Συμβαίνει τώρα!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο καιρός στη περιοχή που θα κινηθώ τις επόμενες τρεις (και δυστυχώς τελευταίες στην Ισλανδία) ημέρες, προβλέπεται εξαιρετικός για μοτοβόλτα...

Γενικά, δεν έφαγα σχεδόν καθόλου βροχή εδώ στο νησί, με εξαίρεση τη πρώτη μέρα στην ορεινή διαδρομή από το λιμάνι Seythisfjordur μέχρι το Egilsstaðir και κάποιο λίγο spray σε ορεινά περάσματα στα Westfjiords...


Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλή συνέχεια... Περιμένουμε με. Αγωνία το story, από έναν προορισμό που όλοι λυγουρευομαστε!!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Καλή συνέχεια... Περιμένουμε με. Αγωνία το story, από έναν προορισμό που όλοι λυγουρευομαστε!!
Θα το ξανακάνουμε Αύγουστο παρέα Κωστάκο και θα πάρουμε και το Γατούλη μας el-Gatto για τα Highlands... :inlove:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
rodouma

Μανολιό νομίζω ότι κάνεις ένα ταξίδι όνειρο για πολλούς, και συγχαρητήρια για την επιλογή και τη μεθοδικότητά σου κατά τη διάρκεια του σχεδιασμού.
Η Ισλανδία είναι πολύ ιδιαίτερος προορισμός λόγω των απόκοσμων τοπίων που φαντάζουν ως τις απολυτες εσχατιές του πλανητη.
#flatearthers_rulezzzzzz :roflmao:

Εννοείται ότι περιμένουμε ταξιδιωτικό μαγκιόρικο :inlove:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
rodouma

Μανολιό νομίζω ότι κάνεις ένα ταξίδι όνειρο για πολλούς, και συγχαρητήρια για την επιλογή και τη μεθοδικότητά σου κατά τη διάρκεια του σχεδιασμού.
Η Ισλανδία είναι πολύ ιδιαίτερος προορισμός λόγω των απόκοσμων τοπίων που φαντάζουν ως τις απολυτες εσχατιές του πλανητη.
#flatearthers_rulezzzzzz :roflmao:

Εννοείται ότι περιμένουμε ταξιδιωτικό μαγκιόρικο :inlove:
Γιάννο φίλε, δε προκάλεσα και πολύ τη τύχη μου αναφορικά με τα απόκοσμα τοπία που γράφεις... Η Ισλανδία -σε αντίθεση με την ευρέως παγιωμένη άποψη- έχει εντυπωσιακή ποικιλία εδαφών, σκηνικών κι επιλογών... όχι μόνο τα απόκοσμα και σεληνιακά τοπία... οπότε, θα έλεγα ότι είναι κάπως παρεξηγημένη σε αυτόν το τομέα... ένα πράμα σαν τα KTM ας πούμε... :p

Disclaimer: Τα ταξιδιωτικά δεν είναι το φόρτε μου και νιώθω ότι μου βάζεις φορτίο που δεν το αξίζω κι ίσως δε μπορώ να το επωμισθώ, καθώς δεν νιώθω και πολύ μάγκας... άντε στη καλύτερη να με χαρακτήριζες "πουρόμαγκα"... :fun

#unfortunately_still_flatheaders_rulezzz :(


*Urban Dictionary: Flat Head - - > πολιτικό μήνυμα ένεκα της περιόδου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Χτες κατά την διάρκεια της κλασικής βόλτας ΣΚ μέχρι τα Μουδανιά έχασα την GoPro.

Σήμερα κάνοντας την ανάποδη διαδρομή την βρήκα στην άκρη του δρόμου.



Δυστυχώς δεν δούλευε όποτε ειπα να την ανοίξω με χειρουργικό τρόπο (σφυρί και καλέμι)



Η κάτω πλακέτα όπως βλέπετε μας χαιρέτισε!

Από την αυτοψία και νεκροτομή το πόρισμα είναι πως επέζησε την πτώση αλλά κάποιο διερχόμενο όχημα την πάτησε. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χτες κατά την διάρκεια της κλασικής βόλτας ΣΚ μέχρι τα Μουδανιά έχασα την GoPro.

Σήμερα κάνοντας την ανάποδη διαδρομή την βρήκα στην άκρη του δρόμου.



Δυστυχώς δεν δούλευε όποτε ειπα να την ανοίξω με χειρουργικό τρόπο (σφυρί και καλέμι)



Η κάτω πλακέτα όπως βλέπετε μας χαιρέτισε!

Από την αυτοψία και νεκροτομή το πόρισμα είναι πως επέζησε την πτώση αλλά κάποιο διερχόμενο όχημα την πάτησε. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κρίμα.....

Μου θύμισες τη δικιά μου τη συγχωρεμένη που την είχα βάλει στο κάγκελο του tracer και πέταξε ελεύθερη στο γκρεμό.

Και η πλάκα ποια είναι?
10 χωμάτινες με το ΚΤΜ σε σπαστήρια με ΚαΤεΜικούς κραδασμούς κτλ, η κάμερα βράχος, δεν πήγαινε πουθενά!
1 και μοναδική ασφάλτινη με το tracer, και η κάμερα με χαιρέτησε.

Γιαπωνέζικα σου λέει μετά.......ρε ούστ!
:roflmao:
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Κρίμα.....

Μου θύμισες τη δικιά μου τη συγχωρεμένη που την είχα βάλει στο κάγκελο του tracer και πέταξε ελεύθερη στο γκρεμό.

Και η πλάκα ποια είναι?
10 χωμάτινες με το ΚΤΜ σε σπαστήρια με ΚαΤεΜικούς κραδασμούς κτλ, η κάμερα βράχος, δεν πήγαινε πουθενά!
1 και μοναδική ασφάλτινη με το tracer, και η κάμερα με χαιρέτησε.

Γιαπωνέζικα σου λέει μετά.......ρε ούστ!
:roflmao:
Και εγώ στο κάγκελο την είχα. Από τις δονήσεις μάλλον, έσπασε ο σκελετός και έφυγε η κάμερα κάτω.



Όταν εφτασα έτσι βρήκα τη βάση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ στο κάγκελο την είχα. Από τις δονήσεις μάλλον, έσπασε ο σκελετός και έφυγε η κάμερα κάτω.



Όταν εφτασα έτσι βρήκα τη βάση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και εμένα από τη βάση κόπηκε. Γνήσια βάση γκοπρό.
Άντε μετά εμπιστεύσου βάσεις γνήσιες....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και εμένα από τη βάση κόπηκε. Γνήσια βάση γκοπρό.
Άντε μετά εμπιστεύσου βάσεις γνήσιες....
Υπάρχει ένα μικρό συρματόσχοινο προληπτικής ασφάλισης στην συσκευασία ,για τέτοιες περιπτώσεις.
Σχεδόν κανείς δεν το βάζει.
Ουτε κι εγώ το έβαζα ,όταν την χρησιμοποιούσα.
Καθε φορά έλεγα οτι ,την επόμενη καλό θα ήταν να...αλλά ποτέ δεν...
Αμέλεια Μήτηρ Πάσης Αβαρείας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχει ένα μικρό συρματόσχοινο προληπτικής ασφάλισης στην συσκευασία ,για τέτοιες περιπτώσεις.
Σχεδόν κανείς δεν το βάζει.
Ουτε κι εγώ το έβαζα ,όταν την χρησιμοποιούσα.
Καθε φορά έλεγα οτι ,την επόμενη καλό θα ήταν να...αλλά ποτέ δεν...
Αμέλεια Μήτηρ Πάσης Αβαρείας.
Κωστή έχεις απόλυτο δίκιο αλλά και να το είχα βάλει, πάλι θα με χαιρετούσε.
Κόπηκε σύριζα πάνω από τη βίδα που συσφίγγει την κάμερα με τη βάση, εκεί που είναι η κόκκινη γραμμή, ενώ εκεί που είναι το βέλος περνάει το συρματόσχοινο.


 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Θα το ξανακάνουμε Αύγουστο παρέα Κωστάκο και θα πάρουμε και το Γατούλη μας el-Gatto για τα Highlands... :inlove:
Λέω Αύγουστο (κι όχι βέβαια τον αμέσως προσεχή Αύγουστο... :panda:) γιατί θα είναι ανοιχτοί όλοι οι "F" δρόμοι -ορεινοί και δύσβατοι χωματόδρομοι που σχετίζονται με την ενδοχώρα (highlands)...



Βλ. Condition and Opening of Mountain Roads

Α, και πείτε στις γυναίκες σας ότι θα πάτε σόλοι (απ το "solo" :p) γιατί αυτές οι διαδρομές (κι όχι μόνον αυτές αλλά κι άλλες πιο "αθώες") βγαίνουν μόνο στα μαρσπιέ... κι ότι θα κοπανηθούν και θα ταλαιπωρηθούν άσχημα αν επιμείνουν να ακολουθήσουν... :sneaky:

Όσο για το κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού, όταν θα κάνω τη τελική μου κοστολόγηση θα εκπλαγείτε ευχάριστα νομίζω...
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Midnight sun... το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω με το κινητό απ το ξενοδοχείο μου... :(



Το φαινόμενο βέβαια είναι εντυπωσιακό αν βρεθείς στο κατάλληλο σημείο -χωρίς συννεφιά- ειδικά σε περιοχές της Ισλανδίας που βρίσκονται ακριβώς πάνω στον Αρκτικό Κύκλο (66 και κάτι μοίρες)... εκεί, στις 21 Ιούνη (θερινό ηλιοστάσιο) δεν δύει καθόλου ο ήλιος! παραμένει πάνω απ τον ορίζοντα!!!


Γενικά όμως, οι φωτογραφίες και τα βίντεο δεν μπορούν να αποτυπώσουν την εδώ πραγματική εικόνα...

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κρίμα.....

Μου θύμισες τη δικιά μου τη συγχωρεμένη που την είχα βάλει στο κάγκελο του tracer και πέταξε ελεύθερη στο γκρεμό.

Και η πλάκα ποια είναι?
10 χωμάτινες με το ΚΤΜ σε σπαστήρια με ΚαΤεΜικούς κραδασμούς κτλ, η κάμερα βράχος, δεν πήγαινε πουθενά!
1 και μοναδική ασφάλτινη με το tracer, και η κάμερα με χαιρέτησε.

Γιαπωνέζικα σου λέει μετά.......ρε ούστ!
:roflmao:

Χάσαμε και τα πλανα απο εκει τη βολτα....
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Godafoss... ο καταρράκτης των θεών. Εδώ μετά από τη πρώτη καταγεγραμμένη εθνοσυνέλευση πριν 1000 περίπου χρόνια, ο ανακυρηγμένος της εθνάρχης έριξε τα πολυθεϊστικά και παγανιστικά θρησκευτικά σύμβολα του έθνους του στο νερό του - αποκυρήσσοντάς τα έτσι... Τότε οι Ισλανδοί (οι προερχόμενοι από Νορβηγούς Vikings) ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό σαν επίσημη θρησκεία τους...


Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Φαίνονται οι φωτο?

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φαίνονται οι φωτο?

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι κανονικά Μάνο.
 
Top Bottom