Συμβαίνει τώρα!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οταν τους ρωτησα γιατι ταξιδευουν με παλια Τρασαλπ, η απαντηση ητανε "facilite, fiabilite, comfort, tout-terrain".
Αυτή η συζήτηση είναι τόσο παλιά όσο ο χρόνος. Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο να συζητάνε στα θέματα του Colebatch και η απάντηση ήταν ότι το νέο (τότε) έχει λιγότερες ευπάθειες από το παλιό.

Δες τώρα ντραβαλα με το Άφρικα, ενώ το "κάθε Τρίτη μάστορα" δεν νιώθει. Και Άφρικα από γενική επισκευή, όχι 1500 ευρώ eBay ξέρω γω..

http://instagr.am/p/Cv608jCSbWX/
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Χρήστο, από εκεί που είσαι (περιοχή Σφακίων) μπορείς να κινηθείς σε όλο το νότιο παραλιακό μέτωπο με κατεύθυνση ανατολικά ακριβώς πάνω στην ακτογραμμή και να βγεις Μάταλα.
Δηλαδή: Σφακιά-Φραγκοκάστελο-Ροδάκινο-Πλακιάς-Πρεβελη-Λίγκρες-Τριόπετρα-Αγία Γαλήνη-Μάταλα.
Τα τελευταία χρόνια δυστυχώς το έχουν ασφαλτοστρώσει όλο αλλά και πάλι είναι από τις καλύτερες διαδρομές του νησιού.





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο, από εκεί που είσαι (περιοχή Σφακίων) μπορείς να κινηθείς σε όλο το νότιο παραλιακό μέτωπο με κατεύθυνση ανατολικά ακριβώς πάνω στην ακτογραμμή και να βγεις Μάταλα.
Δηλαδή: Σφακιά-Φραγκοκάστελο-Ροδάκινο-Πλακιάς-Πρεβελη-Λίγκρες-Τριόπετρα-Αγία Γαλήνη-Μάταλα.
Τα τελευταία χρόνια δυστυχώς το έχουν ασφαλτοστρώσει όλο αλλά και πάλι είναι από τις καλύτερες διαδρομές του νησιού.





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Καλησπέρα Γιώργο.

Έχω βρει ένα ησηχαστηριο στους Καλούς Λιμενες στα νότια Του νόμου Ηρακλείου και σήμερα λίγο πολύ έκανα την διαδρομή που λες από Καλούς Λιμενες και μετά ανάποδα, ως την χώρα Σφακίων.

Η νότια Κρήτη είναι σε μερικές μεριές σκέτος έρωτας.

Λες και έχει σταματήσει ο χρόνος στο 1990 σε κάποια μερη.

Συνήθως δεν παω δύο φορές στο ίδιο μέρος, ειδικά αν έχω μείνει πολλές μέρες.

Εδώ όμως θα ξανάρθω σίγουρα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Καλησπέρα Γιώργο.

Έχω βρει ένα ησηχαστηριο στους Καλούς Λιμενες στα νότια Του νόμου Ηρακλείου και σήμερα λίγο πολύ έκανα την διαδρομή που λες από Καλούς Λιμενες και μετά ανάποδα, ως την χώρα Σφακίων.

Η νότια Κρήτη είναι σε μερικές μεριές σκέτος έρωτας.

Λες και έχει σταματήσει ο χρόνος στο 1990 σε κάποια μερη.

Συνήθως δεν παω δύο φορές στο ίδιο μέρος, ειδικά αν έχω μείνει πολλές μέρες.

Εδώ όμως θα ξανάρθω σίγουρα.

Ωραίος, έδωσες πόνο σήμερα!! Πέρασες και Καλλικράτη, σούπερ! Η σουζουκάρα βρέθηκε στο στοιχείο της!
Να αφήσεις χρωστούμενα για την επόμενη.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αυτή η συζήτηση είναι τόσο παλιά όσο ο χρόνος. Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο να συζητάνε στα θέματα του Colebatch και η απάντηση ήταν ότι το νέο (τότε) έχει λιγότερες ευπάθειες από το παλιό.

Δες τώρα ντραβαλα με το Άφρικα, ενώ το "κάθε Τρίτη μάστορα" δεν νιώθει. Και Άφρικα από γενική επισκευή, όχι 1500 ευρώ eBay ξέρω γω..

http://instagr.am/p/Cv608jCSbWX/
Ολο το γυροφερνεις...παρ 'το να φχαριστηθεις :ok:
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Καλησπέρα Γιώργο.

Έχω βρει ένα ησηχαστηριο στους Καλούς Λιμενες στα νότια Του νόμου Ηρακλείου και σήμερα λίγο πολύ έκανα την διαδρομή που λες από Καλούς Λιμενες και μετά ανάποδα, ως την χώρα Σφακίων.

Η νότια Κρήτη είναι σε μερικές μεριές σκέτος έρωτας.

Λες και έχει σταματήσει ο χρόνος στο 1990 σε κάποια μερη.

Συνήθως δεν παω δύο φορές στο ίδιο μέρος, ειδικά αν έχω μείνει πολλές μέρες.

Εδώ όμως θα ξανάρθω σίγουρα.

Κάτι έγινε με τις κατολισθήσεις λόγω σεισμού,κοίτα μη μπλέξεις...

Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Κάτι έγινε με τις κατολισθήσεις λόγω σεισμού,κοίτα μη μπλέξεις...

Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απόψε έχει πανηγύρι.

Και κατολίσθηση να γίνει , και σεισμό να κάνει, αν γλυτώσουμε θα το μάθουμε αύριο κατά το μεσημεράκι, αν ζούμε ακόμα. :brs::friendship:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απόψε έχει πανηγύρι.

Και κατολίσθηση να γίνει , και σεισμό να κάνει, αν γλυτώσουμε θα το μάθουμε αύριο κατά το μεσημεράκι, αν ζούμε ακόμα. :brs::friendship:
Το κινητό να έχεις επάνω σου, και μην φοβάσαι πράμα!!! :p
Έχουμε καλούς διασώστες στην Κρήτη!!!!
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Το κινητό να έχεις επάνω σου, και μην φοβάσαι πράμα!!! :p
Έχουμε καλούς διασώστες στην Κρήτη!!!!
Ναι ναι! Για να πάρεις το μήνυμα απ το 112 ότι είσαι πλακωμένος!:ha
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αυτή η συζήτηση είναι τόσο παλιά όσο ο χρόνος. Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο να συζητάνε στα θέματα του Colebatch και η απάντηση ήταν ότι το νέο (τότε) έχει λιγότερες ευπάθειες από το παλιό.

Δες τώρα ντραβαλα με το Άφρικα, ενώ το "κάθε Τρίτη μάστορα" δεν νιώθει. Και Άφρικα από γενική επισκευή, όχι 1500 ευρώ eBay ξέρω γω..

http://instagr.am/p/Cv608jCSbWX/
Ε ναι, μαλλον επειδη δε νοιωθουν δεν ειδα ΟΥΤΕ ΕΝΑ 950/990 στα 5500χμ που εκανα περσι το καλοκαιρι και στα 7000χμ που εκανα φετος το καλοκαιρι σε Ευρωπη και Βαλκανια - σε αντιθεση με παλια Αφρικα, Τρανσαλπ, 1150 GS και αλλα. Και μιλαμε για μηχανακια 10ετιας/20ετιας το πολυ, και οχι 30ετιας/35ετιας σαν τα αρχαια Τρανσαλπ που πετυχα να κανουνε το Παρισι-Αραρατ και πισω.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ναι, μαλλον επειδη δε νοιωθουν δεν ειδα ΟΥΤΕ ΕΝΑ 950/990 στα 5500χμ που εκανα περσι το καλοκαιρι και στα 7000χμ που εκανα φετος το καλοκαιρι σε Ευρωπη και Βαλκανια - σε αντιθεση με παλια Αφρικα, Τρανσαλπ, 1150 GS και αλλα. Και μιλαμε για μηχανακια 10ετιας/20ετιας το πολυ, και οχι 30ετιας/35ετιας σαν τα αρχαια Τρανσαλπ που πετυχα να κανουνε το Παρισι-Αραρατ και πισω.
Μην το γυρνάς σε οπαδικό ματς τώρα, ΚΤΜ εναντίον όλοι του πλανήτη ξέρω γω, μετοχές δεν έχω πουθενά, συζήτηση κάνουμε. Αν με αξιώσει το ιπτάμενο μακαρονοτέρας να κάνω τέτοιο ταξίδι θα πάω με ψεκασμό και ο,τι βγει.


Είναι γνωστό ότι οι κάτοχοι 950/900 είναι τρυφεροί και δεν γράφουν χιλιόμετρα μην και πέσει η αξία του συλλεκτικού.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αγόρασα σήμερα από την αγορά φραγκόσυκα, 10 στο ευρώ, τα καθάρισα, τα βάζω στο ψυγείο να κρυώσουν και μετά θα είναι έτοιμα για να φαγωθούν.
Από τα αγαπημένα μου φρούτα, απόλυτα βιολογικά, μεγαλώνουν μόνα τους χωρίς καμία φροντίδα και χωρίς να προσβάλλονται από αρρώστιες.



Φρούτο της νοτίου Ελλάδας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αγόρασα σήμερα από την αγορά φραγκόσυκα, 10 στο ευρώ, τα καθάρισα, τα βάζω στο ψυγείο να κρυώσουν και μετά θα είναι έτοιμα για να φαγωθούν.
Από τα αγαπημένα μου φρούτα, απόλυτα βιολογικά, μεγαλώνουν μόνα τους χωρίς καμία φροντίδα και χωρίς να προσβάλλονται από αρρώστιες.



Φρούτο της νοτίου Ελλάδας.
δυνατο...
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Του είχα αλλάξει λάδια στις αναρτήσεις μπρος πίσω τη προηγούμενη βδομάδα και σήμερα το κυκλοφόρησα ....μιλάμε το εργαλείο έγινε ...factory


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φωτιά σε βυτιοφόρο.

Κλειστή Εθνική.

Ενημέρωση μηδέν.

Είναι όλοι κολλημένοι στα διόδια. Δεν ανοίγουν για αναστροφή για Αθήνα

Δεν ενημερώνουν στην Αττική οδό

Δεν διώχνουν τον κόσμο στον κόμβο της Ελευσίνας για να μην κολλήσει.

Από τύχη....
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Χθες βραδυ περιμενοντας το πλοιο στο λιμανι της Χιου ειχα μπροστα μου δυο παλια Τρανσαλπ 600, ενα απο τα πρωτα του 1987 ασπρο-μπλε και ενα του 1992 πρασινο-μαυρο, και τα δυο με πολλα χμ. Τους επιασα κουβεντα και ητανε δυο Γαλλοι απο την περιοχη Yvelines κοντα στο Παρισι, που ειχανε ηδη κανει 8000χμ: κατεβηκανε απο Ιταλια/Σλονενια, κανανε πολλα χμ στα Βαλκανια (εκθειασανε τις ορεινες διαδρομες στην Αλβανια), περασανε Τουρκια απο Βουλγαρια και φτασανε μεχρι τερμα ανατολικα απο Ποντο. Γυρισανε πισω μεσω Καππαδοκιας και μεινανε μονο 1 μερα στη Χιο αλλα προλαβανε να πανε στη Μονη και στον Αναβατο. Σημερα θα μεινουν Αθηνα για να δουνε Ακροπολη/Θησειο/Πλακα, μετα θα κανουνε το γυρο της Πελοποννησου με Ναυπλιο, Μονεμβασια, Μυστρα και Μανη και μετα θα περασουν απο Ηγουμενιτσα-Μπριντιζι. Το τελος του ταξιδιου θα εχει Τοσκανη/Απεννινα και Ιταλικες Αλπεις και μετα πισω στη Γαλλια. Γυρω στα 12000χμ συνολο.

Οταν τους ρωτησα γιατι ταξιδευουν με παλια Τρασαλπ, η απαντηση ητανε "facilite, fiabilite, comfort, tout-terrain". Επισης προσφατα που ταξιδευα στην Ιταλια ειδα αρκετα τετοια παλια Τρανσαλπ στο δρομο (30ετιας και πλεον), οπως βεβαια και πολλα μεταγενεστερα.





Προσεξτε φορτωμα, ειδικα το δευτερο με τα σαμαρια. Λαστιχα μπροστινα ειχανε και τα δυο σχετικα στρηταδικα παρα το οτι πηγαινανε και χωματινες διαδρομες, ενω πισω φοραγανε Pirelli STR.





Βγήκαν καλά αυτά ρε μάστορα?
Γιατί δεν πάνε μία στον δρόμο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αφιερωμενη σε μια ψυχη!! :inlove:

 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Φωτιά σε βυτιοφόρο.

Κλειστή Εθνική.

Ενημέρωση μηδέν.

Είναι όλοι κολλημένοι στα διόδια. Δεν ανοίγουν για αναστροφή για Αθήνα

Δεν ενημερώνουν στην Αττική οδό

Δεν διώχνουν τον κόσμο στον κόμβο της Ελευσίνας για να μην κολλήσει.

Από τύχη....
Παλι καλα ειχα φιλο που προπορευόταν και τελευταια στιγμη την εκανα για Λιβαδειά - Δεσφίνα κτλ και την γλυτωσα.
Ο φιλος εφαγε ταλαιπωρία…
 
Top Bottom