εντουροβόλτα στην Ζήρεια μέχρι και την κορυφή (2300 υψόμετρο) κάποια μέρα από 16 έως 23-8-16

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
ενδιαφέρεται κανένας:yew: να κάνουμε εντουροβόλτα στην Ζήρεια κάποια μέρα μέχρι τις 23-8-16 που θα βρίσκομαι Ξυλόκαστρο για διακοπές ;
ύστερα από πολλές βροχές που έριξε το ΣΚ είναι πειρασμός:thinking: και λέω να την κάνω γύρα μέχρι και την κορυφή (έχει φοβερή θέα από την κορυφή ). Ζητούνται συνοδοιπόροι, δεκτές προτάσεις για ημερομηνία και διαδρομές
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το βουνό είναι πανέμορφο.....όλο και κάποιος θα σου κάνει παρέα.
Περιμένουμε φωτορεπορταζ
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
διαδρομη ξερουμε ? δεν ειμαι και για πολυ χωμα γι αυτο ρωταω
η διαδρομή είναι περισσότερο χώμα που πάνε και ΙΧ σε μερικά σημεία αλλά έχει και μερικά που πάνε μόνο 4Χ4 λόγω νεροφαγωμάτων όπως η κορυφή παράδειγμα, βέβαια έχω να πάω πολλά χρόνια κορφή αλλά ρωτώντας κάτι ντόπιους μου είπαν πως πάει κανονικά 4Χ4
βέβαια δεν έχω και εμπειρία να σας πω για βαθμό δυσκολίας,αλλά άμα βρούμε δυσκολία απλά δεν πάμε κορφή
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
Το βουνό είναι πανέμορφο.....όλο και κάποιος θα σου κάνει παρέα.
Περιμένουμε φωτορεπορταζ
:photo:εννοήται ότι θα τραβήξω φωτογραφίες αλλά δεν έχω ανεβάσει ξανά και θα χρειαστώ λίγο ψάξιμο :pc: και χρόνο:secret:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
η διαδρομή είναι περισσότερο χώμα που πάνε και ΙΧ σε μερικά σημεία αλλά έχει και μερικά που πάνε μόνο 4Χ4 λόγω νεροφαγωμάτων όπως η κορυφή παράδειγμα, βέβαια έχω να πάω πολλά χρόνια κορφή αλλά ρωτώντας κάτι ντόπιους μου είπαν πως πάει κανονικά 4Χ4
βέβαια δεν έχω και εμπειρία να σας πω για βαθμό δυσκολίας,αλλά άμα βρούμε δυσκολία απλά δεν πάμε κορφή
Τετοια εποχή νομιζω θελει λιγο προσοχή στα τσοπανόσκυλα.
Μακάρι να μπορούσα, αλλα θα ειμαι με αυτοκινητο.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Χε χε,μαλλον θαναι ετοιμο(μου υποσχεθηκαν οτι ολα τα πραγματα που παραγγειλα θαναι Καλαματα μεχρι την Πεμπτη)οποτε μολις εχεις ωρα συναξης κ διαδρομη ριξε συρμα,οσο για τις δυσκολιες δε μασαμε ,παρεα δε θαμαστε ?(κραταμε να σε κρατω να διαβουμε το βουνο,λεει η παροιμια)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Στο περιπου..
Επειδη αν ερθω θα ερθω απο αιτωλικο, που βρισκομαστε? Η διαδρομη ειναι γνωστη και περιπου ποσες ωρες θα παρι εκτος απροοπτου?
Κορυφη θελω στο προγραμμα οπωσδηποτε. Ειχα ανεβει πριν κανα 15αρια χρονια με τα ποδια.
Απο θερμοκρασια πιστευω θα παλευτει λογο υψομετρου η μπα?
Ολα αυτα για να ξερω να υπολογίσω στο περιπου ωρες και μπετζινες.
Κανας πατρινος δεν ψηνεται να ερθει παρεα η εχουν βουλιαξει στις αμμουδιες??? :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:photo:εννοήται ότι θα τραβήξω φωτογραφίες αλλά δεν έχω ανεβάσει ξανά και θα χρειαστώ λίγο ψάξιμο :pc: και χρόνο:secret:
Ο εύκολος τρόπος είναι μέσω Tapatalk.
Τραβά φωτο εσύ και θα τα πουμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο περιπου..
Επειδη αν ερθω θα ερθω απο αιτωλικο, που βρισκομαστε? Η διαδρομη ειναι γνωστη και περιπου ποσες ωρες θα παρι εκτος απροοπτου?
Κορυφη θελω στο προγραμμα οπωσδηποτε. Ειχα ανεβει πριν κανα 15αρια χρονια με τα ποδια.
Απο θερμοκρασια πιστευω θα παλευτει λογο υψομετρου η μπα?
Ολα αυτα για να ξερω να υπολογίσω στο περιπου ωρες και μπετζινες.
Κανας πατρινος δεν ψηνεται να ερθει παρεα η εχουν βουλιαξει στις αμμουδιες??? :D
Μόλις μίλησα με φίλο που ήταν στη Νιαλα.......
Τα βουνά ακόμα και αυτή την εποχή θέλουν προσοχή.
Το νου σας......:friendship:
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
Στο περιπου..
Επειδη αν ερθω θα ερθω απο αιτωλικο, που βρισκομαστε? Η διαδρομη ειναι γνωστη και περιπου ποσες ωρες θα παρι εκτος απροοπτου?
Κορυφη θελω στο προγραμμα οπωσδηποτε. Ειχα ανεβει πριν κανα 15αρια χρονια με τα ποδια.
Απο θερμοκρασια πιστευω θα παλευτει λογο υψομετρου η μπα?
Ολα αυτα για να ξερω να υπολογίσω στο περιπου ωρες και μπετζινες.
Κανας πατρινος δεν ψηνεται να ερθει παρεα η εχουν βουλιαξει στις αμμουδιες??? :D
Λοιπόν το σημείο εκκίνησης θα είναι στην είσοδο για Ξυλόκαστρο από την εθνική οδό Αθηνών Πατρών ( δηλαδή στο 120 χλμ ) τα χιλιόμετρα που θα κάνουμε θα είναι περίπου πάνω κάτω 100 km ( Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από το τι θέλουμε να κάνουμε,Το σίγουρο είναι ότι θα ξεκινήσουμε από τα άνω Τρίκαλα και το που θα καταλήξουμε η Κεφαλάρι ή Γκούρα θα συνεννοηθούμε εκείνη την ώρα ανάλογα την διάθεση.Για την θερμοκρασία δεν ξέρω να πω αλλά το Σαββατοκύριακο έχει πει καλό καιρό. Πρόβλημα θα έχουμε μόνο αν έχει σύννεφα.Εννοώ για την κορφή.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
και ξαφνικα Ζηρεια...

επειδη καποια πραγματα δε θελουνε και πολυ σκεψη και αναλυση,μια που ειδα το θεμα,και μια που το πηρα αποφαση..
τι καλυτερο να εκανα στο ρεπο μου??κουτι εκατσε..
εγραψα 400χμ απο τις 5 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι και γεμισα μπαταριες για πολυ καιρο μπροστα..
θυμηθικα παλιοτερες ωραιες μοτοεποχες που τετοιες βολτες τις εκανα 2-3 φορες το μηνα,αλλα τεσπα..
η πλοηγηση του φιλου Πετρου αψογη αλλα και ενημερωτικη με επεξηγηση στο καθετι που συναντουσαμε.
ρυθμος αυτος που επρεπε..2 μηχανακια ειμασταν εξαλλου..
τελειωσαμε χωρις απροοπτα και ευτραπελα και ολα γενικα μας πηγαν πριμα.
τα μερη φανταστικα και σχετικα ευκολα στη διαβαση αν εχεις μια Α προυπυρεσια στα κακοτραχαλα.
μερη που δε νομιζω να τα εβλεπα αν δεν ειχα μπλεξει με το φορουμ και τα μοτοσακα που πανε και χωμα...
Μικρη και μεγαλη Ζηρεια,Γκουρα,Στυμφαλια,κατι ρεματιες που δε θυμαμαι ονομα..(λεπτομερειες στον πλοηγο)κτλ κτλ,υψομετρο 2000+,καλος καιρος.
ο κοσμος που συναντησαμε φιλοξενος,μεχρι μπυρα μας κερασαν στη Δροσοπηγη.
γενικα ολα μπομπα!
αφου να φανταστειτε ακομα και στην επιτροφη μου με καυσωνα και μεσω της πιοσαπιαςεθνικηςτουκοσμου με μεση ταχυτητα τα 40-60χμ/ω,δε χαλαστικα και βγηκανα αβιαστα τα 130 περιπου χιλιομετρα.
εννοειται δε σταματησα καν σπιτι,αλλα πηγα καρφι για παραλια και βαπτισμα.
η μερα γενικα ηταν τουμπανο.
(ασχετως που ποναει ολο μου το κορμι σημερα απο την αγυμνασια και προσκυναγα στη δουλεια..:cool:)

μερικες φωτος για αρχη,ενδεικτικα μιας και περιμενω πλουσιοτατο υλικο απο τον Πετρο τις επομενες μερες.

ετσι ξεκινησα το πρωι τις 5.15,φουλαρισμενος,εσπρεσακι-κουλουρι στα μπαμ,δροσια,και ψυχη στο δρομο..
τι αλλο να ζητησω!


πρωτη σταση για καφεδακι και ανεφοδιασμο νερου στα Πανω Τρικαλα (πανεμορφα)

πλησιαζοντας το θεριο(κοντα στο χιονοδρομικο)






κουκλι το gs...






αποπειρα πανοραμικης fail:p









και μια bonus για το φορουμ


αυτα προς το παρον...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom