Τι μας ετοιμάζουν... πολιτικές ΚΑΤΑ του μοτοσυκλετισμού όπως τον ξέρουμε.

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εδω μπορούσαν να βγάζουν πράματα που δεν χαλάνε και τα σχεδιάζουν ακριβώς να χαλάσουν μετά από Χ χρονικό διάστημα. Αναλώσιμα όλα και ο άνθρωπος μαζι.

Αυτό ακριβώς συνέβει με έναν εκτυπωτή γνωστής εταιρείας. Μόλις πέρασε τις Χ εκτυπώσεις απλώς κλείδωσε και δεν δέχεται καμία λειτουργία. Ούτε σαν φωτοτυπικό....
Και όχι, δεν χάλασε (για να προλάβω μερικούς).
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τίποτα δε θα γίνει και αν θα γίνει θα πάρει δεκαετίες.
Θα συμφωνήσω μαζί σου Γιάννη. Κι αν δεν πάρει δεκαετίες, πάντα θα υπάρχει παραθυράκι και πάντα θα υπάρχει η υπόγα που δεν θα υποκύπτει σε νομοθεσίες και ελέγχους...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα νέα παιδιά σκέφτομαι και λυπάμαι που ο κόσμος που τους παραδίδω είναι χειρότερος απ αυτόν που παρέλαβα
Όπως τα βλέπω εγώ η υπεροψία της εξουσίας θα φέρει πολλά δεινά στην ανθρωπότητα ΠΑΛΙ
Έτσι είναι!
Δυστυχώς, και το ξαναγράφω, δυστυχώς τα παιδιά μας θα ζήσουν άσχημες στιγμές. Πολύ άσχημες!!!!!
Μακάρι να μην γίνει, αλλά ΟΛΑ τα "γεγονότα" και οι "τεχνολογικές ψηφιακές ιδίως εξελίξεις" για εκεί πάνε!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα συμφωνήσω μαζί σου Γιάννη. Κι αν δεν πάρει δεκαετίες, πάντα θα υπάρχει παραθυράκι και πάντα θα υπάρχει η υπόγα που δεν θα υποκύπτει σε νομοθεσίες και ελέγχους...
Ακόμα και η "υπογα" που λες, θα ελέγχεται απόλυτα!!!
Πχ, σκέψου μόνο την τεχνολογία που ήδη είναι στα σκαριά! "Internet of things" σου λέει κάτι;
Όλα τα μηχανήματα που θα έχουμε κάποια μέρα (όχι μακρινή), στα σπίτια μας, στις δουλειές μας, στα αυτοκίνητά μας, στις μηχανές μας κτλ, θα είναι συνδεδεμένα σε ένα δίκτυο. Θα ξέρουν ανά πάσα ώρα και στιγμή, πόσο ρεύμα καταναλωνεις, ποιες συσκευές δουλεύουν, πόση ώρα, θα ακούν τι λες, θα σε βλέπουν κτλ κτλ....
Ψηφιακή ταυτότητα, ψηφιακό χρήμα, ψηφιακό πιστοποιητικό υγείας, ψηφιοποίηση της περιουσίας....... Όλα συνδέονται μεταξύ τους, και "περιγράφουν" αυτό που έρχεται, πολύ σύντομα!!!!!!!!!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
...........
Δεν μπορείς εσύ να τρως τη σύνταξη της γιαγιά στη Μύκονο πχ (σκάνδαλο προτέργια)
Υπάρχουν μερικά "ενεργειακά" σκάνδαλα χωρίς συνέπειες. Αν είσαι του συστήματος και έχεις "λαδώσει" σωστά τα γρανάζια βγαίνεις αθώος, κυκλοφορείς με μεγάλα πολυτελεί σουβ, σε πολυτελέστατα θέρετρα.... και σε φυλάνε και κανα δυο "τσόλια" για να σου ανοίγουν την πόρτα στο αυτοκίνητο και για τα ψωνια του σουπερ μαρκετ, που τα πληρώνεις εσύ και όλοι μας...!!! για να τον φυλάνε.....!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ας απλοποιήσουμε μερικά πράγματα χάρης συζήτησης κι ας πέσουμε και λίγο στο λαϊκισμό.

Αν δούμε τις χώρες που έχουν το ψηλότερο βιοτικό επίπεδο (όχι τις πιο πλούσιες) γίνεται σαφές
ότι είναι οι ίδιες που έχουν και τους χαμηλότερους δείκτες διαφθοράς.
ΑΝ το σκεφτούμε λογικά όλοι μπορούμε να καταλάβουμε το γιατί !

Μπορούμε ακόμα να κατανοήσουμε εύκολα ότι η ανάπτυξη δεν μπορεί να είναι αιώνια
Ζούμε σ ένα κλειστό σύστημα με συγκεκριμένους πόρους κλπ κλπ
Άρα κάπου υπάρχει ένα ταβάνι

Τώρα μερικοί άνθρωποι έχουν την ιδέα ότι η προσωπική τους ανάπτυξη μπορεί,
μην πω οφείλει, να είναι αιώνια ακόμα κι αν αυτό σημαίνει οι υπόλοιποι άνθρωποι
να πεινάνε
Υποθέτουν ακόμα ότι με την τεχνολογία, που θα συμμαχεί με τη βία, μπορούν να ελέγξουν τα πάντα
(και να ζουν στα πράσινα νησιά που λέγαμε)
Αυτό το σενάριο όμως που στήνουν και πείθουν μάλιστα και τους χαζούς ότι έτσι πρέπει να γίνει
είναι η αισιόδοξη πλευρά της... ζωής που πηγάζει απ του βλακεία του σκακιστή!
(Κάνω ματ κλείνω το σκάκι κι όλα μένουν εκεί)
Η ιστορία όμως είναι γεμάτη από παραδείγματα ανθρώπων που το έκαναν... Κούγκι
Το πολεμάω ή το σκάω είναι η βάση της ύπαρξης του κάθε θηλαστικού

========================================================
Δεν θέλω να πω άλλα γιατί στεναχωριέμαι
 
Reactions: Gus

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Υγ
να ξέρετε πάντως ότι η εικόνα του άντρα με μπέσα με λόγο με ανδριωσίνη του σκληρού του μηχανόβιου κλπ κλπ
είναι άουτ που λέγανε και παλιά
Οι φλώροι είναι ιν και οι φούστηδες στην ψυχή και στο σώμα
ΟΙ ΑΝΑΔΡΟΙ δηλαδή

Πως το είπε η κυρούλα?
Τι γκόμενος είσαι εσύ!!!!
ΑΥΤΗ είναι η εικόνα του γκόμενου σήμερα.
Αυτός που έδειξε είναι το ιν μοντέλο άντρα

:cool:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Φοβίες γερόντων διαβάζω, που μάλλον δεν έχουν επαφή με νέους..

Συνεχιστε
Εγώ γέροντας δεν είμαι ακόμα αλλά κοντεύω
Μια χαρά όμως ζω στην ηλικία μου και δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να συγκριθώ με κανέναν
νεότερο σε τίποτα. Θα ήμουν και χαζός να το σκεφτώ
Δόξα το θεό σεξ έκανα στα νιάτα μου παραπάνω απ το μέσο όρο και δεν έχω παράπονο κανένα
Σήμερα πάλι όλο και κάποια ζωντοχήρα θα πέσει στα σφραγισμένα δόντια μου.
Άλλο λέω.
Όπως είπε και ο ροκ σταρ
-Θέλεις να δεις, δεν θες να ζήσεις στην μοναξιά της άγρια δύσης

Άκα την σήμερον ημέρα δεν υπάρχει Γκουγκούνης Νίκος Ζανθόπουλος Ξυλούρης Μοσχολιού κλπ
Τη θέση τους πήραν ο Ρουβάς ο Ρακιτζής και κάτι άλλοι.
Με μια ενδιάμεση στάση σε Παντελίδη Φουρέιρα κλπ
περνάμε στην ψαλμωδία που λέγετε τραπ και στους διάφορους Τρανούς κλπ

Βουτιά με το κεφάλι στα σκατά δηλαδή
και ζω κι εγώ εδώ
:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έτσι είναι!
Δυστυχώς, και το ξαναγράφω, δυστυχώς τα παιδιά μας θα ζήσουν άσχημες στιγμές. Πολύ άσχημες!!!!!
Μακάρι να μην γίνει, αλλά ΟΛΑ τα "γεγονότα" και οι "τεχνολογικές ψηφιακές ιδίως εξελίξεις" για εκεί πάνε!!!!!
Και οι παππούδες μας τα ίδια λέγανε βρε Νίκο, προσαρμόζεται η κοινωνία στα νέα δεδομένα πάντοτε αυτό συνέβαινε ιστορικά, ανέκαθεν το μέλλον φάνταζε δυστοπικό στις γενιές του εκάστοτε παρόντος.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αλλιώς καταλήγουμε κρυπτοχριστιανοί με αλουμινόχαρτα στο κεφάλι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και οι παππούδες μας τα ίδια λέγανε βρε Νίκο, προσαρμόζεται η κοινωνία στα νέα δεδομένα πάντοτε αυτό συνέβαινε ιστορικά, ανέκαθεν το μέλλον φάνταζε δυστοπικό στις γενιές του εκάστοτε παρόντος.
Στο ότι θα προσαρμοστούν τα παιδιά μας, ναι θα προσαρμοστούν!
"Ελεύθερα" ομως δεν θα είναι Γιαννη....
Παντού απαγορεύσεις, παντού φόβος, παντού έλεγχος..... σε κάθε τους κίνηση!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αλλιώς καταλήγουμε κρυπτοχριστιανοί με αλουμινόχαρτα στο κεφάλι.
Δεν έχει σχέση ούτε με θρησκείες Γιάννη, ούτε με αλουμινόχαρτα στο κεφάλι αυτό που συμβαίνει ανά τον κοσμο!
Πιστεύω ότι είναι ηλίου φαεινοτερον για το που πάει το πράμα....
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Και οι παππούδες μας τα ίδια λέγανε βρε Νίκο, προσαρμόζεται η κοινωνία στα νέα δεδομένα πάντοτε αυτό συνέβαινε ιστορικά, ανέκαθεν το μέλλον φάνταζε δυστοπικό στις γενιές του εκάστοτε παρόντος.
Κι όμως δεν έλεγαν τα ίδια
Μετά τον Β ΠΠ οι άνθρωποι είχαν αισιοδοξία και ήθελαν να κάνουν πράγματα για την κοινωνία
Όλη αυτή η μουσική που παρήγαγε η Αγγλία πχ δεν ήταν άλλο από το φρούτο ενός συστήματος παιδείας
που απαίτησαν οι βετεράνοι του πολέμου για να μην έχουμε τα ίδια
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ αυτό φυσικά αλλά είναι άλλο θέμα
Όπως και να χει στα 80ς οι άνθρωποι στην Ελλάδα ήταν αισιόδοξοι και σίγουρα πιο ευτυχείς απ ότι είναι σήμερα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κι όμως δεν έλεγαν τα ίδια
Μετά τον Β ΠΠ οι άνθρωποι είχαν αισιοδοξία και ήθελαν να κάνουν πράγματα για την κοινωνία
Όλη αυτή η μουσική που παρήγαγε η Αγγλία πχ δεν ήταν άλλο από το φρούτο ενός συστήματος παιδείας
που απαίτησαν οι βετεράνοι του πολέμου για να μην έχουμε τα ίδια
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ αυτό φυσικά αλλά είναι άλλο θέμα
Όπως και να χει στα 80ς οι άνθρωποι στην Ελλάδα ήταν αισιόδοξοι και σίγουρα πιο ευτυχείς απ ότι είναι σήμερα
Βάζεις στοίχημα ότι και οι νέοι σήμερα είναι και αυτοί αισιόδοξοι και διατηρούν ελπίδες για το μέλλον;

Η κάθε γενια μαθαίνει να προσαρμόζεται στα δεδομένα, λέγεται επιβίωση και είναι ανθρώπινο αντανακλαστικό στις αλλαγές που υφίστανται τα πάντα, από τις κοινωνικές δομές μέχρι το σύμπαν ολάκερο...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Καλά τα λέτε όλοι σας αλλά για σκεφτείτε με τα σημερινά δεδομένα υπογεννητικότητας και ετήσιων αριθμών θανάτων, όπου και τα δύο είναι αλληλένδετα με εκθετική αύξηση, πότε θα εξατμιστούμε τελείως και θα γράφουν κάποτε τα βιβλία κάποιων ξένων ιστορικών ότι εκεί κατοικούσαν οι Έλληνες.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Βάζεις στοίχημα ότι και οι νέοι σήμερα είναι και αυτοί αισιόδοξοι και διατηρούν ελπίδες για το μέλλον;

Η κάθε γενια μαθαίνει να προσαρμόζεται στα δεδομένα, λέγεται επιβίωση και είναι ανθρώπινο αντανακλαστικό στις αλλαγές που υφίστανται τα πάντα, από τις κοινωνικές δομές μέχρι το σύμπαν ολάκερο...
αν και δεν το εισπράττω απ τη δουλειά αυτό εύχομαι να είναι έτσι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εντάξει βρε Νίκο, οι πελάτες σας δεν είναι και άνθρωποι τίγκα στην αισιοδοξία :p
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εντάξει βρε Νίκο, οι πελάτες σας δεν είναι και άνθρωποι τίγκα στην αισιοδοξία :p
έχουμε πολλούς φοιτητές πέρα και σχεδόν όλοι δεν βλέπουν την ώρα να πα να φύγουνε από δω χάμου...
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Βάζεις στοίχημα ότι και οι νέοι σήμερα είναι και αυτοί αισιόδοξοι και διατηρούν ελπίδες για το μέλλον;.....
Bάζω εγώ στοίχημα.

Κανένας νέος απ' όσους ξέρω, φίλοι της κόρης μου, παιδιά φίλων κλπ, δεν σχεδιάζει
καλοκαιρινές διακοπές, δεν σχεδιάζει ν' αποκτήσει σπίτι, αυτοκίνητο, μοτοσυκλέττα.......

Ελπίδα για το μέλλον είναι να έχει καλό μηχανάκι το μαγαζί που θα
πάνε γιά ντιλιβεράδες, να ζούν αρκετά χρόνια ακόμα τα ''γερόντια'' να 'χουμε σπίτι,
φαί, κάνα πεντάευρω για καφέ και μουράτο κινητό για σερφάρισμα.

Δυστυχώς τα παιδιά με ορθολογικά και πραγματοποιήσιμα όνειρα, σχέδια, πλάνα για το μέλλον είναι ελάχιστα......
 
Top Bottom