Ωχ!τα πλευρα μου,ΩΧ!η μεση μου,ε ασταδιαλα πια...Υποστρωμα!

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Να σε πω και τ'άλλο... Παρόλο που για το ΠΟΛΥ κρύο έχω ένα ειδικό sleeping bag με confort zone τους -5, όταν 'κλουθώ του κουζουλού (ακολουθώ τον τρελό για τους μη κρητικομαθείς) @Markas στις χειμερινές του διαβιώσεις-επιβιώσεις με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και πολύ υγρασία λόγω βροχής, τότε προτιμώ να έχω και ένα καλό μονωτικό στρώμα αέρα ανάμεσα στο sleeping bag και το έδαφος. Έτσι συνήθως παίρνω το φουσκωτό το 15άποντο (αυτό για τους επισκέπτες με το βιλούδο από πάνω) και μια τρόμπα για να το φουσκώνω. Το ίδιο έκανα όταν πρωτοάρχισα να παίρνω τη μικρή στα κάμπινγκ μαζί μου για να μην της φανεί πολύ απότομο... ;)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Robens Campground 3.0cm

http://www.robens.de/en/Products/Mats/SelfinflatingMats/Campground30cm



Διαστάσεις πακεταρισμένο 27χ16, το πήρα πριν το καλοκαίρι γύρω στα 25 ευρώ και με βόλεψε πολύ άσχημα!! Ξεπακετάρισμα - πακετάρισμα γελοία διαδικασία και παίρνει το πολύ 3 λεπτά.. Διάρκεια φουσκώματος 5 λεπτά και μετά του ρίχνω και λίγο αέρα με το στόμα..

Αυτά από εμένα :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Από τα παραπάνω βρήκα ώς πραγματικές ευκαιρίες τα παρακάτω:
Στα 9 λίρες
http://www.sportsdirect.com/gelert-camper-full-mat-782010?colcode=78201018

Στις 18 λίρες, αλλά δεν λέει διαστάσεις διπλωμένο...
http://www.sportsdirect.com/karrimor-explore-mat-782016?colcode=78201616

Στις 5 λίρες
http://www.sportsdirect.com/gelert-camper-self-inflating-full-mat-782171?colcode=78217190

Στις 16 λίρες, αλλά είναι βαρύ και μεγάλο...
http://www.sportsdirect.com/gelert-adventure-xl-self-inflating-mattress-782025?colcode=78202590

Καλή περίπτωση αυτό του Άλεξ. στα 24,95 ευρώ...
http://www.robens.de/en/Products/Mats/SelfinflatingMats/Campground30cm
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τα δυο τα φθηνα δεν φαινονται της προκοπης.Αυτο με τις 18 δεν φαινεται ασχημο.
Βρηκα και ενα βιντεακι για το τελευταιο.
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
εγω πάντως ξέρω και κόσμο που χρησιμοποιεί τα στρώματα θαλάσσης τα οποία πακεταρισμένα δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου χώρο!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ολη η οικογενεια χρησιμοποιει αυτο!Το δικο μου κλεινει ηδη δεκαετια διχως την παραμικρη αλλοιωση ή αλλο προβλημα.
Με πολλη υπομονη τα πηραμε στη μιση τιμη τις ημερες προσφορων του παρακατω κταστηματος.
https://www.globetrotter.de/shop/therm-a-rest-cc-base-camp-217705-blue-nights?ref=uIP12y0fN

p.s.
Οταν ημασταν στο Βερολινο το 2008 πηραμε το δευτερο μεσα απο το καταστημα.
Στον τομεα της thermarest ειχε τα στρωματακια φουσκωμενα επανω σε πετρες και κλαδια για να τα δοκιμασεις.
Υπερβολη?
Παραπερα ειχε μονοπατια λιγων μετρων για να δοκιμαζεις ορειβατικα μποτακια.
Υπερβολη?
Στον αλλο οροφο ειχε μια λιμνη γι να δοκιμασεις το καγιάκ που σου αρεσε
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παίδες, τι κάνουμε; Προχωράμε;
Ποιο διαλέγουμε;
Αναλαμβάνει κάποιος;
Ισως ειναι ΠΟΛΥ δυσκολη μια Ομαδικη αγορα Χρηστο σε τετοιο προϊον.
Διοτι με το capital control ακομα κι αν μαζευτουμε 15 ελαχιστα ατομα,που θα ειναι πολλοι παραπανω εκτιμω,με τιμη μοναδας βαζω ενα 40€-για κατι καλο-θα πρεπει να γινει αναληψη ανα εβδομαδα,να δηλωθει το ποσο "τι και πως",να προτιμηθει αγορα απο Ελλαδα για το γνωστο "φαγαμε Πορτα εξω σε αγορες" και αρα και η συνολικη εξοφληση και διαδικασια για να προχωρησει θα ειναι τουλαχιστο χρονοβορα.Οποτε μαλλον δεν...:oops::(
Αυτα αν αναλαβει καποιος "θνητος".Αν αναλαβει καποιος επαγγελματιας που εχει πιθανον αλλο τροπο εξοφλησης(που δεν γνωριζω)ή ο "Ελληνας κροισος με 7 γραμματα"και εξοφλησει για ολους και του τα καταθετουμε...αλλαζει το σκηνικο...Εχουμε τετοιους αναμεσα μας;....Εναν ξερω προσωπικα κι αυτος ειναι ζαμπλουτος σε...αισΤηματα...:p:D

Βεβαια την αναρτηση του Τοπικ την εκανα με γνωμονα να μαθουμε απο τους πιο ψαγμενους τι παιζει και τι ειναι καλο ως αγορα και που οπως βλεπω υπαρχουν πολλοι τετοιοι και μαλιστα προθυμοι να βοηθησουν με τη γνωση και ανταλλαγη των εμπειριων τους(I love ADVride ψυχαρες!!!:friendship: )...

Τωρα αν εχετε αλλη αποψη,ευχαριστως να συμμετεχω σε Ομαδικη και να το προχωρησουμε παρεα.:thinking:
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ολη η οικογενεια χρησιμοποιει αυτο!Το δικο μου κλεινει ηδη δεκαετια διχως την παραμικρη αλλοιωση ή αλλο προβλημα.
Με πολλη υπομονη τα πηραμε στη μιση τιμη τις ημερες προσφορων του παρακατω κταστηματος.
https://www.globetrotter.de/shop/therm-a-rest-cc-base-camp-217705-blue-nights?ref=uIP12y0fN

p.s.
Οταν ημασταν στο Βερολινο το 2008 πηραμε το δευτερο μεσα απο το καταστημα.
Στον τομεα της thermarest ειχε τα στρωματακια φουσκωμενα επανω σε πετρες και κλαδια για να τα δοκιμασεις.
Υπερβολη?
Παραπερα ειχε μονοπατια λιγων μετρων για να δοκιμαζεις ορειβατικα μποτακια.
Υπερβολη?
Στον αλλο οροφο ειχε μια λιμνη γι να δοκιμασεις το καγιάκ που σου αρεσε
Το παραπάνω είναι πολύ καλό κατασκηνοτικό υπόστρωμα αλλά δυστυχώς για μεταφορά για μηχανή δεν κάνει γιατί δεν διπλώνει στη μέση και τα ~65εκ μήκους του δεν βολεύουν καθόλου.

Όσο για το κατάστημα που λές, η πλειοψηφία των σοβαρών outdoors καταστημάτων στο εξωτερικό είναι έτσι (οκ δεν έχουν όλα λίμνες, αλλά πετρούλες για δοκιμές σίγουρα θα βρείς) αλλά δυστυχώς η σχετική κουλτούρα στην ελλάδα τόσο των επαγγελματιών όσο και των καταναλωτών απέχει πολύ.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Εγώ έχω αυτό, χωρίς να το ψάξω πολυ, συμβουλευτικά τον Στέφανο @N4pSt3R αφού δοκίμασε 3-4.

Το πήρα απο εδω γιατί όταν το ήθελα είχε μόνο αυτός, παίζουν και φθηνότερα αν το ψάχνεις. Ειναι μικρό, ελαφρύ και σχετικά άνετο (δεν έχω εμπειρία απο αλλα).

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=3139



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια κουβεντα απο τους πιο ειδικους και για μας τους campinguys(πως το ειπα ρε πστη μου :p ). Μετα την εμπειρια καποιων κατασκηνωσεων με φουσκωτο στρωμα καταθετω τα εξης...
1)Το φουσκωτο στρωμα ειναι μεγαλο σε ογκο και ειδικα στη μοτο αυτο "ποναει"...Βάλε και μια τρομπα 12V που θελω μαζι...βαλε κι ενα ακομα υποστρωμα για κατω και...ωπα...αουτς,ενα σακιδιο μεγαλοοοο θελω τεζα ΜΟΝΟ για αυτα:blackeye:!
2)Οταν το φουσκωνεις τεζα,μετα απο καμμια ωριτσα υπνο,αρχιζουν και τριζουν ολα,συν οτι κοντευεις σε καθε στροφη να πεσεις στο πατωμα...ή στην πρασιά :hungry:.Δεν με βολευει με ΤΙΠΟΤΑ φουσκωμενο.:hungover:Μαλιστα καποια στιγμη σηκωθηκα να το ξεφουσκωσω λιιιγο και...απλα κοιμηθηκα στο σανιδι διοτι η γ@μiμενη η βαλβιδα αρνηθηκε να κλεισει παλι...φςςςςςςςςςςτ και παει το στρωμα Πατριωτηηηη:hungover::laugh::sleep::sleep:

Με αυτα τα δεδομενα λοιπον,θελω να ρωτηΞω τους πιο ψαγμενους:
-Ποιο ΑΥΤΟΦΟΥΣΚΩΤΟ στρωματακι προτεινετε και για να "τουμπανιαζει" μονο του αλλά και για να κερδισω και το χωρο για την τρομπα που θελω τωρα αλλά και για να φουσκωνει μονο του να μην ασχολουμαι(ειδικα στο τελος της μερας με μοτο,στην κουραση ολα μετρανε)...
-Πόσο χωρο μεταφορας πιανουν;Οσο ας πουμε ενα υποστρωμα;
-Θεωρεις οτι καποια εταιρεια ειναι καλυτερη σε αυτο το "αξεσουαρ";...
-Πόση ωρα θελουν για φούσκω-ξεφούσκω;
-και ΒΑΣΙΚΟ,...ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ .Τι παχος πρεπει να εχει ενα τετοιο στρωμα για να εξασφαλιζεις ανεση στον υπνο;Και το μηκος/πλατος σε σχεση με τον υπνοσακο πόσο πρεπει να "περισσευει";...
-Λογικα με ενα τετοιο δεν θελεις υποστρωμα εξτρα ε;...ισχυει;Εχει αντοχες για να μπει καταγης;:Watching:

Θενκ γιου ;),ειμαι ολος αυτια...και ελπιζω ολος μεση και πλευρα μετα τις συμβουλες :p
Η λύση είναι να σταματήσεις το camping, στην ηλικία που εισαι:p
Αν επιμένεις συνέχισε να φουσκωνεις το τριζατο φουσκωτο 15 πόντων πάχους και φτηνό στρωμα σου
Τα υποστρωματα τα αυτοφουσκωτα, δεν έχουν σε καμμια περίπτωση την άνεση των φουσκωτών.
Άσε που μοιάζουν σε καπάκια από φερετρα :eek:
Μπρρρρρρρρρ..........
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ολη η οικογενεια χρησιμοποιει αυτο!Το δικο μου κλεινει ηδη δεκαετια διχως την παραμικρη αλλοιωση ή αλλο προβλημα.
Με πολλη υπομονη τα πηραμε στη μιση τιμη τις ημερες προσφορων του παρακατω κταστηματος.
https://www.globetrotter.de/shop/therm-a-rest-cc-base-camp-217705-blue-nights?ref=uIP12y0fN

p.s.
Οταν ημασταν στο Βερολινο το 2008 πηραμε το δευτερο μεσα απο το καταστημα.
Στον τομεα της thermarest ειχε τα στρωματακια φουσκωμενα επανω σε πετρες και κλαδια για να τα δοκιμασεις.
Υπερβολη?
Παραπερα ειχε μονοπατια λιγων μετρων για να δοκιμαζεις ορειβατικα μποτακια.
Υπερβολη?
Στον αλλο οροφο ειχε μια λιμνη γι να δοκιμασεις το καγιάκ που σου αρεσε
Spam on

Κι εγω τωρα που δοκιμάζω καροτσια πηγα σε ενα καταστημα και είχε πασαρελα τριων ειδων δρομου για να δοκιμαζεις τα καροτσια...
Υπερβολη?

Εμενα μΕ αρεσε ομως και ετσι διαλεξα καροτσι! :D

Spam off
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Φίλος χρησιμοποιεί περίπου 4 χρόνια το Terra Foldy. Είναι πολύ ικανοποιημένος από θέμα άνεσης & χώρου, είναι επώνυμο (terra), σπαστό και δεν πιάνει πολύ χώρο. Σαφώς υπάρχουν ποιοτικότερα & πιο άνετα, το θεωρώ όμως χρυσή τομή ως προς άνεση/ποιότητα/όγκο/τιμή.
Για μένα προτίμησα κάτι μεγαλύτερο για περισσότερη άνεση & εντέλει το μετάνιωσα γιατί πιάνει πολύ χώρο.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Η λύση είναι να σταματήσεις το camping, στην ηλικία που εισαι:p
Αν επιμένεις συνέχισε να φουσκωνεις το τριζατο φουσκωτο 15 πόντων πάχους και φτηνό στρωμα σου
Τα υποστρωματα τα αυτοφουσκωτα, δεν έχουν σε καμμια περίπτωση την άνεση των φουσκωτών.
Άσε που μοιάζουν σε καπάκια από φερετρα :eek:
Μπρρρρρρρρρ..........
Καπάκια από φέρετρα...!! Απλά έλιωσαααα!1 :pointu::pointu::pointu::pointu:
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Εγώ παιδιά πήρα στην αρχή ένα αυτοφούσκωτο 2.5cm, αλλά με πονούσε η πλάτη μου. Μετά πήρα άλλο (πάλι αυτοφούσκωτο) 3.8cm αλλά και πάλι δεν ήμουν άνετος, τη δεύτερη μέρα είχα ενοχλήσεις στην πλάτη.

Τελικά τα προβλήματα λύθηκαν με καλό (αλλά ακριβό) φουσκωτό 6cm, πολύ άνετο, πακετάρεται σε ελάχιστες διαστάσεις (ένα μικρό κυλινδράκι) και είναι το NeoAir Trekker
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ασχετη ερωτηση(αλλά σχετικη...:hungover: ).Για οσους βαζετε λινκ αγορας απο εξωτερικο,με ποιο τροπο αγοραζετε;Γιατι εχω καιρο τωρα φαει πορτα με την Prepaid που εχω...:UH:Παιζει κανα τακλιν που ανοιγει η αντιπαλη περιοχη για σουτ;:pc:
 
Top Bottom