Στους δρόμους της Ελλάδας με παπί...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφού έφαγα τη μπουγάτσα μου και απόλαυσα τον φρέντο καΠΟΥΤΣΙΝΟ μου :D πήγα από
το φιλόξενο συνεργείο του Αντώνη στην οδό Μαργαροπούλου, μιλημένος, και σε μισή ωρίτσα
έτοιμο το εργαλείο. Το ρουλεμάν της γραναζιέρας, παρέδωσε το πνεύμα του μετά από 46.450 χλμ
και μαζί με αυτό πέθαναν και τα σινεπλόκ αφού η πίεση που τους ασκούσε τα κούρεψε. Παρ' όλα
αυτά το μηχανάκι με έφερε κανονικά Θεσσαλονίκη, και αν συνέβαινε κάτι να με αφήσει, έχω οδική
βοήθεια...20 ευρώ όλα, νέο ρουλεμάν γραναζιέρας, σινεμπλόκ και εργασία και φοβερή καλοσύνη και
ευγένεια από τα παιδιά στο συνεργείο.





Και τι λέει το προγραμμα?
?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Και τι λέει το προγραμμα?
?

Τίποτα...λιώσιμο, κανα μπάνιο στο Μπαξέ, τίποτα σουβλάκια στον Αγιο Πρόδρομο, μια
επίσκεψη στη Βεργίνα που επιβάλεται εννοείται, και αν θέλουν τίποτα σύντροχοι από εδώ
καμιά μπύρα, απλά ας μου στείλουν ένα μήνυμα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τίποτα...λιώσιμο, κανα μπάνιο στο Μπαξέ, τίποτα σουβλάκια στον Αγιο Πρόδρομο, μια
επίσκεψη στη Βεργίνα που επιβάλεται εννοείται, και αν θέλουν τίποτα σύντροχοι από εδώ
καμιά μπύρα, απλά ας μου στείλουν ένα μήνυμα...
Χαλλλλλλλαρα.....δηλαδη:wacky::D
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πάλι μας έστειλες αδιάβαστους ... :hailbig:


Καλή επιστροφή και από ακόμα καλύτερες διαδρομές ... :friendship:

Να δω μαζί πότε θα πάμε κανα ταξίδι...έχουμε καιρό, γύρνα με το καλό από τα κρύα
και τις βροχές των Ούννων :laugh:
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Καθε φορα που γραφεις με αφηνεις με το στομα ανοιχτο.
Εισαι θεος φιλε!!!
:hailbig:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ρε Νικο...ποια γραναζιερα και ποια αβαρια...για δωε το σωστο ρεπορταζ κ ασε τα ψοφια...:D
ΔΩΣΕ ΦΩΤΟ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΑΑΑΑ ΣΑΛΟΝΙΚΙΑΑΑ!!!:geek:

Είχα φορτώσει κάτι Σέρβες από την Παραλία στην Κατερίνη και έκατσε ο άξονας...:D

:pointu:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τίποτα...λιώσιμο, κανα μπάνιο στο Μπαξέ, τίποτα σουβλάκια στον Αγιο Πρόδρομο, μια
επίσκεψη στη Βεργίνα που επιβάλεται εννοείται, και αν θέλουν τίποτα σύντροχοι από εδώ
καμιά μπύρα, απλά ας μου στείλουν ένα μήνυμα...
Νικο σε διαβαζω απο το πλυντηριο....
Τι ειναι αυτο θα μου πεις.
Απο Σκιωνη για κυρα Παναγια αναμεσα στο 20ο κ 25ο μιλι συναντιουνται τα κυματα απο το μελτεμι το βορειοδυτικο κι οτι αλλο εχει προηγηθει σε αερα με αποτελεσμα η πορεια να μοιαζει με ρουχου στον καδο πλυντηριου.
Δεν ξερω αν σε προλαβαινω,γυρναω Δευτερα πρωιΟπως κ να εχει...καλη διαμονη στο χωριο μας!

adv phone
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
20€ ΜΟΝΑΧΑ βενζίνη;;;;;;;;Πάω να κλάψω,.......
Στο είπα ότι είσαι πολύ θαρραλέος μα τώρα νομίζω πως έχεις και πολύ "τρέλα" αδερφέ μου!!!!! Να είσαι πάντα καλά και αυτή σου την τρελα-αγάπη για μοτοταξιδια να την κάνεις πράξη!! Ξαναμπραβο!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
20€ ΜΟΝΑΧΑ βενζίνη;;;;;;;;Πάω να κλάψω,.......
Στο είπα ότι είσαι πολύ θαρραλέος μα τώρα νομίζω πως έχεις και πολύ "τρέλα" αδερφέ μου!!!!! Να είσαι πάντα καλά και αυτή σου την τρελα-αγάπη για μοτοταξιδια να την κάνεις πράξη!! Ξαναμπραβο!!!
Τόσο καίει φίλε μου, τι να πω; Ψέματα; 4 λίτρα ρεζερβουάρ γεμίζει από τελείως άδειο με 5 ευρώ,
κατανάλωση 2,2 με 2,5 λίτρα στα 100 χλμ, κάνω περίπου 130-140 χιλιόμετρα και γεμίζω με 4 ευρώ
όσο και να έχει η βενζίνη :D Εχω δει και 170 χλμ περίπου αυτονομία αλλά στην Ιταλία όχι εδώ και με ταχύτητες
κινέζου κάβουρα...το μόνο αρνητικό είναι ότι αν πέσεις σε νοθευμένη βενζίνη, αρχίζει
και έχει κραδασμούς, ρετάρει και μπορεί να βραχυκυκλώσει το μπουζί, αλλά συνεχίζει να πηγαίνει ακάθεκτο
με μικρότερη ταχύτητα όμως.
Υποθέτω πως τα ψεκαστά παπιά είναι ακόμα πιο οικονομικά αλλά δεν θέλω να μπλέξω με ψεκασμούς
και ηλεκτρονικές σαχλαμάρες, είμαι old school τύπος.


Νικο σε διαβαζω απο το πλυντηριο....
Τι ειναι αυτο θα μου πεις.
Απο Σκιωνη για κυρα Παναγια αναμεσα στο 20ο κ 25ο μιλι συναντιουνται τα κυματα απο το μελτεμι το βορειοδυτικο κι οτι αλλο εχει προηγηθει σε αερα με αποτελεσμα η πορεια να μοιαζει με ρουχου στον καδο πλυντηριου.
Δεν ξερω αν σε προλαβαινω,γυρναω Δευτερα πρωιΟπως κ να εχει...καλη διαμονη στο χωριο μας!

adv phone
Δεν πειράζει φίλε, άλλη φορά...καλά να είμαστε.
Αύριο θα πάω Βεργίνα να δω τον αρχαιολογικό χώρο, τόσες φορές στη Θεσσαλονίκη και δεν
αξιώθηκα ποτέ να πάω...
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μια ωραία σκέψη περνάει από το μυαλό μου, όταν φύγω από τη Σαλονίκη, να πάρω την Εγνατία
και να πάω στο γυναικοχώρι στη Πρέβεζα να δω και τα πεθερικά και ένα φιλαράκι που έχω εκεί στο Λούρο,
ή να γυρίσω από τον ίδιο δρόμο πίσω, μεγάλο το δίλλημα :D όχι τίποτ' άλλο αλλά βαριέμαι να ξαναλλάξω λάδια
μέσα σε μία εβδομάδα ρε γμτ :p:D
:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια ωραία σκέψη περνάει από το μυαλό μου, όταν φύγω από τη Σαλονίκη, να πάρω την Εγνατία
και να πάω στο γυναικοχώρι στη Πρέβεζα να δω και τα πεθερικά και ένα φιλαράκι που έχω εκεί στο Λούρο,
ή να γυρίσω από τον ίδιο δρόμο πίσω, μεγάλο το δίλλημα :D όχι τίποτ' άλλο αλλά βαριέμαι να ξαναλλάξω λάδια
μέσα σε μία εβδομάδα ρε γμτ :p:D
:friendship:
Μια διανυκτερευση στο Νυμφαιο ειναι must...προσοχη στις αρκουδες(το ξερεις το ανεκδοτο πιστευω :p )
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μια διανυκτερευση στο Νυμφαιο ειναι must...προσοχη στις αρκουδες(το ξερεις το ανεκδοτο πιστευω :p )
Το ξέρω αλλα δεν εχω τη σκηνή μαζί μου, οπότε κάμπινγκ δεν...:(

Meanwhile που λέμε και στο χωριό μου, είχα όλη τη μέρα δική μου σήμερα, αφού γνωστούς και συγγενείς τους είδα χθες.
Αποφάσισα λοιπόν να πάω στη Βεργίνα να δω τον αρχαιολογικό χώρο των Αιγών που τόσες φορές στη Θεσσαλονίκη
ποτέ δεν άδειασα να πάω ο άχρηστος...


Καλώς σας βρήκαμε κι εσάς...



Περνάμε τον Αλιάκμωνα.



Πλησιάζω στον προορισμό μου, οδηγώντας μέσα από την όμορφη Μακεδονική ύπαιθρο.







 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ο Μέγιστος των Ελλήνων κατέκτησε το γνωστό κόσμο με τον Βουκεφάλα,
εγώ κατακτώ τους δρόμους με τον κινέζο πάπιο :)



Ο αρχαιολογικός χώρος των Αιγών. Δυστυχώς οι φωτογραφίες εσωτερικά του τύμβου και των τάφων
δεν επιτρέπονται, αλλά θα παρακινήσω όποιον δεν έχει έρθει, να το πράξει όποτε μπορεί, είναι απίστευτη
η συγκίνηση και φοβερή η ενέργεια που αποπνέει ο χώρος. Υπέροχα εκθέματα ίσως το καλύτερο ελληνικό
μουσείο, και για λίγο μπορούμε να αισθανθούμε τη χαρά και τη συγκίνηση που ένιωσε ο μέγιστος
Μανώλης Ανδρόνικος όταν κατάλαβε ότι ανακάλυψε τον τάφο του Φιλίππου Β' !











 
Top Bottom