Συμβαίνει τώρα!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω γράψει πολλές φορές ότι για εμένα στη μεσαία κατηγορία το Tuareg 660 είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση (παρ' όλο που στο Test ride που είχα κάνει δεν μου άρεσε το θορυβώδες μοτέρ σε ταχύτητες ταξιδιού και ότι το μοτέρ μου φάνηκε πιο αδύναμο από το προσδοκώμενο).
Αργότερα έμαθα πως η επιλογή sport δεν αρκούσε για να πάρω όλη τη δύναμη από το μοτέρ. Ακόμη κι έτσι θεωρώ πως είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση.
Δεύτερο στη κατάταξη θα έβαζα το V-Strom 800DE.

Όμως εγώ θα αγόραζα το World Raid/Rally γιατί είναι το On/Off που μου έκανε κλικ από τότε που εμφανίστηκε και γιατί η απουσία ηλεκτρονικών βοηθημάτων δεν μου λέει τίποτα σε τέτοια μοτοσυκλέτα. Σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήθελα να υπάρχει Cruise Control (όχι τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά) και Tubeless ελαστικά αλλά δεν αρκούν για να καθορίσουν τις επιλογές μου. Αντιθέτως το συγκεκριμένο μοτέρ, η ευανάγνωστη οθόνη, το αφαιρούμενο ABS με κάθε τρόπο, η τιμή, η αποδεδειγμένη αξιοπιστία, η εξαιρετική κατανάλωση και τα μεγάλα ντεπόζιτα, οι εξαιρετικές αναρτήσεις, οι 2-3 άνθρωποι που γνωρίζω αλλά και το υποκειμενικό της εξωτερικής εμφάνισης με οδηγούν εύκολα στο να είναι η πρώτη επιλογή για εμένα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πλάκα-πλάκα, πολύ ωραίο το World Rally και κάνει πολύ ωραίο συνδυασμό με το WR250R....

Το βλέπω να φεύγει και το σκούτερ....
Μια χαρά!
Το πήρες, το καβάλησες, το οδήγησες..... Στείλε το τώρα...... Και πολύ κράτησες σκούτερ!!!!!! ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μια χαρά!
Το πήρες, το καβάλησες, το οδήγησες..... Στείλε το τώρα...... Και πολύ κράτησες σκούτερ!!!!!! ;)
Πάντως αυτή η ευκολία των σκούτερ είναι μεγάλο πράγμα. Από την άλλη, η αλήθεια είναι πως δεν έχω ανάγκη από "καθημερινή" εξυπηρέτηση.
Τα σέβομαι ως εργαλεία αλλά είναι περιττό προνόμιο για εμένα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάντως αυτή η ευκολία των σκούτερ είναι μεγάλο πράγμα. Από την άλλη, η αλήθεια είναι πως δεν έχω ανάγκη από "καθημερινή" εξυπηρέτηση.
Τα σέβομαι ως εργαλεία αλλά είναι περιττό προνόμιο για εμένα.
Ασε τις "διπλωματικες τοποθετησεις" και δωσε το λεμεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!! :ha
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λέει ο φίλος.
Είχαν έρθει κάτι παλικάρια κ πιάσαμε κουβέντα για το mtx πριν λίγες εβδομάδες.

konkost Λευκάδιος κ κάποιον άλλο μου θύμισαν οι περιγραφές


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Από 65 πόσα φτάνουν ρόδα δεν περιμένεις πολλά. Την ίδια παρατήρηση έκανα σε φίλο με CBF600, του λέω "τι έχει χαλασμένο αυτό" και μου λέει είναι 600άρι, απλά. Ο οποίος είναι σίγουρα πιο γρήγορος οδηγός από εμένα με το "ψόφιο" 600 του, οπότε τι να πεις...

Σε έναν άλλο κόσμο θα ψώνιζα το Τ7 για μιά σεζόν, την Άφρικα για την επόμενη, το 890/901 (ή ότι βγει φέτος τέλος πάντων 990-991) και μετά ένα ουμφ 1200RPT και πάει λέγοντας όσο μπορώ να καβαλάω γιατί όλα μου αρέσουν (όχι "για πάντα")
Ακομα μηχανακι ψαχνεις? Πω ρε φιλε...πολυ αναλυση...παρε μια αποφαση!
Μια ζωη την εχουμε!:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακομα μηχανακι ψαχνεις? Πω ρε φιλε...πολυ αναλυση...παρε μια αποφαση!
Μια ζωη την εχουμε!:p
Έλα πεκτις πάρε το μηδέν, δεν ακούγεται καλά η γραμμή, χόντα είναι το τηλέφωνο;
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Έλα πεκτις πάρε το μηδέν, δεν ακούγεται καλά η γραμμή, χόντα είναι το τηλέφωνο;
Σιγα μη δεν απαντουσες!! Γιαπωνεζικο ειναι το τηλέφωνο...δεν μπλεκω με γερμανικο!!:secret:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντάξει, καταλάβαμε, Sony μπαταρία για κλάμα και υποστήριξη λογισμικού για αρχαιοελληνικό δράμα, been there done that never again.

Αν δεν είσαι φανατικός φίλε Τζανή τα πράγματα είναι περίπλοκα. Χτες που πίναμε μιά μπυρίτσα, ήταν ένας φανατικός γκουζαίος (από τους δύο που έχει το μαγαζί). Απλά δεν περνάει από το μυαλό του ότι υπάρχει κάτι άλλο εκτός από μοτοΣκούζει, ονειρεύεται Καλιφόρνια1400, V85TT και διάφορα άλλα MG, απορεί που δεν αναγνωρίζω την ανωτερότητα της αεροδυναμικής του V100 Denthello και το πόσο προηγμένο είναι που με δύο ηλεκτρικά φλαπς βελτιώνει Χ% την κάλυψη από τον αέρα και Ψ% ακόμα με την ηλεκτρική ζελατίνα, απορεί γιατί μου φαίνονται "λίγες" οι αναρτήσεις του Στέλβιο100 για τα λεφτά που ζητάνε κλπ. Εντάξει, κατανοώ ότι όταν έχεις το κεφάλι σου μέσα σε ένα κουτί υπάρχει θεματάκι και η συζήτηση δεν είναι περιορισμένη απλά, μόνο "τσώπα-τσώπα" μπορείς να πεις και αυτό από μέσα σου γιατί οι φανατικοί είναι και εύθικτοι, όταν ο Κάρλο έφτιαχνε μηχανάκια (κάτι σαν το όταν ο μεγαλέκος έφτανε στην ινδία των άλλων φωτισμένων της χώρας). Το ίδιο βλέπουμε κάθε μέρα με τους Χονταίους (ένα υ σας χωρίζει από την τελειότητα, εξαιρείται ο Ιωάννης Βασιλάκης Καΐλας γιατί είναι μεγάλο τρόλι έτοιμος για μοντερέιτορ στο chan4 έχει ήδη την ψήφο μου).

Κατά τα λοιπά, εμείς καλά περνάμε με την βιοποικιλότητα στο γκαράζ μας, τις θερμές ευχές για φώτιση στους υπόλοιπους, είθε να μην ζήσετε το δράμα του μάστορα που έγραψε ο Λάζαρος στο τελευταίο τεύχος.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Εντάξει, καταλάβαμε, Sony μπαταρία για κλάμα και υποστήριξη λογισμικού για αρχαιοελληνικό δράμα, been there done that never again.

Αν δεν είσαι φανατικός φίλε Τζανή τα πράγματα είναι περίπλοκα. Χτες που πίναμε μιά μπυρίτσα, ήταν ένας φανατικός γκουζαίος (από τους δύο που έχει το μαγαζί). Απλά δεν περνάει από το μυαλό του ότι υπάρχει κάτι άλλο εκτός από μοτοΣκούζει, ονειρεύεται Καλιφόρνια1400, V85TT και διάφορα άλλα MG, απορεί που δεν αναγνωρίζω την ανωτερότητα της αεροδυναμικής του V100 Denthello και το πόσο προηγμένο είναι που με δύο ηλεκτρικά φλαπς βελτιώνει Χ% την κάλυψη από τον αέρα και Ψ% ακόμα με την ηλεκτρική ζελατίνα, απορεί γιατί μου φαίνονται "λίγες" οι αναρτήσεις του Στέλβιο100 για τα λεφτά που ζητάνε κλπ. Εντάξει, κατανοώ ότι όταν έχεις το κεφάλι σου μέσα σε ένα κουτί υπάρχει θεματάκι και η συζήτηση δεν είναι περιορισμένη απλά, μόνο "τσώπα-τσώπα" μπορείς να πεις και αυτό από μέσα σου γιατί οι φανατικοί είναι και εύθικτοι, όταν ο Κάρλο έφτιαχνε μηχανάκια (κάτι σαν το όταν ο μεγαλέκος έφτανε στην ινδία των άλλων φωτισμένων της χώρας). Το ίδιο βλέπουμε κάθε μέρα με τους Χονταίους (ένα υ σας χωρίζει από την τελειότητα, εξαιρείται ο Ιωάννης Βασιλάκης Καΐλας γιατί είναι μεγάλο τρόλι έτοιμος για μοντερέιτορ στο chan4 έχει ήδη την ψήφο μου).

Κατά τα λοιπά, εμείς καλά περνάμε με την βιοποικιλότητα στο γκαράζ μας, τις θερμές ευχές για φώτιση στους υπόλοιπους, είθε να μην ζήσετε το δράμα του μάστορα που έγραψε ο Λάζαρος στο τελευταίο τεύχος.
Τι φανατικος ρε φιλε; Απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα; Και χωρια απο αυτο, γραφεις και ενα σεντονι που βαριεμαι να διαβασω!!!
Δεν ειμαι φανατικος φιλε Γιαννη...ρεαλιστης ειμαι...
Κατα βαση μεχρι τωρα και μεχρι οσα γνωριζω ολα τα μηχανακια χαλανε, απλά τα ιαπωνικα χαλανε λιγοτερο!
Κανενας φανατισμος...απλη λογικη...
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ρεαλιστης ειμαι...

τα ιαπωνικα χαλανε λιγοτερο!

Κανενας φανατισμος...απλη λογικη...
Εντάξει, η χαρά του κλισέ, καμία λογική.

Τέλος πάντων, για να το ληξουμε το αστείο γιατί τράβηξε, θα ψωνίσω όποτε θέλω αυτό που με κάνει χαρούμενο, οποιαδήποτε προέλευση και αν έχει, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Και μέχρι τότε, αλλά και μετά, θα συζητάω για μηχανάκια γιατί μου αρέσουν τα μηχανάκια.

Και επειδή ακριβώς η ζωή είναι μια και μικρή να την τρως με βαρετά οχήματα, η BMW μια χαρά μας πήγε, κρίμα που την χάσαμε άδικα και κρίμα που δεν είναι προσιτή σε περισσότερο κόσμο, αξίζει κάθε ευρώ. Η ΚΤΜ μια χαρά μας πάει, εντάξει όχι απροβληματιστα εντελώς αλλά μικρό το κακό ακριβώς γιατί ήταν YOLO φάση, μηχανή που την πήρα με λογική μόλις πέταξα λεφτά στα σκουπίδια γιατί είναι αυτή που είναι, αλλά αποδείχθηκε τρελή ευχαρίστηση.

Τα μια ζωή την έχουμε για τους άλλους αλλά όταν μπαίνει το δικό μας χέρι στην τσέπη πάμε στο βαρετό σίγουρο κλισέ...
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Εντάξει, η χαρά του κλισέ, καμία λογική.

Τέλος πάντων, για να το ληξουμε το αστείο γιατί τράβηξε, θα ψωνίσω όποτε θέλω αυτό που με κάνει χαρούμενο, οποιαδήποτε προέλευση και αν έχει, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Και μέχρι τότε, αλλά και μετά, θα συζητάω για μηχανάκια γιατί μου αρέσουν τα μηχανάκια.

Και επειδή ακριβώς η ζωή είναι μια και μικρή να την τρως με βαρετά οχήματα, η BMW μια χαρά μας πήγε, κρίμα που την χάσαμε άδικα και κρίμα που δεν είναι προσιτή σε περισσότερο κόσμο, αξίζει κάθε ευρώ. Η ΚΤΜ μια χαρά μας πάει, εντάξει όχι απροβληματιστα εντελώς αλλά μικρό το κακό ακριβώς γιατί ήταν YOLO φάση, μηχανή που την πήρα με λογική μόλις πέταξα λεφτά στα σκουπίδια γιατί είναι αυτή που είναι, αλλά αποδείχθηκε τρελή ευχαρίστηση.

Τα μια ζωή την έχουμε για τους άλλους αλλά όταν μπαίνει το δικό μας χέρι στην τσέπη πάμε στο βαρετό σίγουρο κλισέ...
Μην με παρεξηγεις ρε! Χαβαλε καναμε!
Εννοειται οτι εσυ θα αποφασισεις τι θα αγορασεις...δικα σου χρηματα ειναι!!
Προσωπικα αν ειχα παραπανω ευρω και ηθελα ενα dream bike μαλλον θα επαιρνα το MV agusta superveloce...!
Το μια ζωη την εχουμε ισχυει...Δεν χρειαζεται παρα πολυ αναλυση σε ολα! Παρε μια αποφαση και να χαρεις το νεο σου μηχανακι!! Καλη συνεχεια:friendship:
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Λέει ο φίλος.
Είχαν έρθει κάτι παλικάρια κ πιάσαμε κουβέντα για το mtx πριν λίγες εβδομάδες.

konkost Λευκάδιος κ κάποιον άλλο μου θύμισαν οι περιγραφές


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμείς ήμασταν Λεωνίδα.Ήταν η μέρα που αράξαμε στην πλατεία και σε πήρα τηλέφωνο αλλά ήσουν στις Ερυθρές (αν θυμάμαι καλά).
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εμείς ήμασταν Λεωνίδα.Ήταν η μέρα που αράξαμε στην πλατεία και σε πήρα τηλέφωνο αλλά ήσουν στις Ερυθρές (αν θυμάμαι καλά).
Ήμουν σίγουρος Γιώργη. :)
Από αυτά που μου είπε, συνδύασα κ της μέρες.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Χμμμμμ...... το αίμα νερό δεν γίνεται ρε πστμ....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-


Υπέροχο μηχάνημα , σε κιλά όσο το 890r (γεμάτα 220)
Αλλά το 64 τροχό είναι κάπως :(
Όχι ότι χρειάζεται στο χώμα αλλά ένα άνοιγμα ,μια προσπέραση κάτι βρε αδερφέ!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπέροχο μηχάνημα , σε κιλά όσο το 890r (γεμάτα 220)
Αλλά το 64 τροχό είναι κάπως :(
Όχι ότι χρειάζεται στο χώμα αλλά ένα άνοιγμα ,μια προσπέραση κάτι βρε αδερφέ!
Ο μαλλιάς έχει την λύση

Το θέμα με όλα αυτά είναι η σαμπρέλα Θανάση, αυτό που περιγράφει ο Δημήτρης στο άλλο νήμα δεν βιάζομαι να το βιώσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το χώμα θέλει σαμπρέλα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το χώμα θέλει σαμπρέλα.
εντάξει θα στείλω το μέμο στην ΚΤΜ που το ξέχασε από το 2013 και μετά. Ακόμα και η Χόντα θυμήθηκε ότι ζούμε στο 2024, ίσως η πιο κοιμισμένη εταιρεία.

Εγώ να το δεχτώ αυτό που λες, αλλά όταν βγάΝς ένα μοντέλο που απομακρύνεται από το "μόνο χώμα" του αρχικού και βάζει βάσεις για καλό ταξίδι με μπόλικη δρομίσια διαδρομή μέσα, η επιλογή για TL έπρεπε να υπάρχει.
 
Top Bottom