Στολή για on-offάδες

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα στο team το τρελό το τρανό!!

Μιας και έχουμε ταξίδι στο κοντινό μέλλον , ψάχνω να βρω τη στολή ταιριάζει με το νέο πρι-πρι. Μια στολή για τις κυριακάτικες βόλτες και τα ταξιδάκια.
Απο το εντουράκι έχω επιγονατίδες , αγκωνίδες, θώρακα (ενημερωτικά).
Σκεφτόμουν όμως να πάω σε κάτι πιο ολοκληρωμένο που να με καλύπτει για όλα.

Έχω δεί την Nordcode Adventure Evo - παντελόνι μπουφάν προστασίες αδιαβροχα επενεδύσεις.
H άλλη που κοιτάω είναι η Revit Offtrack - παντελόνι μπουφάν προστασίες αδιαβροχα επενεδύσεις. (προφανώς σχεδόν διπλάσια τιμή)

Εσείς για τέτοια μηχανή και χρήση τι πρόταση έχετε??? :D
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομίζω η πρώτη που αναφέρεις είναι μια χαρα για τα χρήματα που θα δώσεις και θα σε καλύψει παντού. Και εφόσον έχει θώρακα κτλ πάρε και ένα σετακι μια εντουραδικη στολή να την έχεις για τα πιο άγρια χώματα.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Νομίζω η πρώτη που αναφέρεις είναι μια χαρα για τα χρήματα που θα δώσεις και θα σε καλύψει παντού. Και εφόσον έχει θώρακα κτλ πάρε και ένα σετακι μια εντουραδικη στολή να την έχεις για τα πιο άγρια χώματα.
Έχω μια αλλά είναι παντελόνι και μπλούζα KTM και δεν ταιριάζουν με το νέο μοτόρι :D
Σκεφτόμουν για την εντουράδικη της yamaha ... αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε φίλε... δεν αξίζει νομίζω :p
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Έχω μια αλλά είναι παντελόνι και μπλούζα KTM και δεν ταιριάζουν με το νέο μοτόρι :D
Σκεφτόμουν για την εντουράδικη της yamaha ... αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε φίλε... δεν αξίζει νομίζω :p
Για εντουραδικη κοίτα στο krd Για fox . Γύρω στα 130 Γιούρα πάνω κάτω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για εντούρο λες Κώστα ή για μικτή όπως οι άλλες 2 που ανέφερα??
Για όλες τις συνθήκες.
Εγώ έχω για enduro, αλλά έχει και adventure στολή αρκετά καλή και σε καλή τιμή.
Η nordkapp βέβαια είναι ακόμα πιο οικονομική και δοκιμασμένη από αρκετά παιδιά εδώ μέσα.
Πρέπει να τα δοκιμάσεις αυτά τα ρούχα βέβαια και να δεις τι σου κάθεται καλά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω μια αλλά είναι παντελόνι και μπλούζα KTM και δεν ταιριάζουν με το νέο μοτόρι :D......
Έλα, δεν θέλουμε να ακούμε χαζομάρες:muted:!!!!!!
Δεν είναι εποχές για "μόντελινγκ"! Λιώσε αυτά που έχεις, και μετά όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαστείς στολή, δώσε τα ωραία λεφτακια σου για ότι σου κάνει κέφι!!!! :happy:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έλα, δεν θέλουμε να ακούμε χαζομάρες:muted:!!!!!!
Δεν είναι εποχές για "μόντελινγκ"! Λιώσε αυτά που έχεις, και μετά όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαστείς στολή, δώσε τα ωραία λεφτακια σου για ότι σου κάνει κέφι!!!! :happy:
Έχει δίκιο σε αυτό ο γέροντας.
Και εγώ φοράω την προπέλα στολή με τον Γκάντι.
Μάλλον έχει μεγαλύτερη χρηματική αξία και είναι και αξιόπιστη... Σε σχέση με τον σοιχιρο.



Advphone....
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Απο παντελονι παντως προτεινω με κλειστα ματια το Νορντκαπ Ντακαρ. Το μπουφαν δε το εχω αλλα φανταζομαι πως θα ειναι αντιστοιχης κατασκευης
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχει δίκιο σε αυτό ο γέροντας.
Και εγώ φοράω την προπέλα στολή με τον Γκάντι.
Μάλλον έχει μεγαλύτερη χρηματική αξία και είναι και αξιόπιστη... Σε σχέση με τον σοιχιρο.



Advphone....
Μολις μπηκαμε χωμα ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γενικα τα nordcap ειναι vfm και ειδικα η στολη adventure (την εχω, πολλές τσεπες, καλη επενδυση, καλη αφαιρουμενη αδιαβροχη μεμβράνη και τεραστια ανοιγματα με σιτα για τους ζεστους μηνες) απλα εχουν την ταση να εχουν κοντα μανίκια/ μπατζάκια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και εγώ φοράω την προπέλα στολή με τον Γκάντι.
Μάλλον έχει μεγαλύτερη χρηματική αξία και είναι και αξιόπιστη... Σε σχέση με τον σοιχιρο.



Advphone....
Αυτό ακριβώς! Προσπαθείς να περάσεις την νοοτροπία του ασπαστου στον Γκάντι, με κάθε τρόπο! Αλλά και αυτός βρίσκει πάντα τρόπο να στην σπάει!!! :laugh:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχει δίκιο σε αυτό ο γέροντας.
Advphone....
Πάντως, μόλις με αναβαθμίσεις σε "γέροντα" :happy:!!!
Αυτό πρώτη φορά μου το λένε, που σημαίνει ότι μάλλον γερνάω και... φαίνεται :laugh:!
Από σήμερα, θα έχω καινούργια... γενέθλια :dnl::ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως, μόλις με αναβαθμίσεις σε "γέροντα" :happy:!!!
Αυτό πρώτη φορά μου το λένε, που σημαίνει ότι μάλλον γερνάω και... φαίνεται :laugh:!
Από σήμερα, θα έχω καινούργια... γενέθλια :dnl::ha
Όλοι γύρω στα 50... Αναβαθμισμενοι είμαστε!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρα και καλή εβδομάδα στο team το τρελό το τρανό!!

Μιας και έχουμε ταξίδι στο κοντινό μέλλον , ψάχνω να βρω τη στολή ταιριάζει με το νέο πρι-πρι. Μια στολή για τις κυριακάτικες βόλτες και τα ταξιδάκια.
Απο το εντουράκι έχω επιγονατίδες , αγκωνίδες, θώρακα (ενημερωτικά).
Σκεφτόμουν όμως να πάω σε κάτι πιο ολοκληρωμένο που να με καλύπτει για όλα.

Έχω δεί την Nordcode Adventure Evo - παντελόνι μπουφάν προστασίες αδιαβροχα επενεδύσεις.
H άλλη που κοιτάω είναι η Revit Offtrack - παντελόνι μπουφάν προστασίες αδιαβροχα επενεδύσεις. (προφανώς σχεδόν διπλάσια τιμή)

Εσείς για τέτοια μηχανή και χρήση τι πρόταση έχετε??? :D
Σπύρο έχω την Nordcap Adventure, η οποία έχει αποδειχθεί πολύ καλή στολή και νομίζω τα έχει βγάλει τα λεφτά της, οπότε κερδίζει επάξια τον τίτλο value for money δεδομένου ότι η τιμή της ήταν λίγο κάτω από τα 290 ευρώ.
Ειναι στολή 3 εποχών, αρκετά ζεστή το χειμώνα και φθινόπωρο άνοιξη παίζεις με τις επενδύσεις.
Μην ακούς που λένε 4 εποχών, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Έχω κάνει ασφάλτινα ταξίδια, χωμάτινες μονοήμερες και τριήμερες τύπου advtroFFy, έχει φάει χώμα λάσπη και βροχή, πισσα και πούπουλα (γιασενανε μπαμπεσα) και μόλις γυρνάω σπίτι, κάνω στριπτίζ, αφαιρώ προστασίες, τη μπετάω στο πλυντήριο στους 20, την απλώνω μέχρι να στεγνώσει και γίνεται καινούργια.

Τώρα που πήρες το εργαλείο το 10 το καλό το μανάρι, και επειδή βλέπω ότι είσαι φορτωμένος όρεξη να διασχίσεις την Πίνδο από Νότο έως Βορρά και τον Ομαλό από ζεφυρο έως απηλιωτη, σου συνιστώ να δουλεύεις μόνο κορντουρα χειμωνα καλοκαίρι.
Θα χρειαστεί να ταξιδέψεις πολλά χιλιόμετρα μέχρι το χώμα που θα μπεις, θα φας κρύα και βροχές αλλά και σε μια πτώση που θα συρθείς κάτω, είτε χώμα είτε άσφαλτο η κορντουρα θα σου δώσει την απαραίτητη προστασία.
Μπορεί να ιδρώνεις άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο, πολλές φορές και χειμώνα στο βουνο, αλλά αξίζει.
Επίσης να δώσεις λεφτά να πάρεις ένα καλό ζευγάρι μποτες γιατί οι πτώσεις καραδοκούν και δεν ξέρεις πως θα πέσεις η που θα τη φας.
Μην τα λυπηθείς τα χρήματα, είναι τεχνικός ρουχισμός και τα βγάνει τα λεφτά του.

Ευχομαι να την απολαύσεις την Τενερούκλα και να της πιεις το μεδουλι, με την καλή έννοια.

Το γλυκοκοιτάζω και εγώ να ξέρεις.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom