Τι μας ετοιμάζουν... πολιτικές ΚΑΤΑ του μοτοσυκλετισμού όπως τον ξέρουμε.

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καο

Και ο γιος μου στα 24..... Ο οποίος μένει μόνος τους από τα 25.
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Η διαφορά με την δική μας γενιά, είναι ότι μπαίναμε από νωρίς στις δουλειές, ενώ τώρα οι σπουδές και τα πτυχία έχουν προτεραιότητα
Ισχύει τώρα ένας νέος ξεκινάει την επαγγελματική του πορεία γύρο στα 27 , να τελειώσεις και στρατό . Μετά μπαίνεις σε μια θέση σιγά σιγά σαν αρχάριος , να μαζέψεις εμπειρία να κανείς και 5 πράγματα έχεις περάσει τα 30 φεύγα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ισχύει τώρα ένας νέος ξεκινάει την επαγγελματική του πορεία γύρο στα 27 , να τελειώσεις και στρατό . Μετά μπαίνεις σε μια θέση σιγά σιγά σαν αρχάριος , να μαζέψεις εμπειρία να κανείς και 5 πράγματα έχεις περάσει τα 30 φεύγα .
Αυτό δεν είναι κακο, αντιθέτως είναι προϊόν καλύτερου βιοτικού επιπέδου.
Τώρα για τα στραβά των νέων, καλό είναι οι μεγαλύτεροι να βρουν έναν μεγάλο καθρέφτη και να φτύσουν τα μούτρα τους, γιατί είναι υπεύθυνοι για αυτά.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τώρα οι νέοι δεν παίρνουν μόνο το πτυχίο τους, αλλά συνεχίζουν γιά μεταπτυχιακό.
Και η κουτσή μαρία έχει μεταπτυχιακό τώρα. :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα οι νέοι δεν παίρνουν μόνο το πτυχίο τους, αλλά συνεχίζουν γιά μεταπτυχιακό.
Και η κουτσή μαρία έχει μεταπτυχιακό τώρα. :D
Είναι ένας λόγος που οι νέοι είναι καλύτεροι από εμας
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτό δεν είναι κακο, αντιθέτως είναι προϊόν καλύτερου βιοτικού επιπέδου.
Τώρα για τα στραβά των νέων, καλό είναι οι μεγαλύτεροι να βρουν έναν μεγάλο καθρέφτη και να φτύσουν τα μούτρα τους, γιατί είναι υπεύθυνοι για αυτά.
Συμφωνώ Κώστα ! Εγώ δεν έχω σπουδάσει και το ζηλεύω !

ειμαστε αισιόδοξοι όμως δεν μασάμε !
εγω δεν θέλω να ρίχνω το φταίξιμο στους μεγάλους μονο ! Μπορεί να έχουν μερίδιο οκ αλλά και εμείς θα έχουμε . Αλλά άλλες εποχές τότε πολύ διαφορετικά με σήμερα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ Κώστα ! Εγώ δεν έχω σπουδάσει και το ζηλεύω !

ειμαστε αισιόδοξοι όμως δεν μασάμε !
εγω δεν θέλω να ρίχνω το φταίξιμο στους μεγάλους μονο ! Μπορεί να έχουν μερίδιο οκ αλλά και εμείς θα έχουμε . Αλλά άλλες εποχές τότε πολύ διαφορετικά με σήμερα .
Η κάθε εποχή έχει τα δικά της και το χάσμα γενεών υπήρχε και θα υπάρχει.
Πάντα οι νέοι θα είναι καλύτεροι από τις προηγούμενες γενιές.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Είναι ένας λόγος που οι νέοι είναι καλύτεροι από εμας
Πληροφοριακά και όλοι οι μεσήλικες και γέροι δημόσιοι υπάλληλοι ΑΕΙ, κάνουν τώρα μεταπτυχιακά.
Αλλά δεν γίνονται καλύτεροι.:D
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αυτο που λες για την Ιταλία δεν ισχύει.
Ειτε γιατί οι μοτοσικλετιστές ομοσπονδιες αντέδρασαν και το αρμοδιο υπουργείο εβγαλε διορθωτικη ερμηνεία: FMI e ANCMA ottengono rassicurazioni su circolazione stradale in fuoristrada - Federazione Motociclistica Italiana
είτε γιατι η νομοθεσία εδινε την αρμοδιοτητα στις τοπικές αρχές και αυτες δεν ήθελαν την απαγόρευση: L’Umbria apre al transito di mezzi a motore su sentieri e mulattiere.
Μην αυταπαταστε.
Έτσι γίνεται με όλα τα μέτρα περιορισμού.
Ακόμα κι αν το μαζέψανε για την ώρα (λόγω επαρκών αντιδράσεων και όχι γιατί θεωρούν ότι έκαναν λάθος) είναι σίγουρο ότι θα επανέλθουν.

Είναι το γνωστό σύστημα του μπογιατζή.
Τώρα κόβουν σιγά σιγά τις γωνίες με το πινέλο , και μια δυο θα ωριμάσει η ιδέα και θα αρπαξουν και το ρολό.
Άλλωστε σχετικοί νόμοι ισχύουν από πολλά χρόνια ήδη σε άλλες χώρες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πληροφοριακά και όλοι οι μεσήλικες και γέροι δημόσιοι υπάλληλοι ΑΕΙ, κάνουν τώρα μεταπτυχιακά.
Αλλά δεν γίνονται καλύτεροι.:D
Ο γέρος δύσκολα γίνεται καλύτερος, γιατί δεν είναι νέος.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Επίσης ιστορικά οι περιορισμοί μόνο αυξάνονται.
Ακομα και προσωρινά μέτρα που υποτίθεται επιβάλλονται για συγκεκριμένες συνθήκες, πολύ συχνά παραμένουν απλά γιατί δεν μιλάει κανείς.
Υπάρχουν πχ ακόμα σε ισχύ μέτρα για τον κορωνοϊο που νομικά τουλάχιστον ακόμα ισχύουν.

Εφ όσον δεν διαμαρτυρεται κάνεις άστο να βρίσκεται, ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρησιμεύσει.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο γέρος δύσκολα γίνεται καλύτερος, γιατί δεν είναι νέος.
Εξαρτάται τον γέρο ...αν είναι καλόγερος δεν γίνεται καλύτερος αν είναι όμως λουγκρογερος ....υπάρχει πιθανότητα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης ιστορικά οι περιορισμοί μόνο αυξάνονται.
Ακομα και προσωρινά μέτρα που υποτίθεται επιβάλλονται για συγκεκριμένες συνθήκες, πολύ συχνά παραμένουν απλά γιατί δεν μιλάει κανείς.
Υπάρχουν πχ ακόμα σε ισχύ μέτρα για τον κορωνοϊο που νομικά τουλάχιστον ακόμα ισχύουν.

Εφ όσον δεν διαμαρτυρεται κάνεις άστο να βρίσκεται, ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρησιμεύσει.
Ισχύει!
Άλλο παράδειγμα, ο "κώδικας διατροφολογίας"!!!! (Για όσους έχουν διαβάσει τι είναι, ξέρουν και τι σημαίνει για τη διατροφή μας)
Έχει υπογραφεί εδώ και πολλά χρόνια ΚΑΙ απ' την χώρα μας! Δεν τον εφαρμόζουν ακόμα. Όταν "έρθει η ώρα" θα ισχύσει κανονικά, και τότε να δω τι ομορφιές θα τρώμε!!!
Πολλα τα παραδείγματα....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Φέρνετε την καταστροφολογια ρε καντεμοσαυροι σταματήστε επιτέλους λίγο αισιοδοξία πια, έλεος....
Άντε καλή Ανάσταση!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φέρνετε την καταστροφολογια ρε καντεμοσαυροι σταματήστε επιτέλους λίγο αισιοδοξία πια, έλεος....
Άντε καλή Ανάσταση!
Η αισιοδοξία Γιάννη είναι καλό να υπάρχει. Αλλά πολλές φορές η αισιοδοξία με την πραγματικότητα, δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Κοιτάζω δίπλα μου καθημερινά...

Συμπεριφορές "λογικών όντων" και τρομάζω.

Μεγαλώνουμε 3 παιδιά(12-14-16) μέσα σε αυτό τον κόσμο σε ένα υγιές οικογενειακό περιβάλλον θεωρώ.

Θέλω,προσπαθώ και προσεύχομαι να βγουν Άνθρωποι,συνειδητοποιημένοι πολίτες κι όχι βάρος για την κοινωνία.

Ποια κοινωνία;;;;;;;
Δεν ξέρω....

Ελπίζω γιατί χωρίς ελπίδα τί μέλλον να σκεφτώ;
Πιστεύω γιατί χωρίς πίστη πως θα προσπαθήσω με θέρμη;
Αγαπάω γιατί χωρίς αγάπη τί καλό θα κάνω;


Κατανοώ ότι διαβάζω.Ακομα και το προκλητικό.

Αυτό που ΔΕΝ βρέθηκε μέχρι σήμερα είναι μια αξιόπιστη/αξιόλογη προσπάθεια πιο πάνω από εμάς που θα πείσει/ θα μαζέψει την καλή ενέργειά μας & θα την κάνει πράξη.

ΑΝ δεν πιστέψουμε σε έναν καλό σκοπό και δεν θυσιάσουμε το "εγώ" και την "δεν βαριέσαι" νοοτροπία που χτίσαμε οι περισσότεροι... τα πράγματα θα δυσκολέψουν κι άλλο..


Είμαι εκτός θέματος... ( ;;; )
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Απαγόρευση κυκλοφορίας αυτοκινήτων/μηχανών το Σαββατοκύριακο ???

Germans criticized the nation’s transport minister after he threatened to impose a weekend driving ban this summer. Volker Wissing said the ban could help Germany meet its proposed emission quotas under the Climate Protection Act. The country is trying to cut its emissions to net zero by 2045.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απαγόρευση κυκλοφορίας αυτοκινήτων/μηχανών το Σαββατοκύριακο ???

Germans criticized the nation’s transport minister after he threatened to impose a weekend driving ban this summer. Volker Wissing said the ban could help Germany meet its proposed emission quotas under the Climate Protection Act. The country is trying to cut its emissions to net zero by 2045.
Ω ρε φίλε.....
Μία τα πλαστικά καλαμάκια, μία κάτι τέτοιες π@π@ριες..... θα ζούμε στον παράδεισο στο τέλος!!!! :ha


(Τέτοιες παρομοιες προτάσεις, ακούγονται σε διάφορα μέρη του κόσμου.... "Πετάνε" αυτές τις (αηδιες) "λύσεις", βλέπουν αντιδράσεις και ότι.... πιάσουν!!!! :mad::mad:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Απαγόρευση κυκλοφορίας αυτοκινήτων/μηχανών το Σαββατοκύριακο ???

Germans criticized the nation’s transport minister after he threatened to impose a weekend driving ban this summer. Volker Wissing said the ban could help Germany meet its proposed emission quotas under the Climate Protection Act. The country is trying to cut its emissions to net zero by 2045.
Φιρι² (φιρι) το πάνε και με είχε καρφωθεί η ιδέα ενός τετχιου ιστορικου που κυκλοφορεί Κυριακές.
Βλέπω να με διώχνει η κυρά απ'το σπίτι ,δεν την γλυτώνω την ......τηγανιά
:ckg:
 
Top Bottom