Συμβαίνει τώρα!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μπούμε όλοι στο κλίμα λίγο.

Παίρνω αεροπλάνο, πάω Βαρκελώνη, με περιμένει μηχανάκι οποιοδήποτε και κάνω πχ το ταξίδι που έκανε ο Γιώργος και ανεβάζει αυτές τις ημέρες. Παω Μαρόκο και νοικιάζω μηχανάκι και κάνω τουρ.

Είμαι ψεύτης και αυτός που πήγε οδικώς από Αθήνα στα ίδια μέρη είναι αληθινός;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να μπούμε όλοι στο κλίμα λίγο.

Παίρνω αεροπλάνο, πάω Βαρκελώνη, με περιμένει μηχανάκι οποιοδήποτε και κάνω πχ το ταξίδι που έκανε ο Γιώργος και ανεβάζει αυτές τις ημέρες. Παω Μαρόκο και νοικιάζω μηχανάκι και κάνω τουρ.

Είμαι ψεύτης και αυτός που πήγε οδικώς από Αθήνα στα ίδια μέρη είναι αληθινός;
Γιατί μιλάμε με υποθέσεις
Ο estebahn το έκανε στην Ιαπωνία και στην Ασία και μας έδειξε την ταξιδάρα εδώ μέσα
Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος τέτοια ταξίδια ξεκινώντας από Ελλάδα, σε λιγότερο από 3 μήνες ?
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Για να μπούμε όλοι στο κλίμα λίγο.

Παίρνω αεροπλάνο, πάω Βαρκελώνη, με περιμένει μηχανάκι οποιοδήποτε και κάνω πχ το ταξίδι που έκανε ο Γιώργος και ανεβάζει αυτές τις ημέρες. Παω Μαρόκο και νοικιάζω μηχανάκι και κάνω τουρ.

Είμαι ψεύτης και αυτός που πήγε οδικώς από Αθήνα στα ίδια μέρη είναι αληθινός;
Αυτό κάνανε και οι ναυτικοί παλια… πας Βραζιλία νοικιάζει το νινι γίνεται η δουλειά… αλλα αυτή που αγαπάς είναι αλλου…μετα λένε «Αααα έχω νινιάσει εγω Βραζιλιάνες , Ταιλανδενζες, Κογκολέζεζ..»
τα @@ σας και 6 αυγά… αλλιως το νοικιαζόμενο νίνι και αλλιώς το ρομαντικό το αγαπησιάρικο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατί μιλάμε με υποθέσεις
Ο estebahn το έκανε στην Ιαπωνία και στην Ασία και μας έδειξε την ταξιδάρα εδώ μέσα
Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος τέτοια ταξίδια ξεκινώντας από Ελλάδα, σε λιγότερο από 3 μήνες ?
Εντάξει το βλέπει ο άλλος και σου λέει έχω διαβάσει ταξιδιωτικό με vstrom 650 που πήγε οδικώς (υπάρχει σε άλλο φόρουμ) μόνο αυτός το έζησε οι άλλοι μικρά γατάκια.

Α ρε Γιώργο 1, Νορβηγία θα είσαι όλη την ημέρα στο τηλέφωνο "ναι κύριε μπατσε μου ο αμυρού οδήγησε με 51 σε όριο 50, παμε τρολχάταν τώρα ελάτε να τον γράψετε, ναι, είναι επικίνδυνος σας λέω, δεν ξέρω από μοντέρνα μηχανάκια εγώ αλλά φήμες λένε ότι βγάζουν τους καταλύτες οι Έλληνες φέρτε να τον μετρήσετε σας λερώνει την χώρα, ναι Γιώργος Παπαδόπουλος, ναι ξάδερφος ο σωτήρας της χώρας τον ξέρετε και εκεί;"
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Για να μπούμε όλοι στο κλίμα λίγο.

Παίρνω αεροπλάνο, πάω Βαρκελώνη, με περιμένει μηχανάκι οποιοδήποτε και κάνω πχ το ταξίδι που έκανε ο Γιώργος και ανεβάζει αυτές τις ημέρες. Παω Μαρόκο και νοικιάζω μηχανάκι και κάνω τουρ.

Είμαι ψεύτης και αυτός που πήγε οδικώς από Αθήνα στα ίδια μέρη είναι αληθινός;
Μπορεί και να είσαι ψεύτης, αν πας την δικιά σου μηχανή με νταλίκα, με τρεις βαλίτσες και πλήρη εξοπλισμό, βγάλεις φωτογραφίες και βίντεο και καμαρώνεις ότι έκανες την εκδρομή με τη μηχανή σου, χωρίς άλλες διευκρινίσεις.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τύπε δεν έκαναν αυτό οι Γερμανοί από ότι κατάλαβα. Έκαναν τουρ Πελοποννήσου με μηχανές γλιτώνοντας την διαδικασία Μόναχο Καλαμάτα.

Ψέματα δεν λένε, με μηχανάκι ταξιδεύουν στην χώρα. Αν έχεις αποδείξεις ότι τα ξεφορτώνουν για φωτό και πάλι στο επόμενο σημείο...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει τώρα μην γίνουμε γραφικοί πώς ασχολείται κόσμος να κουβαλάει μηχανάκια για να βγάζει φωτό είπαμε.

Οι άνθρωποι είναι εργαζόμενοι, έχουν όπως όλοι μας 1 μήνα άδεια το χρόνο και κοιτάζουν να χώσουν όσο περισσότερες εμπειρίες μπορούν σε αυτό το χρόνο. και τα διεκπαιρεωτικά χλμ σε αυτοκινητόδρομους δεν είναι μέρος της διασκέδασης για το 99% του κόσμου.

Εισοδηματίες, συνταξιούχοι, άεργοι, εργένηδες ζωγράφοι ταξιδευτές του κόσμου ας πάνε να γκρινιάξουν πουθενά αλλού αμα τους φαίνεται φλώρικο το κουβάλημα. Εκτός απο τις μηχανές ο κόσμος κουβαλάει και υποχρεώσεις και προθεσμίες.

Εκατό φορές έχω κουβαλήσει χωμάτινο σε προορισμό και άλλες τόσες θα το κάνω όσο είμαι εργαζόμενος, έχω μικρά παιδιά και περιορισμένο χρόνο και δεν έχω απόθεμα ενέργειας να γράψω παραπάνω χλμ.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
[QUOTE="tc-drift, post: 546924, member: 1184"

και δεν έχω απόθεμα ενέργειας να γράψω παραπάνω χλμ.[/QUOTE]

Γιατί νομίζεις έχουμε εμείς που δηλώσαμε να ανεβούμε στην Ελάτη απο χώμαχαχαχααχα.... και την επόμενη Καταφυδχαχαχαχα … ξεκούραση σε σκηνή και την μεθεπόμενη 100+ με κροκάλες και αναχωματαχαχααχα




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
[QUOTE="tc-drift, post: 546924, member: 1184"

και δεν έχω απόθεμα ενέργειας να γράψω παραπάνω χλμ.
Γιατί νομίζεις έχουμε εμείς που δηλώσαμε να ανεβούμε στην Ελάτη απο χώμαχαχαχααχα.... και την επόμενη Καταφυδχαχαχαχα … ξεκούραση σε σκηνή και την μεθεπόμενη 100+ με κροκάλες και αναχωματαχαχααχα




Sent from my iPhone using Tapatalk
[/QUOTE]
Δεν θα μας πουν φλώρους και ντεμεκ όμως...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Υπάρχει κατηγορία που μπορεί όποιος θέλει να δηλώσει. :hungry:

Εχει επίτιμο μέλος ένα γιατρό και λέγεται, οι ημερήσιοι! Αναβάτες που συμμετέχουν σε 2ημερη η 3ημερη βόλτα και μετά τη πρώτη μέρα κάτι γίνεται και καταλήγουν στις ταβέρνες!

Μπορούμε βέβαια να ανακηρύξουμε και νέα ομάδα. Τους αισιόδοξους! Αυτούς που νομίζουν πως ξεκινάνε τώρα και γυρίζουν το κόζμο και κάπου στα καμμένα Βούρλα έχουν ήδη μετανιώσει από το πόνο στα κ@λομερια.. :roflmao:
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
..Εγω θα τη στειλω καμμενα βουρλα ή καλυτερα μπαρο και μετα θα ανεβασω φωτο οτι εγινα σιδεροκωλος !!

Ατυχης πιστευω η συγκριση με δικους μας... το Μοναχο Καλαματα δεν ειναι Κινα Ευρωπη ρε μαγκες...

Σεβαστο το αξιωμα του χρονου οντως , και αν τα πραγματα ζορισουν στο μελλον ισως να το κανω και εγω δε το κρυβω!

Δεν φανταζεστε ομως τι μ@λ@κιες κανουν για να βγαλουν και να ανεβασουν μια φωτο... ή μπορει και να φανταζεστε με τοσα π εχουμε δει πλεον . Ο αλλος ειχε παπι και νοικιαζε πορσικο τα σαββατα για να το βρεξει.... μιλαμε για ενα μισθο του .
Αλλοι με σκαφη κ.λ.π.
Δε νομιζω οτι υποτιμησαμε στη κουβεντα μας κανενα συντροχο μας . Παρα μονο τα ποζερια και τους δηθεν . Αν εδω ειχε τετοιους νομιζω οτι το φορουμ δε θα εστεκε αγερωχα τοσο καιρο .
:biker2:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κάνετε ένα σοβαρό λάθος στο σκεπτικό σας. Με το δικό σας μυαλό/γούστο/αντοχές/οικονομική κατάσταση κτλ εκφράζετε άποψη για το αν αυτό που κάνει ο άλλος είναι σωστό ή λάθος.

Μιλάω και για τις δύο πλευρές, και για αυτόν που θα πάει οδικώς και για αυτόν που θα φορτώσει.

Και για να εκφράσω προσωπική άποψη ΓΙΑ ΜΕΝΑ, εγώ αντιλαμβάνομαι το ταξίδι με τη μηχανή σαν μια εμπειρία ολοκληρωτική. Για εμένα το ταξίδι ξεκινάει από την προετοιμασία και το πάτημα της μίζας έξω από το σπίτι μου έως ότου γυρίσω και τη βάλω μέσα στο γκαράζ. Είμαι με τη μεριά του Ναυτίλου, αλλά δε μου φαίνεται παράξενο αυτό που κάνουν οι άλλες οι λούλες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ειπώθηκε και παραπάνω ότι είναι πολύπλευρο το ζήτημα.
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Γιάννη στο προηγούμενο ποστ και να συμπληρώσω πώς θα προσαρμόσω το ταξίδι μου σύμφωνα με το διαθέσιμο χρόνο και χρήμα που μπορώ να διαθέσω.
Θα διαφωνήσω όμως με το σκεπτικό συγκεκριμένης ομάδας μοτοσυκλετιστών να τις στείλουνε από Πειραιά-Θεσσαλονίκη με πλοίο...
Εντελώς άλλη λογική.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση.
Ξεκινάς με την μηχανή σου και σε ακολουθεί αυτοκίνητο με τις αποσκευές σου, τα φαγητά σου και τα ανταλλακτικά.

Όπως οι «Δρόμοι της Ελιάς»
Είχαν ξεκινήσει 55 μηχανές πριν 16 χρόνια από Καλαμάτα για Κίνα, ακολουθούμενοι από νταλίκα που είχε φορτωμένα τα πράγματά τους.

Μήπως να διοργανώσει και το advride.gr τέτοιο ταξίδι στην Ασία; :D
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παντως και εγω το βλεπω θετικα σαν επιλογη.
Δηλαδη οταν υπαρχει πιεση χρονου γιατι να μην κανω εναν προορισμο που μου αρεσει?
Επισης, οπως ειπαν και αλλοι συντροχοι θα ηθελα να φτασω με την μηχανη Νορβηγια και να οδηγησω απο εκει και περα.
Γιατι να βαραω χιλιαρες?
Θα ειμαι πιο ξεκουραστος, θα εχω αλλη διαθεση και περισσοτερη ορεξη για αξιοθεατα και σημεια ενδιαφεροντος.

Ισως ειναι και ενας λογος που ειπα πως φετος θα βαλω την μηχανη στην ακρη, οσον αφορα τα ταξιδια.

Αλλα ολοι μιλαμε και το κρινουμε υποκειμενικα...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Κάποιες αποψεις και οπτικές συνήθως ειναι συνδεδεμένες με στερεότυπα που χτίζει ο χώρος της μοτοσικλέτας και του μάρκετινγκ. Ο μοναχικος καβαλάρης που ξεκινάει απο την πορτα του για το μεγαλο ταξίδι, την μεγάλη περιπέτεια. Προσφατως και η αναγκη να ποσταρει online το μεγαλο επίτευγμα.

Τις λεξεις τις διαλεξα χωρίς δοση ειρωνείας. Καπως έτσι την πάτησα παλιότερα γιατι το έπαιζα και εγω puriστας.

Και περιμενα χρονια τις συγκυρίες. Μερος Χ? Ξανα μονο με δικό μου μηχανάκι, και παντα καβαλα. Ακομα και σε καραβι 7 μερες καβαλα στο μηχανακι παρεα μαζι με τα κοντέινερ. Και πέρναγαν τα χρόνια γιατί η συγκυρία δεν καθόταν. Ε πηγα τελικά ξανα με αεροπλάνο και νοικιασα και αμάξι. Και ειπα τι μαλακας ειμαι που περίμενα τοσα χρόνια. Και ξανα πήγα παλι αργότερα, ξανά παλι με αεροπλάνο γιατί αν περιμένεις ποτε θα κάτσουν οι συγκυρίες θα χεις μεγαλωσει τοσο που δεν θα θελεις να βγεις απο το σπίτι.

Ωραια ειναι τα όνειρα. Ακομα ονειρεύομαι το κλεινω την πορτα παταω μιζια και σταματαω μετα απο 6k χιλιόμετρα. Η πραγματικότητα συνήθως ειναι λιγο διαφορετικη για ολοι δουλεύουν, εχουν υποχρεώσεις, ο χρονος ειναι περιορισμένος τα χρήματα πεπερασμένα. Αν εισαι τυχερός και τα μέρη που θελεις να δεις ειναι κοντά ή ειναι εύκολο να καβαλήσεις και να πας γιατι βολευει η συγκυρία μια χαρά. Αν εισαι ατυχος και ειναι μακριά, το να περιμένεις να βρεθούν οι συγκυρίες για να πας καβαλα, κατα την γνωμη μου, ειναι χαμένος χρόνος. Πας με ότι μέσο βρεις. Γιατί μπορεί αργότερα να μην μπορεσεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο χρόνος το χρήμα και οι αποφάσεις κάνουν τα ταξίδια. Αν έχεις επιλέξει συμβατική ζωή με τα καλά της και τα καλά της η εξοικονόμηση χρόνου και κόπου να πας σε έναν πιο απομακρυσμένο προορισμό είναι ίσως και μονοδρομος. Εκτός αν μπορεί κάποιος να πει στη γυναίκα του και τα παιδιά του τον ένα μήνα που έχω άδεια πάω με τη μηχανή τα λέμε άντε γεια. Όποιος το κάνει απλά δεν έχει σπίτι ουσιαστικά. Ο εργένης η ο εισοδηματιας πάει όπου θέλει.

Πριν λίγο καιρό πήγαν φίλοι μας εδώ Ινδιαβκαο νοίκιασαν himalayan. Υπήρχε μια οποιαδήποτε περίπτωση να το έκαναν αλλιώς??

Τώρα δε μιλάμε να πας μια Γερμανία. Αυτά πας και οδικώς οπότε θες αρκεί να βρεις μια βδομάδα. Αλλά αν έχεις μόνο αυτή τη βδομάδα ακόμα και αυτό δεν έχει νόημα έτσι. Καλύτερα ξόδεψε την να καβαλήσεις εκεί που αξίζει.
 
Top Bottom