<<γύρισμα>> κοντέρ σε BMW

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Την αγόρασα απο ιδιώτη απο την επαρχία, πήρα το ιστορικό της απο την εκεί αντιπροσωπεία αλλά κι εμένα μου φαινόταν πολύ περίεργο ότι ενώ στο 1ο χρονο έκανε 6000χλμ μετά δεν εγραψε πολλά. Εχει κάνει όλες τις ανακλήσεις και μέσα σ' αυτες ειναι και τα αλυσιδογραναζα. Οι δισκόπλακες δεν έχουν δόντι και γενικα σε πείθει οτι ειναι αδουλευτη. Τα μονα που με παραξέψαν είναι τα φθαρμενα χερουλια και οτι χρειαστηκε αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο.
Αν δωσεις αριθμο πλαισιου ισως να μπορει και καποιος αλλος αντιπροσωπος να σου πει ποτε γινανε οι ανακλισεις και ποσα χλμ ειχε τοτε.

Μην το θεωρεις απιθανο παντως να εχει οντως τοσα χλμ.Τα τσιμουχαχια ειναι μια ενδειξη,τα γκριπς οχι.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μπορεις να ψαξεις ολα τα σημεια στο μηχανακι και να καταλαβεις....
-απο ζαντες( αν εχουν πολλα σημαδια ξεζανταρισματος ισως εχουν αλλαξει πανω απο 2 φορες λαστιχα που μεσα σε 13.000 ειναι παραξενο)
-δισκοπλακες,τακακια
-γκριπ
-στον σκελετο εκει που ακουμπαει ο αστραγαλος μας, αν εχει πολλες φθορες απο τα παπουτσια κλπ
-τα τσιμουχακια που αλλαξες ειναι φθορα ακινησιας
-φιλτρο αερα λογικα θα ειναι το μαμα bmw και θα ειναι παλιο με αραχνες, τα μπουζι πρεπει να ειναι τα εργοστασιακα οποτε μιας και εχουμε 2016 και μετα απο 8 χρονια το μπουζι θα ειναι ψιλοξεβαμενο στα γραμματα κλπ
και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις που μπορει να εχει φθορα και να σημαινει κατι τετοιο...

Εσυ γιατι δεν το πιστευεις??? εχεις σημαδια οτι κατι δεν παει καλα??
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τα χιλιόμετρα οτι και να κάνουν ( εκτος αν αλαξουν εγκέφαλο και κλειδί μαζι με λιγότερα χλμ ) δεν μπορούν να τα αλαξουν
Ο εγκέφαλος οτι γραφει δε ξεγράφει εκτος αν το πας στο εργοστάσιο η εισαι τρομακτικός χάκερ
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
H ειρωνεία δεν πάει σε εσένα Στέργιε, μην παρεξηγηθώ...

Τα χιλιόμετρα οτι και να κάνουν ( εκτος αν αλαξουν εγκέφαλο και κλειδί μαζι με λιγότερα χλμ ) δεν μπορούν να τα αλαξουν
Ο εγκέφαλος οτι γραφει δε ξεγράφει εκτος αν το πας στο εργοστάσιο η εισαι τρομακτικός χάκερ
Α, καλά ! Προς όλους εσάς που πιστεύετε πως ότι γράφει, δεν ξεγράφει, όχι μόνο ξεγράφει και ξαναγράφει, αλλά αλλάζει ενίοτε και λογισμικό !!!
Το μόνο που μορεί να μείνει αλώβητο είναι το ιστορικό απο τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο!

Τα ''μηχανήματα'' πλέον κάνουν παπάδες !!! Απλά είναι λίγο ακριβά για τον καθένα.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
H ειρωνεία δεν πάει σε εσένα Στέργιε, μην παρεξηγηθώ...



Α, καλά ! Προς όλους εσάς που πιστεύετε πως ότι γράφει, δεν ξεγράφει, όχι μόνο ξεγράφει και ξαναγράφει, αλλά αλλάζει ενίοτε και λογισμικό !!!
Το μόνο που μορεί να μείνει αλώβητο είναι το ιστορικό απο τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο!

Τα ''μηχανήματα'' πλέον κάνουν παπάδες !!! Απλά είναι λίγο ακριβά για τον καθένα.
Κατεβαινουν και απο το κοντερ τα χλμ..σε εναν κοντερατζη ..του bmw τουλαχιστον μου το προτεινε ο ιδιος οταν ειχα παει το στροφομετρο για επισκευη..Συμφωνω με padis
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
H ειρωνεία δεν πάει σε εσένα Στέργιε, μην παρεξηγηθώ...



Α, καλά ! Προς όλους εσάς που πιστεύετε πως ότι γράφει, δεν ξεγράφει, όχι μόνο ξεγράφει και ξαναγράφει, αλλά αλλάζει ενίοτε και λογισμικό !!!
Το μόνο που μορεί να μείνει αλώβητο είναι το ιστορικό απο τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο!

Τα ''μηχανήματα'' πλέον κάνουν παπάδες !!! Απλά είναι λίγο ακριβά για τον καθένα.
Παντως αν ξέρεις κατι παραπανω η εχεις κάποιον δυνατό χάκερα όσο αφορα τις ecu των Bmw και τις παραμετροποιείσης οχι σε σχέση με υπό δύναμη αλλα σε συνάρτηση με το abs και την διάμετρο του μπροστινού τροχού στειλε μνμ σε πμ μην χαλάω το νήμα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω παλι επιμένω οτι οπτικά και επιφανειακά μπορει να αλαξουν αλλα οταν καποιος μπει με φυσά στην ecu και ξερει καλα να διαχειρηζετε το προγραμμα σε καποιο σημείο γραφει τα πραγματικα χλμ παντα !!!
Απο την άλλη αφήνω και ενα κενό στα λεγόμενα μου διότι ολα εξελισονται οχι μονο για τις εταιρείες αλλα και για τους αλλους !!!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Λογικά θα έχει περάσει 2 κτεο. Πλέον είναι υποχρεωτικά και για την αγοραπωλησια. Τι χιλιόμετρα λένε αυτά;
Μερικοί αλλάζουν τα χιλιόμετρα λίγο πριν την πώληση ενώ το κτεο το έχουν περάσει πιο πριν.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Λογικά θα έχει περάσει 2 κτεο. Πλέον είναι υποχρεωτικά και για την αγοραπωλησια. Τι χιλιόμετρα λένε αυτά;
Μερικοί αλλάζουν τα χιλιόμετρα λίγο πριν την πώληση ενώ το κτεο το έχουν περάσει πιο πριν.
αυτο το ειχα σκεφτει κι εγω αλλα οταν αγοραζεις την μηχανη παίρνεις το τελευταιο ΚΤΕΟ κι οχι το προηγουμενο.
 

Petros GS

Μέλος
Όνομα
Πετρος
Μοτό
bmw r 1200 gs
Ουτε το βιβλιο service μπορει να φανερωσει τα πραγματικα χλμ... Φιλος μου αφησε την gs 1200 σαν ανταλλαγη με την lc 1200 gs σε εξουσιοδοτημενο εμπορο bmw με 60000 χλμ και ο ιδιος εμπορος την πουλησε με βιβλιο σερβις απο αυτον( την μηχανη την πηρε καινουργια ο φιλος μου και την εκανε σε αλλον εξουσιοδοτημενο ολα της τα service) με δικες του σφραγιδες και τις ημερομηνιες που εκανε service ο φιλος μου μεχρι τις 30000 χμλ, παραποιημενες φυσικα ουτως ωστε να βγαινουν στην τοτε ημερομηνια,οπου και με αυτα τα χλμ πουληθηκε... φυσικα τα χλμ και στο κοντερ εδειχναν 30000... Στις φωτο για την πωληση ο εμπορος εδειχνε το πλαστο book seevice για να επιβεβαιωσει τα πλασματικα χλμ...

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν παρεις τηλ στο κτεο και δωσεις την πινακιδα θα σου πει τα χλμ... τωρα αμα το προηγουμενο κτεο το ειχε περασει σε αλλη εταιρια ξεκινα και παρε τηλ τα μεγαλα κτεο μπας και το ειχε περασει σε καποιο απο αυτα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν δεν έχεις παράπονο από τη μηχανή, άκουσε τον Γάτο άνθρωπε μου γιατί στο τέλος θα τρελαθείς!

Αμα το μηχανάκι είναι εξωτερικά λουλούδι κ μηχανικά γουργουρίζει ,ασε τα υπαρξιακά ,πιάστο απο τα μαλλιάγκρίπς ,καβάλα το ,και καλούς δρόμους να'χεις. :friendship:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Κάνε της βόλτες σου ...:biker:...και μην μπαίνεις σε παράξενες σκέψεις:thinking: όταν έρθουν προβλήματα στην σχέση σας...:waiting:.. πας για αγορά νέας...:pc:
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Καταρχάς ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας. Οπως είπα και πιο πάνω την εχω σχεδόν ένα χρόνο και την χαίρομαι οσο μπορώ. Αλλά είναι μια απορία που είχα και συνεχίζω να έχω και την μοιράστηκα μαζί σας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καταρχάς ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας. Οπως είπα και πιο πάνω την εχω σχεδόν ένα χρόνο και την χαίρομαι οσο μπορώ. Αλλά είναι μια απορία που είχα και συνεχίζω να έχω και την μοιράστηκα μαζί σας.
Έτσι!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γενικά μιλώντας, για να έχουν και μια άποψη οι μελλοντικοί αγοραστές, όπως έγραψαν και οι @Padis , @Vagelis64 , @Petros GS , όλα γράφουν, σβήνουν, ξαναγράφουν, παραποιούνται κλπ.......
Κάποτε, όταν πρωτοβγήκαν τα ηλεκτρονικά κοντέρ, όλοι νόμισαν ότι σώθηκαν από την αλχημεία... Πληροφοριακά, εν έτη 2002 οι κοντερατζήδες με 60€ γυρνούσαν οποιοδήποτε κοντερ ηλεκτρονικο (Opel, Mercedes, BMW, Honda...) τα πάντα όλα!
Το ότι τα καταγράφει και ο εγκέφαλος, λέει κάτι, αλλά όχι τα πάντα. Κι αυτό αλλάζει (μιλάμε για 2016 πλέον...) και η ECU αλλάζει κλπ....
Και το service book μπορεί να "κατασκευαστεί" όμορφα εκ των υστέρων (είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει) ειδικά από κάποιον που έχει βιβλιαράκια γνήσια και σφραγίδες επίσης!
Όμως!
Σε κάθε περίπτωση μπορεί να διαπιστωθεί και ενίοτε να αποδειχθεί κιόλας, η όποια "μαϊμουδιά"! Τα πραγματικά χλμ μπορεί να μην πιστοποιηθούν ποτέ, αλλά ότι έχουν αλλάξει, αν έχουν πράγματι αλλάξει, μπορεί να βρεθεί. Θέλει ψάξιμο κι έρευνα, πάντως γίνεται.
 

boxerakias57

Μέλος
Όνομα
Φαιδων Ευθυμιου
Μοτό
bmw r1100gs
σε οποιο συνεργειο επισημο η εξειδικευμενο που εχει διαγνωστικο μηχανημα το βλεπει στον εγκεφαλο
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Όμως!
Σε κάθε περίπτωση μπορεί να διαπιστωθεί και ενίοτε να αποδειχθεί κιόλας, η όποια "μαϊμουδιά"! Τα πραγματικά χλμ μπορεί να μην πιστοποιηθούν ποτέ, αλλά ότι έχουν αλλάξει, αν έχουν πράγματι αλλάξει, μπορεί να βρεθεί. Θέλει ψάξιμο κι έρευνα, πάντως γίνεται.
Κατάθεση εμπειρίας και κλείνω εδώ το θέμα.... Αυτοκίνητο αγορασμένο καινούργιο το 2007.
Απο το service της εταιρείας (αντιπροσωπεία) στο ιστορικό φαίνεται:
το 2008 να έχει 28000km, το 2009 να έχει 65000km και το 2010 να έχει 125000km. Σήμερα το κοντέρ γράφει 140000km και η αγορά απο τον δεύτερο κάτοχο έγινε Σεπτ/2013.

Λες να έχουν πειράξει τα χιλιόμετρα ???? μπαααααα.........
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
σε οποιο συνεργειο επισημο η εξειδικευμενο που εχει διαγνωστικο μηχανημα το βλεπει στον εγκεφαλο
Όταν ο εγκέφαλος είναι ο ίδιος και δεν έχει πειραχτεί (θεωρητικά δε γίνεται, αλλά.....μπορεί και να γίνεται ;) ). Μπορεί πολύ εύκολα ο εγκέφαλος να είναι άλλος. Τότε διαπιστώνεται ότι υπάρχει άλλος εγκέφαλος, αλλά για τα συνολικά πραγματικά χλμ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη πόσα είναι!
 
Top Bottom