Συζήτηση περί Ταξινομήσεων Νέων Μοτοσυκλετών..

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βγήκαν οι ταξινομήσεις για τις μοτοσυκλέτες για τον Ιούνιο του 2023 και υπάρχει και μία εικόνα της αγοράς για το πρώτο εξάμηνο. Βέβαια κάποια πολύ σημαντικά μοντέλα όπως το transalp 750, το KTM 790 ADV και το Suzuki Vstrom 800 μετράνε το πολύ κάνα δυο μήνες στις εκθέσεις και έχουν πουληθεί τα πρώτα κομμάτια.

Βάζω απο το site 2wo.gr το λινκ καθώς είναι το site με τις περισσότερες εγγραφές για πιο πλήρη εικόνα.


Yamaha και Honda κυριαρχούν στις πωλήσεις με το Transalp να κάνει την εντυπωσιακή είσοδο στις πωλήσεις παίρνοντας την πρωτιά. Αυτό σημαίνει πως οι πωλήσεις του Tenere πέφτουν και πιθανώς θα συνεχίσουν να πέφτουν και προσωπικά έιμαι πολύ περίεργος αν θα δούμε στην EICMA τον Νοέμβριο κάποια απάντηση της yamaha με ανανέωση αλλιώς υποθέτω το 2024 δεν θα πάει καθόλου καλά για το tenere... Στην κατηγορία ακολουθούν 800MT, 790ADV και Vstrom 800 και πιο πίσω το tuareg με απ ότι φαίνεται κάτω απο 10 πωλήσεις τον Ιούνιο.

Προσωπική μου απορία είναι αν και πόσο θα επηρεάσει το transalp τις πωλήσεις του CB500X και NC750X. Νομίζω πώς θα κλέψει πωλήσεις και απο τις 2 μοτοσυκλέτες ενδοεταιρικά..

Στις 17 ίντσες μεσαία-μεγαλύτερα κυβικά η Yamaha κυριαρχεί με την σειρά ΜΤ

Στην κατηγορία Α2 500cc το Honda φυσικά πρώτο με το TRK της benelli να βαστάει και το Daytona Maverick 500 να εξαργυρώνει την τιμή προσφοράς και της αντιπροσωπείας και πιθανώς και την ανακοίνωση και πιο επίσημα πώς προκειται για κατασκευή KOVE (By KOVE γράφει στο διαφημιστικό της). Η έλευση πάντως του VOGE DSX 525 νομίζω θα ταράξει πολύ τα νερά και δεν θα μου κάνει εντύπωση να το δω ψηλά στην κατάταξη τον επόμενο μήνα.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον οι πωλήσεις πλέον το VOGE 300 RALLY αρχίζουν και πλησιάζουν το Honda CRF300L

Στα 250-300 κυβικά αν βγάλεις απέξω το καλοπουλημένο MT03 και το CRF300L έχουμε πολυφωνία Ινδών, Κινέζων, Ταιβανέζων και Ιταλοκινέζων!!

Το VOGE 300DS διεκδικεί να γίνει το best seller της κατηγορίας κυβικών έχοντας ίδιες πωλήσεις με το Yamaha MT03

Στη Premium κατηγορία κυριαρχία BMW..
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L



Πέρα από την πλάκα μου έκαναν εντύπωση οι πωλήσεις του NH-T 300 τον Ιούνιο που ξεπέρασαν τόσο το CRF 300L όσο και το VOGE 300 RALLY. Μηχανάκι που δεν έχει ακουστεί στο φόρουμ όσο τα άλλα 2.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY



Πέρα από την πλάκα μου έκαναν εντύπωση οι πωλήσεις του NH-T 300 τον Ιούνιο που ξεπέρασαν τόσο το CRF 300L όσο και το VOGE 300 RALLY. Μηχανάκι που δεν έχει ακουστεί στο φόρουμ όσο τα άλλα 2.
το οποίο βέβαια δεν έχει και καμία σχέση με αυτά τα 2. Χώμα άντε μια διέλευση! πιο πολύ πλησιάζει το Versys 300 σε φιλοσοφία.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
το οποίο βέβαια δεν έχει και καμία σχέση με αυτά τα 2. Χώμα άντε μια διέλευση! πιο πολύ πλησιάζει το Versys 300 σε φιλοσοφία.
Σαφώς, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει θεματική στο φόρουμ, καθώς είναι μία αξιοπρεπής μικρή adventure μοτοσυκλέτα και από ότι φαίνεται πουλάει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σαφώς, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει θεματική στο φόρουμ, καθώς είναι μία αξιοπρεπής μικρή adventure μοτοσυκλέτα και από ότι φαίνεται πουλάει.
Ίσως δεν πείθει μωρέ πολύ με το 37mm πηρουνάκι και τι μικρό ψαλιδάκι πίσω και τον 19 τροχό. Νομίζω σαν commuter θα είναι συμπαθητικό αλλά για κα΄τι παραπάνω ΄δυσκολα. Αν κάποιος το έχει και έχει δοκιμάσει κάτι παραπάνω ας μιλήσει!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
...το Transalp να κάνει την εντυπωσιακή είσοδο στις πωλήσεις παίρνοντας την πρωτιά.
Ο λαός μίλησε..
Ήρθε η ώρα της "Αλλαγής"..

ΛΑΟΣ..
TRANSALP..
ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ...!!!


:ha:ha:ha
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Βαγγέλη μου αρέσει ο τίτλος του thead "συζήτηση ........" ,να δούμε που θα καταλήξει κι'αυτό......
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη μου αρέσει ο τίτλος του thead "συζήτηση ........" ,να δούμε που θα καταλήξει κι'αυτό......
Δεν είμαστε και πολύ καλοι σ αυτό μάλλον καλά λες!! Ακόμα και για το πόσα πουλιούνται θα μαδηθουμε πάλι!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ίσως δεν πείθει μωρέ πολύ με το 37mm πηρουνάκι και τι μικρό ψαλιδάκι πίσω και τον 19 τροχό. Νομίζω σαν commuter θα είναι συμπαθητικό αλλά για κα΄τι παραπάνω ΄δυσκολα. Αν κάποιος το έχει και έχει δοκιμάσει κάτι παραπάνω ας μιλήσει!
Κάτσε να φωνάξουμε τον Μητσάκη που πήγε στο magadan με δαυτο :p
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
για να συζητήσουμε γιατί είναι πρώτα σε πωλήσεις συγκεκριμένα μοντέλα στην Ελλάδα
θα χρειαστεί συνδρομή ψυχολόγων , ψυχιάτρων , σεξολόγων , μηχανολόγων (προσφέρομαι !) , κοινωνιολόγων , φιλολόγων ...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κάτσε να φωνάξουμε τον Μητσάκη που πήγε στο magadan με δαυτο :p
Λατρεμένε για να τα βάλουμε σε μιά σειρά, άλλο πράγμα έκανε το Μαγαδαν "όνομα", το νήμα λογικά υπάρχει ακόμα στο advrider, ο Walter Colebatch μέχρι πριν τον κόβιντ ακόμα έδινε χάρτες σε αναβάτες (πήρα και ένα ωραίο βιβλίο με ταξιδιωτικό βασισμένο στους χάρτες του).
Το να πας εκεί από άσφαλτο είναι υπέροχο σιδερόκωλο πόνημα, αλλά καμία σχέση με τις επικές περιπέτειες των άλλων. Για να μην βγει καμιά ρουβίτσα και αρχίσει την υστερία, δεν υποτιμώ τον Μητσάκη σε κάτι, βάλε τον πυρσό πάλι στην αποθήκη, αφού τον σβήσεις πρώτα γιατί είναι περίεργες οι εποχές με την φωτιά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Λατρεμένε για να τα βάλουμε σε μιά σειρά, άλλο πράγμα έκανε το Μαγαδαν "όνομα", το νήμα λογικά υπάρχει ακόμα στο advrider, ο Walter Colebatch μέχρι πριν τον κόβιντ ακόμα έδινε χάρτες σε αναβάτες (πήρα και ένα ωραίο βιβλίο με ταξιδιωτικό βασισμένο στους χάρτες του).
Το να πας εκεί από άσφαλτο είναι υπέροχο σιδερόκωλο πόνημα, αλλά καμία σχέση με τις επικές περιπέτειες των άλλων. Για να μην βγει καμιά ρουβίτσα και αρχίσει την υστερία, δεν υποτιμώ τον Μητσάκη σε κάτι, βάλε τον πυρσό πάλι στην αποθήκη, αφού τον σβήσεις πρώτα γιατί είναι περίεργες οι εποχές με την φωτιά.
Βρε αγαπημένε posts police, που σύγκρινα εγώ τον Μητσάκη με τον Κολεμπατς με το 690 που έβρισκε τις διαδρομές από το google earth και χόρευε με τις Ρωσίδες στα χωργιά;

Απλά είπα τον άθλο που έκανε ο άνθρωπος με ένα μοτοσυκλετάκι όπως το βόγκε.

Πιες καφέ.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Λατρεμένε για να τα βάλουμε σε μιά σειρά, άλλο πράγμα έκανε το Μαγαδαν "όνομα", το νήμα λογικά υπάρχει ακόμα στο advrider, ο Walter Colebatch μέχρι πριν τον κόβιντ ακόμα έδινε χάρτες σε αναβάτες (πήρα και ένα ωραίο βιβλίο με ταξιδιωτικό βασισμένο στους χάρτες του).
Το να πας εκεί από άσφαλτο είναι υπέροχο σιδερόκωλο πόνημα, αλλά καμία σχέση με τις επικές περιπέτειες των άλλων. Για να μην βγει καμιά ρουβίτσα και αρχίσει την υστερία, δεν υποτιμώ τον Μητσάκη σε κάτι, βάλε τον πυρσό πάλι στην αποθήκη, αφού τον σβήσεις πρώτα γιατί είναι περίεργες οι εποχές με την φωτιά.
Καλημέρα,
Τίτλος του βιβλίου;
Από της αναρτήσεις του Μητσάκη ,φαίνεται οτι μάλλον δεν προσέγγισε οδικώς το Μαγκαντάν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
να θυμίσω απλά ότι το μηχανάκι το σωστό το πρόστυχο το αρχικό το χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω κάτω μαγκαντάν ήταν το Xchallenge, το ρέντι του ρέις δεν θυμάμαι αν έκανε τελικά το ταξίδι, είχα δει ένα χρυσαφί που είχε φτιάξει με ελληνικό κοστουμάκι.

εσύ καλά τα λες, η ρουβίτσα όμως καταλαβαίνει άλλα και να μπαίνουμε σε μιά σειρούλα. για ένα σύγχρονο μηχανάκι το να πάει μαγκαντάν μονοκοπανιά δεν είναι τίποτα. το να φάει τα ίδια χιλιόμετρα "πρώτη νεκρά" στο κέντρο με όριο 30 όπως ευρώπη μπορεί και να το βγάλει άχρηστο. καλή η φωτοβολίδα προμόσιο, δεν αρκεί αν δεν τρως πολύ σανό.

πάω να φτιάξω ένα καφεδάκι γιατί ξύπνησα και έπιασα τις αγγαρείες στον υπΕλογιστή, δεν έχω πιεί ακόμα, βέβαια η ουσία του ποτς δεν θα έχει αλλάξει.



Καλημέρα,
Τίτλος του βιβλίου;
Από της αναρτήσεις του Μητσάκη ,φαίνεται οτι μάλλον δεν προσέγγισε οδικώς το Μαγκαντάν.
επειδή τα ανεβάζει fb, το μέσο το φορτώνω με chrome στο τηλέφωνο και μερικές δεκάδες φωτογραφίες την φορά απλά ΔΕΝ φαίνονται, θα περιμένω το άρθρο. Επιμένω στο ότι αλλιώς είναι να μπεις χώμα στην Πολωνία και να μην βγεις.

Το βιβλίο:


 
Top Bottom