βαση κινητου Ulefone Armor Mount Pro - Παρουσιαση

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εμένα προσωπικά, για αυτού του είδους τα τηλέφωνα (τα οποία μόνο αυτά μου κρατάνε, σε συνθήκες μηχανοστασίου) δεν με προβληματίζει καθόλου το βάρος.
Το τωρινό μου πχ είναι 310 γραμμάρια.
Θες ότι είναι μονόδρομος για εμένα αυτά τα τηλέφωνα, θες ότι τα συνήθισα, δεν υπολογίζω το βάρος καθόλου, σαν ανασταλτικό παράγοντα αγοράς τους!!!
καλησπερα Νικο,
ας δουμε το θεμα αντικειμενικα. Ας παρουσιασει καποιος συσκευη rugged με οθονη απο 5 - 6,5 inches και μπαταρια τουλαχιστον 5000mAh με βαρος χαμηλο. Και ας δουμε ποσο χαμηλο ειναι αυτο το βαρος.

να θυμισω πως το ulefone εχει μπαταρια 9600mAh, αφου απευθυνεται σε ειδικο κοινο που κανει χρηση σε camera Flir ή στην endoscope camera. Σε outdoor χρηση αυτη η μπαταρια ισως να φτανει για πλοηγηση 4-5 μερες απο 8 ωρες/μερα. Το garmin Montana 700 εχει μπαταρια 3100mAh. Και οι 2 συσκευες εχουν ιδιο βαρος
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν θυμάμαι καλά, το δικό μου S96pro, έχει περιπου 6.300 mah και έχει το βάρος που είπα.
Με τη μπαταρία που έχει το ulefone, τα εκατό γραμμάρια παραπάνω θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό νούμερο!!!!
Αν χρειαζομουν κινητό τώρα, μεταξύ doogee και ulefone θα ήμουν (με περισσότερο στραμμένο το βλέμμα προς την doogee, μιας και τα έχω "ζήσει" προσωπικά και ξέρω τις δυνατότητές τους και ΚΥΡΙΩΣ τις αντοχές τους) !!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Με τη μπαταρία που έχει το ulefone, τα εκατό γραμμάρια παραπάνω θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό νούμερο!!!!
εχεις δικιο. Την ιδια στιγμη το Νοκια XR21 με μπαταρια 4800 και αλλη κατασκευη πλαισιου εχει βαρος 231gr. Οπως και το garmin Montana 700 παλι λογικο βαρος εχει αφου η μπαταρια ειναι removable με αρκετες κατασκευαστικες διαφορες που αυξανουν αρκετα το βαρος.

Αν θυμάμαι καλά, το δικό μου S96pro, έχει περιπου 6.300 mah και έχει το βάρος που είπα.
εχεις αυτη την συσκευη και εισαι ευχαριστημενος. Ελπιζω να συμφωνησεις πως ως μοντελο παλιο με τεχνολογια στα 12nm και μπαταρια στα 6350, σημερα μια ιδια συσκευη και με τεχνολογια στα 6nm θα εχει 30-40% μεγαλυτερη αυτονομια στην πλοηγηση που εχουμε ως θεμα συζητησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
εχεις δικιο. Την ιδια στιγμη το Νοκια XR21 με μπαταρια 4800 και αλλη κατασκευη πλαισιου εχει βαρος 231gr. Οπως και το garmin Montana 700 παλι λογικο βαρος εχει αφου η μπαταρια ειναι removable με αρκετες κατασκευαστικες διαφορες που αυξανουν αρκετα το βαρος.


εχεις αυτη την συσκευη και εισαι ευχαριστημενος. Ελπιζω να συμφωνησεις πως ως μοντελο παλιο με τεχνολογια στα 12nm και μπαταρια στα 6350, σημερα μια ιδια συσκευη και με τεχνολογια στα 6nm θα εχει 30-40% μεγαλυτερη αυτονομια στην πλοηγηση που εχουμε ως θεμα συζητησης.
Ναι, αυτό το κινητό έχω!
Η τεχνολογία προχωράει, και σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη αυτονομία. Τώρα το πόσο, δεν μπορώ να το ξέρω, όμως θα έχει!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Η τεχνολογία προχωράει, και σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη αυτονομία. Τώρα το πόσο, δεν μπορώ να το ξέρω, όμως θα έχει!!!
ευκολη η ερωτηση, δυσκολη η απαντηση. Η εξισωση εχει πολλους παραγοντες που επηρεαζουν το αποτελεσμα. Θα σου αναφερω μερικα παραδειγματα
  • καθε χρονο εχουμε μειωση στα nm στο κεντρικο ολοκληρωμενο, με αυξηση περιπου 25% στις επιδοσεις και το ιδιο ποσοστο στην μειωση καταναλωσης. Δηλαδη, αν εχουμε σε σχεση με το περσινο μοντελο ιδιο εργο αποδοσης τοτε θα εχουμε 25% μικροτερη καταναλωση. ή αν εχουμε την ιδια καταναλωση με του περασμενου ετους, τοτε θα εχουμε 25% ταχυτερες επιδοσεις. Ολα αυτα κατα μεσο ορο. Αυτα ειναι τα επισημα που καθε χρονο λενε οι εταιρειες ARM και η Qualcomm.
  • καθε 2-3 χρονια εχουμε το ιδιο φαινομενο στις μνημες RAM / ROM του smartphone (επιδοσεις + καταναλωση) με διαφορετικα ποσοστα. πχ ddr4 vs ddr4x vs ddr5 vs ddr5x
  • καθε 3-4 χρονια στις οθονες εχουμε μειωση καταναλωσης και αυξηση αποδοσης (nits / brightness) με διαφορετικα ποσοστα. Αυτο βλεπω στις Amoled
  • καθε χρονο εχουμε νεο λειτουργικο και νεες εφαρμογες, που δυστυχως απαιτουν περισσοτερους πορους απο το συστημα
σαν καταναλωτης βλεπω στα ιδια χρηματα αγορας συσκευης ανα 5 χρονια, ενα καλυτερο συνολικο αποτελεσμα. Που στα 2 χρονια δεν μου κανει πλεον καμια εντυπωση και θα ηθελα να αγορασω κατι καλυτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
εμένα η ερώτηση μου είναι πόσο καλή οθόνη έχουν σαν φωτεινότητα κάτω από τον Ελληνικό ήλιο. Μερικά που έχω δουλέψει απο φίλους δεν έβλεπα τίποτα αδεινατούσα να δω!!! όποτε δεν ξέρω πόσο καλα είναι αν σκεφτείς ότι τα θέλουμε για gps πάνω στην μηχανή!!! μπορεί να μασ πεί κάποιος που τα δουλεύει ???
η καλυτερη λυση που εχω βρει ειναι απο εταιρεια που προωθει προιοντα ειδικα για χρηση μοτοσυκλετας, οχι συσκευες handheld. Ολες οι τεχνικες προδιαγραφες της συσκευης ειναι κορυφαιες. Το κοστος ειναι αναλογο της αποδοσης
Οι τεχνικες προδιαγραφες ειναι μεσα απο την σελιδα που εχουν
The most powerful 8″ rugged tablet in the market! With an amazing 4K screen and 1300 nit brightness this is the ultimate display for outdoor navigation.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
η καλυτερη λυση που εχω βρει ειναι απο εταιρεια που προωθει προιοντα ειδικα για χρηση μοτοσυκλετας, οχι συσκευες handheld. Ολες οι τεχνικες προδιαγραφες της συσκευης ειναι κορυφαιες. Το κοστος ειναι αναλογο της αποδοσης
Οι τεχνικες προδιαγραφες ειναι μεσα απο την σελιδα που εχουν
The most powerful 8″ rugged tablet in the market! With an amazing 4K screen and 1300 nit brightness this is the ultimate display for outdoor navigation.
την ξέρω την εταιρία και το προιόν αλλά είναι κάπως ακριβό πιστεύω για συσκευή 4gb!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
την ξέρω την εταιρία και το προιόν αλλά είναι κάπως ακριβό πιστεύω για συσκευή 4gb!
καλησπερα,
δεν καταλαβα τι εχεις περιγραψει. Στο τελος της σελιδας που αναφερει τα specs γραφει αυτο "12GB RAM / 256 GB Storage "
εσυ τι ακριβως εννοεις ?
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
το πρωτο ευχαριστο νεο αφορα την βαση που εχουμε αναφερει σε αυτο το θεμα. Υπαρχει και στην χωρα μας, οπως και τα περισσοτερα αξεσουαρ που εχω στην φωτογραφια. Μονο η βαση του αυτοκινητου δεν υπαρχει σημερα. Στην φωτογραφια βλεπουμε τις τιμες που εχει η εταιρεια στην σελιδα της, χωρις τα μεταφορικα που ειναι σχεδον οσο και καθε ενα προιον απο μονο του.






κοστος μπαταριας



 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
μετα το προηγουμενο ποστ και τα entry level cost αξεσουαρ των rugged smartphones της ulefone που προοριζονται για "μικρους" επαγγελματιες , βρηκα ενα βιντεο απο την εκθεση IFA 2023 οπου ενας youtuber "δειχνει" με χιουμοριστικο τροπο αλλη μια χρηση της ενδοσκοπικης καμερας uSmart E02

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σε αυτες τις 2 φωτογραφιες μπορουμε να δουμε την βαση για 2τροχα της ulefone σε 2 διαφορετικες τοποθετησεις , short + long. Αυτο ειναι εφικτο, χαρη στον κλασικο βραχιονα με τις 2 μπιλιες



 
Top Bottom