καθαρισμός βαλιτσών αλουμινίου touratech

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
δεν κάνει ζημιά κάτι τέτοιο ?? είναι δοκιμασμένο? γτ έχω σπίτι και από αυτό να το δοκιμάσω αν είναι
Τις μαυρίλες θα τρίψεις με σφουγγάρι..όχι με γυαλοχαρτο δεν θα κάνεις κάποια ζημιά.Σαπουνάδα με Ava+Cif
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
θα σου πω πως καθαριζα τις δικες μου...
εβραζα ενα ποτηρι ξυδι με ενα ποτηρι νερο...
βουτουσα μεσα ενα πανακι απο μικροινες και εκανα ελαφρυ μασαζ....
με αυτο το τροπο καταφερνα να διωξω οτι αλατα εμεναν απο τις νεροκηλιδες....(= βροχες-πλυσιματα)....
μετα αφου στεγνωνε χρησιμοποιουσα ενα καθαριστικο αλουμινιου της durostik ...(δεν το θυμαμαι)
ενα περασμα μετα με μαλακο πανι και τελος !!!




σημ.[ καθαριστικο :ok: ] και [ οχι γυαλιστικο:hh:]
Εδώ είσαι...



advφον
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε άνθρωπε, δεν έχεις τις pro, έχεις τις pro and S!!!
Μην κάνεις καμιά ενέργεια γυαλίσματος!
Έχεις αυτές που δε βγάζουν μαυρίλα!!!!!
Μόνο με μωρομάντηλο και λοιπές ΗΠΙΕΣ λύσεις δοκίμασε! Έχουν ειδική βαφή αυτές και κάνουν +200 γιούρα το σετ από τις pro!!!!!

μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε άνθρωπε, δεν έχεις τις pro, έχεις τις pro and S!!!
Μην κάνεις καμιά ενέργεια γυαλίσματος!
Έχεις αυτές που δε βγάζουν μαυρίλα!!!!!
Μόνο με μωρομάντηλο και λοιπές ΗΠΙΕΣ λύσεις δοκίμασε! Έχουν ειδική βαφή αυτές και κάνουν +200 γιούρα το σετ από τις pro!!!!!

μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Τσαμπα βγάλαμε στη φόρα όλα τα απορυπαντικα δηλαδη;:wtf,:
 

Μιχάλης

Μέλος
Περιοχή
Πεύκη
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
R1200gs 07 fitness
Οι βαλίτσες όπως φαίνονται στην φωτό είναι Με επεξεργασία ανοδιωσης, ότι και να βάλεις θα καταταστρεψει το φινίρισμα, μόνο με κάτι κάτι σαν μωρόμαντηλο όπως είπε Θοδωρής, ή ειδική κρέμα για αυτή την δουλειά, που είναι δύσκολο να βρεθεί!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
βοηθαει ???????

Τι είναι η ανοδίωση αλουμινίου;
Η ανοδίωση αλουμινίου είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία, κατά την οποία το υπόστρωμα αλουμινίου (π.χ. ένα προφίλ αλουμινίου) εμβαπτίζεται σε ένα υδατικό διάλυμα ηλεκτρολυτών ρυθμιζόμενης οξύτητας και δημιουργείται μία στοιβάδα οξειδίου στην επιφάνεια του αλουμινίου που του παρέχει ισχυρές αντιδιαβρωτικές ιδιότητες. Η κάθοδος είναι τοποθετημένη στο εσωτερικό της δεξαμενής ανοδίωσης (ηλεκτρόδια). Το αλουμίνιο που λειτουργεί ως άνοδος, έτσι ώστε τα ιόντα οξυγόνου να απελευθερώνονται από τον ηλεκτρολύτη σε συνδυασμό με τα άτομα αλουμινίου στην επιφάνεια του τμήματος του αλουμινίου. Η ανοδίωση λοιπόν, είναι μια ελεγχόμενη οξείδωση. Το πάχος ανοδίωσης αντιστοιχεί στο πάχος σε μικρά (μm = χιλιοστά χιλιοστομέτρου) του επιστρώματος του οξειδίου του αλουμινίου της σημαντικής επιφάνειας.
Γιατί να κάνουμε ανοδίωση αλουμινίου;
Η ανοδίωση του αλουμινίου κάνει ανθεκτικότερη την επιφάνεια του μετάλλου ως προς τη διάβρωση και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες όπως π.χ. στις παραθαλάσσιες περιοχές όπου παρατηρείται υψηλή υγρασία και ηλιοφάνεια. Στην Ελλάδα κρίνεται απαραίτητη η ανοδίωση αλουμινίου διότι υπάρχει πληθώρα περιοχών με δύσκολες καιρικές συνθήκες. Η ανοδίωση αποτελεί την καλύτερη επεξεργασία του αλουμινίου διότι διαμορφώνει την επιφάνεια του μετάλλου και τη θωρακίζει με ένα εξαιρετικά σκληρό περίβλημα. Στην ανοδίωση η προστασία που προσφέρουμε στο αλουμίνιο δεν είναι ένα πρόσθετο στρώμα προστασίας όπως είναι π.χ. η ηλεκτροστατική βαφή ή η υγρή βαφή, αλλά η προστασία ενσωματώνεται στην επιφάνεια του μετάλλου 'τρώγοντας' το οξειδίου του αλουμινίου δημιουργώντας έτσι το στρώμα προστασίας.
Ποιες είναι οι εφαρμογές της ανοδίωσης αλουμινίου;
Σήμερα η ανοδίωση αλουμινίου αποτελεί την πρώτη επιλογή στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό των σύγχρονων κτιρίων. Γενικά χρησιμοποιείται σε μία τεράστια γκάμα εφαρμογών του αλουμινίου όπως οι αρχιτεκτονικές κατασκευές (υαλοπετάσματα, κουφώματα, κάγκελα κ.λπ.), τα προφίλ ειδικών χρήσεων (τέντες, σκελετοί φωτοβολταϊκών, ντουζιέρες κ.λπ.), η αυτοκινητοβιομηχανία (ζάντες, προφυλακτήρες κ.λπ.), διάφορα εξαρτήματα (μεντεσέδες, πόμολα κ.λπ.), και γενικά σε κάθε εφαρμογή που απαιτείται αυξημένη σκληρότητα του αντικειμένου και υψηλή αντοχή στη διάβρωση.

Φροντίδα και συντήρηση
Η φυσική ομορφιά και η λάμψη της ανοδίωσης έχει αποδειχτεί ότι αντέχει το τεστ του χρόνου. Ακόμα και μετά από 20 χρόνια με την κατάλληλη συντήρηση η εγκατάστασή σας θα δείχνει τόσο ωραία όσο και τη μέρα που την εγκαταστήσατε.
Τι να χρησιμοποιείτε?
Ένα απλό ξέπλυμα με χλιαρό νερό και ένα ήπιο υγρό σαπούνι αρκεί, εφόσον καθαρίζεται τακτικά το ανοδιωμένο αλουμίνιο. Για τα μικρά εξαρτήματα χρησιμοποιείτε το τρίψιμο με μαλακό πανί. Όταν υπάρχουν λιπαρά υπόλοιπα, για τον καθαρισμό μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε ένα μαλακό πανί βρεγμένο με white spirit. Μετά τον καθαρισμό, είναι απαραίτητο να ξεπλένετε καλά με νερό, ειδικότερα όταν υπάρχουν εγκοπές, ώστε να διασφαλίσετε ότι απομακρύνθηκαν όλα τα κατάλοιπα.
Τι να μη χρησιμοποιείτε?
Τα όξινα ή αλκαλικά καθαριστικά δεν συνιστώνται, γιατί μπορεί να χαλάσουν την επικάλυψη της ανοδίωσης. Επίσης, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ποτέ, παρά μόνο μετά από σύσταση εταιρίας ειδικευμένης στον καθαρισμό του ανοδιωμένου αλουμινίου, τα γαλακτώματα καθαρισμού ή τα χημικά καθαριστικά για το σπίτι γιατί μπορεί επίσης να προσβάλλουν την επικάλυψη ανοδίωσης. Μη χρησιμοποιείτε επίσης σμυριδόχαρτο, γυαλόχαρτο, ατσαλόσυρμα, ή άλλα λειαντικά υλικά.
Πόσο συχνά?
Η συχνότητα με την οποία πρέπει να γίνεται ο καθαρισμός θα πρέπει να κινείται μεταξύ της μιας φοράς το μήνα μέχρι τη μια φορά το εξάμηνο ανάλογα με την εφαρμογή και το περιβάλλον που είναι εκτεθειμένη η εγκατάσταση.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου δωσω ενα καθαριστικο, ΜΗ ΑΛΚΑΛΙΚΟ , να δοκιμασεις...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου δωσω ενα καθαριστικο, ΜΗ ΑΛΚΑΛΙΚΟ , να δοκιμασεις...
Δυστυχως δεν ειμαι αυτη τη βδομαδα !! Όπως και να χει θα δοκιμάσω εσωτερικά πρώτα σε ενα σημείο που δεν υπάρχει θέμα αν γινει "ζημιά" . Αν δω οτι δεν γινεται τιποτα πρεπει να βρω κατι αλλο ! Πως λέγεται το καθοριστικό που εχεις να το αγοραςω και να κανω δοκιμή αν δρν καθαρίσουν με ξύδια -λαδια - σαπούνια - μωρομαντηλα κτλ
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πηγαινε EUROCHEM στον Ταυρο και παρε 4 lt "Oil Remover S" προσοχη να ζητησεις το S

Καθαρισε ολο το μηχανακι με αυτο ΑΦΟΒΑ...


Υστερα πηγαινε σπιτι και πετα απο την ντουλαπα , και πετα στα σκουπιδια οτι αλλο καθαριστικο εχεις. ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ενναλακτικα ελα μια βολτα απο Μεταμορφωση οποτε θεςνα σου δωκω...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Λοιπον στην δουλειά εχω ενα φάρμακο της karcher RM 81 κανει για βιομηχανικούς χώρους και πλύσιμο αυτοκινήτων μηχανών φορτηγών κτλ κτλ χωρις να προκαλεί ζημιές ! Θέλει αραίωση με νερό εννοειτε 1 προς 3 με 4 προτείνουν απο την εταιρεια ! Εγω για να καταλαβαιτε εχω εναν αφροποιητη 30 λιτρα με αέρα ! Το Γεμίζω με νερό και ρίχνω περιπου 1,5 λίτρο φάρμακο . Το χρησιμοποιώ 1,5 χρόνο και εχω πάθει πλακα με το πλύσιμο που κανει στα οχήματα ! Αποφάσισα να το ρίξω στις βαλιτσες ! Έριξα με τον αφροποιητη το άφησα λιγο και μετα με το σφουγγάρι την άγρια πλευρά του έτριβα έτριβα έτριβα και ειδα πως δεν γδερνονται οι βαλιτσες . Ετσι στα σημεία που ειχε κάποιες γρατσουνιές και έντονη βρώμα έτριβα με δύναμη ! Και να το αποτέλεσμα !! Ολα καλα δεν γυάλισαν δεν γδαρθηκαν δεν έπαθαν τιποτα απλά καθάρισαν . Πιςτευω με αλλη μια φορα θα γίνουν καινούργιες ! Αλλα θα δοκιμάσω και το φάρμακο που μου λες θα το παρω ώστε να το συγκρίνω με αυτο που εχω !!




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Λοιπον στην δουλειά εχω ενα φάρμακο της karcher RM 81 κανει για βιομηχανικούς χώρους και πλύσιμο αυτοκινήτων μηχανών φορτηγών κτλ κτλ χωρις να προκαλεί ζημιές ! Θέλει αραίωση με νερό εννοειτε 1 προς 3 με 4 προτείνουν απο την εταιρεια ! Εγω για να καταλαβαιτε εχω εναν αφροποιητη 30 λιτρα με αέρα ! Το Γεμίζω με νερό και ρίχνω περιπου 1,5 λίτρο φάρμακο . Το χρησιμοποιώ 1,5 χρόνο και εχω πάθει πλακα με το πλύσιμο που κανει στα οχήματα ! Αποφάσισα να το ρίξω στις βαλιτσες ! Έριξα με τον αφροποιητη το άφησα λιγο και μετα με το σφουγγάρι την άγρια πλευρά του έτριβα έτριβα έτριβα και ειδα πως δεν γδερνονται οι βαλιτσες . Ετσι στα σημεία που ειχε κάποιες γρατσουνιές και έντονη βρώμα έτριβα με δύναμη ! Και να το αποτέλεσμα !! Ολα καλα δεν γυάλισαν δεν γδαρθηκαν δεν έπαθαν τιποτα απλά καθάρισαν . Πιςτευω με αλλη μια φορα θα γίνουν καινούργιες ! Αλλα θα δοκιμάσω και το φάρμακο που μου λες θα το παρω ώστε να το συγκρίνω με αυτο που εχω !!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρε θηριο, επρεπε να βγαλεις μια φωτο πριν και μετα για να συγκρινουμε..
Για ολοκληρωμενο αποτελεσμα βγαλε το αυτοκολλητο και βαλε ενα καινουργιο!! ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Προσοχη στα υγρα που θελουν αραιωση...

Μπες EYROCHEM και δεν το MSDS του oil revover S
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ρε θηριο, επρεπε να βγαλεις μια φωτο πριν και μετα για να συγκρινουμε..
Για ολοκληρωμενο αποτελεσμα βγαλε το αυτοκολλητο και βαλε ενα καινουργιο!! ;)
Εχεις δικιο αλλα δε το έκανα γτ ψιλο Βαριομουν !Χαχαχα πάντως δεν πολυ ασχολήθηκα και καθάρισαν αρκετα !!! Τα Αυτοκόλλητα θέλουν όντως άλλαγμα φιλε ειδικά στη μια ειναι χάλια ! Αλλα δε βαριεσαι στη πορεία σιγά σιγά !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εχεις δικιο αλλα δε το έκανα γτ ψιλο Βαριομουν !Χαχαχα πάντως δεν πολυ ασχολήθηκα και καθάρισαν αρκετα !!! Τα Αυτοκόλλητα θέλουν όντως άλλαγμα φιλε ειδικά στη μια ειναι χάλια ! Αλλα δε βαριεσαι στη πορεία σιγά σιγά !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ααααα, εχεις σκοπο να το κρατησεις δηλαδη ??
 
Top Bottom