Φλερτάροντας με την Αριάδνη

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παρά τη κακοκαιρία, τολμήσαμε με τον φίλο Μάνο να βγούμε με τα μικρά μας για να παίξουμε με το χιόνι και ΔΕΝ το μετανιώσαμε. Περάσαμε φανταστικά και έχουμε φωτογραφίες που δε θα περίμενε κανείς να βρει τόσο κοντά στο Ηράκλειο.
Όλες τραβήχτηκαν στο κοντινό δάσος της Κέρης και στο οροπέδιο του Στρούμπουλα

Το ξεκίνημα, κλασικά από Γιόφυρο. Νωρίτερα ήταν όλο το Ηράκλειο άσπρο αλλά δε κράτησε πολύ. Κάτι οι βροχές μετά, κάτι ο αέρας, μόνο τοπικά έμειναν ίχνη χιονιού στα πολύ χαμηλά υψόμετρα.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δεν έχουμε σκοπό να πάμε μακριά, εξάλλου οι κοντινοί λόφοι του Ηρακλείου έχουν ντυθεί στα λευκά από το Χιονιά "Αριάδνη", τον πρώτο απ' όσο ξέρω που αποκτά ονοματεπώνυμο.
Πάμε λοιπόν πρώτα μια βόλτα στο Δάσος της Κέρης όπου περιπλανόμαστε κάμποση ώρα.



Ο Μάνος







Η αφεντιά μου



Τι καταπληκτική θέα!



Το κινητό μου είναι αδιάβροχο, η φωτογραφική δεν είναι, οπότε η επιλογή του κινητού για φωτογραφίες ήταν μονόδρομος υπό αυτές τις συνθήκες. Μια ιδέα όμως την παίρνετε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αφού φχαριστηθήκαμε παιχνίδι λέμε να το χοντρίνουμε λιγάκι. Ανέβασμα καμιά 100στή μέτρα υψόμετρο και 2-3 χιλιόμετρα απόσταση στο οροπέδιο του Στρούμπουλα. Οι συνθήκες, ελαφρώς δυσκολούτσικες, πολλά μπαντιλίκια και ακόμα περισσότερο γέλιο αργότερο, φτάνουμε θαρρώ και βγάζουμε μια μάλλον μάχιμη Selfie :





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λέω πως φτάνουμε γιατί με τη χιονοθύελλα που μας βαράει δυσκολευόμαστε να δούμε πέρα από τη μύτη μας. Προς στιγμήν έχουμε ένα ανέλπιστο άνοιγμα και βλέπουμε το χαρακτηριστικό εκκλησάκι στην αρχή του οροπεδίου.




Το άνοιγμα κλείνει όμως απότομα όπως άνοιξε...






 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ευτυχώς με το κρύο δεν κυκλοφορούσε κανεις να σας δει να θαρρεί πως είστε τίποτα κουζουλοί!
Μπράβο και παλι μπράβο!
Πάντως με τις μάσκες στα κράνη πρέπει να την ψιλό ακούσατε απο την παγωνιά έτσι;
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δεν πτοούμαστε όμως ακόμα. Πτοούμαστε όμως, όταν προχωράμε και αρχίζει να μαζεύεται χιόνι πάνω από τα γόνατά όπως οδηγώ. (δείτε τα πιρούνια και τον τροχό :eek:)
Με πολύ σπρώξιμο καταφέρνω να επιστρέψω από αυτήν την παγίδα χιονιού.



Και δε κρατούσα το καταπληκτικό φτυαράκι μου...



Όταν πια καταφέραμε να ξεμπλέξουμε, ήταν και η ώρα της επιστροφής.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επιστροφή χωρίς περιπέτεια όμως γίνεται; Δε γίνεται!
Αρκετοί ελαφρόμυαλοι εκδρομείς δοκιμάσανε να ανέβουν με τα 4χ4 τους στο Στρούμπουλα. Μερικοί μάλιστα τα κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το Εκκλησάκι. Μετά από δύο που βοηθήσαμε να ξεκολήσουν, πλέον δεν ασχολούμασταν άλλο. Απλά όταν βρίσκαμε στο σχετικά καθαρό κομμάτι κάποιο 4χ4 να έρχεται από απέναντι, βουτούσαμε με φόρα στο απάτητο να του κάνουμε χώρο να περάσει και...
...και κάποιες φορές κολλούσαμε και εμείς για λίγο ;)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν έχουμε σκοπό να πάμε μακριά, εξάλλου οι κοντινοί λόφοι του Ηρακλείου έχουν ντυθεί στα λευκά από το Χιονιά "Αριάδνη", τον πρώτο απ'όσο ξέρω που αποκτά ονοματεπώνυμο....

Τι καταπληκτική θέα!

Ολες οι καταστροφες εχουνε γυναικειο ονοματεπωνυμο.

Παιδικη χαρα,ολη δικη σας.:friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ευτυχώς με το κρύο δεν κυκλοφορούσε κανεις να σας δει να θαρρεί πως είστε τίποτα κουζουλοί!
Μπράβο και παλι μπράβο!
Πάντως με τις μάσκες στα κράνη πρέπει να την ψιλό ακούσατε απο την παγωνιά έτσι;
Εμείς και οι ντελιβεράδες κυκλοφορούσαν από δίτροχα στο Ηράκλειο όσο είδαμε. Και οκ, οι ντελιβεράδες είναι ημίθεοι, για εμάς ήταν ζόρικη απόφαση ;)


Ολες οι καταστροφες εχουνε γυναικειο ονοματεπωνυμο.

Παιδικη χαρα,ολη δικη σας.:friendship:
Έτσι!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Μπραβο ρε παληκαρια. Ηταν τσουχτερο το κρυο σημερα αλλα οσοι τολμησαν ανταμείφθηκαν. Παντα τετοια :friendship:





υγ. Δεν το ηξερα οτι ρηχνει τοσο πολυ χιονι στην Κρητη. Εντυπωσιαστηκα
 

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Κι εγω Κερη ημουν, αλλα προφανως αλλες ωρες. Εγω ανεβηκα γυρω στις 11.30 με 12.
Υπεροχα ηταν (για μας που ειναι σχετικα πρωτογνωρα).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπράβο ρεεεε!!!!
Πάντα τέτοια!!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ωραιοι, αν δεν δουλευα σημερα και εγω το εψηνα για καμια κοντινη μιας και εχω να οδηγησω 10 μερες και εχω σαλταρει... :p

@Markas , μολις ανακοινωσαν στην τηλεοραση οτι δεν ανοιγουν σχολεια αυριο σε ολο το Ηρακλειο απο οτι καταλαβα,ξεκινα σιγα σιγα να ανεβασεις και τον Ρουβα :p :p
 
Top Bottom