Ταξίδι στα δύο άκρα της Ευρώπης

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Χμμμ;
Τι είναι αυτή η βαβούρα;
Γιατί είναι ακόμα σκοτεινά;
Ουυυαααχ, πλοίο, καμπίνα, μάλιστα.
Να δω πως θα γλιτώσω από τους τρελούς που έτυχα στη καμπίνα.
Ξημερώνει η δέκατη τέταρτη μέρα του ταξιδιού και ακόμα είμαστε στη θάλασσα.





Το πρωί περνάει με τη χθεσινοβραδινή παρέα αλλά χωρίς αλκοόλ αυτή τη φορά. Όλα καλά αλλά σήμερα είναι η τελευταία μέρα του ταξιδιού. Ή έτσι θέλω να ελπίζω, αν καταφέρω και φτάσω σώος σπίτι. Το ξέρατε πως τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν κοντά στο σπίτι μας; Όχι; Ε, εγώ πάντως το ξέρω και για σήμερα το έχω πάρει απόφαση πως θα προχωρήσω σε χαλαρούς ρυθμούς. Κατά τις 11 φτάνουμε στο λιμάνι και εκτός από εμένα, ο Πατρινός (μαζί με δύο πιτσιρικάδες που κόλλησαν στη παρέα το πρωί) βιάζεται να εγκαταλείψει το πλοίο. Μάλλον οι σφαλιάρες που έπαιξε με τον κάπταιν χτες, του χαλάσανε κάθε διάθεση να παραμείνει έστω και ένα δευτερόλεπτο παραπάνω από ότι χρειάζεται.





Και εκεί που ήθελε 10-20 πόντους ακόμα για να ακουμπήσει η ράμπα την προκυμαία, ο Μινάρας πατάει τέρμα γκάζι, το BMW απογειώνεται στιγμιαία και εξαφανίζεται στον ορίζοντα μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων μας. Κρίμα να μη προλάβω να τραβήξω αυτή τη φάση σε βίντεο ή φωτογραφία. Τρομερός τύπος!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Βενζίνα γεμίζω στη Πάτρα και παίρνω κατεύθυνση ανατολικά. Τελευταία στιγμή αποφασίζω να αποφύγω την εντελώς ηλίθια εθνική (διόδια για να μπω σε εργοτάξιο; Πόσο ασόβαροι πια) και να πάρω το δρόμο βόρεια του κορινθιακού αποφεύγοντας εντελώς κάθε διόδια βάζοντας ανάλογη ρύθμιση στο GPS του κινέζου.
Πρώτα όμως θα πληρώσουμε (ελάχιστα για μηχανή) για να περάσουμε τη Γέφυρα κόσμημα του Ρίου – Αντίριου.





Το πρώτο πράγμα που μου κάνει εντύπωση είναι το κλίμα. Εντελώς διαφορετική ατμόσφαιρα. Πιο ζεστά και πολύ πιο ξερή ατμόσφαιρα.





Έχοντας περάσει τόσες ομορφιές στο εξωτερικό, περιμένω να ξενερώσω με αυτά που θα βλέπω. Και ναι, πράγματι ξενερώνω από την τερατώδη προσπάθεια που κάνουμε ως λαός για να ασκημίσουμε αυτόν τον τόπο πετώντας (για παράδειγμα) σκουπίδια εδώ και εκεί ή βανδαλίζοντας ότι και όπου βρούμε αλλά, ακόμα και έτσι, μένω εκστασιασμένος.
Ναύπακτος





Μοναστηράκι





Για όσους έχουν συνηθίσει την Ελληνική επαρχία ίσως είναι κάτι συνηθισμένο αλλά αυτή η τρομερή εναλλαγή τοπίων μέσα σε ελάχιστα χιλιόμετρα, είναι κάτι το εκπληκτικό.





Βουνά…





…και θάλασσα.
Τριζόνια









Τι καταπληκτικός δρόμος είναι αυτός, πραγματική απόλαυση. Χωρίς κίνηση, με απαλές στροφές, βουνό, θάλασσα, μικρά νησάκια...
Αυτό πουθενά δεν το πέτυχα στο ταξίδι μου.







Τι ξεχωρίζει τα ελληνικά τούνελ από αυτά της Ευρώπης;
Οι άπειρες καλλιτεχνικές παρεμβάσεις!





Γαλαξίδι





Δε ξέρω, ένα τέτοιο τοπίο, αμέσως θα το αναγνώριζα ως ελληνικό, με τα καλά του και τα κακά του. Τα πάντα μυρίζουν πατρίδα και εγώ οδηγάω χωρίς στάση συνεχώς σε ρυθμούς 90-100 και ρουφάω αχόρταγα εικόνες και μυρουδιές.
Αααχ, γλυκιά Ελλάδα.






 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Από θάλασσα σε βουνό μέσα από τεράστιους Ελαιώνες.













Τέλος η θάλασσα για λίγο, μόνο βουνό τώρα. Αράχωβα!









Δελφοί, είμαστε και Universal!














 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πόσα χιλιόμετρα πέρασαν; Από πεδιάδα – θάλασσα - βουνό και τώρα πάλι πεδιάδα.
Για τέτοια εναλλαγή, παίζει να έκανα και 1000 χλμ έξω!





Κάμπος Θήβας





Χωρίς να το καταλάβω πέρασαν κιόλας σχεδόν πέντε ώρες συνεχούς οδήγησης!
Μπήκα στην Αττική και σύντομα…






…καλωσορίσατε στην Αθήνα!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Σε αυτή τη διαδρομή πέτυχα το απίστευτο μέχρι σήμερα ρεκόρ μου χαμηλής κατανάλωσης. Με το 16λίτρο ρεζερβουάρ μου έκανα 274 χιλιόμετρα ενώ η πρόβλεψη του γενικά αξιόπιστου trip computer μου δίνει βενζίνα για άλλα 160. Σύνολο 434 χιλιόμετρα (πρόβλεψη), όταν το high score μου σε κάποια απεργία βενζινάδων ήταν 370 πραγματικά.
Για την ώρα όμως, στάση να δω το πρώτο οικείο πρόσωπο της πατρίδας, τον αγαπητό Σταύρο @The Doctor και να του παραδώσω επί τέλους τη Gopro που με συνόδευε σε όλο το ταξίδι μου στο μαγαζί του, το πιο μοτοφιλικό φωτογραφιάδικο σε όλη την Αττική!





Καφές, γύρος, δανεικιά gopro, όλα κερασμένα με ανταμοιβή την ιστορία του ταξιδιού.

Το γράσο το 'φερες ????
Τότε που μου προσφέρθηκε το περίφημο γράσο στον Ισπανικό αερολιμένα, δεν είχα το μυαλό να κρατήσω λίγο, να πω και ένα ευχαριστώ βρε άνθρωπέ μου, τόσο κόπο κάνανε τα παλικάρια, ας νιώσουν τουλάχιστον ότι δε προσπάθησαν τζάμπα.
Έφερα όμως κάτι άλλο από Ισπανία και μάλιστα από Βαρκελώνη. Πρώτη μέρα, πεταγόμαστε με τη Κική σε Σούπερ μάρκετ για να ψωνίσουμε μερικά βασικά. Εκεί λοιπόν αγόρασα μεταξύ άλλων, ένα πεπόνι για τις βιταμίνες. Κάτι παέλιες και σαγκρίες με εμπόδισαν να το γευτώ όπως του αρμόζει τότες. Αργότερα πάλι, όταν ταξίδευα μόνος, το είχα ξεχάσει σε μία επικαθήμενη, μέχρι που κατέληξα μαζί με μηχανή και μπαγκαζιέρες στο μαγαζί του Σταύρου.
Με πότισε, με τάισε, μιας και ήρθα με άδεια χέρια, το ξεχασμένο Καταλανικό πεπόνι κατέληξε στο πιάτο του Σταύρου, έτσι για το καλό. (άλλη φορά θα σκεφτώ κάτι καλύτερο)
Τελετή παράδοσης παραλαβής πεπονιού:


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καθυστερημένος πάλι, χάθηκα μέχρι να βρω τον Πειραιά και το λιμάνι, παρά λίγο να χάσω και το καράβι.
Η δύση του ήλιου με βρίσκει για άλλη μία φορά πάνω στη μηχανή, αυτή τη φορά περιμένοντας στην ουρά.





Η βραδιά κυλά χωρίς καμία καλή ή κακή έκπληξη με τους τρεις συγκάτοικους της καμπίνας να αποδεικνύονται αδιάφοροι γεράκοι.
Τέλος και αυτή, η δέκατη τέταρτη και τελευταία μέρα του ταξιδιού μας.
Μίας μέρας που με έκανε να ξαναερωτευτώ την αγαπημένη μας Ελλάδα.

Όσες ομορφιές και να είδα έξω, πάντα θα με τραβάει σα μαγνήτης να επιστρέψω.





Το ταξίδι τελειώνει με μία φωτογραφία στο ίδιο σημείο στο οποίο άρχισε.
Τα συναισθήματα ανάμικτα.
Ανακούφιση που πήγαν όλα καλά.
Προσμονή να δω τα παιδιά μου που μου έχουν λείψει αφάνταστα.
Στεναχώρια, που τελειώνει τόσο γρήγορα ένα τέτοιο καταπληκτικό ταξίδι (πόσες φορές σκέφτηκα να γυρίσω οδικώς μέσω Βαλκανίων…).

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
35288 χιλιόμετρα έδειχνε ο δείκτης όταν ξεκίνησα στις 19/7/2014 κάπου στις 20:20 το βράδυ.
42332 δείχνει σήμερα, 2/8/2014 στις 06:30.

7044 χιλιόμετρα, 14 νύχτες και 13 μέρες.
(Ο παρακάτω χάρτης δείχνει πολύ χοντρικά το ταξίδι)



Χμμ, 7044χλμ. Αν βγάλεις πες τα 216 Πειραιάς Πάτρα του πήγαινε και τα 280 που έκανα στο έλα, μένουν 6548 χλμ που έκανα στο εξωτερικό σε 11 μέρες ταξίδι. βγάλε μία τζούφια μέρα Βαρκελώνη, 10 μέρες πες πραγματικό ταξίδι. Μέσα διανυθέντα ημερήσια χιλιόμετρα λοιπόν περίπου 650! Δεν ήταν και άσκημα...

Στατιστικά, μέσες καταναλώσεις και τέτοια, δεν είμαι σίγουρος πως θυμάμαι.

Εγώ .Εγώ απλά οδηγούσα...


...και απολάμβανα!


.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Γεια σου βρε Νίκο, έχει 2 βδομάδες τώρα που μας ταξιδεύεις με τις φωτογραφίες σου και την πολύ όμορφη και γεμάτη χιούμορ αφήγησή σου. Είτε στα βουνά και στα φαράγγια της Κρήτης είτε στους ευρωπαϊκούς δρόμους είσαι πάντα απολαυστικός.
Να είσαι πάντα γερός και να κάνεις όλα σου τα ταξιδιωτικά όνειρα πραγματικότητα.

Y.Γ Την άλλη φορά θα σε κατεβάσω μέχρι το καράβι....;)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καλως ηρθες
Καλώς σας βρήκα επιτέλους Τάσο! ;)
Άργησα αλλά τα κατάφερα.:)
Ή μήπως γύρισα πολύ νωρίς; :(

:roflmao::p:pΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ;ΧΑΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑ!
Έλα ντε... :yew:
Και που να σου πως για τα άλλα τα όργια που έκανε...:secret:

Γεια σου βρε Νίκο, έχει 2 βδομάδες τώρα που μας ταξιδεύεις με τις φωτογραφίες σου και την πολύ όμορφη και γεμάτη χιούμορ αφήγησή σου. Είτε στα βουνά και στα φαράγγια της Κρήτης είτε στους ευρωπαϊκούς δρόμους είσαι πάντα απολαυστικός.
Να είσαι πάντα γερός και να κάνεις όλα σου τα ταξιδιωτικά όνειρα πραγματικότητα.

Y.Γ Την άλλη φορά θα σε κατεβάσω μέχρι το καράβι....;)
Νάσαι καλά Σταύρο, την άλλη φορά όμως, θα σε κατεβάσω ΕΓΩ μέχρι το καράβι. Γιατί περιμένω να κατέβετε Κρήτη να σε περιποιηθώ και εγώ.. :friendship:
Τώρα που τα διαβάζω... μα να έρθω με άδεια χέρια... που τόχα το μυαλό μου;:sorry:
Μάλλον στο ταξίδι ακόμα.
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
υπεροχο ταξιδι, η περιγραφη σου ηταν πραγματικα πολυ απολαυστικη, καθε βραδυ περιμενα τη συνεχεια! ευχομαι πολλα ταξιδια ακομα στο μελλον :)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μπράβο σας σαν οικογένεια που καταφέρατε να υλοποιήσετε το όνειρο σας

Ολο το ταξίδι σας ηταν καταπληκτικό τοσο απο παρουσίαση οσο φυσικά και απο πλοκή. ..αλλα το καλύτερο ήταν για μενα η παραγγελία του ψημενου ζαμπόν στο εστιατόριο. ..πεθανα στο γελιο... πος γίνεται παντα οι γυναίκες σε τέτοιες τυφλές παραγγελίες να περνούνπαντα το ωραίο πιάτο και εμείς το μάπα. ..όπως κατάλαβες ειμαι και εγω παθών:yew:
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Μπράβο Νίκο και Κική! Ταξίδι και ταξιδιωτικό άψογα! Πάντα τέτοια σας εύχομαι!
 
Top Bottom