φορτωματα στο CRF :laugh:.

Τελικα η λυση ειναι να βαλεις καγκελακια η βασεις , οτιδηποτε που θα σου δωσει σταθερα σημεια για δεσιμο και να στεκονται λιγο τα μπαγκαζια.
Επισης απλωσε κατω τα πραγματα σου και ξεκινα να αφαιρεις τα περιττα.

Με κάγκελα και χωρίς σχάρα φορτώνεις τα πάντα
Φυσικά όσο λιγότερα και πιο ελαφριά πράγματα είναι καλύτερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Δεν είναι απαραίτητα τα κάγκελα (ανάλογα βέβαια με το τι θέλεις να κουβαλησεις).

Μπορείς να κάνεις δουλειά με οποιοδήποτε rackless σύστημα, στο exc πήρα τη βάση της givi,
canyon ονομάζεται και εκεί μπορείς να βάλεις οτιδήποτε θέλεις.
Δένεται με ιμάντες σε κάποιο σημείο και είναι πολύ σταθερή.



 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είναι απαραίτητα τα κάγκελα (ανάλογα βέβαια με το τι θέλεις να κουβαλησεις).

Μπορείς να κάνεις δουλειά με οποιοδήποτε rackless σύστημα, στο exc πήρα τη βάση της givi,
canyon ονομάζεται και εκεί μπορείς να βάλεις οτιδήποτε θέλεις.
Δένεται με ιμάντες σε κάποιο σημείο και είναι πολύ σταθερή.



Από πού το ψωνισες δαυτο?
Αν δεν κάτσουν τα ρογκαλ έτσι, θα χρειαστώ κάτι τετοιο
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Από πού το ψωνισες δαυτο?
Αν δεν κάτσουν τα ρογκαλ έτσι, θα χρειαστώ κάτι τετοιο
αν θυμάμαι καλά από Μοτοκίνηση, το έχει και ο Tripper από ότι βλέπω τώρα.
Άμα θες να βρεθούμε να το δοκιμάσεις.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αντώνη,εγώ θα έλεγα να το αναβάλλεις για μια βδομάδα αργότερα.
Έχει ρίξει τόσο νερό που μπορεί να γίνει επικίνδυνο να κάνεις τέτοια βόλτα από αύριο.η τουλάχιστον να μην μπορείς να το ευχαριστηθείς όσο θα μπορούσες υπό άλλες συνθήκες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν είναι απαραίτητα τα κάγκελα (ανάλογα βέβαια με το τι θέλεις να κουβαλησεις).

Μπορείς να κάνεις δουλειά με οποιοδήποτε rackless σύστημα, στο exc πήρα τη βάση της givi,
canyon ονομάζεται και εκεί μπορείς να βάλεις οτιδήποτε θέλεις.
Δένεται με ιμάντες σε κάποιο σημείο και είναι πολύ σταθερή.




Αυτό έχω πάρει και εγώ, και η αλήθεια είναι ότι σχεδιαστικά είναι πολύ έξυπνο σύστημα. Το θέμα είναι ότι όπως και να το βάλω επάνω στην μηχανή ακουμπάνε οι ιμάντες στην εξάτμιση ή στους λαιμούς. Θέλει κάτι να του δώσει μια απόσταση από το "σώμα" της μηχανής.
Είτε κλασικά κάγκελα ή σαν αυτά που φτιάχνει η Adventure Spec AdventureSpec | KTM EXC Side Luggage Racks

Ή θα πάω κάπου να φτιάξω εξ αρχής ή θα πάρω κάτι έτοιμο και απλά θα προσαμμώσω τις βάσεις. Όπως και να έχει δεν με βιάζει, μπορώ να το μελετήσω με την ησυχία μου.


Edit: Η άλλη λύση είναι να φτιάξω αντιπυρικούς ιμάντες :laugh::roflmao::roflmao:
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Αυτό έχω πάρει και εγώ, και η αλήθεια είναι ότι σχεδιαστικά είναι πολύ έξυπνο σύστημα. Το θέμα είναι ότι όπως και να το βάλω επάνω στην μηχανή ακουμπάνε οι ιμάντες στην εξάτμιση ή στους λαιμούς. Θέλει κάτι να του δώσει μια απόσταση από το "σώμα" της μηχανής.
Είτε κλασικά κάγκελα ή σαν αυτά που φτιάχνει η Adventure Spec AdventureSpec | KTM EXC Side Luggage Racks

Ή θα πάω κάπου να φτιάξω εξ αρχής ή θα πάρω κάτι έτοιμο και απλά θα προσαμμώσω τις βάσεις. Όπως και να έχει δεν με βιάζει, μπορώ να το μελετήσω με την ησυχία μου.


Edit: Η άλλη λύση είναι να φτιάξω αντιπυρικούς ιμάντες :laugh::roflmao::roflmao:
Δοκίμασε ίσως το δέσεις λίγο πιο μπροστά.
Υπάρχουν επίσης προστατευτικά καπάκια από αλουμίνιο για την εξάτμιση, κάτι σαν το παρακάτω, που είναι εύκολο να φτιάξεις και μόνος σου.


 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν είναι απαραίτητα τα κάγκελα (ανάλογα βέβαια με το τι θέλεις να κουβαλησεις).

Μπορείς να κάνεις δουλειά με οποιοδήποτε rackless σύστημα, στο exc πήρα τη βάση της givi,
canyon ονομάζεται και εκεί μπορείς να βάλεις οτιδήποτε θέλεις.
Δένεται με ιμάντες σε κάποιο σημείο και είναι πολύ σταθερή.



Το συγκεκριμένο το τσίμπησα και εγώ αφού μπορείς να προσαρμόσεις ότι λουκανικο θες δεξια-αριστερα και να το προσαρμοσεις αναλογα τη βόλτα. Προσοχη στις πτώσεις, όμως! Εμένα σε μια τούμπα ο ιμάντας που δένει στο κάτω μερος έφυγε (αφού έσπασε η αλουμινένια αγκράφα) και μπήκε στον πίσω τροχό, ευτυχώς χωρις να μπλοκάρει, αλλά έκανε μικροζημίες. Τακτικό έλεγχο σε ιμάντες.
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Αντώνη,εγώ θα έλεγα να το αναβάλλεις για μια βδομάδα αργότερα.
Έχει ρίξει τόσο νερό που μπορεί να γίνει επικίνδυνο να κάνεις τέτοια βόλτα από αύριο.η τουλάχιστον να μην μπορείς να το ευχαριστηθείς όσο θα μπορούσες υπό άλλες συνθήκες.
Σοφή άποψη!
Για τον ίδιο λόγο αναβάλαμε και μεις.
Από βδομάδα καντό ,να δούμε κι εμείς τι απέμεινε όρθιο από περάσματα.
 
Top Bottom