Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αλλαξα τις λαμπες της μεγαλης σκαλας στο VFR γιατι ειχε καει η μια εδω και λιγο καιρο. Πληροφοριακα, ενω οι λαμπες της μεσαιας σκαλας αλλαζονται οχι-πολυ-δυσκολα αν τοχει κανει καποιος μια φορά τουλαχιστο, αυτες της μεγαλης σκαλας ειναι ...a pig of a job επειδη υπαρχει ελαχιστος εως καθολου χωρος :oops: Την μια και μοναδικη φορα που τοχα κανει ητανε το μακρινο 2008 οταν αντικατεστησα τις μαμα με Philips Xtreme Power, και θυμαμαι μουχε βγει η πιστη (παλευα σχεδον δυο ωρες) και ειχα αφησει και λιγο δερμα απο τα χερια μου στα πλαστικα της μηχανης o_O

Σημερα λοιπον αργα το απογευμα λοιπον αφου παλεψα για κανενα μισαωρο ιδρωνοντας παρα το κρυο και κατεβαζοντας καντηλια, αποφασισα να το λυσω σε στυλ γορδιου δεσμου. Που σημαινει βγαλσιμο αρχικα των πλαϊνων φαιρινγκ και μετα βγαλσιμο των δυο πλαστικων αριστερα και δεξια απο το καντραν - το οποιο ειναι επισης σταυρολεξο για προχωρημενους λυτες. Αφου εβγαλα αυτα τα δυο που εμποδιζανε την προσβαση, η αλλαγη ητανε ...piece of cake :cool:

Στις επομενες δυο φωτο φαινεται η γδυμενη μοτο ωστε ν'αλλαχτουν αυτες οι λαμπες!







Στη συνεχεια αλλαξα και λαδια που ητανε η ωρα τους (1 χρονος, 4000μλ/6400χμ) και το μηχανακι ειναι ετοιμο να αναλαβει και παλι δραση καθως τοχα παροπλισει κατα τη θερινη σαιζον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Πριν 1.5 χρόνο, ένας μάστορας μου είπε να πάω καμία τελευταία βόλτα, αφού καθ' αυτόν το μοτέρ είχε καμία 500 χιλιόμετρα ζωής.

Ένα γενναίο σέρβις μετά, η Βέφα είναι έτοιμη για ταξίδια ξανά και πλέον στο χρώμα το οποίο εξ' αρχής την ήθελα. Το χαμόγελο δεν σβήνει.



 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Της πήρα δωράκια και τα τοποθέτησα...

Γκριπ, βαλβίδα τάπας βενζίνης, και σπαστούς καθρέφτες. Τελικά ψώνισα από Κίνα αυτούς που μου είχε προτείνει ο strofakias (ευχαριστώ Ηλία) γιατί εδώ δεν ήταν διαθέσιμοί και περίμεναν να παραλάβουν σε 15 μέρες!




Αρκετά προσεγμένη συσκευασία και διάφοροι αποστάτες έξτρα.




Αυτό το τσιτσιμπλόνι το έψαξα σε όλα τα μαγαζιά εδώ και δεν μπορούσα να το βρω πουθενά!




Τα γκριπ τα έβαλα χωρίς κόλλα, δεν είχαν ούτε τα προηγούμενα, αλλά δεν νομίζω ότι θα κουνηθούν ποτέ, μου βγήκε η πίστη για να τα φέρω στην θέση τους :hungover:o_O. Σε αυτά το αριστερό είναι 22φ και το δεξί 24φ γιατί έχει και την γκαζιέρα, αλλά στο ζβουμ το αριστερό ήταν και ένα πόντο μακρύτερο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει συχνά, αφήνει ένα μικρό κενό αλλά δεν είναι άσχημο.




Οι καθρέφτες ταίριαξαν ωραία, τώρα μένει να δούμε τι κάνουν και στον δρόμο.





 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτό το τσιτσιμπλόνι το έψαξα σε όλα τα μαγαζιά εδώ και δεν μπορούσα να το βρω πουθενά!

Για βάλε το λινκ για την βαλβίδα της τάπας βενζίνης να την παραγγείλω και εγώ.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Για βάλε το λινκ για την βαλβίδα της τάπας βενζίνης να την παραγγείλω και εγώ.
Από αυτούς εδώ το πήρα, αλλά το βρίσκεις από διάφορους πωλητές εκεί.

 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Της πήρα δωράκια και τα τοποθέτησα...

Γκριπ, βαλβίδα τάπας βενζίνης, και σπαστούς καθρέφτες. Τελικά ψώνισα από Κίνα αυτούς που μου είχε προτείνει ο strofakias (ευχαριστώ Ηλία) γιατί εδώ δεν ήταν διαθέσιμοί και περίμεναν να παραλάβουν σε 15 μέρες!




Αρκετά προσεγμένη συσκευασία και διάφοροι αποστάτες έξτρα.




Αυτό το τσιτσιμπλόνι το έψαξα σε όλα τα μαγαζιά εδώ και δεν μπορούσα να το βρω πουθενά!




Τα γκριπ τα έβαλα χωρίς κόλλα, δεν είχαν ούτε τα προηγούμενα, αλλά δεν νομίζω ότι θα κουνηθούν ποτέ, μου βγήκε η πίστη για να τα φέρω στην θέση τους :hungover:o_O. Σε αυτά το αριστερό είναι 22φ και το δεξί 24φ γιατί έχει και την γκαζιέρα, αλλά στο ζβουμ το αριστερό ήταν και ένα πόντο μακρύτερο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει συχνά, αφήνει ένα μικρό κενό αλλά δεν είναι άσχημο.




Οι καθρέφτες ταίριαξαν ωραία, τώρα μένει να δούμε τι κάνουν και στον δρόμο.





ε βάλε και το link από τους καθρέυτες, για έναν φίλο μου...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έφτασεεεεεε


Βάζω και τα γκριπάκια μην μείνει κανείς παραπονούμενος :laugh:

1.16€ 40% OFF|Stuur Grip Gel Remhendel Rubber Voor 7/8
Τα γκριπ ειναι μαλακα ή σκληρα; Εχουν και ξεχωριστα ντονατς απο οτι βλεπω;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Περιμένω να τους δοκιμάσεις να μας πεις μέχρι σε πια ταχύτητα δεν έχουν πρόβλημα.
Πολύ ευχαρίστως μέχρι τα 110km/h που πάω με το σβουμ


Τα γκριπ ειναι μαλακα ή σκληρα; Εχουν και ξεχωριστα ντονατς απο οτι βλεπω;
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν σκληρά. Είναι τα κλασικά "λαστιχένια". Μονοκόμματη κατασκευή είναι μέχρι το τέρμα στην πλευρά του αντίχειρα. Αυτό που φαίνεται ξεχωριστό είναι διακοσμητικό δισκάκι με γραφικά. Ότι θες πες μου να σου στείλω φωτογραφία ή πίνουμε και καφέ να τα δεις από κοντά ;)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Αυτό που φαίνεται ξεχωριστό είναι διακοσμητικό δισκάκι με γραφικά.
Αυτό νομίζω πως είναι το ντόνατ που λέει ο Κώστας, για να μην τρίβετε ο κόμπος του αντίχειρα στο γκριπ και ενοχλεί.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Update μετά την πρώτη βόλτα στο Κάλαντα ride, 31/12/23 photos and video

Οι καθρέφτες κάνουν μια χαρά δουλειά, τουλάχιστον στο εύρος ταχυτήτων που ταξιδεύει το RS300 δηλαδή 80-110km/h. Έχουν ικανοποιητική εικόνα και μένουν σταθεροί εκεί που θα τους σφίξεις, ακόμα και στο χώμα έμειναν στην θέση τους.
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται σε μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά για τέτοια χρήση νομίζω θα τους πρότεινα.

Τα γκριπάκια από την άλλη μάλλον όχι. Δεν έχουν κάτι τραγικά κακό, μείνανε στην θέση τους πράγματι χωρίς κόλλα και είναι όμορφα. Αλλά θα προτιμούσα το περίβλημα τους να έχει λίγο μεγαλύτερο πάχος για να έχουν πιο μαλακή αίσθηση στο χέρι. Είναι λεπτά και σε πολύωρη χρήση κουράζουν. Μάλλον θα τα αντικαταστήσω σύντομα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Μπορεί πλύσιμο από προχθές να μη της έκανα για να πάει όλος ο χρόνος λασπωμενος ,αλλά είχα στην άκρη κάτι παλιά συρματόσχοινα και καλώδια από το ποδήλατο και του έβαλα στο πίσω φρένο και στο λεβιέ ταχυτήτων....snake brake για πιο ψαρωτικο ,έτσι έμαθα το λένε
Έχουμε και ένα extra hard να βγάλουμε το Σάββατο



......brake snake τελικά ....το ίδιο μου κάνει !! :wacky:
Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έβαλα αυτά και έφερα το τιμόνι 2cm πίσω και περίπου 2cm+ επάνω , δεν τραβάει η πλάτη μου τόσο πολύ πια και έχω μια πιο ξεκούραστη στάση σώματος .

Πολύ καλύτερη επιλογή από τα Rox που είχα πριν .
Είναι sw motech , τα πήρα μπλακ φραιντει 95€ με το ΦΠΑ και είναι διαφορετικά για τα μοντέλα 04-07 και 08-12 .

Γενικά μια καλή αγορά

 
Top Bottom