Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Edit: Πληροφορίες για την βόλτα.


Βάζω της πληροφορίες συγκεντρωμένες εδώ και θα ενημερώσω και το πρώτο ποστ.

Βόλτα στα υπέροχα μέρη των Τζουμέρκων, της Πίνδου, και στα χωριά του Ασπροπόταμου, στις 28-30/05

Την Παρασκευή 28/05 θα είναι απλή μετάβαση μέχρι την Ελάτη Τρικάλων όπου θα μείνουμε το βράδι με σκοπό να ξεκινήσουμε το Σάββατο πρωί το ωραίο κομμάτι.
Η Ελάτη συνδυάζει επιλογές για όποιον θέλει δωμάτιο και για εκείνους που θα προτιμήσουν σκηνή.
Το σημείο που θα στήσουμε είναι αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, ο Προφήτης Ηλίας μέσα στην Ελάτη. 39°30'02.5"N 21°32'10.7"E

Διαδρομή Σαββάτου 29/05

Ελάτη, Μεσοχώρα, Θεοδώριανα, Βουλγαρέλι, Πράμαντα, Καλαρρύτες, (αναλόγως τον χρόνο Συρράκο ή Μονή Κηπίνας), Πέρασμα Μπάρου, Χαλίκι, Ανήλιο, Μέτσοβο, Καταφύγιο Βοβούσας.
Στο καταφύγιο υπάρχει η επιλογή για διανυκτέρευση σε κρεβάτι ή σε σκηνή. Σημείωση: μίλησα σήμερα μαζί τους, θα είναι ανοικτά αλλά λόγω Covid ακόμα και αυτοί που θα επιλέξουν κρεβάτι πρέπει να έχουν υπνόσακο μαζί τους, κάντε τα κουμάντα σας!

Διαδρομή Κυριακής 30/05

Βοβούσα, Σμίξη, Πάδες, (ίσως παράκαμψη μέχρι Κόνιτσα; το συζητάμε αν πιστεύουμε ότι αξίζει το πήγαινε έλα) και πίσω για Παλαιοσέλι, Βρυσοχώρι, Τσεπέλοβο, Φραγκάδες, Βόρεια της λίμνης Αώου, Κορυδαλλός, Μεγάλη Κερασιά, Μονή Δολιανών (θέλω φωτογραφία έξω απ' την εκκλησία), Δέση, Περτούλι, Πύλη,
Εθνική και επιστροφή στην βάση μας πιθανόν αργά την νύχτα.


Τώρα για την διαδρομή της Παρασκευής. Το μόνο σίγουρο μέχρι τώρα είναι ότι εγώ θα κλείσω το μαγαζί στις 14:00 άρα 14:15 θα ξεκινήσω. Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα το πάω σερί ή αν θα κάνω κάποια παράκαμψη για να έχει λίγο ενδιαφέρον, θα το δω τις επόμενες μέρες. Ιδέες προτάσεις δεκτές, όποιος θέλει έρχεται απ' το μαγαζί και φεύγουμε παρέα. Αν όμως κάποιος έχει όλη την ημέρα κενή είναι κρίμα να περιμένει μέχρι το μεσημέρι. Μπορεί άνετα να φτιάξει σούπερ διαδρομή μέχρι την Ελάτη.

Για το τέλος να πω δυο πράγματα που θεωρώ αυτονόητα αλλά καλό είναι να ειπωθούν για μην στεναχωρηθεί κανείς μετά.
Στην βόλτα ερχόμαστε προετοιμασμένοι, που θα πει έχουμε φροντίσει για την ασφάλεια μας και την ασφαλή λειτουργία της μοτοσυκλέτας μας. Επίσης έχουμε μελετήσει την διαδρομή, ένας καλός κανόνας είναι να ετοιμάζεται κάποιος σαν να ήταν να κάνει την διαδρομή μόνος του. Αυτό έχει να κάνει και με την ασφάλεια. Κάποιος που ξέρει που βρίσκεται και που πάει δεν θα αγχωθεί να προλάβει τους άλλους αν μείνει λίγο πίσω.
Να πω εδώ ότι η βόλτα είναι λίγο απαιτητική, όχι τόσο λόγο ρυθμού όσο χιλιομέτρων σε κλειστό τερέν που σημαίνει πολλές ώρες με λίγες στάσεις. Αν κάποιος κουραστεί θα είναι πιο σοφό να φτάσει με τον δικό του ρυθμό μισή ώρα αργότερα παρά να προσπαθεί κουρασμένος να ακολουθήσει τον ρυθμό των άλλων. Φυσικά ποτέ δεν αφήσαμε πίσω κάποιον που χρειάστηκε βοήθεια ούτε θα κάνουμε τώρα την αρχή.
Τηρώντας αυτά τα απλά η βόλτα είναι ανοικτή και είναι όλοι ευπρόσδεκτοι!

Δηλώνουμε όλοι συμμετοχή εδώ.
Προσοχή στην Ελάτη για δωμάτιο κανονίζει ο καθένας μόνος του. Για το καταφύγιο στην Βοβούσα ζήτησε ο άνθρωπος να πάρουμε ένα τηλεφωνο λίγες μέρες πριν να πούμε αριθμό ατόμων.

Να συμπληρώσω κάτι σημαντικό που ξέχασα παραπάνω, ξέρω σας έχω ζαλίσει.

Πλέον λόγω και του μαγαζιού κάνω κάθε εβδομάδα self-test. Θα έχω φροντίσει να κάνω ένα την Πέμπτη το βράδυ. Ακόμα και για όσους δεν το δικαιούνται είναι ένα κόστος 6-7 ευρώ. Εννοείται πως δεν λέω στον καθένα τι να κάνει, είναι προσωπική επιλογή. Αλλά αφενός το κόστος είναι αστείο και δεύτερον είναι μια κίνηση υπευθυνότητας για τον εαυτό μας και για τους άλλους που θα έρθουμε σε επαφή. Μαζί με αυτό τηρούμε αποστάσεις και μάσκες στο μέτρο του δυνατού.

Αυτά, και ελπίζω κάποτε να απαλλαγούμε από όλη αυτή την ιστορία που έχει αλλάξει τόσο την ζωή μας.

Για όσους έρθουν από Παρασκευή προτείνω να βρούμε ένα ωραίο μαγαζί για φαγητό το βράδι στην Ελάτη.

Το πρωί του Σαββάτου θα βρεθούμε όλοι μπροστά στο καφέ Δίστρατο Στις 9:00. Αν κάποιος θέλει να απολαύσει καφέ με την ησυχία του πάει νωρίτερα! Συντονιζόμαστε και
9:15 φεύγουμε! Καφέ Δίστρατο · Unnamed Road, Elati 420 32, Griekenland


1 : antsoar Ελάτη σκηνή, Βοβούσα κρεβάτι.
2 : Aldebaran δωμάτιο
3 : Διαμαντής σκηνή
4 : Ziggy σκηνή
5 : barbadinos δωμάτιο
6 : amyroukai δωμάτιο
7 : MARKOS-V σκηνή
8 : ibar δωματιο-κρεβατι
9 : Ταξιδευτής Ελάτη δωμάτιο, Βοβούσα σκηνή
10 : rantanplan δωμάτιο
11 : stefos δωματίο Ελάτη, Βοβούσα κρεβάτι
12-15 : Θανασεν και τρεις φίλοι
16 : alexopoulos.s μετά της συζύγου...
17 : Mav1050 δωματιο-κρεβατι
18 : strofakias Ελάτη δωμάτιο, Βοβούσα καταφύγιο
19 : Κρατείτε > Ελάτη-room + Βοβούσα Καταφύγιο
20 : Jeronimo > Ελάτη-room+ΒοβούσαΚαταφύγιο
22 : IliADVas Δωμάτιο/Κρεβάτι
23 el-Gatto
24...

Επισυνάπτω τα αρχεία της διαδρομής...


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά έχω μια υπόνοια ότι το άνοιγμα δεν θα κρατήσει για πολύ. Οπότε βουρ να προλάβουμε να κάνουμε καμιά σοβαρή βόλτα τώρα που μπορούμε.

Για αυτό, και επειδή είναι ΠΣΚ είπα να το βάλω νωρίς. Η σκέψη είναι για αναχώρηση απόγευμα Παρασκευής 28/05 με επιστροφή Κυριακή 30/05

Προορισμός, Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου. Πιθανός η διανυκτέρευση να γίνει σε σκηνάκια λόγο κόβιντα, αλλά το βλέπουμε.

Ιδέες προτάσεις όλα δεκτά. Λεπτομέρειες εν καιρό. Παραθέτω διαφημιστικό υλικό δια προσέλκυση πελατείας :p:D:laugh:


Πράμαντα
Συρράκο
Καλαρρύτες
Χαλίκι
Μπάρος
Βοβούσα

Σμίξη

 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ανάβεις φωτιές ανάβεις κι όλα τα καις!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ιδανικό μέρος για κατασκήνωση στην Κρανιά Ασπροποτάμου πάνω στον κεντρικό δρόμο με τεράστιο χώρο για σκηνακια δίπλα στο ποτάμι απέναντι από την ταβέρνα...
Αποκεντρωμένη Διοίκηση Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ιδανικό μέρος για κατασκήνωση στην Κρανιά Ασπροποτάμου πάνω στον κεντρικό δρόμο με τεράστιο χώρο για σκηνακια δίπλα στο ποτάμι απέναντι από την ταβέρνα...
Αποκεντρωμένη Διοίκηση Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας
Η πρώτη πληροφορία που μπαίνει αφορά ταβέρνα... είμαστε σε καλό δρόμο :laugh::roflmao:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η πρώτη πληροφορία που μπαίνει αφορά ταβέρνα... είμαστε σε καλό δρόμο :laugh::roflmao:
Για να δείξω το σημείο την έβαλα μιας και δεν υπάρχει σήμανση ως κατασκηνωτικός χώρος...
Ίσα-ίσα που δεν πρέπει να επιτρέπεται απόλυτα κιόλας...
Αλλά..... Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται... :roflmao:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η πρώτη πληροφορία που μπαίνει αφορά ταβέρνα... είμαστε σε καλό δρόμο :laugh::roflmao:
Και με απίστευτη μπριζόλα εντελώς πληροφοριακά στο λέω... :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το βλέπω ζεστά omg
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μονο μια "συμβουλή" από εμένα, γιατί τα μέρη που θα πάτε, δεν χρειάζονται συστασεις.

Να μείνετε το βράδυ στο καταφύγιο βωβουσας.
Και στον χώρο δίπλα με σκηνη, ακόμα καλύτερα.

Εύχομαι να είναι καλός ο καιρός.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με 690 βγαίνει;
Ευκαιρία να στρωθεί το μηχανάκι και να καούν τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εχω μια σχεδον ετοιμη ασφαλτινη για 4-5-6 Ιουνιου την οποια σκοπευα να ανεβασω μεσα στος επομενες μερες.Πρωτη διανυκτερευση Ασπροποταμος,δευτερη Βαλια Καλντα.

Αν δεν σε πειραζει να περιμενεις να το πας μια βδομαδα αργοτερα...
Λόγο υποχρεώσεων προτιμώ το 28-30, ωστόσο μεγάλος παράγοντας είναι ο καιρός. Αν είναι να ευχαριστηθούμε οδήγηση θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο βροχής. Νομίζω μια βδομάδα πριν μπορείς να υπολογίσεις με σχετική ασφάλεια.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Λόγο υποχρεώσεων προτιμώ το 28-30, ωστόσο μεγάλος παράγοντας είναι ο καιρός. Αν είναι να ευχαριστηθούμε οδήγηση θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο βροχής. Νομίζω μια βδομάδα πριν μπορείς να υπολογίσεις με σχετική ασφάλεια.

Ok διαγραφω και το ποστ μου για να μην υπαρξει μπερδεμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λόγο υποχρεώσεων προτιμώ το 28-30, ωστόσο μεγάλος παράγοντας είναι ο καιρός. Αν είναι να ευχαριστηθούμε οδήγηση θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο βροχής. Νομίζω μια βδομάδα πριν μπορείς να υπολογίσεις με σχετική ασφάλεια.
Μια βδομάδα πριν, δεν υπολογίζεις καιρό ούτε στη Σαχάρα... Οπότε στην ήπειρο και στα υψομετρα τελευταίες ώρες.
Και αδιάβροχα μαζί... Φυσικα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ok διαγραφω και το ποστ μου για να μην υπαρξει μπερδεμα.
Παναγιώτη μην παρεξηγηθώ, χαρά μου να βολτάρουμε παρέα, απλά δεν μπορώ να κάψω την πρώτη εβδομάδα γιατί αν βγάλει βροχές στις 4-6 μετά με πάει πολύ πίσω.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom