Τετράποδοι φιλοι......

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κυριες & Κυριοι ,να σας συστήσω τον "Cat-M"(ΚαΤέΜ). ("Nονά" & "Μαμά" του η κυρα-Μάρω μου)
Ειναι ρατσας: "StreetFighter"

Τον βρηκαμε (ή μηπως μας βρηκε),τον Σεπτεβρη του 2009,σ'ενα KAFE του Ασπρόπυργου ,οπου ειχαμε παει να συναντησουμε φιλικο ζευγαρι.
Ηταν σε ασχημη κατασταση (χτυπημενος-βρωμικος-νηστικος-αδυναμος)
Κατοπιν εντονης πιεσης της κυράς(βλ.Ζουζου),συνυπέγραψα στο "να τον παρουμε μαζι μας-σπιτι-να τον παμε στο γιατρο-να τον φροντισουμε μεχρι να 'αναστηθεί'-κ να του εχουμε ,εξω απ'το σπιτι,φαγητο κ νερο ,ωστε να'χει τροφη και ανεξαρτησία ταυτοχρονα"
Ετσι κι εγινε.....

Απο εκεινο το πρωτο βραδυ που εμεινε στο σπιτι μας ,μας εδειξε οτι ΑΞΙΖΕ την φιλοξενια μας.
Παρ'ολο που ηταν χτυπημενος-μικρος-κι αμαθητος στα "μέσα" ,ηταν ησυχος κ ΔΕΝ πειραξε απολυτως τιποτα!(ουτε κ' λερωσε πουθενα)
Την επομενη μερα μαθαμε απο τον γιατρο οτι¨
1)Ηταν γεννημενος τον Μαη του '09 (3 μηνων τοτε)
2)Ηταν χτυπημενος ασχημα στο κεφαλι & κακοποιημενος γενικα κι αδυναμος.
3)Ειχε μια ασχημη-μα αντιμετωπισιμη-ωτιτιδα.
Του καναμε το 1ο του εμβολιο ,κ' πηραμε κ την φαρμακευτικη αγωγη ,που θα πρεπε να ακολουθησουμε ,για να τον βοηθησουμε στην αποκατασταση της υγειας του.
Η εμπιστοσυνη & η ευγνωμοσυνη που μας εδειξε απο την πρωτη στιγμη,ήταν κατι που με ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ!(σημ.ειχα γατο κ στο παρελθον,για μια 10ετία)
Η παρακάτω φωτο ,ειναι τραβηγμενη 10ο/'09 . 1 μηνα μετα την "ιυοθεσία" του δηλαδή



Ολα εδειχναν να πηγαινουν καλα ,αλλά ,δυστυχως ,μετα απο 15 μερες,χωρις αλλο προηγουμενο ,επεσε κατω εχωντας σπασμους -αφρους απο το στομα κτλ.
Ηταν η 1η του κριση επιληψιας.
Μετα απο επαναλειπτικες κρισεις ,και εξετασεις ,μαθαμε οτι ,το χτυπημα που του προκαλεσε καποιο ανθρωπομορφο θηριο στο κεφαλι,ειχε σαν αποτελεσμα αιματωμα στον αριστερο λοβο του εγκεφαλου ,με μονιμη επιπτωση την οξια επιληψια.
Η ευθανασια ΔΕΝ ηταν απαραιτητη μιας και, κατα τις κρισεις ΔΕΝ νιωθει πονο.ΔΕΝ εχει καμια απολυτως αισθηση.
Απλα ,για να μην παθαινει συνεχεις κρισεις -κατι που θα τον οδηγουσε σε συντομο θανατο απο εξαντληση κ καρδιακη δυσλειτουργια- θα επρεπε να ακολουθηθει καθημερινη-τακτικη-παρακολουθηση κ φαρμακοληψια,με φαρμακα ανθρωπινης επιλειψιας.

Μεγαλη αποφαση και Μεγαλη ευθυνη λοιπον.
Ο γλυκός γαλανομάτης Gattos ,ΔΕΝ γινεται να μεινει μονος του ΠΟΤΕ.
Πρεπει να παιρνει καθημερινα κι ανελιπως τα φαρμακα του ,αλλιως...15-20 βασανιστικές μερες...και τελος...
Εχει και μειωμενη οραση ,οπως ανακαλυψαμε στην πορεια.(επιπτωση του αιματωματος σε καποιο οπτικο νευρο)
ΔΕΝ εχει τη δυνατοτητα να υπερασπιστει τον εαυτο του ,ουτε να διεκδικησει την τροφη του ,εκει ,στον εξω κοσμο.
Μόνιμα μεσα στο σπιτι λοιπον -προστατευμενος- κι εξω μονο μαζι μου βολτα (σα σκυλακι-γελαει ολη η γειτονια λεμε)
Ακομα κ στην ταρατσα κ σε παρακειμενες στεγες(για να εκτονωσει τη φυση του)-παντα μαζι-υπο την επιβλεψη μου...
(ευτυχως που με ξερουν οι γειτονες κ δεν φωναζουν την αστυνομια για "μπουκαδορους")
Εννοειται οτι γουστάρει τις μοτοσυκλετες! Εχει βεβαια ιδιεταιρη αδυναμια ,σε μια ,συνονόματη του....

Λογω του οτι ,ΚΑΝΕΙΣ δικος μου ανθρωπος ΔΕΝ αναλαμβανει την ευθυνη να τον κρατησει-φροντισει-δινει τα χαπια του κτλ. ,παιζει να ειναι ο πιο ΠΟΛΥΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟΣ Γάτος των Βαλκανιων ,κ οχι μονο.
Εχει γυρισει σχεδον ολη την Ελλαδα ,και εχει μεινει στα καλυτερα Χοτελια κ ξενωνες σε:
Δραμα - Σέρρες(+ επισκεψη στην πιστα) - Κερκίνη - Πελλοπονησο - Κονιτσα - κ' αλλου που μου διαφευγουν τωρα.
ΑΨΟΓΟΣ παντα στα ταξιδια (με αυτ/το εννοειται) -ΑΨΟΓΟΣ και στους εκαστοτε χωρους φιλοξενιας μας.
Ο τροπος-χωρος που ταξιδευει ,στο πισω καθισμα του αυτ/του...



Εδω,σε μια δοκιμασια-γνωριμια με τους φιλους μας τα αλογα ,στη λιμνη Κερκινη.



Κι εδω σ' ενα διαλειμα κατα την επιστροφη μας απο Τας Σέρρας



Μεσα στο σπιτι τωρα ,εχει ολα τα comfort στη διάθεση του



Αράζει όπου γουσταρει


Εχει διαλεξει κ τους -εικονικους του- φιλους


Και νιωθει γενικοτερα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΑΝΕΤΑ!!!


Τον λατρευουμε ΟΛΟΙ στο σπιτι ,και ΔΕΝ μπορω να φανταστω τον χωρο ,χωρις αυτον

Ελπιζω να μην σας κουρασα...Ειμαι χαζο-Γατο-"μπαμπας"...τι να κάνουμε.... :yew:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και μιά πιό πρόσφατη ,αλλά με ξεχωριστή αξία.

Τι συμβαινει στην ψυχολογια ενος "ζωντανού" ,οταν απο το "παρα φυσιν" του διαμέρισματος ,βρεθει στην "Φύσιν" ,της Ελληνικης επαρχίας.

H EYTYXIA φωτογραφημένη.
...ή αλλιως: οταν ο CatM ,πάει διακοπες.

Μια εικονα 1000ες λεξεις.


 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
τα τελευταια μελη της φαμιλιας στο χωριο...διασωθηκαν απο σακουλα σε αυλακι..(κλασσικα..)


και απο κατω η εδω και 9 χρονια μπελας μου που με ακολουθει σε καθε φαση της ζωης μου..η κυρα Μούγκα (κουτση απο τροχαιο και μουγκη απο παντα)



 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτός είναι ο ημίαιμος πρίγκηπας μας, ο Σάκης. Η μάνα του ήταν Κοκονάκι, ο πατέρας άγνωστος περιφερόμενος "αλητάκος". Ήταν το μόνο αρσενικό κουτάβι από τα 5 που γεννήθηκαν. Τον είδαμε μαζί με τις αδερφές του σε μια αυλή στην Λάρισα όταν ήταν 2 μηνών, δεν χρειαστήκαμε περισσότερο από μια μέρα να πάρουμε την απόφαση να τον κάνουμε "πρωτευουσιάνο". Ο Σάκης μας λοιπόν:












Εδώ όπως είναι σήμερα σε ηλικία 13 μηνών:





Στάλθηκε από το ADV Mobile Phone μου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτός είναι ο ημίαιμος πρίγκηπας μας, ο Σάκης. Η μάνα του ήταν Κοκονάκι, ο πατέρας άγνωστος περιφερόμενος "αλητάκος". Ήταν το μόνο αρσενικό κουτάβι από τα 5 που γεννήθηκαν. Τον είδαμε μαζί με τις αδερφές του σε μια αυλή στην Λάρισα όταν ήταν 2 μηνών, δεν χρειαστήκαμε περισσότερο από μια μέρα να πάρουμε την απόφαση να τον κάνουμε "πρωτευουσιάνο". Ο Σάκης μας λοιπόν:












Εδώ όπως είναι σήμερα σε ηλικία 13 μηνών:





Στάλθηκε από το ADV Mobile Phone μου
Τρομερη φάτσα! !!

advφον!!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E


Toποθεσια :
Βαθυ - Αυλιδος
Rednose ε ? Πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι !
Χαίρομαι που δεν του έκοψες αυτιά... Βάρβαρο έθιμο στα ζώα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυτος ειναι ο Αζωρ, γεννημενος το ...1963 αλλα στεκει ακμαιοτατος λογω γονιδιων.Ειναι ο μονος σκυλος που καταφερε να περασει το κατωφλι του πατρικου κ να εγκατασταθει μονιμα στο παιδικο δωματιο.(Ενας ακομα κουταβος μποξερ που τα καταφερε απεβληθει απο την Αρχουσα ταξη εντος εβδομαδος)


adv phone
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Rednose ε ? Πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι !
Χαίρομαι που δεν του έκοψες αυτιά... Βάρβαρο έθιμο στα ζώα...
Rednose ναι.
30 κιλα πηρε απο τον πατερα του.
Το χειρότερο μου ειναι να βλεπω σκυλια να κοβουν ουρα και αυτιά.
Να σε καλα για ευχες !;)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λαίδη και Κωνσταντίνος...

 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Γαλανης, ο αγαθος γίγαντας (το όνομα αυτό το δίνουν οι βλαχοι τσοπαναραιοι στους ανοιχτοχρωμους σκύλους) Αδεσποτος. Για να τον χαιδεψουμε τον ταιζαμε καμία βδομάδα . Μόνο όταν είχε απόσταση από άνθρωπο καμία 20αρια μέτρα πλησιαζε το φαγητό. Τώρα μοιράσει πλούσιες αγκαλιές στους μικρούς φίλους που βαριούνται στο μαγαζί και βγαίνουν έξω να παίξουν μαζί του


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom