ιδεα μου ειναι ; ή μηπως οχι...

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
H εντοπιότητα από μέρος σε μέρος διαφοροποιεί τις καταστάσεις.
Από εκεί και πέρα αυτό που παρατηρώ στην Αθήνα είναι πως η κρίση επανάφερε αρκετούς ανθρώπους μέσης και μεγαλύτερης ηλικίας στα μικρά μηχανάκια με τεράστια έλλειψη παιδείας στα θέματα ασφαλείας. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αυτοκινητιστές που στα 40, 50, 60 ξανακαβάλησαν μηχανάκι. Σχεδόν το 100% χωρίς κράνος, για ένδυση ασφαλείας ούτε το συζητάω. Βγαίνουν στο ποτάμι με το παπάκι και τον πιτσιρικά να κάθεται μπροστά τους ή ανάμεσα σε αυτούς και τη γυναίκα τους, όλοι μαζί μια παρέα ανθρώπων χωρίς κράνοι! Η νέα γενιά είναι πολύ πιο συνειδητοποιημένοι στα θέματα ασφάλειας!

Οταν εχεις ενα τετοιο μηχανακι συνηδητα τοτε το χαιρεσαι... η καθημερινη χρηση με τετοια ειναι ζορικη ομως οχι αδυνατη.....το θεμα με τους νεοτερους (κατω των 30) ειναι οτι περνουν οτι πουλαει φετος τι εννοω εδω πχ φετος κ περυση ολοι γυρναγαν με TDM πριν απο αυτο με beverly 300 πριν με Z750 δηλαδη μιλαμε για αλλαγες μεσα σε ενα χρονο λογο μοδας......Απο την αλλη σπανια βλεπω ανηλικο με παπι πλεον....οι σημερινοι εφηβοι δεν εχουν την αρρωστεια που ειχαμε εμεις μονιμα με ενα κατσαβιδι στο χερι για να κανουμε τα 83χμ, 85χμ....πλεον εγω στην Ζακυνθο δεν βλεπω νεους ανθρωπους με αληθινο παθος για τη μοτο, ειναι ελαχιστοι... η μοτο ειναι τροπος ζωης χαλαρωσης να ξεφυγεις ρε παιδι μου....Σπανια βλεπω νεο που να τρεχει βενζινη στις φλεβες του....Δεν γραφω τιποτα για να θιξω καποιον προσωπικα απλα βλεπω τις αλλαγες μπροστα μου...μας εχει φαει η ποζερια κ η μουρη πλεον κανεις δεν ασχολειται με την ουσια 9 στα 10 μηχανακια του νισιου δεν εχουν μπει ποτε στο καραβι κ 5 στους 10 δεν εχουν καν κρανος οχι να το φορανε κιολας....Αυτα για τωρα τα υπολοιπα καποια στιγμη που θα μπορεσω να τα πουμε απο κοντα......
Καλέ μου φίλε, στα δικά μας χρόνια και να θέλαμε δεν υπήρχε κάτι καλύτερο από παπάκι! Δεν υπήρχαν τότε CBR125. Μόλις ανακαλύψαμε το δίχρονο MB50/80 και τα Kawasaki AR, πέσαμε με τα μούτρα πάνω του και δεν ξαναασχοληθήκαμε με μοντιφιές!
 

dudukas

Μέλος
Περιοχή
Ζακυνθος
Όνομα
Ντενης
Μοτό
xrv 750-fzs 600
Ρε παιδιά 28 είμαι δεν έχω ζήσει την γενιά της ασπρης κάλτσας απλα μιλαω οτι εδω στο νισι ειναι ολοι μονο μοστρα να δειχτουν κτλ ss βλεπεις μονο το καλοκαίρι με μαγιό Κ παντόφλα μονο Κ μιλαω για μια κατάσταση απερίγραπτη στον τοπο μου καθε χρονο σκοτώνονται 4-5 ατομα νούμερο τραγικό για τον πληθυσμό του νησιού κράνος κανένας μονο γκάζι Κ τα μηχανάκια που ανέφερα εναλασονται καθε χρόνο δηλαδη να το πω απλα περιμενω να δω τι θα ειναι μοδα φετος γιατι τα περσινα tdm ειναι τα μισα με πωλητήριο...Δηλαδή γελάω με την κατάντια πλέον ελάχιστοι περνούν μοτο Κ την αξιοποιούν οπως πρεπει οι υπόλοιποι μονο πισω λαστιχα....κυκλοφοραω με κράνος Κ με κοιτάνε σαν ουφο....Μέχρι κ Ο διοικητής της ασφαλείας μου είχε πει ότι οποίος φοράει κράνος του κινεί υποψίες Κ γέλαγε τόσο χαλί...πάλι κατάφερα να σας ζαλισω με το κείμενο.Άστο μακάρι να αλλάξει κάτι Κ κόσμος να βαλει μυαλό κ να αποβαλουν το 200 αλογα σαγιοναρα γυαλι μαγιό κ μπαντιλικι.....
 
Top Bottom