<<γύρισμα>> κοντέρ σε BMW

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Έχω πάρει μεταχειρισμένο ενα F800GS και με βασανίζει το θέμα των αληθινών χιλιομέτρων στο κοντέρ.
Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιωθεί η ένδειξη;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω πάρει μεταχειρισμένο ενα F800GS και με βασανίζει το θέμα των αληθινών χιλιομέτρων στο κοντέρ.
Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιωθεί η ένδειξη;
Καλοταξιδο να ειναι πρωτα απο ολα...
Αν πας σε καποιο εξουσιοδοτημενο, νομιζω το βρισκουν απο τον εγκεφαλο.
Αν εκανε σερβις σε επισημο, ακομα πιο ευκολο.
Κανε ενα κοπο και ρωτα.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ποσα χλμ εχει και τι μοντελο ειναι??
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αν η μοτοσυκλετα επισκεπτπταν για τη συντηρηση της το επισημο δικτυο της bmw εχουν καταγραφει εκει οι ενδειξεις του κοντερ.
Αν οχι δεν υπαρχει σιγουρος τροπος.
Στην παρεα υπαρχει περπτωση ενος gs 1200 του 2004 που αγοραστηκε απο το επισημο δικτυο κ ευρεθη πως φορουσε εγκεφαλο απο 2007 με τα μισα χλμ απο τα πραγματικα.
Στο αναφερω μονο για να εχεις επαφη με το ευρος κ την ποικιλια των επεμβασεων στις ενδειξεις.


p.s.
Η παραπανω υποθεση λυθηκε με μια γενναια αποζημιωση απο τον εμπορο .

adv phone
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Ευχαριστω για τις ευχες και τις απαντησεις. Το μηχανακι το εχω ενα χρόνο σχεδόν. Το πήρα με 13.000χλμ μοντελο 2008. Το εχω πάει 2 φορες στο Γερακα μου είπαν ολα οκ, αλλα δεν νομιζω οτι εχει γινει σε βαθος ερευνα.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μου κανει πολυ προκλητικο το να πουλησουν μια μηχανη του '08 με μονο 13,000 χλμ και να το εχουν να φαινεται με τοσα λιγα χλμ. Συνηθως τετοια περιεργα νουμερα ισως να αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα και οντως να ειναι αδουλευτη.
Βεβαια μια βολτα για ερευνα σε εξουσιοδοτημενο θα σου λυσει την οποια απορια.
Καλοταξιδο οπως και να εχει! :)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
αλυσιδογραναζα τα μαμισια?? με 13000 ουτε τακακια δεν πρεπει να ειχε αλλαξει..
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Μου κανει πολυ προκλητικο το να πουλησουν μια μηχανη του '08 με μονο 13,000 χλμ και να το εχουν να φαινεται με τοσα λιγα χλμ. Συνηθως τετοια περιεργα νουμερα ισως να αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα και οντως να ειναι αδουλευτη.
Βεβαια μια βολτα για ερευνα σε εξουσιοδοτημενο θα σου λυσει την οποια απορια.
Καλοταξιδο οπως και να εχει! :)
Την αγόρασα απο ιδιώτη απο την επαρχία, πήρα το ιστορικό της απο την εκεί αντιπροσωπεία αλλά κι εμένα μου φαινόταν πολύ περίεργο ότι ενώ στο 1ο χρονο έκανε 6000χλμ μετά δεν εγραψε πολλά. Εχει κάνει όλες τις ανακλήσεις και μέσα σ' αυτες ειναι και τα αλυσιδογραναζα. Οι δισκόπλακες δεν έχουν δόντι και γενικα σε πείθει οτι ειναι αδουλευτη. Τα μονα που με παραξέψαν είναι τα φθαρμενα χερουλια και οτι χρειαστηκε αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Η ίδια απορία με τον Λάμπρο απο πάνω... Αν είχε 13000 χλμ ούτε τακάκια δεν θα πρέπει να είχαν αλλάξει...

Άσε που με έναν προσεκτικό έλεγχο υπάρχουν σημάδια που μαρτυρούν χιλιόμετρα. Τα γκριπ ας πούμε, ή το γυάλισμα των μανετών (από τα πρώτα που μου έρχονται στο νου)...


Υ.Γ. Δεν είδα την απάντηση σου όταν έγραφα...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Την αγόρασα απο ιδιώτη απο την επαρχία, πήρα το ιστορικό της απο την εκεί αντιπροσωπεία αλλά κι εμένα μου φαινόταν πολύ περίεργο ότι ενώ στο 1ο χρονο έκανε 6000χλμ μετά δεν εγραψε πολλά. Εχει κάνει όλες τις ανακλήσεις και μέσα σ' αυτες ειναι και τα αλυσιδογραναζα. Οι δισκόπλακες δεν έχουν δόντι και γενικα σε πείθει οτι ειναι αδουλευτη. Τα μονα που με παραξέψαν είναι τα φθαρμενα χερουλια και οτι χρειαστηκε αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο.
Κωστα δωσε καμμια λεπτομερεια σε φωτογραφια ή περιοχη.
Ειχε ενα κιτρινο 800 απο την Εδεσσα πριν ενα χρονο στο car.
Ο ιδιοκτητης το ειχε στην αποθηκη λογω θεματων υγειας και το κοντερ ελεγε καπου 6000 χλμ.
Ιδια περιπτωση ειναι και το 1200 του 2004 που βλεπετε να πωλειται στο Κιλκις.
10000 χλμ πραγματικα.
Υπαρχουν κι αλλα οπως το Kymco της γυναικας μου που εχει 12000 απο το 2007
.... και τα 3000 τα εχω κανει εγω στις ημερες που το 1200 ειναι για σερβις.
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
αλλα κι απ την αλλη .....γυριζουν τα χλμ στον εγκεφαλο ;;;;;;;
ρωτάω εγω τωρα.....
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Καρδιτσα, γκρι χρώματος πριν κανενα χρονο.

Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω αν αλλαζουν κι απο τον εγκεφαλο ή μονο στο κοντερ.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Την αγόρασα απο ιδιώτη απο την επαρχία, πήρα το ιστορικό της απο την εκεί αντιπροσωπεία αλλά κι εμένα μου φαινόταν πολύ περίεργο ότι ενώ στο 1ο χρονο έκανε 6000χλμ μετά δεν εγραψε πολλά. Εχει κάνει όλες τις ανακλήσεις και μέσα σ' αυτες ειναι και τα αλυσιδογραναζα. Οι δισκόπλακες δεν έχουν δόντι και γενικα σε πείθει οτι ειναι αδουλευτη. Τα μονα που με παραξέψαν είναι τα φθαρμενα χερουλια και οτι χρειαστηκε αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο.
Για τα γκριπ δες πώς ήταν τα δικά μου στα 11.500 χλμ... Για πέταμα, κυρίως το αριστερό. http://www.advride.gr/threads/Αντικατάσταση-θερμαινόμενων-grips-σε-f800gs.264/

Και αλυσιδογράναζα είχα αλλάξει κι εγώ λόγω ανάκλησης κάπου εκεί πάλι.
Για τις τσιμούχες δεν ξέρω να σου πω. Εγώ τις άλλαξα όταν άλλαξα λάδια στο μπροστινό (νομίζω στα 30.000).
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Οι τσιμουχες ξερενονται λόγω ακινησίας. Μάλλον το μηχανάκι ήταν σε πάρκινγκ και ακίνητο. Εξού και τα λίγα χιλιόμετρα

If You Want It Come And Get It
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
αλλα κι απ την αλλη .....γυριζουν τα χλμ στον εγκεφαλο ;;;;;;;
ρωτάω εγω τωρα.....
Αλλάζει όμως ο εγκέφαλος ;)
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Για τα γκριπ δες πώς ήταν τα δικά μου στα 11.500 χλμ... Για πέταμα, κυρίως το αριστερό. http://www.advride.gr/threads/Αντικατάσταση-θερμαινόμενων-grips-σε-f800gs.264/

Και αλυσιδογράναζα είχα αλλάξει κι εγώ λόγω ανάκλησης κάπου εκεί πάλι.
Για τις τσιμούχες δεν ξέρω να σου πω. Εγώ τις άλλαξα όταν άλλαξα λάδια στο μπροστινό (νομίζω στα 30.000).
Για τα γκριπ συμφωνω κι εγω το εχω δει κι αλλου, απο την αλλη για τις τσιμουχες λεω μπορει και να ξεραθηκαν λογω παλαιοτητας...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
οι τσιμουχες μπορει να ηθελαν αλλαγη λογω ακινησιας.. να ειχαν ξεραθει..
 
Top Bottom