Ταπα f800gs 2009

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ανοιγοντας την ταπα ρεζερβουαρ, κανει ενα μικρο ψικ απο τον αερα. Φυσιολογικο η εχει μαγκωσει τπτ?
Εμένα πριν καμια βδομάδα με τελείως άδειο ρεζερβουάρ μου έκανε ένα μεγάλο ψικ όταν άνοιξα την τάπα, σα να είχε φάει φασολάδα ένα πράμα. Στο επόμενο γέμισμα πάλι με άδειο ρεζερβουάρ δεν έκλασε καθόλου όμως...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Απλα ψάξτε σε ελληνογερμανικό λεξικό τι σημαίνει Ψικ.

Κάτι θέλει να σας πει το μοτοσακό αλλα δεν ξέρει τη γλώσσα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Απλα ψάξτε σε ελληνογερμανικό λεξικό τι σημαίνει Ψικ.

Κάτι θέλει να σας πει το μοτοσακό αλλα δεν ξέρει τη γλώσσα.
Δε βρηκα κάτι, πως το γραφεις στα γερμανικά αυτό το ψικ συντροχε?? :thnkg:
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Μου το έχει κάνει και μένα μερικές φορές και αν θυμάμαι καλά σε γέμισμα κατά την διάρκεια ταξιδιού και με ζεστή...
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα! Φυσιολογικό είναι…Το δικό μου πάντα το κάνει. Οταν επιστρέφεις απο βολτα και πας να βάλεις βενζίνη,ανοίγοντας την τάπα κάνει το φσσσσσσσα
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ανοιγοντας την ταπα ρεζερβουαρ, κανει ενα μικρο ψικ απο τον αερα. Φυσιολογικο η εχει μαγκωσει τπτ?
Εγώ θα κοιτούσα μήπως έχει βουλώσει καμία υπερχείλιση/εξαέρωση. Έχει δεν έχει; Δεν το γνωρίζω το μηχανάκι αλλά φαντάζομαι αυτά είναι universal πράγματα.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Μου το κάνει και στο τουαρεγκ καμία φορά , ρώτησα τον μηχανικό όταν έκανα το σέρβις . Ο λόγος μου είπε είναι επειδή δουλεύει υδραυλικά η έξοδος καυσαερίου ;;; Αν θυμάμαι καλά τον όρο και τον λέω σωστά .. και δεν εχει προλάβει να κάνει την πλήρη εκτόνωση
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ψιλοφυσιολογικο ειναι οταν γινεται μια στο τοσο. Εμενα σπανια το κανει . Δες το σωληνακι εξαερωσης πισω απο την ταπα μηπως εχει βουλωσει ή παει να βουλωσει.
 
Reactions: dan

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Διάβασα τον τίτλο και λέω θα πούμε για κόντρες εδώ,ότι πάει τάπα το φ800.
Μπήκα και ξενέρωσα :ha
Συγνώμη ήθελα να πω απλά την παπάρα μου, συνεχίστε.
Δεν μου έχει τύχει πάντως στα λίγα γεμίσματα που έχω προλάβει να κάνω.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ψιλοφυσιολογικο ειναι οταν γινεται μια στο τοσο. Εμενα σπανια το κανει . Δες το σωληνακι εξαερωσης πισω απο την ταπα μηπως εχει βουλωσει ή παει να βουλωσει.
Αυτο το σωληνάκι έχει πάνω και μονόδρομη βαλβίδα που έτσι όπως είναι τοποθετημένη από το εργοστάσιο επιτρέπει μόνο την είσοδο αέρα στο ρεζερβουάρ και όχι την έξοδο / εκτόνωση. Είναι το νούμερο 15

 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εκτός της βαλβίδας , δες κ το σωληνάκι το λάστιχο να το πω έτσι που πάει γύρω γύρω 18
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γιατί πρέπει να κάνει το γύρο του θριάμβου το σωληνάκι, δεν μπορώ να καταλάβω!!!!!!!!
Μια λογική αιτία να μου πει κάποιος...........
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Γιατί πρέπει να κάνει το γύρο του θριάμβου το σωληνάκι, δεν μπορώ να καταλάβω!!!!!!!!
Μια λογική αιτία να μου πει κάποιος...........
Στην Ελλαδα ζεις!! Τι δεν καταλαβαίνεις... Για να δικαιολογησει τα 40ε που κοστιζει!!!
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αυτο το σωληνάκι έχει πάνω και μονόδρομη βαλβίδα που έτσι όπως είναι τοποθετημένη από το εργοστάσιο επιτρέπει μόνο την είσοδο αέρα στο ρεζερβουάρ και όχι την έξοδο / εκτόνωση. Είναι το νούμερο 15

Άρα δεν έχει εξαέρωση. Τότε λογικό το φσσσσς…
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Στην Ελλαδα ζεις!! Τι δεν καταλαβαίνεις... Για να δικαιολογησει τα 40ε που κοστιζει!!!
Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο μπεμφε! 46 dollars στον αμερικάνικο κατάλογο παρακαλώ!

Άρα δεν έχει εξαέρωση. Τότε λογικό το φσσσσς…
Αυτό νομίζω και εγώ. Λόγω της μονόδρομης βαλβίδας επιτρέπει μόνο την εισαγωγή αέρα για να εξισώνει τον αέρα όσο κατεβαίνει το καύσιμο. Αν άφηνε αέρα να βγεί θα έτρεχε και βενζίνη από το σωληνάκι δίπλα στο κεντρικό σταντ σε κάθε τούμπα. Δεν έχει στάξει ποτέ βενζίνη από εκεί όσες φορές το έχω ρίξει κάτω και το έχω τσεκάρει σε όλη τη διαδρομή του και δεν είναι βουλωμένο.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο μπεμφε! 46 dollars στον αμερικάνικο κατάλογο παρακαλώ!


Αυτό νομίζω και εγώ. Λόγω της μονόδρομης βαλβίδας επιτρέπει μόνο την εισαγωγή αέρα για να εξισώνει τον αέρα όσο κατεβαίνει το καύσιμο. Αν άφηνε αέρα να βγεί θα έτρεχε και βενζίνη από το σωληνάκι δίπλα στο κεντρικό σταντ σε κάθε τούμπα. Δεν έχει στάξει ποτέ βενζίνη από εκεί όσες φορές το έχω ρίξει κάτω και το έχω τσεκάρει σε όλη τη διαδρομή του και δεν είναι βουλωμένο.
Παντως αν το γεμισω καλα θα σταξει απο το σωληνακι... Σε τουμπες δεν το εχω παρατηρησει αλλα θα το τσεκαρω!!
 
Top Bottom