Τι τελικη ταχυτητα εχει το Africa twin;

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
2 Άφρικα νορμάλ.
Ένα 98αρι, διακοσάριζε και σε ανηφόρα. Αγοράστηκε με 45000χλμ και "το σκότωσαν" στα 100000 χλμ + . Μετά τις 60000χλμ είχε εξάτμιση, φίλτρο και ζιγκλέρια. Τίποτα άλλο. Πέρναγε τα 200 στο κοντέρ , είχα δει και 210 υπό συνθήκες. Πάντα για κοντέρ λέω και του άφρικα έχανε περίπου 12 χλμ στα 200. Στο Σχιστό ανηφόρα και στην ανηφόρα του Δαφνιού από Σκαραμαγκά, έπιανε 200 κάθε μέρα (είτε στη μια ανηφοριά, είτε στην άλλη), στην επιστροφή μου από Μεγάλο Πεύκο.
Ένα 2000 μοντέλο (κόκκινο-άσπρο-μπλε, σαν το χθεσινό που έγινε αιτία της κουβέντας αυτής:D....), ήταν "τάφος" μπροστά στη γριά. Αγοραστηκε με 18000 χλμ κι έφυγε μετά από 1 χρόνο με 42000 περίπου. Αρχικά με δυσκολία έφτανε τα 170 χαω. Στα τελειώματα μαζί μου έπιανε 180. Πέρσυ που το καβάλησα πριν το πουλήσει κι επόμενος από μένα ιδιοκτήτης, διακοσάριζε με πολύ ελπίδα..... και προσευχές:roflmao:
Συμπέρασμα: τα άφρικα θέλουν σκίσιμο!!!!:cool:
Λάδια δε μου έκαψε ποτέ, κανένα από τα δυο!
Κάθε 4000χλμ λάδια-φίλτρο.

Και τα δυο, μπορούσαν να ταξιδεύουν κολλημένα στην τελική τους (όσο το επέτρεπαν οι ανηφόρες και οι αέρηδες, αλλά το ίδιο συμβαινει με όλα τα μηχανάκια/αυτοκίνητα) από Αθήνα -Θεσσαλονίκη, για πλάκα! Και το έκανε (ειδικά το 2ο, πολλές φορές).
Στάσεις ανά δίωρο, για μπερζίνα (9+ στα 100 με τέρμα γκάζι) και τσιγάρο-καφέ.

Αυτά:)
Είχες δει 210 υπό συνθήκες ??????????
Μπρέ φιλαράκο γιατί λες παραμύθια !!!!!
H μόνη συνθήκη να το είδες αυτό ...... θα ήταν ........ όταν ξεσκεπάστηκες και από
την τρομάρα σου ξύπνησες !!!! :pointu::pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είχες δει 210 υπό συνθήκες ??????????
Μπρέ φιλαράκο γιατί λες παραμύθια !!!!!
H μόνη συνθήκη να το είδες αυτό ...... θα ήταν ........ όταν ξεσκεπάστηκες και από
την τρομάρα σου ξύπνησες !!!! :pointu::pointu:
Όταν στο είπε ο Μανιάτης, γιατί δεν τον αμφισβήτησες Σταύρο?
Δηλαδή τώρα τι λες στον κόσμο? "Ο Θοδωρής είναι π@πάρας "?
Φιλαράκι, το πιστεύεις ή όχι, η αλήθεια είναι αυτή που είπα! Και σ' όποιον αρέσει.
Σίγουρα πάντως δεν ξύπνησα όταν τα είδα και ψέματα δεν έχω πει ποτέ στη ζωή μου.
Φιλιά:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην τον ξυπνάς ρε Σταύρο...

Εσύ πόσες άφρικα είχες Αιμίλιε?
Έτσι για να μάθω κι εγώ τη βάση της άποψής σου....
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με τις παρεμβασεις που προανεφερα και με το σωστο γραναζωμα......απλα δεν το πιστευε κανεις παρα μονο οταν το εβλεπε.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τις παρεμβασεις που προανεφερα και με το σωστο γραναζωμα......απλα δεν το πιστευε κανεις παρα μονο οταν το εβλεπε.....

Εγώ το πιστεύω, αλλά το θέμα είναι ότι τα δικά μου και τα δυο ήταν νορμάλ.
Όμως είχα χαοτικές διαφορές στην απόδοση.
Το ένα πήγαινε 200 στο κοντέρ από την 1η μέρα που το πήρα και το άλλο ίσα που έφτανε τα 170-175. Τα κοντέρ είχαν τις ίδιες αποκλίσεις, μετρημένες με gps.
Kαι φυσικά η διαφορά στο τράβηγμα της κάθε μιας, ήταν σαφέστατη από χαμηλά, μέχρι τον κόφτη.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εγώ το πιστεύω, αλλά το θέμα είναι ότι τα δικά μου και τα δυο ήταν νορμάλ.
Όμως είχα χαοτικές διαφορές στην απόδοση.
Το ένα πήγαινε 200 στο κοντέρ από την 1η μέρα που το πήρα και το άλλο ίσα που έφτανε τα 170-175. Τα κοντέρ είχαν τις ίδιες αποκλίσεις, μετρημένες με gps.
Kαι φυσικά η διαφορά στο τράβηγμα της κάθε μιας, ήταν σαφέστατη από χαμηλά, μέχρι τον κόφτη.
Παντως φιλαρακι η ονομαστικη τελικη του africa ειναι 176 ή 178 km/h πραγματικη......τωρα καμια φορα υπαρχουν και κατασκευαστικα μεμονομενα προτερηματα...οπως το vara που ειχα και εβλεπα 225km/h κοντερ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη χαλάρωσε φιλε...
Συνήθως είμαι χαλαρός και το ξέρεις.
Αλλά μερικά πράγματα, έχουν και όρια:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παντως φιλαρακι η ονομαστικη τελικη του africa ειναι 176 ή 178 km/h πραγματικη......τωρα καμια φορα υπαρχουν και κατασκευαστικα μεμονομενα προτερηματα...οπως το vara που ειχα και εβλεπα 225km/h κοντερ...

Ακόμα κι έτσι να είναι, εγώ δεν ξύπνησα από κανένα "τρομακτικό όνειρο" Κώστα:cool:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
ΝΟΣΤΑΛΓΟΙ........ κρυφοAFRICAνοι !!!!!! Άλλος λέει 170, άλλος 180, 200, 300......τι συζητάμε....
ΤΕΛΟΣ δεν ξαναβγαίνει!!!
Όσοι το χαρήκαμε, χαρήκαμε...
ΤΑΤΤΟΥ άλλαξε.......thred !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κώστα έτσι είναι.
Τελική δεν ψάχνω ούτε στο GS. Απλώς το Άφρικα έκανε πολλά Αθήνα-Θεσ/νικη και πίσω και μερικές φορές από Ρεντίνα , Καλαμάτα και πίσω. Εκεί μοιραία πας τέρμα, με ότι και να είσαι.
Ε, και μεταξύ κεμπαπιών και μπύρας με παστουρμάδες κλπ, είναι και μια Αφρικάνα κούκλα γυαλισμένη στο μισό μέτρο.... αρχίζει η φιλοσοφία:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eτσι Θεολογε...πες τα!Ο εμπειρος μοτοσυκλετιστης ξεχωριζει απο τον απειρο σε ενα πραγμα.
Ο νεος τις θελει ολες...ο παλιος θελει νεα γυναικα και γρια μοτοσυκλετα...και βγαζει γουστα να γουσταρουν αμφοτερες,ανεξαρτητα απο την ...τελικη ταχυτητα ! :D:p
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ακόμα κι έτσι να είναι, εγώ δεν ξύπνησα από κανένα "τρομακτικό όνειρο" Κώστα:cool:
Γι αυτο σε παω φιλαρακι!!!......................αλλα στην τελικη τελικη ειπα οτι μου λειπεις και εσυ εγραψες 10 σελιδες......γι αυτο Αι μαρη......τσιπουρα...:friend: :p:p:D:D
 
Top Bottom