ατυχημα με πεζο

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
παρε το Τενερε Μητσε κ κοψε προς Λαμπιρι μερια για 1-2 τσιπουρακια να ξεχαστεις.
Ωπ...να ερθουμε να το φιλοσοφησουμε...αν ειναι ετσι!:friendship:Και παω στοιχημα οτι ακρη ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα βρεθει αλλά ολο και κατι θα μεινει απο την...συνελευση :D
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
το βεσπι δυστυχως στραβωσε τιμονι,ζβαρνιστικε και απο τις δυο πλευρες(!),στραβωσε η ποδια,στραβωσε το πατωμα,οι λαμαρινες δλδ,κατι φλασακια,κατι παπαρακια..
μ εναν καλο και εμπειρο βεσπα πιστευω "ερχεται",ισως στην Πατρα να παιζει κανας τετοιος.δεν εχω ψαχτει ακομα.
και μαλλον θ αργησω,γιατι προεχουν αλλα πραγματα σημαντικοτερα αυτη την περιοδο.
οποτε γκαραζ και κουκουλωμα να μη τη βλεπω και ζοχαδιαζομαι.

ειπα να ζησω κ εγω λιγο το ονειρο με 2 μηχανακια "μικρο" και "μεγαλο" ρε γμτ,και με φαγανε...

επισης ενισχυθηκε η αποψη που ειχα αρχιζει να σχηματιζω τα τελευταια χρονια,οτι καθημερινη μετακινηση με μηχανακι=ατυχημα αργα η γρηγορα,σοβαρο η αστειο...απο την αλλη,μηχανη για γουστα και βολτες,ειδικα σε βουνα και εξοχες που κανουμε=πολυ μικροτερη πιθανοτητα σοβαρης στραβης.(μιας και συνεπαγεται παντα εγρηγορση και φουλ εξοπλισμο)

επισης σημειωτεον,ημουν με σαγιοναρα,βερμουδα και τι-σερτ μιας και ηταν να κανω αποσταση 300 μετρων μαξ...και να..αυτα που λεμε...

ποδηλατακι πλεον καθημερινα,μιας και βολευει καργα εδω,να ξεσκουριασουμε κιολας και να μαστε και φιτ.
οταν σταματησουν να "τραβανε" τα τραυματα μου βεβαια.
και το τενερε μονο για ειδικες αποστολες και τελος.

υγ1.το λαμπιρι τι ειναι ρε σεις?τι βγαζει?
υγ2.πλακα πλακα θα κανω μια καταδρομικη Πατρα,μεσα στη βδομαδα,αν μπορεσω να καβαλησω το τεν.θα σας ειδοποιησω να γνωριζετε εκ των προτερων
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Μητσαρα φταις. Χτυπησες πεζό, δεν φορουσες εξοπλισμό και ετρεχες σε κατοικημένη περιοχή χωρίς να έχεις πλήρη ορατότητα. :D
Αύριο μεσημερο-απόγευμα περάσουμε για καφέ με Άγγελο, εάν μας παίρνει η ώρα. Σε πάρω τηλ :cool:
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
δε ειναι μονο αυτά, εάν την έψαχνες την δουλειά αποζημίωσης και στράβωνε ο πεζός δεν ξέρεις εάν σου έκανε καμία μήνυση πεισματικά προφασιζόμενος παθολογικής πάθησης που τον διακατέχει και μετά να πας για μαλλί και να βγεις ακέφαλος...αστα μη μπλέξεις και κάθε πάθημα μάθημα
 

chaosm

Μέλος
Στη περίπτωση του πεζού ότι και να γίνει φταις. Πας παρακάτω και είσαι τυχερός που δε σε τρέχει γιατί θα τα έτρωγες σε δικηγόρους.

Από κει και πέρα με τη βεσπα. Υπάρχει ένας στη Πάτρα άριστος στη δουλειά του που φτιάχνει παλιές βεσπες και μόνο. Ο Κώστας θα ξέρει.

Fixed
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του κάνεις μήνυση για πρόκληση ατυχήματος αλλά από την στιγμή που δεν ήρθε τροχαία μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σε πει σωστά πράματα.
Εγώ θα το έκανα αυτό που λέει ο Παύλος. Για ένα και μόνο λόγο.....
Υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτός (ο πεζός) και να βρεθείς σε μειονεκτική θέση. Το ότι φύγατε από τον τόπο που έγινε το συμβαν, χωρίς αστυνομία κλπ δε λέει και πολλά πράγματα.
Υπάρχει η επίσκεψη στο κέντρο υγείας, υπάρχουν τα σημάδια στο κορμί σου κι ένα κατεστραμένο μηχανάκι. Δεν υπάρχει καμιά βεβαιότητα για την έκβαση της υπόθεσης από τη μια (αποζημίωση κλπ, όπου τίποτα δεν αποκλείεται), προστατεύεσαι όμως από τυχούσα κακή βούληση του άλλου.
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Καλημέρα- καλό μήνα. Δεν θα το άφηνα στην τύχη του ... Έχω υλικές ζημιές (μηχανή - ρούχα - μεροκάματα - μετακινήσεις - .. κτλ ) - σωματικές βλάβες - ηθική βλάβη και σαφή - τουλάχιστον συνυπαιτιότητα - υπαιτιότητα πεζού στην οποία προσμετράται η ηλικία του και διάφορα άλλα. Το ότι άρχιζε να φωνάζει ότι έτρεχες ενώ εσύ ήδη κυλιόσουν κάτω, δείχνει δείγμα κακοπροαίρετου μαλάκα ... Για ψάξε το καλύτερα... χωρίς κωλυσιεργίες όμως. Έχεις 3 μήνες περιθώριο για άσκηση ποινικής ευθύνης (όπως και αυτός) .... και 5 χρόνια για άσκηση αστικής ευθύνης για αποζημιώση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στη περίπτωση του πεζού ότι και να γίνει φταις. Πας παρακάτω και είσαι τυχερός που δε σε τρέχει γιατί θα τα έτρωγες σε δικηγόρους.

Από κει και πέρα με τη βεσπα. Υπάρχει ένας στη Πάτρα άριστος στη δουλειά του που φτιάχνει παλιές βεσπες και μόνο. Ο Κώστας θα ξέρει.

Και κάτι τελευταίο. Επειδή το κόστος θα είναι καλό ψάξε με κανέναν φίλο σου να γίνει κανένα εικονικό τρακαρισμα και ότι γλυτώσεις από τη δήλωση με την ασφαλιστική..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστο οτι σε περιπτωση πεζου φταιει σε καθε περιπτωση και ο οδηγος του οχηματος Υπαρχει παντα τουλαχιστον συνυπευθυνοτητα
Λαθος ομως οτι ο πεζος θα τον τρεχει και οτι θα μπλεξει με δικηγορους εφοσον το οχημα ειναι ασφαλισμενο και ο οδηγος εχει το καταλληλο διπλωμα Τις οποιες οικονομικες απαιτησεις του παθοντα πεζου τις καλυπτει η ασφαλιστικη εταιρεια στην οποια ειναι ασφαλισμενο το οχημα

Και τεραστιο λαθος να προτεινεις να κανει απατη (και φυσικα με ποινικες συνεπειες αν κατι στραβωσει) και μαλιστα δημοσια!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγώ θα το έκανα αυτό που λέει ο Παύλος. Για ένα και μόνο λόγο.....
Υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτός (ο πεζός) και να βρεθείς σε μειονεκτική θέση. Το ότι φύγατε από τον τόπο που έγινε το συμβαν, χωρίς αστυνομία κλπ δε λέει και πολλά πράγματα.
Υπάρχει η επίσκεψη στο κέντρο υγείας, υπάρχουν τα σημάδια στο κορμί σου κι ένα κατεστραμένο μηχανάκι. Δεν υπάρχει καμιά βεβαιότητα για την έκβαση της υπόθεσης από τη μια (αποζημίωση κλπ, όπου τίποτα δεν αποκλείεται), προστατεύεσαι όμως από τυχούσα κακή βούληση του άλλου.
Το μονο που μπορει να κανει και επιβαλεται να κανει για να προστατευτει απο τυχουσα κακη βουληση του αλλου νομιζω ειναι να κανει μια δηλωση στην ασφαλιστικη του Κατ' αυτον τον τροπο ειναι πληρως καλυμενος για τυχον μελοντικες οικονομικες απαιτησεις του πεζου
Μητσαρα ρωτα την ασφαλιστικη σου (ή τον ασφαλιστη σου)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μονο που μπορει να κανει και επιβαλεται να κανει για να προστατευτει απο τυχουσα κακη βουληση του αλλου νομιζω ειναι να κανει μια δηλωση στην ασφαλιστικη του Κατ' αυτον τον τροπο ειναι πληρως καλυμενος για τυχον μελοντικες οικονομικες απαιτησεις του πεζου
Μητσαρα ρωτα την ασφαλιστικη σου (ή τον ασφαλιστη σου)
Κι αυτο σωστο

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Μεγαλύτερη απάτη από τις ασφαλιστικές δεν υπάρχει φίλε μου.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Καλό θα ήταν να μην δίνονται - θέλω να πιστεύω από άγνοια - επικίνδυνες συμβουλές οι οποίες μόνο μπελάδες δημιουργούν σε όποιον τις ακολουθήσει ... Και πολύ περισσότερο σε δημόσιο διάλογο ....

Την γνώμη μου την έγραψα πιο πάνω και επιμένω σε αυτήν εφ' όσον υπάρχουν κατάλληλες προϋποθέσεις οι οποίες πρέπει να διερευνηθούν ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
Καλό θα ήταν να μην δίνονται - θέλω να πιστεύω από άγνοια - επικίνδυνες συμβουλές οι οποίες μόνο μπελάδες δημιουργούν σε όποιον τις ακολουθήσει ... Και πολύ περισσότερο σε δημόσιο διάλογο ....

Την γνώμη μου την έγραψα πιο πάνω και επιμένω σε αυτήν εφ' όσον υπάρχουν κατάλληλες προϋποθέσεις οι οποίες πρέπει να διερευνηθούν ...
Το διόρθωσα από το ποστ μου. Τώρα από κει και πέρα δεν είναι δα και τόσο τραγικό αυτό που είπα. Ούτε επικίνδυνη συμβουλή ούτε μπελάδες. Δεν του είπα να πάει να κλέψει τράπεζα. Αυτό είναι γνωστό φαινόμενο. Ας μη κρυβομαστε πίσω από το δάχτυλο μας
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Το διόρθωσα από το ποστ μου. Τώρα από κει και πέρα δεν είναι δα και τόσο τραγικό αυτό που είπα. Ούτε επικίνδυνη συμβουλή ούτε μπελάδες. Δεν του είπα να πάει να κλέψει τράπεζα. Αυτό είναι γνωστό φαινόμενο. Ας μη κρυβομαστε πίσω από το δάχτυλο μας
Διόρθωσα και εγώ την ανάρτησή μου ώστε να μην φαίνονται πράγματα που δεν πρέπει ... Μετά από 27 χρόνια και καμιά 200 δικαστήρια συσσωρευμένης εμπειρίας σε σχετικά θέματα πίστεψέ με δεν είναι έτσι τα πράγματα ... Φυσικά και γίνονται πολλά από αυτά που αναφέρεις, αλλά γίνονται και ακόμα περισσότερα - από την άλλη πλευρά - που ο κόσμος δεν γνωρίζει και που δεν βγαίνουν σχεδόν ποτέ προς τα έξω.
 
Top Bottom