Τέστ του ημι-υγροψυκτου BMW R1200GS LC

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και καποιες φωτο του Tripple Black:




Και μια στην εξοχη με Ακραπα:




Πολυ μαυριλα, ισως σπασει με διχρωμο μαυρο-γκρι καλυμα bagster στο ρεζερβουαρ δηλ. καλυμα για το μαυρο-γκρι και οχι το tripple black.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και καποιες φωτο του Tripple Black:




Και μια στην εξοχη με Ακραπα:




Πολυ μαυριλα, ισως σπασει με διχρωμο μαυρο-γκρι καλυμα bagster στο ρεζερβουαρ δηλ. καλυμα για το μαυρο-γκρι και οχι το tripple black.
Να πάρεις Black και να το αλλάξεις? ??
Έγκλημα κυριε Γιώργο μας...:D
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
XLGepost: 117762 έγραψε:
Και καποιες φωτο του Tripple Black:




Και μια στην εξοχη με Ακραπα:




Πολυ μαυριλα, ισως σπασει με διχρωμο μαυρο-γκρι καλυμα bagster στο ρεζερβουαρ δηλ. καλυμα για το μαυρο-γκρι και οχι το tripple black.
Φίλε άσε το africa :thinking:...και βάλε χρώματα να πούμε καλά ταξίδια !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη @forester, παιζει και στην Ελλαδα, ρωτησα χθες στο Βαγιανελη. Αλλα και αυτος οπως και οι Αγγλοι dealers συμβουλεψανε 100% αντιθετα για τετοια επιλογη λογω μεταπωλησης.


Πληροφοριακα, η τιμη του Tripple Black LC στην Ελλαδα, που εχει πανω ολα τα πακετα, ειναι €20500. Αν θελει να βαλει κανεις και quickshifter, τοτε ανεβαινει στα €20900. Αν παρει κανεις το απλο σε ενα απο τα χρωματα, πχ ασπρο, με ολα τα πακετα και βαλει και ακτινες, η τιμη γινεται ουσιαστικα η ιδια με του Tripple Black. Και φυσικα χρειαζονται καποιες προσθηκες οπως προστατευτικα καγκελα μοτερ κλπ

Αν ειχα χρονο να ταξιδεψω και να το χαρω, που δεν εχω στην παρουσα φαση, πιθανα θα ταδινα και θα τοπαιρνα καινουργιο. Αλλιως ελαφρα μεταχειρισμενο δεν παιζει ακομη γιατι θαθελα το μοντελο του 2015 που ειναι σημαντικα βελτιωμενο σε πολλα επιμερους θεματα. Σε καποια φαση παντως θα το χτυπησω ;)
Γιώργη το "δεν παίζει" 'ίσως ήταν υπερβολή... αλλά στην ουσία δεν παίζει :cool:. Για τους λόγους που σου είπαν οι dealers σε Ελλάδα και Αγγλία και για την 3μηνη -το λιγότερο- αναμονή.
Αν είναι να πάρεις LC, πάρε αυτό που λες, το 2015+. Υπάρχουν πολλές, μικρές ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ βελτιώσεις σε πολλούς τομείς! Αυτό από 1ο χέρι και από άνθρωπο που είχε 2014 μοδέλο και πήρε 2016. Μεγάλες διαφορές λέμε στην πράξη και κυρίως στην οδήγηση στο χώμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και καποιες φωτο του Tripple Black:




Και μια στην εξοχη με Ακραπα:




Πολυ μαυριλα, ισως σπασει με διχρωμο μαυρο-γκρι καλυμα bagster στο ρεζερβουαρ δηλ. καλυμα για το μαυρο-γκρι και οχι το tripple black.
Αν πάρεις Triple Black, το αφήνεις ως έχει κύριος ;)
Αλλιώς πάρε ένα απλό μαύρο και κάνε ότι θες...
Εμένα πάντως , μου κάνει "κλικ" ακριβώς όπως μου έκανε το Σεπτέμβρη του 2010 το Triple Black που τελικά αγόρασα το Μάη του 2011.


Μακράν το πιο όμορφο R 1200 GS, συμπεριλαμβανομένων και των AVDE εκδόσεων! (υποκειμενικό αυτό, αλλά απόλυτο:):inlove::inlove::inlove::inlove: ).

Kαι φυσικά το νέο Triple Black, συνεχίζει ακόμα πιο όμορφο! Μακράν λέμεεεεε ;)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Να ρωτήσω κάτι; Τι προδιαγραφές euro έχει, 3 ή 4;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και καποιες φωτο του Tripple Black:




Και μια στην εξοχη με Ακραπα:




Πολυ μαυριλα, ισως σπασει με διχρωμο μαυρο-γκρι καλυμα bagster στο ρεζερβουαρ δηλ. καλυμα για το μαυρο-γκρι και οχι το tripple black.
Ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...:banghead:
Πάρτο ρε Γιώργη και άμα σε χαλάσει το χρωμα μας το δίνεις...:p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πάρτο ρε Γιώργη και άμα σε χαλάσει το χρωμα μας το δίνεις...:p
Ναι, ναι, εχω 20 χιλιαρικα προχειρα και λεω να ενισχυσω τη γερμανικη βιομηχανια, κανοντας το αμεσως μετα "δωρεα" :rolleyes: :p :D


Περα απ'την πλακα, οταν δινει κανεις τοσα λεφτα (ή και 13.5 που κανει το Αφρικα στην Ευρωπη) θελει κατι που να τον ικανοποιει απολυτα αισθητικα. Οταν πηρα το VFR δινοντας 11.5 χιλιαρικα το 2004, το γουσταρα τρελα και το γουσταρω ακομα μετα απο 12 χρονια συμβιωσης (μπιιιπ "μουν@ρ@") :cool: Και ουτε το LC ουτε το καινουργιο Αφρικα μου φτιαχνουν αισθητικα αυτο το "je ne sais quoi"..

Το επομενο LC ειναι το καλυτερο αισθητικα για τα γουστα μου αν μπορουσα να το βρω με μαυρους τροχους με ακτινες οπως του tripple black και του Adv.




Σε κανα δυο+ χρονια θα παιξουν ελαφρα μεταχειρισμενα tripple black, με τιμη γυρω στα 15 χιλιαρικα, βαζει κανεις και καγκελα boxer της μουρατεκ και bagster μαυρο-γκρι και σπαει ομορφα η πολλη μαυριλα. Μεχρι τοτε μπορει ναχω και γκαραζ να το βαλω γιατι τα τωρινα μηχανακια μου αφηνονται στο απειρα ευρυχωρο γκαραζ των εκατομυριων αστερων :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Κυριε γιωργο εχω ενα ζευγαρι h&b σε πορτοκαλι.. αμα τα θελεις πες μου!! :cool:
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs

Μετα το test ride η απορια παρεμεινε. Δινεις τη μηχανουλα σου και αλλα εικοσι μωβακια για να παρεις μια μηχανη που εχει διορθωμενα τα ελατωματα της δικιας σου μηχανης?
Ναι αν μπορεις. Ειναι καλυτερο αλλα μεχρι εκει. Για μενα οταν μετα απο 40 λεπτα εντονης οδηγησης Γερακας - Πεντελη - Νεα Μακρη - Πεντελη - Παναγιωτοπουλο ανεβαινεις στο δικο σου και σε 2 λεπτα δεν νιωθεις διαφορα σπο το τι καβαλουσες τοτε ....Παντως θα αναρωτιεμαι για πολυ καιρο το quick shift που ειχε. Και εγω οταν ετρεχα στους Δελφους με τον xlgeorge ετσι τις αλλαζα. Μηπως εχει τελικα και το δικο μου και δεν το ξερω????

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
"Για μενα οταν μετα απο 40 λεπτα εντονης οδηγησης Γερακας - Πεντελη - Νεα Μακρη - Πεντελη - Παναγιωτοπουλο ανεβαινεις στο δικο σου και σε 2 λεπτα δεν νιωθεις διαφορα σπο το τι καβαλουσες τοτε ...."



Αυτό ακριβως έγραψα πριν 2 χρόνια μετά από διπλό test ride σε GS & GSA σε έκδοση LC πάντα. Είναι γενικώς καλύτερα μηχανάκια σε όλα. Κυρίως στην ανάρτηση και στα ηλεκτρονικά. Μέχρι εκεί! Θα έδινα το δικό μου για να πάρω ένα τέτοιο, μόνο σε ανταλλαγή και να δώκω και 2-3 χιλιάρικα. Μέχρι εκεί!
Όχι γιατί το νέο δεν αξίζει, κάθε άλλο. Απλώς το παλιό είναι ήδη πολύ καλό μηχανάκι και ειδικά στα διπλοέκκεντρα 2010+ μοντέλα, η διαφορά δεν είναι τόσο χαοτική στο γκάζι σε σχέση με το LC.
Eπίσης το ίδιο έγραψα και μετά το τεστ στο ΚΤΜ 1190 και μάλιστα το συζητάγαμε με το @staga1200 τότε (2013 τέτοια εποχή). Απλώς σε σχέση με το ΚΤΜ υστερούμε ακόμα πιο πολύ σε ανάρτηση.
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Τα καινούρια gs δεν μου αρέσουν....(το 1150 είναι το ωραιότερο GS για τα μάτια μου)
Αλλά αυτό το μάυρο που έβαλες στην πρώτη σελίδα είναι ωραίο.... πόλεμος όλα μάυρα!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα καινούρια gs δεν μου αρέσουν....(το 1150 είναι το ωραιότερο GS για τα μάτια μου)
Αλλά αυτό το μάυρο που έβαλες στην πρώτη σελίδα είναι ωραίο.... πόλεμος όλα μάυρα!!!
Εγώ πάλι προ 1200 εποχής, δεν κοίταξα ποτέ και κανένα BMW....
Γούστα ;)
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Επισης να πω οτι τα michelin που φοραγε μου δωσανε σχεδον την απολυτη αισθηση σιγουριας στις στροφες και προβληματιστικα αν τη Δευτερα βαλω τελικα τα dunlop

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επισης να πω οτι τα michelin που φοραγε μου δωσανε σχεδον την απολυτη αισθηση σιγουριας στις στροφες και προβληματιστικα αν τη Δευτερα βαλω τελικα τα dunlop

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
Αυτό ξέχνα το.....
Λάθος αίσθηση έχεις στα λάστιχα, γνωστό αυτό:cool:
Πριν βάλεις λάστιχα έλα να κάνεις βόλτα το θκομ με τα Ντανλόπια ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάλι προ 1200 εποχής, δεν κοίταξα ποτέ και κανένα BMW....
Γούστα ;)
Κι εγώ ρε φίλε! Θυμάμαι που συνόδευε η κίτρινη έκδοση την Ολυμπιακή φλόγα και μου είχε τραβήξει έντονα το ενδιαφέρον!
 
Top Bottom