Το τρίγωνο των Βερμούδων Αγράφων (και πέριξ)

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Εμείς σε ευχαριστούμε για τις διαδρομές που κάναμε στο Τρόφυ, στα είπα και από κοντά στην Ανατολή. Είχα κάνει αρκετά κομμάτια στο παρελθόν αλλά μεμονωμένα και ψάχνοντας.

Οι διαδρομές και των 2 ημερών ήταν καλοσχεδιασμένες, με ωραία ροή και εναλλαγές, με πολύό όμορφη φύση και όπως βλέπεις εμπνέει ακόμα κόσμο να ανέβει στο βουνό να βολτάρει.
Δοξάστε με :cool:.
Το ποτάμι το περάσατε βορειότερα, ψηλότερα στην ροή του. Το ξέρω αυτο το κομμάτι. Το έχω περασει με το μικρό. Πραγματικά όμορφο. Μου ειχε περασει από το νου να το βάλουμε στο τροφυ, αλλά το απέρριψα γρήγορα γιατί τα μεγάλα θα βογκούσαν. Χωρια το ξύλο που θα έτρωγα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για την ταβέρνα δεν ξέρω γιατί όταν περάσαμε είχαμε κανονισμένο BBQ σε κοντινό χωριό, το εκκλησάκι και η θέα στα Μάρμαρα είναι πανέμορφο, το λέγαμε τότε ότι ήταν σούπερ επιλογή για ύπνο. Ευκαιρία να ξανακάνω το κομμάτι για τον μεζέ ρε γμτ, με το Challenge αυτήν την φορά γιατί το fazer τότε δεν ήταν το κατάλληλο. Στην πηγή απέναντι από την εκκλησία είχε νερό γιατί πότιζαν και τα ζώα (τον Απρίλιο τουλάχιστον που είχαμε πάει).

Ωραία βόλτα κάνατε :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δοξάστε με :cool:.
Το ποτάμι το περάσατε βορειότερα, ψηλότερα στην ροή του. Το ξέρω αυτο το κομμάτι. Το έχω περασει με το μικρό. Πραγματικά όμορφο. Μου ειχε περασει από το νου να το βάλουμε στο τροφυ, αλλά το απέρριψα γρήγορα γιατί τα μεγάλα θα βογκούσαν. Χωρια το ξύλο που θα έτρωγα.

Νομίζω πως με την βροχή που έριξε τότε, θα πεφτανε κορμιά εκεί μέσα.;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δοξάστε με :cool:.
Το ποτάμι το περάσατε βορειότερα, ψηλότερα στην ροή του. Το ξέρω αυτο το κομμάτι. Το έχω περασει με το μικρό. Πραγματικά όμορφο. Μου ειχε περασει από το νου να το βάλουμε στο τροφυ, αλλά το απέρριψα γρήγορα γιατί τα μεγάλα θα βογκούσαν. Χωρια το ξύλο που θα έτρωγα.
Νομίζω πως με την βροχή που έριξε τότε, θα πεφτανε κορμιά εκεί μέσα.;)
Ετσι οπως πηγε η κουβεντα, εγω ενα κορμι θα εβλεπα εκει μεσα........... :laugh:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Και έτσι ήρθε η στιγμή να κολλήσω και γω στην μπουμπού - Βίρνα ή Βίργι, ένα από τα αυτοκόλλητα που είχαν περισσέψει στο Τρόφυ και μου είχε δώσει ο Κώστας gsmaniac.

Nομιζω πως μετά από αυτή τη βόλτα της αξίζει να το έχει πανω, με δόξα και τιμή και ας βέλαξε λίγο σα γελάδι σε κάποια κομμάτια.

Όμως μια χαρά με έβγαλε παντού και είχε την πλάκα του να ανοίγεις την 3η και να ακούς το μπρουμμμμμ. Είναι ένας
υπέροχος ταξιδευτής παντός τερέν και ας είναι 260+ κιλά γεμάτο, αφού με ένα μαγικό τρόπο τα κρύβει.

Να είμαστε καλά να βολτάρουμε, υγεία σε όλους και καλές διακοπές να έχουμε.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
κ με το παραπάνω αξίζει του θηρίου κ του αναβάτη.

Το 1150 είναι απόλαυση αρκεί να πάς με τα νερά του......κιλα του.
Αν κάποιος το καβαλήσει για πρώτη φορά πιστεύω θα κρεμάσει γρήγορα,οταν το μάθεις κ εξοικειωθείς εξακολουθεί να είναι μαστοδοντο αλλα...........κάτι έχει που το γουστάρεις εκτός δρόμου.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
κ με το παραπάνω αξίζει του θηρίου κ του αναβάτη.

Το 1150 είναι απόλαυση αρκεί να πάς με τα νερά του......κιλα του.
Αν κάποιος το καβαλήσει για πρώτη φορά πιστεύω θα κρεμάσει γρήγορα,οταν το μάθεις κ εξοικειωθείς εξακολουθεί να είναι μαστοδοντο αλλα...........κάτι έχει που το γουστάρεις εκτός δρόμου.
σαν κατι γκομενες που δεν τις λες ωραιες αλλα εχουν κατι καπουλια και κατι βιζ@ρ@ς...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τι... Μονο αυτά?
Νομίζω ότι της αξίζει μια καλύτερη ανάλυση-περιγραφή.
Μολογα...γιατι τα λέω χρόνια και δεν πιστευουν

Η δική σου γνωμη με το μαστοδοντο στα χώματα, για μένα μετράει πολύ και το ξέρεις.
να μολογησει για να έρθει η δικαίωση :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
να μολογησει για να έρθει η δικαίωση :D
Όχι μωρέ... Απλά ο Κωστής κάνει χρήση με πολλά εργαλεία και είναι γενικά καλό τιμόνι και μπορεί να εντοπίσει τα θετικά και φυσικά τα αρνητικά.
Δεν θα πει ένα ξερό... Τα βαριά δεν κάνουν χώμα ή δεν το λυπάστε, που ακούω τόσα χρόνια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Όχι μωρέ... Απλά ο Κωστής κάνει χρήση με πολλά εργαλεία και είναι γενικά καλό τιμόνι και μπορεί να εντοπίσει τα θετικά και φυσικά τα αρνητικά.
Δεν θα πει ένα ξερό... Τα βαριά δεν κάνουν χώμα ή δεν το λυπάστε, που ακούω τόσα χρόνια.
Θα γράψω και για αυτό, δεν ήταν η πρώτη φορά που το έβαλα σε ζόρικο χώμα. Και αν δεν υπήρχε το CCM θα ερχόμουν σε όλες τις βόλτες με το 1150.

Τι να λυπηθώ 140.000 km εχει, σιγά μη χάσει και μεταπώληση, αφού τσάμπα τα δίνουν όσα δεν έχουν γυρισμένα km.

Από δω και πέρα θα έχω μόνιμα tkc 80 μπροστά και πίσω θα πάρω 2η ζάντα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κυριακη σχετικα αργα το απογευμα εχουμε κατεβει κοιλαδα Σπερχειου με ΠΟΛΥ ζεστη και εχου,ε σκοπο να παμε μια Νιαλα με ΦΟΥΛ λιπαρα, δηλ. ολη τη διαδρομη της κορυφογραμμης απο Δαφνη Ευρυτανιας μεχρι την ασφαλτο που βγαζει λιμνη Πλαστηρα, και που ειναι 60χμ χωμα. Καποτε ειχε καποια κομματια που ητανε χαλασμενα και σπαστηρια αλλα εχω να παω χρονια και ακουσα οτι πολλα κομματια τα εχουν φτιαξει καθως θα βαλουν ανεμογεννητριες.

Επειδη ομως ειναι αργουτσικα το απογευμα και τα παιδια επρεπε να γυρισουν Αθηνα, εγκαταλειπουμε το πλανο και παμε να κανουμε μια Νιαλα με λιγα λιπαρα, ανεβαινοντας απο τη διαδρομη της δευτερης μερας του Τροφυ που ηξερε (ή νομιζε οτι ηξερε) ο Κωστας. Αφου βρισκουμε ακρη για το που να παμε μιλωντας με ενα παπα στα Φουρνα και με τον Γιαννο-Αμπεμπαμπλομ (tnx again!), φτανουμε στη Νεραϊδα απ'οπου κατεβαινουμε στον Ταυρωπο.

Ελα ρε θηριο Τιμολεοντα, περνα και το πρωτο ποταμι με το 390αρακι! :ok:







Αραζουμε μετα για ενα 10λεπτο να πιουμε λιγο νερο και να βγαλουμε καναδυο φωτο, χωρις να υποψιαζομαστε τι μας περιμενε :oops: Εξ'αλλου οπως λεει ο Κωστας "Απο δω και περα παιδια ενας δρομος ειναι μεχρι πανω, βατος και πολυ ωραιος! Φυγε Τζωρτζ μπροστα κι'ερχομαστε κι'εμεις".







Φευγω λοιπον και μετα απο μολις 200 μετρα, αρχιζουνε τα οργανα: κυλιομενη πετρα και σαθρο ανηφορικο με αποτομες στροφες που δεν ειναι οτι πιο ευκολο για βαρια και φορτωμενα 1000αρια+ on-off. Σκεφτομαι μεσ'απο το κρανος "Ρε παλιοκουφαλες nomad και Aldebaran, εχετε ελαφρα μονοκυλινδρα και βγαζετε διαδρομες για να ταλαιπωρειτε αυτους με τα μεγαλα δικυλινδρα, ξυλο που σας χρειαζεται!" :D:p

Αλλα αφου περναω το σπαστηρι ο δρομος φτιαχνει πιο πανω, με δεματια ξυλα στην ακρη που δειχνει οτι χρησιμοποιειται οποτε σκεφτομαι "Δεν πειραζει μωρε, καλα κανουν και βαζουν και λιγο πιπερακι στη διαδρομη, χρειαζεται!" :roflmao: Που να ξερω βεβαια οτι μετα απο λιγο υπαρχει γερη δοση πιπερι-καγιεν o_O

Ερχεται κι'ο Κωστας και στη σταση που κανουμε μου λεει οτι δεν τον θυμαται ετσι το δρομο και οτι μαλλον εχουν γινει κατολισθησεις απο τις βροχες και επισης δεν θυμαται τα δεματια με τα ξυλα, αλλα εχουν περασει σχεδον 2 μηνες οποτε καποια πραγματα μπορει να εχουν αλλαξει.







Φευγω παλι μπροστα και μετα απο κανα δυο χιλιομετρα ..οργανα και παλι, ο δρομος φαινεται τελειως απατητος με χορταρια, πετρες και αλλα ωραια. Σταματαω και βαζω για πρωτη φορα το ιχνος GPS της δευτερης μερας του Τροφυ (που ο Γιαννος τοχει κανει κιτρινο, αεκαρα κι'ετσ' :p) και βλεπω οτι ειμαστε μερικα χμ μακρια του. Μετα απο συντομη συσκεψη, νομιζουμε οτι χασαμε το σωστο δρομο μετα το ποταμι και ξανακανουμε το σπαστηρι κατεβαινοντας. Εκει το ιχνος ειναι παντα μακρια, και καθως το μυαλο εχει κολλησει ο Κωστας μου λεει "Βαλε χωριο Αγραφα να δουμε που θα μας παει". Το βαζω λοιπον και αντε παλι πανω ..το σπαστηρακι για 3η φορα! :thumbsdown: Αρα καλα πηγαιναμε λοιπον, αλλα κατι "δε δενει" καθως ο Κωστας δεν τη θυμαται ετσι τη διαδρομη.

Φευγω παλι μπροστα στον φανερα απατητο δρομο και σταματαω να περιμενω τους υπολοιπους σε ενα σημειο που εχει γινει ψιλο-ρεμα. Αλλα δεν ερχονται και μετα απο λιγο ακουω φωνη απο μακρια "Γιωργο ελα απο τον κατω δρομο, δεν πρεπει να παει απο κει!". Γμω τη πτνα μου, αντε παλι αναστροφη, και εκει τελικα μετα απο μια τελευταια συσκεψη αποφασιζουμε να εμπιστευτουμε το Zumo μου να μας βγαλει πανω.




Ε απο κει και μετα ειχε πιπερι-καγιεν και φυσικα οχι φωτο, καθως κοιταγαμε να περασουμε. Και επειδη εχω παει τετοιους απατητους δρομους στα Αγραφα, ειχα μιαν εγνοια μηπως και ειναι κομμενος πιο πανω και χρειαστει να γυρισουμε πισω προς Φουρνα o_O Μετα απο υπεραρκετο σχολείο για τον Τιμο αλλα και για μας, απο καποιο σημειο και μετα ο δρομος περναει στην απεναντι πλαγια ..και γινεται βατος, yesss! :ok: Nαι ρε παιδες, δε θα χρειαστει να στησουμε σκηνες παρεα με λυκους αποψε! :yew: Φτανοντας ψηλα στα Καμαρια και μετα στο τριεθνες, η Νιαλα ειναι μπροστα μας in its glory αλλα δεν εχουμε χρονο να την κανουμε, το αφηνουμε εκκρεμοτητα για καποια αλλη φορα. Παμε να κατεβουμε Καστανια guys, απο κει Καλιθηρο και να φυγετε απο τον Ε65 για Αθηνα.

Τα βουνα εδω ειναι παιδες, εμεις ναμαστε καλα να ξαναρθουμε!! :cool:

 
Τελευταία επεξεργασία:

TimosV

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Όνομα
Τίμος
Μοτό
Multi 1100
KTM 390 adv
ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ - ΔΑΣΙΚΟ ΧΩΡΙΟ - ΜΑΡΜΑΡΑ

Λίγο πριν την άτιμη κατηφόρα, όταν όλα ήταν όμορφα


Κοκάλια


Κοκάλια


Προς Σαράνταινα


Στο δάσος της Γραμμένης Οξιάς


Βαρδούσια από κάπου προς Γραμμένη Οξιά. Φαίνονταν και μερικά συννεφάκια.


Στην πλατεία της Αρτοτίνας, με καλό καφέ που μας τόνωσε.


Ψάχνοντας το δρόμο για Ανατολή/Μάρμαρα.


ΜΕΡΑ 2 - ΜΑΡΜΑΡΑ - ΓΑΡΔΙΚΙ - ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ - ΦΟΥΡΝΑΣ - ΚΛΕΙΤΣΟ - ΤΑΥΡΩΠΟΣ - ΜΟΝΟΠΑΤΙ?????

Μετά από ένα πανηγύρι Αγ. Παρασκευή / Αργύρια (Ωραία διαδρομή)


Νεροφαγώματα


Το φοβερό μονοπάτι στο κατέβασμα/ανέβασμα Ταυρωπού. Δεν το βρήκαμε!!! Καλύτερα!!!!


Πέρασμα Ταυρωπού


Κάπου χαμένοι στο ανέβασμα προς Αγραφα


Από γρασίδι, σε πέτρα νταμαρίσια, και νεροφαγώματα με λάσπες. Ότι πρέπει για πρωτάρη!!!!


Ωραίο μέρος για φωτό. Πάντως υπάρχει και η διαδρομή σε GPS My Maps αν χρειαστεί ξανά!!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σκεφτομαι μεσ'απο το κρανος "Ρε παλιοκουφαλες nomad και Aldebaran, εχετε ελαφρα μονοκυλινδρα και βγαζετε διαδρομες για να ταλαιπωρειτε ασχημα αυτους με τα μεγαλα δικυλινδρα, ξυλο που σας χρειαζετε!" :D:p
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Ενα δακρυ κύλισε
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μπράβο για την πολύ ωραία διαδρομή. Ένα κρίσιμο σχόλιο όμως. Θα σας βοηθήσει εάν ξαναπάτε
Άλλο link ήθελα να βάλω, άλλο μπήκε. Δεν πειράζει. Και αυτό ταιριαστό. Έχετε να ανεβάσετε το κομμάτι που χαθήκατε; Μιας και μαζεύω σε αρχεία ότι διαδρομές παίζουν στην Πίνδο. Την έχω κάνει, αλλά ποτέ δεν την κατέγραψα.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Υπεροχο !

Σας ζηλεύω, καλα να ειστε να ειστε παντα στα βουνα :friendship:
 
Top Bottom