Τι τελικη ταχυτητα εχει το Africa twin;

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Καταθεστε εμπειρικες αποψεις διοτι οι παλιπαιδιστικες γνωμες διιστανται....

Αρχιζω με την δικη μου εμπειρια καθως ημουν κατοχος africa twin για πεντε χρονια παλαιοτερα, μεγαλος φαν του μοντελου, εχοντας κανει 75000 χλμ.με αυτο, και εχοντας κανει λογο της τεχνικης μου ιδιοτητας, πολλες βελτιωτικες ερευνες και παρεμβασεις.

Το δικο μου λοιπον οταν το πηρα στα χερια μου με 10000 χλμ. και τελειως νορμαλ, δεν μπορουσα να δω πανω απο 160 km/h. Στην συνεχεια μετα απο ενα καλο service, ρυθμιση καρμπιρατερ, πεταλουδες κτλ, αρχισα να βλεπω σιγα, σιγα 175-180 km/h κοντερισια, αναλογα τις συνθηκες.....οπου και μεχρι εκει ηταν.
Για να μην σας κουραζω λοιπον, μετα απο δικες μου παραμβασης....εξατμιση, βελονες, ζιγκλερ,φιλτρο, και δεκαδες δοκιμες γραναζιων, το αποτελεσμα ηταν 195-200 km/h μετρημενο με zzr1100 -και R1 διπλα μου σε ολες τις συνθηκες....
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
εγω νομιζω οτι 200ριζανε....γιατι το λεει ενας φιλος μου που ξερει!
:p:p:p
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Τα r1. ..κλέβουν 20 χλμ.
Οπότε τσάμπα "φτιαξιματα" έκανες. ...πάλι 180 πηγαινες:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
20km/h στα 300km/h φιλε.....οπως και το zzr1000 του τοτε συνεταιρου μου 13km/h στα 315 km/h που ειχε τελικη
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
..... αστεία!!!!! ;)
χωρια που ηθελε μια μερα να την πιασει!!!!
:friend:
Eκει ειναι το μυστικο........συνάμα και το λαθος που κανου ολοι......;)
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
170 τέλος ....με το κοντέρ του να μην χάνει ούτε μέτρο .....όσα έλεγε το gps τόσα έλεγε και το κοντέρ. Σε Καλές περιπτώσεις μέχρι 180 αλλά μέχρι εκεί. Τα 170 τα έχει άδειο γεμάτο βαλίτσες όπως θες ..
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
185 πραγματικά όχι κοντέρ, μου φαίνονται πολλά για μηχανή των αλόγων και του βάρους του.
Αλλά τελικά έχει σχέση με το γρανάζωμα κλπ.

Εγώ με το GPS (έχω κρατήσει και screenshot) το καημένο το Dakarάκι το είχα πάει 176Km/h.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ειχα δυο Αfrica επι 7 χρονια.(1992-1999).
Ειλικρινα δεν θυμαμαι ποσα επιαναν αλλα θυμαμαι καλα
οτι μια φορα που χρειαστηκε να κοψω αποτομα για να βγω σε εξοδο της Εθνικης .....την περασα.
Ειχαμε στη Λεσχη μια πρασινη Αφρικα απο τη Λαμια που ειχε 200 τελικη, μετρημενη με το Varadero μου.
Blueprinting στις κεφαλες πιστονια Wiseco εξατμιση φιλτρο και... αναβατης 65 κιλα.
Αυτο κρατησε ενα εξαμηνο και μετα σταματουσε στα βενζιναδικα για λαδια.
Και που και που αν χρειαζοταν συμπληρωνε και βενζινη!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
εγω δεν ειχα ποτε αφρικα!!!
αλλα αν ειχα θα πηγαινε 220!!!
αυτα!!!και δε θελω σχολια!!!:disgust::welcome:
Με τα φτερα ανοικτα βεβαια να υποθεσω......:p:p
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Που ειναι αυτη η LELA η κομαντα;;;;; μου λειπει.....:D:D:biker:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
2 Άφρικα νορμάλ.
Ένα 98αρι, διακοσάριζε και σε ανηφόρα. Αγοράστηκε με 45000χλμ και "το σκότωσαν" στα 100000 χλμ + . Μετά τις 60000χλμ είχε εξάτμιση, φίλτρο και ζιγκλέρια. Τίποτα άλλο. Πέρναγε τα 200 στο κοντέρ , είχα δει και 210 υπό συνθήκες. Πάντα για κοντέρ λέω και του άφρικα έχανε περίπου 12 χλμ στα 200. Στο Σχιστό ανηφόρα και στην ανηφόρα του Δαφνιού από Σκαραμαγκά, έπιανε 200 κάθε μέρα (είτε στη μια ανηφοριά, είτε στην άλλη), στην επιστροφή μου από Μεγάλο Πεύκο.
Ένα 2000 μοντέλο (κόκκινο-άσπρο-μπλε, σαν το χθεσινό που έγινε αιτία της κουβέντας αυτής:D....), ήταν "τάφος" μπροστά στη γριά. Αγοραστηκε με 18000 χλμ κι έφυγε μετά από 1 χρόνο με 42000 περίπου. Αρχικά με δυσκολία έφτανε τα 170 χαω. Στα τελειώματα μαζί μου έπιανε 180. Πέρσυ που το καβάλησα πριν το πουλήσει κι επόμενος από μένα ιδιοκτήτης, διακοσάριζε με πολύ ελπίδα..... και προσευχές:roflmao:
Συμπέρασμα: τα άφρικα θέλουν σκίσιμο!!!!:cool:
Λάδια δε μου έκαψε ποτέ, κανένα από τα δυο!
Κάθε 4000χλμ λάδια-φίλτρο.

Και τα δυο, μπορούσαν να ταξιδεύουν κολλημένα στην τελική τους (όσο το επέτρεπαν οι ανηφόρες και οι αέρηδες, αλλά το ίδιο συμβαινει με όλα τα μηχανάκια/αυτοκίνητα) από Αθήνα -Θεσσαλονίκη, για πλάκα! Και το έκανε (ειδικά το 2ο, πολλές φορές).
Στάσεις ανά δίωρο, για μπερζίνα (9+ στα 100 με τέρμα γκάζι) και τσιγάρο-καφέ.

Αυτά:)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
2 Άφρικα νορμάλ.
Ένα 98αρι, διακοσάριζε και σε ανηφόρα. Αγοράστηκε με 45000χλμ και "το σκότωσαν" στα 100000 χλμ + . Μετά τις 60000χλμ είχε εξάτμιση, φίλτρο και ζιγκλέρια. Τίποτα άλλο. Πέρναγε τα 200 στο κοντέρ , είχα δει και 210 υπό συνθήκες. Πάντα για κοντέρ λέω και του άφρικα έχανε περίπου 12 χλμ στα 200. Στο Σχιστό ανηφόρα και στην ανηφόρα του Δαφνιού από Σκαραμαγκά, έπιανε 200 κάθε μέρα (είτε στη μια ανηφοριά, είτε στην άλλη), στην επιστροφή μου από Μεγάλο Πεύκο.
Ένα 2000 μοντέλο (κόκκινο-άσπρο-μπλε, σαν το χθεσινό που έγινε αιτία της κουβέντας αυτής:D....), ήταν "τάφος" μπροστά στη γριά. Αγοραστηκε με 18000 χλμ κι έφυγε μετά από 1 χρόνο με 42000 περίπου. Αρχικά με δυσκολία έφτανε τα 170 χαω. Στα τελειώματα μαζί μου έπιανε 180. Πέρσυ που το καβάλησα πριν το πουλήσει κι επόμενος από μένα ιδιοκτήτης, διακοσάριζε με πολύ ελπίδα..... και προσευχές:roflmao:
Συμπέρασμα: τα άφρικα θέλουν σκίσιμο!!!!:cool:
Λάδια δε μου έκαψε ποτέ, κανένα από τα δυο!
Κάθε 4000χλμ λάδια-φίλτρο.

Και τα δυο, μπορούσαν να ταξιδεύουν κολλημένα στην τελική τους (όσο το επέτρεπαν οι ανηφόρες και οι αέρηδες, αλλά το ίδιο συμβαινει με όλα τα μηχανάκια/αυτοκίνητα) από Αθήνα -Θεσσαλονίκη, για πλάκα! Και το έκανε (ειδικά το 2ο, πολλές φορές).
Στάσεις ανά δίωρο, για μπερζίνα (9+ στα 100 με τέρμα γκάζι) και τσιγάρο-καφέ.

Αυτά:)
Ειπα κι εγω.........:D:friendship:
 
Top Bottom