Το trONy, εντός του trOFFy!!!! 2014 πάντα....

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ανοίγω αυτό το θέμα για να αφήσουμε τους βρωμιάρηδες να τα λένε μόνοι τους για τις διαδρομές τους κι εμείς να κάνουμε παιχνίδι εδώ.
Όσο αφορά στα των διανυκτερεύσεων, παραμένουν στο κεντρικό θέμα.
Θα παραθέσω εδώ τις διαδρομές που προτίθεμαι να ακολουθήσω, κάθε μέρα ξεχωριστά. Ξεκινώντας από Αθήνα.
Παρασκευή υπολογίζω εκκίνηση από Περιστέρι κατά τις 16:00-17:00 και μέσω παλαιάς ΕΟ, από Θήβα, Αμφίκλεια , Μπράλο, Λαμία, Αγ. Γεώργιο και Παλαιόκαστρο, να φτάσουμε στο σημείο δ/ν (πριν τα Φουρνά, όπως έρχεται κάποιος από Καρπενήσι) μετά από 265χλμ και 3 ώρες και κάτι , δρόμο. Βάλτε και τις στάσεις, ίσως και φαγητό (λόγω ώρας) μάλλον στον Αγ. Γεώργιο, κατά τις 22:00 θα έχουμε στήσει σκηνάκια. Αν φτάσω αργότερα από τις 20:00 στον Αγ. Γεώργιο, θα αφήσω το Παλαιόκαστρο (που είναι καταπληκτική διαδρομή) και πάω από τον πολύ πιο γρήγορο δρόμο , Ράχες Τυμφρηστού και πριν το Καρπενήσι δεξιά για Φουρνά. Κέρδος 30' τουλάχιστον.
Όλα έχουν να κάνουν με την ώρα εκκίνησης....
Σάββατο θα ανηφορήσουμε το Βελούχι και θα περάσουμε το Καρπενήσι, προς Μ. Χωριό. Προτείνω καφεδάκι εκεί και στη συνέχεια προς Προυσό. Μια στάση, φώτο και κεράκι στην Παναγία (να 'ναι πάντα κοντά μας και να μας φυλάει), άγαλμα του γιου της καλόγριας κλπ...
Μετά θα βιράρουμε για Κρέντη και Βαρβαριάδα όπου λάβει χώρα το μπάνιο στον Αγραφιώτη, σκηνάκια κλπ.
Αααα! Ξέχασα.... Στον Κρέντη θα συναντήσουμε και τους άντρες της παρέας:D:D:D:p:p:p
Σύνολο χλμ γύρω στα 140. 3 ωρίτσες δρόμος δηλαδή και με τα αξιοθέατα (έχει κι άλλα αμα έχουμε όρεξη και δεν πιούμε όλους τους καφέδες της Ευρυτανίας....) τον κάνουμε 5-6. Οπότε συμβαδίζουμε χρονικά και με τους βρωμιάρηδες:) Βέβαια αυτό θα εξαρτηθεί και από το πρόγραμμα του Πασκουάλ και θα το αποφασίσουμε επί επί τόπου (ΥΕΤ που λέγαμε στο στρατό:D:D:D ).


Αφήνω την Κυριακή γι αύριο, μη σας κουράσω νυχτιάτικα:wacky::wacky::wacky:

Όποιος θέλει διαδρομές σε gpx, μετά χαράς. Το mail του και τις έστειλα:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να προσθέσω εδώ, ότι κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μας ακολουθήσει.
Μέχρι τότε μπορεί κι εγώ να αλλάξω γνώμη πάνω σε κάποιο κομμάτι. Αλλά γενικά, έτσι το σκέφτομαι:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θοδωρή καλη η ιδεα για το TrONy!
Αν θελεις δες σαν επιλογή μια πρωινη βολτα το Σαββατο
μεχρι την πλατεια της Δομνιστας για έναν κανονικο Ελληνικο καφε :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή καλη η ιδεα για το TrONy!
Αν θελεις δες σαν επιλογή μια πρωινη βολτα το Σαββατο
μεχρι την πλατεια της Δομνιστας για έναν κανονικο Ελληνικο καφε :)
No problem man;):):):):)
30 χλμ παράκαμψη από το δρόμο Καρπενήσι-Προυσός. χ2 =60 με την επιστροφη. Αν μας παίρνει ο χρόνος σε σχέση και με το δικό σας χρονοδιάγραμμα, φύγαμε:cool:
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Θοδωρή καλη η ιδεα για το TrONy!
Αν θελεις δες σαν επιλογή μια πρωινη βολτα το Σαββατο
μεχρι την πλατεια της Δομνιστας για έναν κανονικο Ελληνικο καφε :)
Μπαστάρδεψε κ η Δομνίστα, Πασχάλης, γιά ευρώ σε κοιτάνε κ πουλάνε πιο πολύ τον φρέντο. ..

from wolves city
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ε κάντε ένα μπράφ και βγείτε Αραχωβα να δείτε και την λίμνη Ευηνου ;-) Καλό δρόμο!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μπαστάρδεψε κ η Δομνίστα, Πασχάλης, γιά ευρώ σε κοιτάνε κ πουλάνε πιο πολύ τον φρέντο. ..

from wolves city
Παντου ναρκες εχει φιλε,
πρεπει να κοβει το ματι και γρηγορα!
Πας οπου ειναι μαζεμενοι οι παππουδες σε οποιον εχει ακομα ταμπελα καφενειο κλπ.
Στη Δομνιστα το στεκι με το ευρω στον ελληνικο ειναι στην ακρη της πλατειας
αριστερο χερι οπως φευγουμε για λιμνη Ευηνου.
Μακρια απο ανακαινισμενα με επιπεδη τηλεοραση γουαι φαι κλπ παρπαριες:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε κάντε ένα μπράφ και βγείτε Αραχωβα να δείτε και την λίμνη Ευηνου ;-) Καλό δρόμο!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου
Κι αυτό παίζει:):):)
Τα χλμ από 140 γίνονται 270+, οπότε μιλάμε για ημερήσια βολτάρα, νοουμένου ότι εκεί οι δρόμοι δεν επιτρέπουν ΜΩΤ πάνω από 60χαω....
Άρα μιλάμε για 4,5-5 ώρες καβάλα! Μια χαρά:):) .Αν υπολογίσουμε στάσεις για καφέδες, :photo: κλπ... SUPER!!!:ok::ok:


Aσφαλώς βλέποντας και Εύηνο, αξίζει ο κύκλος από Θέρμο;)
Και βγαίνουμε Προυσσό από νότο:).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Για τους λάτρεις του google earth/google maps, δείτε τα χωριά που περνάμε και βάλτε αντίστοιχα να δείτε τη διαδρομή όπως αγαπάτε.
Όσοι "παίζουν" με garmin προγράμματα, ή "Ανάβασις" πείτε μου mail να σας στείλω gpx αρχεία.
Εδώ έβαλα το χάρτη Europe NT, διότι με το χάρτη της Ανάβασις,λόγω χρωμάτων, ισοϊψών κλπ, δε θα φαινόταν κάτι....
Το σχεδίασα όμως στο χάρτη της Ανάβασις.
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
την κυριακή οι χωματεροι καποια στιγμη δεν θα ξαναπατησουν ασφαλτο, θελω να πω δεν θα ξανασυναντηθουν τους ασφαλτινους?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
την κυριακή οι χωματεροι καποια στιγμη δεν θα ξαναπατησουν ασφαλτο, θελω να πω δεν θα ξανασυναντηθουν τους ασφαλτινους?
Ασφαλτο Αλεξ μετα τις 3 το μεσημερι και βορεια, στη λιμνη Πλαστηρα.
Οποτε οποιον βολεψει..
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
Ασφαλτο Αλεξ μετα τις 3 το μεσημερι και βορεια, στη λιμνη Πλαστηρα.
Οποτε οποιον βολεψει..
αυτο, θελω να πω δεν μπορει και η διαδρομη η ασφαλτινη να βρεθει εκει, περιπου εκεινη την ωρα με εσας, για να φυγουμε για τα σπιτια μας ολοι μαζι, ξερω γω..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
αυτο, θελω να πω δεν μπορει και η διαδρομη η ασφαλτινη να βρεθει εκει, περιπου εκεινη την ωρα με εσας, για να φυγουμε για τα σπιτια μας ολοι μαζι, ξερω γω..
Αλέκο η διαδρομή από άσφαλτο 100%, για να φτάσεις στα βόρεια της λίμνης Πλαστήρα είναι πολλά χλμ, περίπου 150. Ένας τεράστιος κύκλος που περνάει από τα πεδινά της Άρτας και φτάνει Αγορασιά, Δρακότρυπα κι από εκεί στο Κρυονέρι που είναι το βόρειο άκρο της λίμνης.
Υπάρχει κι άλλη επιλογή με καμιά 60+ χλμ που είναι άσφαλτος, πιο ορεινή και έχει και 3-4 κομάτια χωμάτινα που δείχνουν προσπελάσιμα.
Σε α' πρόσωπο προτιμώ μια χωμάτινη 30 χλμ (τα παιδιά θα κάνουν καμιά 60αριά) που δείχνει αρκετά βατή, ειδικά στεγνή. Αυτή κυκλώνει τα Άγραφα από δυτικά (ενώ οι χωματεροί θα τα ανέβουν...) και βγαίνει στον Αγιο Νικόλαο που λέει ο Πασχάλης. Περνάει δε από Επινιανά, για να σου δώσω ένα "στίγμα" για google maps/earth... και κινείται στην ισουψή , οπότε δε θα υπάρχει θέμα. Για να καταλάβετε, είναι η συνέχεια του φαρδύ κι εύκολου χωματόδρομου από τον Κρέντη στη Βαρβαριάδα, που θα κάνουμε Σάββατο απόγευμα όλοι.
Ο καθένας επιλέγει ότι θέλει, δε μπορεί κανείς να επιβάλει την άποψή του, νομίζω...
Εγώ έχω τη δυνατότητα να δώσω σε οποιονδήποτε τις διαδρομές σε gpx αρχείο, για μελέτη στον υπολογιστή. Ακόμα και για απευθείας χρήση σε gps.
Πρέπει επίσης να πω, ότι η μεγάλη ασφάλτινη και η μικρή, περνάνε από μέρη που δε γνωρίζω. Δεν έχω ξαναπάει και δε μπορώ να πω αν αξίζουν ή όχι τα χλμ.
Αντιθέτως τα χωμάτινα αυτής της ημέρας αξίζουν όλα τα λ7 και τα χιλιόμετρα!!!! Τα έχω κάνει και είμαι βέβαιος γι αυτό που λέω.
Επίσης είμαι βέβαιος για τα 270 χλμ του Σαββάτου, από άσφαλτο. Superάκια;);););)
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
Αλέκο η διαδρομή από άσφαλτο 100%, για να φτάσεις στα βόρεια της λίμνης Πλαστήρα είναι πολλά χλμ, περίπου 150. Ένας τεράστιος κύκλος που περνάει από τα πεδινά της Άρτας και φτάνει Αγορασιά, Δρακότρυπα κι από εκεί στο Κρυονέρι που είναι το βόρειο άκρο της λίμνης.
Υπάρχει κι άλλη επιλογή με καμιά 60+ χλμ που είναι άσφαλτος, πιο ορεινή και έχει και 3-4 κομάτια χωμάτινα που δείχνουν προσπελάσιμα.
Σε α' πρόσωπο προτιμώ μια χωμάτινη 30 χλμ (τα παιδιά θα κάνουν καμιά 60αριά) που δείχνει αρκετά βατή, ειδικά στεγνή. Αυτή κυκλώνει τα Άγραφα από δυτικά (ενώ οι χωματεροί θα τα ανέβουν...) και βγαίνει στον Αγιο Νικόλαο που λέει ο Πασχάλης. Περνάει δε από Επινιανά, για να σου δώσω ένα "στίγμα" για google maps/earth... και κινείται στην ισουψή , οπότε δε θα υπάρχει θέμα. Για να καταλάβετε, είναι η συνέχεια του φαρδύ κι εύκολου χωματόδρομου από τον Κρέντη στη Βαρβαριάδα, που θα κάνουμε Σάββατο απόγευμα όλοι.
Ο καθένας επιλέγει ότι θέλει, δε μπορεί κανείς να επιβάλει την άποψή του, νομίζω...
Εγώ έχω τη δυνατότητα να δώσω σε οποιονδήποτε τις διαδρομές σε gpx αρχείο, για μελέτη στον υπολογιστή. Ακόμα και για απευθείας χρήση σε gps.
Πρέπει επίσης να πω, ότι η μεγάλη ασφάλτινη και η μικρή, περνάνε από μέρη που δε γνωρίζω. Δεν έχω ξαναπάει και δε μπορώ να πω αν αξίζουν ή όχι τα χλμ.
Αντιθέτως τα χωμάτινα αυτής της ημέρας αξίζουν όλα τα λ7 και τα χιλιόμετρα!!!! Τα έχω κάνει και είμαι βέβαιος γι αυτό που λέω.
Επίσης είμαι βέβαιος για τα 270 χλμ του Σαββάτου, από άσφαλτο. Superάκια;);););)
ωραια, ετσι και αλλίως για να μην με φάνε οι λυκοι θα σε ακολουθάω + οτι απο εκει δεν ξερω τιποτα πλιν λιμνη πλαστηρα, την παρασκευη θα φυγω και εγω απογευμα απο χαλκιδα, να κανονισουμε αν δεν εχεις προβλημα να πάμε παρέα,...ο τσολιάς???
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ωραια, ετσι και αλλίως για να μην με φάνε οι λυκοι θα σε ακολουθάω + οτι απο εκει δεν ξερω τιποτα πλιν λιμνη πλαστηρα, την παρασκευη θα φυγω και εγω απογευμα απο χαλκιδα, να κανονισουμε αν δεν εχεις προβλημα να πάμε παρέα,...ο τσολιάς???
Βέβαια πάμε παρέα από Παρασκευή.
Τη συνάντηση θα την καθορίσουμε μια - δυο μέρες πριν και γενικά την "βλέπω" κάπου έξω από Θήβα, προς Αλίαρτο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ωραια, ετσι και αλλίως για να μην με φάνε οι λυκοι θα σε ακολουθάω + οτι απο εκει δεν ξερω τιποτα πλιν λιμνη πλαστηρα, την παρασκευη θα φυγω και εγω απογευμα απο χαλκιδα, να κανονισουμε αν δεν εχεις προβλημα να πάμε παρέα,...ο τσολιάς???

Δεν τονε βλέπω στις λίστες.....:thinking::thinking:


κι από κάτι λίγα που είπαμε πρόσφατα, δε μπορεί να κλείσει το μαγαζί, ούτε έχει κάποιον εκείνο το ΠΣΚ. Θα μας λείψει το καμάρι μας:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρες!!!!!

Υπάρχουν κάποιοι του ασφάλτινου που θα ακολουθήσουν τη διαδρομή που πρότεινα?
Ο @alekni κι ο μπράδερ μου είναι στανταράκια.
επίσης, αν υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις, καλό θα είναι να "πέσουν στο τραπέζι" σήμερα - αύριο, για να σχεδιάσουμε ανάλογα.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom