Χωμάτινο Διήμερο στα βουνα της Κεντρικής Ελλάδας.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι μαλλον θα μπω στη διαδικασια για κανενα michelin tracker αλλα πολυ πιθανο μετα το γυρισμα στο σπιτι με τοση ασφαλτο να χουν γινει κονφετι τα τακουνια.θα δειξει.
Θενκς Γιαννη.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στη Πατερογερανειάδα, ο Κωστής kordix μου πρότεινε Tracker μπροστά και MT21 πίσω.
Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για τα μηχανάκια μας.
Εάν οι ταχύτητες είναι έως και τα 120 με ανεβασμένες πιέσεις, δε θα τα φας τόσο γρήγορα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με gs 1150 και τακούνι μπορώ να ακολουθήσω?
Στη Πατερογερανειάδα, ο Κωστής kordix μου πρότεινε Tracker μπροστά και MT21 πίσω.
Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για τα μηχανάκια μας.
Εάν οι ταχύτητες είναι έως και τα 120 με ανεβασμένες πιέσεις, δε θα τα φας τόσο γρήγορα.
Ο οποίος θέλει πολύ να έρθει σε αυτή τη βόλτα και θα το παλέψει...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Γιάννη καλημέρα...φανταστική η ιδέα σου για αυτή την βόλτα...Έχω όμως την εντύπωση ότι τα χλμ είναι πολλά και δεν θα μπορέσουν να βγουν σε ένα διήμερο...Μιλάμε για 1200+ χλμ,πήγαινε-ελα,οπότε για να μπορέσεις να φτάσεις Βάλια Κάλντα (Η οποία παρεμπιπτόντως ήταν από τις καλύτερες διαδρομες που έχω κανει) θα πρέπει να κόψεις πολλά χωμάτινα χλμ...Όπως και να έχει θα με ενδιέφερε πολύ να ξανακάνω μια βόλτα προς τα μέρη εκεί πάνω αλλά ειμαι σε αναμονή εξελίξεων για το τροφυ καθώς θα μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο σε διάστημα λιγότερο του μήνα να μπορέσω να την κάνω 2 φορές....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το δουλεύω Τάκη, όπως φαίνεται θα μπουν αρκετά ασφάλτινα χιλιόμετρα τη δεύτερη μέρα, δε γίνεται αλλιώς.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το δουλεύω Τάκη, όπως φαίνεται θα μπουν αρκετά ασφάλτινα χιλιόμετρα τη δεύτερη μέρα, δε γίνεται αλλιώς.
Μπορούν να κοπούν κάποια χωμάτινα κομμάτια εξοικονομώντας αρκετές ώρες... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην χαρτογράφηση την βγάλαμε σε 2 ημέρες, αλλά το γκρουπ ήταν 4 μηχανές.
Αν μαζευτείτε πολλοί και υπαρχουν χιονουρες... Το βλέπω δύσκολο.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Εγώ θα σου πρότεινα κατευθείαν απο άσφαλτο πρώτη διανυκτέρευση Καστανιές και ξεκίνημα των χωματινων χλμ από εκεί την επόμενη μέρα το πρωί...Ίσως έτσι δεν θα χρειαστεί από εκεί και πέρα να κόψεις κανένα κομμάτι της διαδρομής...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μην αγχώνεστε θα βρεθεί άκρη.

thenos gsmaniac ηδη έχω βγάλει εκτός το πρώτο κομμάτι της δεύτερης μέρας μέχρι το Μέτσοβο, το οποίο απ'ότι θυμάμαι δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Μετά την Καστανιά θα κάνουμε άσφαλτο 70χλμ και θα μπούμε απευθείας Βάλια Κάλντα μέχρι Αβδελλα, και μετά απευθείας Βωβουσα. Τι κομμάτι μετά τη Βωβουσα θα το κόψουμε στη μέση μέχρι το Γυφτόκαμπο και μετά από άσφαλτο μέχρι Βραδετο.

Δηλαδή η δεύτερη μέρα θα είναι πιο πολύ ονοφάδικη πάρα καθαρά χωμάτινη με τα χωμάτινα περασμένα να είναι σε πολύ ωραία σημεία. Μετά τη Λαιστα διασχίζουμε και ένα ποτάμι :stm:

Θελω να είμαστε Βραδετο μέχρι το αργότερο 17:00 για να επιστρέψουμε και στα σπίτια μας.

ztakisg16 Τακη μου το σκέφτηκα, αλλά αυτό προϋποθέτει να κάψω τα χώματα της πρώτης μέρας τα οποία αν θυμάσαι είναι εκπληκτικά.... Καταρράκτες Παλαιοκαριας, Ροπωτό, Γκρόπα, το Περτουλι με τα ορολίβαδά του, διάφορα διάσελα της Πίνδου κτλ.
Δε χάνονται αυτά ρε φιλαράκι..
Προτιμώ να κάψω το κομμάτι Καστανιά - Μέτσοβο που διασχίζει το Χιολι πάρα να χάσω όλη την πρώτη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στην χαρτογράφηση την βγάλαμε σε 2 ημέρες, αλλά το γκρουπ ήταν 4 μηχανές.
Αν μαζευτείτε πολλοί και υπαρχουν χιονουρες... Το βλέπω δύσκολο.
Όλα είναι στο πρόγραμμα Κωστή, είναι μέρος της περιπέτειας κι αυτό. :)

Άσε που θα έχουμε και φτυάρια :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην αγχώνεστε θα βρεθεί άκρη.

thenos gsmaniac ηδη έχω βγάλει εκτός το πρώτο κομμάτι της δεύτερης μέρας μέχρι το Μέτσοβο, το οποίο απ'ότι θυμάμαι δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Μετά τις Καστανιες θα κάνουμε άσφαλτο 70χλμ και θα μπούμε απευθείας Βάλια Κάλντα μέχρι Αβδελλα, και μετά απευθείας Βωβουσα. Τι κομμάτι μετά τη Βωβουσα θα το κόψουμε στη μέση μέχρι το Γυφτόκαμπο και μετά από άσφαλτο μέχρι Βραδετο.

Δηλαδή η δεύτερη μέρα θα είναι πιο πολύ ονοφάδικη πάρα καθαρά χωμάτινη με τα χωμάτινα περασμένα να είναι σε πολύ ωραία σημεία. Μετά τη Λαιστα διασχίζουμε και ένα ποτάμι :stm:

Θελω να είμαστε Βραδετο μέχρι το αργότερο 17:00 για να επιστρέψουμε και στα σπίτια μας.

ztakisg16 Τακη μου το σκέφτηκα, αλλά αυτό προϋποθέτει να κάψω τα χώματα της πρώτης μέρας τα οποία αν θυμάσαι είναι εκπληκτικά.... Καταρράκτες Παλαιοκαριας, Ροπωτό, Γκρόπα, το Περτουλι με τα ορολίβαδά του, διάφορα διάσελα της Πίνδου κτλ.
Δε χάνονται αυτά ρε φιλαράκι..
Προτιμώ να κάψω το κομμάτι Καστανιες - Μέτσοβο που διασχίζει το Χιολι πάρα να χάσω όλη την πρώτη μέρα.
Καστανια- Ανηλιο....ειναι πολυ ομορφο κομματι!

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε φιλος.....εκατσα να δω τι δεν αξιζει να περασετε και δεν τα καταφερα!:oops:
Καντε την ολη και οπου βγει....διαβατηρια μην ξεχασετε
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καστανια- Ανηλιο....ειναι πολυ ομορφο κομματι!

Αναγκαστικά θα πρέπει να το κάψουμε ρε φίλε.

Η άλλη λύση είναι να βάλουμε μια παραπάνω μέρα όπως το τροφυ για να κάνουμε όλα τα κομμάτια.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αν το κάνετε τριήμερο είμαι μέσα.
Για διήμερο με πάνω από 4-5 μότο δεν βγαίνει για τουριστικό ρυθμό με στάσεις για φώτο κλπ.
Πάρα το υψόμετρο τέλος Μαΐου θα έχει πιθανότατα και πολύ ζέστη που σημαίνει και περισσότερες στασεις
Θα αγχωθουμε και θα ψάχνουμε τι να κόψουμε στο πόδι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όλα είναι στο πρόγραμμα Κωστή, είναι μέρος της περιπέτειας κι αυτό. :)

Άσε που θα έχουμε και φτυάρια :p
Πάντως χιόνια πολύ δύσκολα θα βρεθούν.
Εδώ είναι καθαρά στα 1900μ...
Πέρυσι είχε βαρύ χειμώνα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως χιόνια πολύ δύσκολα θα βρεθούν.
Εδώ είναι καθαρά στα 1900μ...
Πέρυσι είχε βαρύ χειμώνα...
Και πέρυσι καθαρά ήταν, εκτός από 3 ανήλια σημεία που είχε απροσπέλαστες χιονουρες.
Τη μία την περάσαμε λόγω φτυαριου made nomad και στο χιολι... Δεν πέρναγε ούτε γκρειντερ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και πέρυσι καθαρά ήταν, εκτός από 3 ανήλια σημεία που είχε απροσπέλαστες χιονουρες.
Τη μία την περάσαμε λόγω φτυαριου made nomad και στο χιολι... Δεν πέρναγε ούτε γκρειντερ.
Ναι αλλά φέτος δεν είχε χιόνια... ;)
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μην αγχώνεστε θα βρεθεί άκρη.

thenos gsmaniac ηδη έχω βγάλει εκτός το πρώτο κομμάτι της δεύτερης μέρας μέχρι το Μέτσοβο, το οποίο απ'ότι θυμάμαι δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Μετά τις Καστανιες θα κάνουμε άσφαλτο 70χλμ και θα μπούμε απευθείας Βάλια Κάλντα μέχρι Αβδελλα, και μετά απευθείας Βωβουσα. Τι κομμάτι μετά τη Βωβουσα θα το κόψουμε στη μέση μέχρι το Γυφτόκαμπο και μετά από άσφαλτο μέχρι Βραδετο.

Δηλαδή η δεύτερη μέρα θα είναι πιο πολύ ονοφάδικη πάρα καθαρά χωμάτινη με τα χωμάτινα περασμένα να είναι σε πολύ ωραία σημεία. Μετά τη Λαιστα διασχίζουμε και ένα ποτάμι :stm:

Θελω να είμαστε Βραδετο μέχρι το αργότερο 17:00 για να επιστρέψουμε και στα σπίτια μας.

ztakisg16 Τακη μου το σκέφτηκα, αλλά αυτό προϋποθέτει να κάψω τα χώματα της πρώτης μέρας τα οποία αν θυμάσαι είναι εκπληκτικά.... Καταρράκτες Παλαιοκαριας, Ροπωτό, Γκρόπα, το Περτουλι με τα ορολίβαδά του, διάφορα διάσελα της Πίνδου κτλ.
Δε χάνονται αυτά ρε φιλαράκι..
Προτιμώ να κάψω το κομμάτι Καστανιες - Μέτσοβο που διασχίζει το Χιολι πάρα να χάσω όλη την πρώτη μέρα.
Το χωριό λέγεται Καστανιά.
Χωριό Καστανιές έχει στον Έβρο.
Μην το βάλετε έτσι στο gps. ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το χωριό λέγεται Καστανιά.
Χωριό Καστανιές έχει στον Έβρο.
Μην το βάλετε έτσι στο gps. ;)
Το διόρθωσα.
 
Top Bottom