καθαρισμός βαλιτσών αλουμινίου touratech

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλησπέρα σε όλους !! Σκέφτομαι να κάνω ένα φρεσκάρισμα των βαλιτσών της μοτό που πήρα ! Γενικά έχουν ψιλό θαμπώσει θα έλεγα και ειδικά η κεντρική που είναι πολυχρησιμοποιημένη έχει πιο έντονη θαμπάδα και βρομιά που δεν βγαίνει με το πλύσιμο !!
Μετά από έρευνα για inox συσκευές βρήκα αυτό :
χρειαζόμαστε
- 2 πανιά από μικροΐνες (microfibre)

- ελαιόλαδο ή baby oil ή WD40 σπρέυ

- υγρό απορρυπαντικό πιάτων

- χαρτί κουζίνας

Διαδικασία :
1. Βρέχουμε το πανί μικροϊνών με χλιαρό νερό και ρίχνουμε μερικές σταγόνες απορρυπαντικού πιάτων

2. Περνάμε με το πανί πχ την επιφάνεια του inox

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πρέπει να περνάμε το πανί με τη φορά που έχουν τα "νερά" της ανοξείδωτης επιφάνειας. Αλλιώς θα τη γρατσουνίσουμε ανεπανόρθωτα.

3. Ξεβγάζουμε τις σαπουνάδες με το 2ο υγρό (μόνο με νερό) πανί

4. Σε χαρτί κουζίνας βάζουμε λίγο ελαιόλαδο ή baby oil ή σπρέυ WD40

5. Περνάμε όλη την inox επιφάνεια

6. Περνάμε ξανά την επιφάνεια με καθαρό χαρτί κουζίνας

Οι δαχτυλιές και η βρωμιά θα εξαφανιστούν, ενώ θα πάρει ξανά την αρχική εντυπωσιακή του λάμψη!

Στο πρώτο στάδιο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ξύδι αντί για νερό με σαπούνι !

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, απλά ήθελα να ρωτήσω αν το έχει δοκιμάει κανεις και αξίζει τον κόπο να το προσπαθησω με αυτό τον τρόπο!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γιατι δεν κανεις κατι πιο απλο? να τα περασεις με εναν αλοιφαδορο ? ή απλη λυση επισης venol,glanol η αλλη αλοιφη για ασημικα???
Βαλε καμια φωτο τις γραντζουνιες και τη θαμπαδα να δουμε τι παιζει,ωστε να σε βοηθησουν καλυτερα και οι υπολοιποι ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Γιατι δεν κανεις κατι πιο απλο? να τα περασεις με εναν αλοιφαδορο ? ή απλη λυση επισης venol,glanol η αλλη αλοιφη για ασημικα???
Βαλε καμια φωτο τις γραντζουνιες και τη θαμπαδα να δουμε τι παιζει,ωστε να σε βοηθησουν καλυτερα και οι υπολοιποι ;)
δεν έχω ρε τρελέ !! σε περίπτωση που δε αξίζει αυτή η λύση που είπα όμως θα τις κάνω με κάποια αλοιφή αλλά με το χέρι! Εκτός και αν βρω κανα αλοιφαδόρο δανεικό !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δεν έχω ρε τρελέ !! σε περίπτωση που δε αξίζει αυτή η λύση που είπα όμως θα τις κάνω με κάποια αλοιφή αλλά με το χέρι! Εκτός και αν βρω κανα αλοιφαδόρο δανεικό !
Αν Δεν κάνεις δουλειά με το χέρι...θα βρούμε αλοιφαδορο
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
δεν έχω ρε τρελέ !! σε περίπτωση που δε αξίζει αυτή η λύση που είπα όμως θα τις κάνω με κάποια αλοιφή αλλά με το χέρι! Εκτός και αν βρω κανα αλοιφαδόρο δανεικό !
εε μα για δανεικο εννοω , ολο και καποιος φιλος θα χει, η τελοσπαντων στο φανοποιο της γειτονιας σου να πας να σου τις περασει ενα χερι, απο οικονομικης αποψης δεν νομιζω να σου παρει πολλα χρηματα ή σχεδον καθολου...
Αμα θες ρωτα σε detailshop , σιγουρα θα σου εχουν λυσει αυτοι... ή θελεις αποκλειστικα να το κανεις DIY ??
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
τις έχω Αστρος ρε φιλε και σκεφτόμουν αν γίνεται με το τρόπο που βρήκα και υπάρχει αποτέλεσμα να τις κάνω μόνος μου έτσι κανά 2 απογεύματα ! Αν πάλι δεν γίνει σωστή δουλειά αυτό θα κάνω θα τις πάω σε ένα φανοποιό να τις σενιάρει !! Αλλά γενικά είναι σε καλή κατάσταση δν έχουν κανλα θέμα τραγικό θα βάλω φωτό αυριο !
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Αν είναι inox τα καλύτερα υλικά για καθαρισμό θα τα βρεις σε μαγαζί με ναυτιλιακά σε περίπτωση που δεν κάνεις δουλειά με τον τρόπο που λες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είναι inox τα καλύτερα υλικά για καθαρισμό θα τα βρεις σε μαγαζί με ναυτιλιακά σε περίπτωση που δεν κάνεις δουλειά με τον τρόπο που λες.
Αλουμίνιο είναι οι βαλιτσες και όχι ανοξειδωτες.....νομιζω
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αλουμίνιο είναι οι βαλιτσες και όχι ανοξειδωτες.....νομιζω
λές?? μπορεί να έχεις κι δίκιο θα το κοιτάξω ! βασικά και έτσι να είναι θα δοκιμάσω μία πλευρά σε μία βαλίτσα να δω αν γίνεται κάτι ! αν δω ότι δεν, αλοιφή - αλοιφαδόρος- φανοποιός :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
λές?? μπορεί να έχεις κι δίκιο θα το κοιτάξω ! βασικά και έτσι να είναι θα δοκιμάσω μία πλευρά σε μία βαλίτσα να δω αν γίνεται κάτι ! αν δω ότι δεν, αλοιφή - αλοιφαδόρος- φανοποιός :)
Δεν το είδα πιο πριν......τον τίτλο
Αποκλείεται να είναι ανοξειδωτες.....
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Και σε μικρή επιφάνεια γιατί το αλουμίνιο άμα το πειράξουμε χάνει το ματαρισμα που έχει και γυαλίζει δε νομίζω να θες αυτό.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και σε μικρή επιφάνεια γιατί το αλουμίνιο άμα το πειράξουμε χάνει το ματαρισμα που έχει και γυαλίζει δε νομίζω να θες αυτό.
ναι σε μικρή επιφάνεια και στο κάτω μέρος θα το δοκιμάσω !! όχι σε καμία περίπτωση απλά να καθαρίσουν λίγο θέλω ειδικά η πίσω ! αν δω ότι αυτός ο τρόπος πάει να τις χαλάσει θα τις κάνω με αλοιφή για αλουμίνια !
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
τις έχω Αστρος ρε φιλε και σκεφτόμουν αν γίνεται με το τρόπο που βρήκα και υπάρχει αποτέλεσμα να τις κάνω μόνος μου έτσι κανά 2 απογεύματα ! Αν πάλι δεν γίνει σωστή δουλειά αυτό θα κάνω θα τις πάω σε ένα φανοποιό να τις σενιάρει !! Αλλά γενικά είναι σε καλή κατάσταση δν έχουν κανλα θέμα τραγικό θα βάλω φωτό αυριο !
αααα, νομιζα τις ειχες εκει μαζι σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ναι σε μικρή επιφάνεια και στο κάτω μέρος θα το δοκιμάσω !! όχι σε καμία περίπτωση απλά να καθαρίσουν λίγο θέλω ειδικά η πίσω ! αν δω ότι αυτός ο τρόπος πάει να τις χαλάσει θα τις κάνω με αλοιφή για αλουμίνια !
Σε κάθε περίπτωση....ο καθαρισμός θα τις γυαλισει, αλλά το ματ θα επανερθει σύντομα.
Έχει αυτήν την ιδιότητα "οξειδωσης" το αλουμινιο
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
οπως το βλεπεις το όχημα έιναι όλο μαζί στο Αστρος !! έχει βόλτα την Κυριακή καλώς εχόντων των πραγμάτων !

Βλέπεις την πίσω? έχει κατι μαυρίλες κτλ αυτα θέλω να καθαρίσω!
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
ναι σε μικρή επιφάνεια και στο κάτω μέρος θα το δοκιμάσω !! όχι σε καμία περίπτωση απλά να καθαρίσουν λίγο θέλω ειδικά η πίσω ! αν δω ότι αυτός ο τρόπος πάει να τις χαλάσει θα τις κάνω με αλοιφή για αλουμίνια !
Η αλοιφή για το αλουμίνιο όσο επιμένεις τόσο γυαλίζει. Ψάξε για καθαριστικό αλουμινίου και όχι γυαλιστικο.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Cif πράσινο,σφουγγάρι κ σαπουνάδα τρίψε καλά κ θα καθαρίσουν..
δεν κάνει ζημιά κάτι τέτοιο ?? είναι δοκιμασμένο? γτ έχω σπίτι και από αυτό να το δοκιμάσω αν είναι
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Η Touratech δίνει τρεις τύπους για τις βαλίτσες της raw aluminum, anodized silver kκαι anodized black. Η δικιά σου πρέπει να είναι η δεύτερη οπότε μάλλον αυτό θα σου κάνει δουλειά
https://www.google.gr/imgres?imgurl=http://cdn3.volusion.com/krcyo.mqpav/v/vspfiles/photos/1920-2.jpg&imgrefurl=http://www.autosol.com/ProductDetails.asp?ProductCode=1920&docid=GkwraSLo99TlGM&tbnid=ap_7uFSm71kr2M:&vet=1&w=500&h=500&bih=511&biw=360&q=autosol anodized aluminium polish&ved=0ahUKEwib2OLL8rrRAhUoJ8AKHfUaDcMQMwgZKAAwAA&iact=mrc&uact=8
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
θα σου πω πως καθαριζα τις δικες μου...
εβραζα ενα ποτηρι ξυδι με ενα ποτηρι νερο...
βουτουσα μεσα ενα πανακι απο μικροινες και εκανα ελαφρυ μασαζ....
με αυτο το τροπο καταφερνα να διωξω οτι αλατα εμεναν απο τις νεροκηλιδες....(= βροχες-πλυσιματα)....
μετα αφου στεγνωνε χρησιμοποιουσα ενα καθαριστικο αλουμινιου της durostik ...(δεν το θυμαμαι)
ενα περασμα μετα με μαλακο πανι και τελος !!!




σημ.[ καθαριστικο :ok: ] και [ οχι γυαλιστικο:hh:]
 
Top Bottom